Dziś jest 29.02.2024

Imieniny obchodzą Roman, Oswald, Cyryl, August

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Spragniona Tanzania

Autor: Tomasz Oleszkowicz

Data publikacji: 24.06.2012 23:32

Liczba odwiedzin: 5692

Tagi: afryka, tanzania, zanzibar, staż zadanie 3, tomasz oleszkowicz, fotorelacje

Afryka cierpliwie czeka.. jest już spragniona... przekonajcie się czego !!!

Stada giną z pragnienia

Abdul Issa Bano

Abdul Issa Bano, tropiciel zwierząt i przewodnik zagranicznych turystów, przed kilkoma dniami wrócił do Tanzanii z sąsiedniej Kenii, która wraz z Somalią najdotkliwiej ze wszystkich krajów Afryki Wschodniej odczuła suszę. W dystryktach Wadżdżir, Garissa, Marsabit i Mandera przy granicy z Somalią wyginęły trzy czwarte stad bydła, kóz, owiec, osłów. Z pragnienia ginęły nawet wielbłądy. Straciwszy stada, pasterze ruszyli za chlebem do miast, powiększając tylko tamtejsze rzesze biedoty.

Abdul Issa Bano

Abdul pojechał jednak do Kenii, aby na polecenie tanzańskiego urzędu ochrony przyrody przyjrzeć się, jakie straty poczyniła susza w kenijskich parkach narodowych. "Brak wody najbardziej dał się we znaki tym zwierzętom, które potrzebują jej najbardziej - słoniom, hipopotamom, nosorożcom, bawołom, zebrom" - opowiadał Abdul w tanzańskim miasteczku Iringa w górach Itonga. - W parku narodowym Maasai Mara, walcząc między sobą o dostęp do wody, zginęło kilkadziesiąt hipopotamów. W Tsavo i Amboseli słonie i bawoły porzuciły parki narodowe i szukając wody, ruszyły między okoliczne wioski. W pobliżu Tsavo słonie zadeptały kilku masajskich pasterzy, którzy w poszukiwaniu wodopojów dla swojego bydła ruszyli w odwrotnym kierunku - do parków narodowych.

Jak zawsze w czasie suszy Masajowie popędzili stada także do stolicy kraju Nairobi, której nigdy nie przestali uważać za swoje odwieczne pastwisko. Krowy Masajów pasły się w stołecznych parkach i na miejskich trawnikach.

Kłusownicy w Tanzanii

ranger

Iringa, położona w górach Itonga, wznosi się nad doliną rzeki Ruaha, gdzie mieści się jeden z tanzańskich parków narodowych. Wojna, jaką miejscowe władze wydały kłusownikom, oraz opieka, jaką otoczyły zagrożone dzikie zwierzęta, sprawiły, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat stada słoni, antylop, zebr, żyraf i lwów zwiększyła się prawie dwukrotnie.


"W Tanzanii, nawet w razie najgorszej suszy, zwierzęta i ludzie nie będą sobie wchodzić w drogę" - przekonywał ranger. - Miejsca jest tutaj dosyć dla wszystkich. W Tanzanii, największym z krajów wschodniej Afryki, parki narodowe zajmują trzecią część terytorium.

Resztki pozostawione przez kłusowników.

Ranger, przyznaje jednak, że przedłużająca się dotkliwa susza i spowodowany przez nią brak żywności, sprawiły, że wielu wieśniaków zaczęło kłusować w parkach narodowych. "Polują, żeby zdobyć pożywienie" - mówi tropiciel - "W Tanzanii nikt już jednak nie uprawia kłusownictwa dla kości słoniowej. Albo łowieckich trofeów.

Kobieta, woda, życie

Kobieta, woda, życie

Czerwona, spieczona ziemia szybko wessała najmniejszą kroplę deszczu, jaka spadła tu wiele tygodni temu.Przejeżdżające samochody i autobusy wzbijają chmury pyłu, który wciska się pod ubranie i trwale farbuje go na rudo. Wszystko usycha. Jest gorąco, duszno, wysychają rzeki, zaczyna się problem z wodą. Kobiety idą daleko w busz w poszukiwaniu wody. Przynoszą ja brudną i mętną, co jest źródłem epidemii cholery.
Najpewniejszym środkiem transportu w Tanzanii są jednak własne nogi. Kobiety przemierzają codziennie wiele kilometrów w poszukiwaniu wody. Bardziej przedsiębiorcze organizują sprzedaż gotowanej kukurydzy, jajek albo placków chapati, które przynoszą w pobliże drogi w miskach umieszczonych na głowie. Gdy przyjeżdża lokalny autobus, sprzedają je pasażerom przez okna.

Kobieta ma dużo na głowie

Kiedy skończy się zapas przygotowanego jedzenia, kobieta pieszo wraca do swojej osady, cały bagaż – zgodnie z afrykańskim zwyczajem – niosąc na głowie. .

Tam jest magia

Tam jest magia

W położonych z dala od turystycznych szlaków, masajskich wioskach, cywilizacja nie wyrządziła jeszcze wielkich spustoszeń. Tutaj czas jakby wolniej płynął, a rzeczy materialne nie mają znaczenia.

Szczery uśmiech

Dzieci przerwały wypas kóz, aby przypatrzyć się białym gościom.
To, co w Europie wydaje się oczywiste, w Afryce już oczywiste nie jest. Tutaj majątkiem jest krowa i kilka kurek, a najlepszą lokatą kapitału - kozy. Tutaj kobiety piorą w kałużach, bo każda butelka wody jest na wagę złota. Tutaj też mówi się: Europejczycy mają zegarki, a my mamy czas. Tutaj uśmiech i życzliwość nie są po coś, ale dla kogoś. Tutaj docenia się każdy dzień i chyba żyje spokojniej, bo bliżej natury i bliżej Boga.

Syzyfowie Kilimandżaro

Tragarze na szlaku.

Tragarze wspierają się nawzajem w najbardziej karkołomnych miejscach.
Bagaże najczęściej przenoszą na głowie...ironia .. tutaj powiedzenie mieć dużo na głowie nabiera całkiem nowego znaczenia” .. jakże dosłownego! zarabiaja tylko 5$ na dzień ... najgorsza praca w tanzanii , z dala od domu. Pozwalająca jednak przetrwać.

Zapomniany raj

Plantacje alg, plaża na Zanzibarze

Tradycyjna łódź rybacka na Zanzibarze

Zanzibar słynie z pięknych magicznych miejsc. Podczas opływu odsłaniają się wielkie i kolorowe,plantacje alg, które są hodowane m. in. jako surowiec do wyrobu kosmetyków.

Wszechobecna bieda na Zanzibarze

Pomimo wspaniałego wybrzeża turyści rzadko obecnie.odwiedzają przepiękny Zanzibar, a miejscowej ludności się nie przelewa

Liga Mistrzów, który z nas o niej nie marzył ...

Fani Liverpoolu rozgrywają mecz w mieście Zanzibar.

Zachód słońca nad sawanną

I na przekór logice mówiącej o pieniadzach płynących od turystow, chcących wyjść na Kilimandżaro, stanać oko w oko z lwem czy przeżyć niezapomniane chwile na Zanzibarze. Tanzania wydaje sie byc spragniona chwili spokoju , wytchnienia. Zgodnie z przyslowiem „ Czasem żeby zacząć budować, trzeba zaprowadzić chaos”

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Komentarze (1)

 • evita (gość)

  evita (gość)

  28.06.12, 07:05

  Dobrze że przypomina się ludziom o innych części świata ,że na ziemi są kraje,które potrzebują wsparcia pomocy.Afryka dla wielu jest miejscem egzotycznym z obrazka,ale tam żyją ludzie ,rodziny z dziećmi w skrajności biedy i nędzy o czym często zapominamy.Pragnienie ma szersze pojęcie. Ale to pewne ,że właśnie ta część świata potrzebuje szczególnej troski aby pomóc ugasić to pragnienie

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5554

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14154

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8549

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7656

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7736

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6255

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6704

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5536

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6045

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4857

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32925

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73729

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111458

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze