Dziś jest 07.01.2025

Imieniny obchodzą Lucjan, Julian, Walenty, Chociesław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Zdobyć Kilimandżaro

Autor: Aleksandra Hołowienko

Data publikacji: 10.08.2011 14:10

Liczba odwiedzin: 23561

Tagi: afryka, tanzania, kenia, kilimandżaro, góry, artykuły, góry artykuły

Tak naprawdę nie lubię gór. Być może dlatego, że jako dziecko, pchana siłą perswazji rodziców musiałam zdobywać kolejne tatrzańskie szczyty. Nie pociąga mnie obietnica niezapomnianych widoków i wrażeń. Mimo to zamarzyłam o Kilimandżaro. Afrykański szczyt nie jest górą bardzo trudną, wymaga jednak determinacji. Dla mnie ten niespełna sześciotysięcznik stanowi symbol walki z własnymi słabościami.

Obóz pod Kilimandżaro
Obóz pod Kilimandżaro. Fot. Laurent de Walick

Jak dotrzeć?

Co prawda, szczyt Kilimandżaro znajduje się na terenie Tanzanii, jednak większość turystów decyduje się dotrzeć do niego od strony Kenii. Jest to opcja tańsza oraz nieco wygodniejsza. Wyprawę można zorganizować samodzielnie – wariant ten jest jednak dość niepewny. Na teren KNP, czyli Kilimandżaro National Park, nie można wejść samodzielnie – wynajęcie przewodnika jest obowiązkowe, a tragarza – wskazane. Poza tym liczba wejść do Parku jest ograniczana, w zależności od liczby wolnych miejsc w schroniskach znajdujących się na szlaku.

Jeżeli natomiast zlecimy zorganizowanie wyprawy afrykańskiej agencji turystycznej, będąc jeszcze w Polsce, trudno uwierzyć, że po naszym przybyciu wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Dlatego też najpewniejsze jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanych klubów górskich czy dużych biur podróży. Ten wariant jest oczywiście najdroższy, o nic jednak nie musimy się martwić. Zagwarantowane będzie wszystko, co do wyprawy potrzebne: przelot, wizy, wejście na teren KNP, przewodnika, tragarzy, dojazdy, noclegi oraz wyżywienie.

Przelot z Warszawy do Nairobi to koszt w granicach 900 – 1000$. Możemy go obniżyć, korzystając z usług kenijskich linii lotniczych Kenya Airways lub bułgarskich Balkan. Wtedy jednak na własną rękę należy dotrzeć do Frankfurtu czy Sofii. Przelot do Tanzanii (Dar es Salaam lub bezpośrednio na Kilimanjaro International Airport) jest zdecydowanie droższy. Osoby, które na własną rękę postanawiają dotrzeć do wejście KNP, mogą skorzystać z mikrobusów Shuttle Services, które kursują na trasie Nairobi-Namanga-Arusha-Moshi. Dwa ostatnie są miastami wypadowymi do wypraw na Kilimandżaro.

W trakcie wspinaczki

Kilimandżaro
 
Kilimandżaro
fot. etraveler.pl

Na Kilimandżaro teoretycznie wspinać można się przez cały rok. Najbardziej suchymi i ciepłymi miesiącami są jednak styczeń, luty oraz sierpień, wrzesień i październik. Jeszcze przed wyjazdem warto wybrać trasę prowadzącą na szczyt. Najbardziej popularną i zarazem komercyjną jest Marangu Route o długości 64 km. Około 80 proc. wybiera właśnie ten szlak, a gdy przeznaczy się 6 dni na jego pokonanie, istnieje około 65 proc. szans na zdobycie szczytu Uhuru Peak.

Zakwaterowanie znajdziemy zarówno w schroniskach, jak i w namiotach. Inną, trudniejszą trasę stanowi Machame Route, będąca większym wyzwaniem ze względu na częste ostre podejścia i długość ataku szczytowego. W tym przypadku spać można jedynie w namiotach. Kolejną trasą jest Mweka Route, wykorzystywana zazwyczaj do zejścia dla turystów wchodzących drogą Machame. Choć istnieje możliwość podchodzenia tą drogą, jest ona trudna technicznie oraz stroma. Trasami dla turystów o dobrym przygotowaniu i aklimatyzacji są Umbwe Route oraz Shira Plateau Route. Pierwsza – niezwykle stroma, druga – długa, monotonna i wyczerpująca, gwarantuje jednak piękne widoki. Na trasie Shira Plateau Route istnieje możliwość spotkania bawołów oraz słoni, dlatego turystom towarzyszy uzbrojony ranger.

Fauna i flora

Kilimandżaro posiada 5 stref ekologicznych. Park Narodowy zajmuje 756 km kwadratowych, a w jego skład wchodzi równikowy las deszczowy, wrzosowiska i łąki alpejskie, pustynia alpejska oraz szczyty górskie. Park zamieszkiwany jest także przez wiele zwierząt: różne gatunki antylop i małp, napotkać możemy też nosorożce, bawoły i lamparty. Jest tam także dużo orłów. Ze względu na liczne polowania miejscowej ludności, zwierzyna zamieszkująca Kilimandżaro nie jest już tak obfita jak wcześniej, nadal jednak można natknąć się na interesujące gatunki. Dużą różnorodnością cieszy się szczególnie świat ptaków. W zależności od strony i wysokości góry, Kilimandżaro porośnięte jest figowcami, paprociami, palmami. Wyróżnia się także strefę wielkich wrzosów. Gdy weźmie się pod uwagę faunę i florę, trekking może obfitować w liczne doznania estetyczne, szczególnie wśród wielbicieli dzikiej przyrody.

Potrzebny sprzęt

Wyprawa na najwyższy szczyt Afryki wymaga niemałego przygotowania. Musimy zabrać ze sobą plecak wraz z nieprzemakalnym ochraniaczem, jak najlepszej jakości, gdyż najczęściej będzie niósł go tragarz, który raczej nie dba o nie swoją własność. W razie uszkodzenia plecaka, na odszkodowanie liczyć nie można, a krótkie sorry niewiele pomoże. Potrzebny okaże się na pewno śpiwór, najlepiej puchowy. Temperatury w schronach powyżej 4000 m n.p.m. spadają bowiem poniżej 0 stopni Celsjusza. Spodnie oraz kurtka – nieprzemakalne, ale oddychające, wykonane z materiałów goretex, HiTech lub podobnych.

Do najważniejszych elementów wyposażenia należą buty. Te także powinny być oddychające i chociaż w teorii nieprzemakalne. Zaleca się, by w całości wykonane były z powłoki skóroodpornej, bez szmacianych wstawek. Cholewka koniecznie musi wykraczać nad kostkę. Buty warto wcześniej rozchodzić. Każdy wspinający się turysta nie powinien zapomnieć o apteczce, w której znajdą się plastry na rany i otarcia stóp, bandaż, woda utleniona i środki przeciwbólowe oraz aspiryna. Konieczne są też okulary z filtrem 100% UV, gdyż powyżej 4000 m n.p.m działanie słońca może doprowadzić nawet do częściowej ślepoty.

Góra dla każdego?

No, prawie. Z pewnością nie trzeba być alpinistą, aby zdobyć szczyt Kilimandżaro, dla amatora może stanowić jednak nie lada wyzwanie. Pnąc się na prawie 6 tysięcy m n.p.m., trudno uniknąć dolegliwości związanych z chorobą wysokościową. Dlatego wyprawę najlepiej dokładnie zaplanować wcześniej – zostawić odpowiednią ilość czasu na aklimatyzację, walkę z bólem głowy i własnymi słabościami. Rocznie na Kili wyrusza około 13 000 osób, z czego jedynie 25 procent może poszczycić się zdobyciem dachu Afryki Uhuru Peak. Trzeba też przygotować się na liczne niedogodności na trasie. Kiepskie warunki higieniczne oraz sanitarne – brak pryszniców, ciepłej wody i porządnych toalet czy pchły na materacach są normą. Gdy doda się do tego potężny wysiłek, często niesmaczne jedzenie oraz trudne warunki pogodowe, trekking na Kilimandżaro nie wydaje się już tak łatwy.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Organizacja wyjazdu

    Decydując się na wyprawę na Kilimandżaro, najłatwiej skorzystać z usług jednego z wielu biur podróży, organizujących tego typu wyjazdy. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to biuro polskie, czy agencje z siedzibami w Aruszy i Moshi w Tanzanii. Ze względu na fakt, iż Kilimandżaro jest prawdziwą maszynką do robienia pieniędzy, władze pilnują, aby wszystko odbywało się oficjalnie, dlatego też organizacja wyprawy na własną rękę może okazać się bardzo trudna.

  • Trasa

    Osoby zdeterminowane, aby zdobyć główny szczyt Uhuru Peak, powinny realistycznie rozplanować trekking – w zależności od trasy najlepiej rozłożyć wspinaczkę na 6 – 7 dni. Wcześniej warto popracować nad kondycją. Dla lepszej aklimatyzacji niektórzy decydują się na wcześniejszy trekking na pobliską górę Mt. Meru, co znacznie zwiększa szanse zdobycia Kilimandżaro.

  • Zdrowie

    Przed wjazdem do Kenii czy Tanzanii obowiązkowo należy się zaszczepić. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, zalecane – przeciw żółtaczce zakaźnej. Warto też rozważyć szczepienia przeciw tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu oraz zakupić leki przeciwko malarii. Przydatna może okazać się moskitiera oraz repelenty przeciw komarom. Obowiązkowo używać należy jedynie przegotowanej wody, lepiej unikać warzyw i owoców oraz soków oferowanych w podrzędnych restauracjach i przez ulicznych sprzedawców.

  • Wiza i ubezpieczenie

    Aby wjechać do Tanzanii czy Kenii, trzeba posiadać wizę, a paszport musi być ważny co najmniej przez 3 miesiące od planowanego opuszczenia państwa. Wiza tanzańska kosztuje 50$, za wjazd do Kenii należy zapłacić 20$. Na miejscu nie są honorowane zagraniczne polisy zdrowotne ani komunikacyjne. Warto jednak zdecydować się na ich zakup, aby łatwiej było później dochodzić zwrotów wydatków za leczenie czy ewentualną opiekę lekarską w drodze do kraju. Szpitale wymagają pokrycia kosztów leczenia przez pacjenta lub jego rodzinę.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (2)

  • Damian  (gość)

    Damian (gość)

    17.11.16, 23:05

    Kilimanjaro Witam jestem podróżnikiem i właścicielem biura wypraw w Tanzani I jedynym Polakiem mieszkającym w rejonie kilimanjaro-Moshi Jeśli mogę w czymś pomóc,doradzić służę pomocą Pozdrawiam Jankowski Damian www.Kilimapeak.com

    Zgłoś

  • Kilimandżaro  (gość)

    Kilimandżaro (gość)

    11.03.15, 12:51

    Bardzo fajnie, szczegółowo opisana sprawa :-) Ja też jestem za tym, aby w ten rejon wybierać się raczej przez jakąś agencję turystyczną, samemu to niepotrzebne kombinowanie i o wiele większe ryzyko na każdym kroku. Jeśli ktoś jest chętny, zapraszam do podróży! http://www.adventure24.pl/kilimandzaro-5895-m-n.p.m.-safari

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8473

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7463

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42638

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9342

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11676

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9057

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11083

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8440

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10341

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6922

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8967

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7011

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 71685

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 182832

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8431

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 291809

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze