Dziś jest 22.02.2024

Imieniny obchodzą Małgorzata, Marta, Piotr, Konkordia

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Podążając za masajskim wojownikiem – Tanzania

Autor: Anna Panasiuk

Data publikacji: 08.02.2012 01:40

Liczba odwiedzin: 6081

Tagi: afryka, tanzania, dar es salaam, zanzibar, serengeti, kilimandżaro, jezioro wiktorii, ngorongoro, artykuły, zadanie 1, anna panasiuk

Rozpostarte po horyzont sawanny Serengeti, nad którymi góruje najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), przemierzane codziennie przez setki słoni, bawołów i antylop, to największy naturalny ekosystem na kontynencie afrykańskim. Zwierzęta te, choć przez dziesięciolecia stanowiły łup dla białych kłusowników, przetrwały i teraz zamiast strzelb wycelowane są w nie aparaty turystów. Niektórzy twierdzą, iż to właśnie tutaj można odczuć prawdziwy klimat Czarnego Lądu. Bogactwo flory i fauny zadziwia w każdej części tego niezwykłego kraju – od stóp Kilimandżaro, aż po śnieżnobiałe plaże Zanzibaru.

Zanzibar
Zanzibar, fot. Giorgio D'Arrigo, Źródło: www.panoramio.com

Esencja Afryki

Tanzania, położona nad Oceanem Indyjskim, graniczy od północy z Kenią i Ugandą, od południa z Mozambikiem i Zambią a od zachodu z Demokratyczną Republiką Konga. Stolicą jest Dodoma, a największym miastem i jednocześnie bramą do Tanzanii, którą przekraczają podróżni jest Dar es Salaam. Tam znajduje się główne lotnisko, węzeł kolejowy oraz port. W niewielkiej odległości od wybrzeża na horyzoncie widnieje archipelag wysp, spośród których największą jest Zanzibar, następnie Pemba i Mafia oraz pięćdziesiąt mniejszych wysp. Zanzibar słynie z produkcji goździków, cynamonu, imbiru, pieprzu i kardamonu, przez co nazywany jest „wyspą przypraw”.

Do atrakcji Tanzanii należą wycieczki safari, które można odbyć tradycyjnym jeepem w jednym z największych rezerwatów dzikiej natury, a mianowicie – Parku Narodowym Serengeti. Można też skusić się na lot balonem o wschodzie słońca i zobaczyć budzącą się do życia sawannę. Albo podziwiać tysiące flamingów i pelikanów żyjących nad płytkim jeziorem Manyara w północnej części kraju.

Pawiany
Małpy na drodze do Arushy, fot. Mariusz Majewski, Źródło: www.mamama.eu

Największe jezioro Afryki o powierzchni 68 800 km kwadratowych – Jezioro Wiktorii leży częściowo na terytorium Tanzanii i warto się tam wybrać chociażby na objazdową wycieczkę rowerową. Kuszą także jeziora Tanganika oraz Malawi, skąd pochodzą jedne z piękniejszych okazów ryb akwariowych. Położenie w strefie rowów tektonicznych sprawiło, iż w krajobraz Tanzanii wtopiły się również wulkany: Meru, Kilimandżaro oraz krater Ngorongoro o szerokości 18 km, będący ostoją dla wielu gatunków zwierząt.

Narodziny państwa


Tanzania zawdzięcza swoją nazwę połączeniu dwóch brytyjskich kolonii: Tanganiki i Zanzibaru, które w 1964 r. dały początek nowemu państwu. Pierwszym prezydentem został Julius Nyerere, który za cel obrał budowę socjalizmu oraz stworzenie „niezależnej Tanzanii”. W krótkim czasie w kraju zaprowadzono rządy jednej partii. Niestety, spod dominacji zachodniego mocarstwa Tanzania trafiła pod wpływy ugandyjskiego dyktatora Idi Amina. W wyniku rosnącego konfliktu z Ugandą w 1978 r. wybuchła tzw. „wojna wyzwoleńcza”. Wygrana Tanzanii doprowadziła do obalenia reżimu i zalegalizowania działalności opozycyjnej.

Obecnie sytuacja polityczna wydaje się być ustabilizowana, choć nadal kraj walczy z zaszłościami powojennych sporów o władzę. Poważnym problemem jest bieda i słabe wykorzystanie potencjału m.in. w turystyce czy wydobyciu kamieni szlachetnych. Na terenie Tanzanii znajdują się kopalnie m.in. diamentów, rubinów, szafirów i złota. Mimo to, głównym motorem gospodarki jest rolnictwo skupione na produkcji kawy, herbaty, bawełny oraz goździków. Należy podkreślić, iż w przeszłości Tanzanię łączyły silne relacje z Chińską Republiką Ludową. Wynikiem współpracy jest włącznie Tanzanii do afrykańskiej sieci kolejowej. Odcinek pomiędzy Tanzanią a Zambią – „Tazara” został w całości zbudowany przez Chińczyków.


Kobiety niosące wysuszone algi na plaży w Zanzibarze
Kobiety niosące wysuszone algi na plaży w Zanzibarze, fot. Giorgio D'Arrigo, Źródło: www.panoramio.com


Ludność i kultura

Uhuru na Umoja, w języku suahili oznacza „Jedność i Równość”. Jest to narodowe motto Tanzanii, które daje wyraz wewnętrznego dążenia do utrzymania pokoju i szacunku wśród ludności zamieszkującej ten kraj. Występują tam dwie największe religie: chrześcijaństwo (40%) i islam (35%). Na Zanzibarze odsetek muzułmanów wzrasta do prawie 99%. Dlatego będąc tam, należy zwrócić uwagę na panujące obyczaje np. unikać noszenia skąpych ubiorów poza plażą, nie spożywać ostentacyjnie posiłków i napojów podczas ramadanu czy powstrzymać się od nadmiernego fotografowania i filmowania. Miejscowe religie, ze względu na dużą liczbę grup etnicznych, praktykowane są przez ok. 20% ludności.

Językiem urzędowym jest suahili, choć w powszechnym użyciu jest także język angielski. W Tanzanii można spotkać przedstawicieli wielu rdzennych plemion afrykańskich, wśród których najbardziej znaną są Masajowie. Ich populacja sięga 300 tys. Są oni półkoczowniczym plemieniem zamieszkującym północną Tanzanię oraz Kenię. Silne poczucie wspólnoty oraz doskonale rozwinięte umiejętności przystosowawcze pozwoliły Masajom na przeżycie w każdych warunkach, od buszu po pustynię.

Masaj
Masaj, fot. Mariusz Majewski, Źródło: www.mamama.eu


Masajscy wojownicy, ubrani w jaskrawe kolory i koraliki, mimo prób rządu nie zamierzają porzucić koczowniczego trybu życia. Ich postawa przejawia się w braku zainteresowania wieloma dziedzinami, bez których nowoczesne społeczeństwo nie może się obejść – formalną edukacją, technologią, transportem czy mediami. Oczywiście, życie zmienia się i tutaj. Niektórzy Masajowie podejmują pracę w restauracjach, przy produkcji mleka czy pełnią rolę przewodników.

Podstawowe informacje
Powierzchnia: 945 087 km²
Ludność: 42 047 263 osób
Stolica: Dodoma
Waluta: szyling tanzański
Język: suahili, angielski
Strefa czasowa: UTC+3 ( +2h względem czasu polskiego)

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (5)

 • Ane.. (gość)

  Ane.. (gość)

  25.02.12, 21:54

  A słyszałam, że te małpki okradają samochody turystów którzy zatrzymują się przy drodze;]. Ale i tak wspaniały i piękny kraj.

  Zgłoś

 • smuggler (gość)

  smuggler (gość)

  22.02.12, 19:28

  the best of the best

  Zgłoś

 • massimo (gość)

  massimo (gość)

  17.02.12, 09:41

  dieki za podroz

  Zgłoś

 • Marc (gość)

  Marc (gość)

  15.02.12, 12:40

  Przewspaniały

  Zgłoś

 • traveler (gość)

  traveler (gość)

  14.02.12, 20:55

  Genialne

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5907

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5542

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14143

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6979

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8539

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7652

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7726

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6247

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6689

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5526

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6038

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4851

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32889

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73652

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6216

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111394

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze