Dziś jest 23.06.2024

Imieniny obchodzą Wanda, Zenon, Agrypina, Albin

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Turystyka wspinaczkowa - Na "Dachu Afryki"

Autor: Anna Panasiuk

Data publikacji: 12.03.2012 11:38

Liczba odwiedzin: 5059

Tagi: afryka, tanzania, kilimandżaro, góry, zadanie 5, anna panasiuk, góry artykuły

Kilimandżaro nie uprzedza podróżników o swojej obecności. Jeśli ktoś trafi na moment, gdy ten wygasły wulkan okrywają gęste chmury, przejeżdżając obok nawet nie zauważy, że góra tam jest. Brak wzniesień i dolin sprawia, że Kilimandżaro wyrasta nagle z pyłu sawanny w północnej Tanzanii i wznosi się na wysokość 5896 m n.p.m. Podobnie jak Wielki Rów Wschodni, masyw został ukształtowany przez gigantyczne siły tektoniczne sprzed 750 000 lat. Tworzą je trzy wygasłe wulkany – Shira (3944 m n.p.m.), Mawenzi (5149 m n.p.m.) oraz Kimbo (5896 m n.p.m.). Góra osiąga maksymalną szerokość 40 km i należy do największych na świecie wolno stojących szczytów.

Kilimandżaro, wierzchołek Uhuru

Kilimandżaro, wierzchołek Uhuru


Obecnie na Kilimandżaro prowadzi kilka dobrze oznakowanych szlaków. Żaden z nich nie wymaga umiejętności alpinistycznych, niemniej jednak są to szlaki trudne i połowa tych, którzy wyruszają na zdobycie Kilimandżaro, zawraca przed dotarciem do szczytu. Z sześciu oficjalnych szlaków, największym powodzeniem cieszą się:
Marangu Route – wybiera go ponad 80% wspinaczy. Na szlaku znajdują się trzy schroniska. Ma długość 64 km. Na jego przejście potrzeba co najmniej 5-6 dni, co pozwala na lepszą aklimatyzację.
Umbwe Route – najbardziej stromy szlak, zakończony widowiskowym podejściem na szczyt od Western Breach (Zachodniego Wyłomu). Wspinaczka trwa min. 4 dni. Szlak jest zalecany tylko dla doświadczonych wspinaczy. Konieczność rozbicia obozu. Noclegi w namiotach.
Machame Route – na jego przejście potrzeba co najmniej 6 dni. Noclegi jedynie w namiotach. Szlak ma długość 61 km i obfituje w przepiękne widoki. Stopniowo wchodzi na płaskowyż Shira, by od zachodu podejść do szczytu.

Na Kilimandżaro można wchodzić jedynie w towarzystwie odpowiednio przeszkolonego przewodnika. Większość ekwipunku noszą tragarze, ale każdy wspinacz musi mieć plecak podręczny. Renomowane firmy trekkingowi zapewniają smaczny i obfity wikt. Trzeba być w dobrej formie fizycznej i znać skutki przebywania na dużych wysokościach. Wierzchołek Kilimandżaro leży 500 m wyżej niż obóz bazowy na Mount Everest w Nepalu, do którego większość wspinaczy podchodzi przez dwa tygodnie. Choć wielu wchodzi na szczyt największej góry Afryki, to spora część wcale tam nie dociera. Przyczyną jest tzw. choroba wysokościowa. Przed wspinaczką dobrze zapoznać się z jej objawami i wiedzieć jak jej zapobiegać. Ostry stan zwykle występuje powyżej 3000 metrów. Objawia się silnymi bólami głowy, utratą apetytu, mdłościami, bezsennością i wyczerpaniem. Zlekceważenie choroby może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niedotlenienie powodujące obrzęk płuc i mózgu nieraz kończy się śmiercią. Aby uniknąć choroby wysokościowej należy przestrzegać kilku prostych zasad, które pomogą organizmowi się aklimatyzować. Oto one: wchodzić powoli, spędzić dodatkową noc na wysokości między 3000 a 4000 m, unikać alkoholu, jeść posiłku bogate w węglowodany i nie dopuszczać do odwodnienia organizmu.

Na szlaku

Pierwszy odcinek szlaku porośnięty jest przez gęsty las z mnóstwem mchów i lian, w którym można spotkać gatunki nie występujące w żadnym innym miejscu na Ziemi, jak dzwonowate kwiaty Impatiens kilimanjari. Leśne zwierzęta raczej rzadko zbliżają się ludzi, liczyć więc można najwyżej na widok grupy koczkodanów hałasujących w koronach drzew. Jedną z najdziwniejszych roślin, jaką można tu napotkać, jest drzewiasty starzec (Senecio keniodendron) . Osiąga on wysokość 5 m, a jego zdrewniały pień wieńczy korona dużych, grubych liści. Uschnięte liście zwieszają się wzdłuż pnia, tworząc ochronną otoczkę.

Wyższe partie gór przechodzą w krzaczaste połoniny, następnie w czerwoną pustynię pyłów wulkanicznych oraz czarne, żwirowe podłoże krateru, skąd można podziwiać jeden z najpiękniejszych wschodów Słońca.

Chociaż wspinaczka jest możliwa cały rok, najlepiej przyjechać w porze suchej między końcem czerwca a początkiem października lub pomiędzy końcem grudnia a początkiem marca. W porach deszczowych szlaki w lesie są śliskie, a odcinek pod samym szczytem może być zasypany śniegiem. O każdej porze można spodziewać się deszczu. Temperatura waha się od 15 do 20°C na niższych stokach, do 5°C i mniej na wysokościach powyżej 4000 m n.p.m. Lodowaty wiatr często obniża temperaturę poniżej zera.

Jak dotrzeć?

Większość wpinaczy zazwyczaj wyrusza z Arushy, Moshi albo Marangu. Jeżeli ktoś przylatuje na międzynarodowe lotnisko Kilimandżaro, leżące pomiędzy Moshi a Arushą, może skorzystać z autobusu linii Air Tanzania do Moshi. Przejazd taksówką kosztuje zazwyczaj dziesięciokrotnie więcej. Reglarnie przylatują tu samoloty z Nairobi, Ungaja, Mombasy i Dar es Salam. Między Arushą a Moshi oraz Marangu kursują kilka razy dziennie minibusy. Początek szlaku Marangu Route leży 5 km za wioską Marangu.
Kilimandżaro stanowi tak wielką atrakcję, że często przesłania inne wspinaczkowe możliwości Tanzanii. Zalicza się do nich na przykład Mount Meru, drugi najwyższy szczyt kraju (4566 m n.p.m.), który leży w Parku Narodowym Arusha. Na zdobycie nie mniej malowniczego szczytu potrzeba ok. 4 dni.

Komentarze (1)

 • 10.12.12, 21:22

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7100

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6406

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25482

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8046

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9719

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8238

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9077

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7177

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8123

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6232

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7356

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5679

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45990

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 117841

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7067

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 175779

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze