Dziś jest 04.12.2023

Imieniny obchodzą Barbara, Krystian, Berna, Chrystian

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Tunezja – najnowsze artykuły i relacje

Tunezja

Wzajemne przenikanie się intrygującej architektury z zamierzchłych czasów i wytworów współczesnej wyobraźni człowieka, krzyżowanie się wpływów europejskich i egzotyki Afryki, serdeczność mieszkańców, pielęgnujących swoje tradycje i zarazem idących z duchem czasu oraz ogromne zróżnicowanie krajobrazów i klimatów sprawia, że Tunezja jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na turystycznej mapie świata.

Tunezja to tysiąclecia barwnej historii, pamiętającej czasy wpływów wielu cywilizacji, to średniowieczne arabskie medyny – stare dzielnice handlowe, miasta bielonych domów, krętych uliczek i barwnych straganów, zamki (kazby), obronne klasztory (ribaty) oraz wspaniałe meczety, zwłaszcza w dawnej arabskiej stolicy, Kairuanie (Kairouanie), sąsiadujące z jeszcze starszymi pozostałościami po Rzymskim Imperium, takimi jak chociażby podziemne wille rzymskie w Bulla Regia, amfiteatr w El Jem, łuk triumfalny w Haidrze oraz legendarna osada Kartagina, umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tunezja to również rozrzucone po kraju twierdze hiszpańskie, kościoły bizantyjskie, punickie miasto Kerkouane, a także piękne medyny Tunisu i Sousse, kontrastujące mocno z supernowoczesnymi kurortami turystycznymi, kuszącymi nowoczesnością i pięknym usytuowaniem, polami golfowymi, ośrodkami thalassooterapii oraz luksusowymi portami jachtowymi i ośrodkami nurkowania.

Tunezja to zarówno typowo afrykańska, upalna i sucha pogoda, jak i łagodne, śródziemnomorskie klimaty, sprzyjające aktywności na lądzie i morzu oraz błogiemu lenistwu na złotych piaskach jednej z szerokich plaż pod rozgrzanym słońcem Północnej Afryki. Od strony południowej kraj otaczają wielkie przestrzenie Sahary z zacisznymi oazami, a na północy rozciąga się pofałdowany krajobraz gór Atlasu, bogaty w malownicze, zielone doliny, będące ostoją wielu ciekawych gatunków zwierząt, poprzecinane wodospadami i potężnymi wąwozami.

Tunezja to wspaniałe lasy sosnowe i dęby korkowe w regionie Tabarki, sady pomarańczowe i winnice półwyspu Bonn, plaże Dżerby – wyspy zwanej „Tahiti Morza Śródziemnego”, oazy górskie i ksary – ufortyfikowane spichlerze Wielkiego Południa oraz największe w Afryce Północnej słone jezioro Chott El Jerid o wyglądzie bezkresnej równiny ze spękaną ziemią pokrytą białym nalotem, gdzie w rozedrganym upalnym powietrzu można doświadczyć fatamorgany.

Dopełnieniem wspaniałości tunezyjskich przestrzeni jest radosne usposobienie Tunezyjczyków, które szczególnie widać w trakcie licznych festiwali, takich jak Oaz w Tozeur, magicznym mieście o beżowo-rdzawej architekturze, czy festiwalu Sahary w Douz, podczas którego prezentuje się zwyczaje, tańce i muzykę Południa w połączeniu z wyścigami wielbłądów i popisami jeźdźców konnych. Tunezyjczycy to również bogata i zróżnicowana kultura i tradycja, wciąż żywa w rzemiośle, sztuce, tańcu, obyczajowości, oraz głęboko zakorzeniona otwartość i tolerancja wyrażana na co dzień naturalną, szczerą gościnnością.

Tunezja jest krajem kontrastów i zróżnicowanego krajobrazu, którego piękno rozsiane pomiędzy ciepłym, błękitnym morzem a saharyjskimi wydmami kusi i przyciąga, oferując niezliczone atrakcje, począwszy od wodnego szaleństwa, skończywszy na safari na wielbłądach. Będąc tu ma się niepowtarzalną okazję poznać życie Berberów w księżycowym krajobrazie Matmaty ─ wiosce, w której czas zatrzymał się w miejscu, wytargować pięknie zdobiony dywan na jednym z suków w Kairuanie, a nade wszystko przeżyć niezapomnianą przygodę w „kraju zachodzącego słońca”, pachnącym daktylami, drzewkami cytrusowymi i bananowcami.

Tunezja – najczęściej czytane

 • Czy emeryt zawsze znaczy moher?

  Czy emeryt zawsze znaczy moher?

  Autor: Ewa Pluta

  Data publikacji: 22.12.2011 09:55

  Liczba odwiedzin: 16279

  Wzgardziła bujanym fotelem. Rzuciła w kąt rozkoszne, ciepłe papucie. Po 40 latach intensywnego życia rodzinno-zawodowego pojechała do Tunezji. Na jednym wypadzie się nie skończyło: drugi raz, trzeci, kolejny. O swoich wojażach zaczęła pisać na blogu. Ostatnio słyszano, jak mówiła, że nigdy nie założy moherowego beretu. Pani Jadwiga opowiada o swoich podróżach do Tunezji, o emeryckim życiu w blogosferze i planach na przyszłość. »

  Tagi: wywiady, afryka, tunezja, sousse, djerba, strefa podróżnika

 • Turystyka rowerowa na wesoło

  Turystyka rowerowa na wesoło

  Autor: Anna Sygnarek

  Data publikacji: 08.08.2011 13:19

  Liczba odwiedzin: 6752

  Co kraj to obyczaj. Wiedzą o tym rowerzyści, którzy w różnych miejscach bywają różnie witani. Zwłaszcza, jeśli na rowerze z tyłu bagażnika wiszą obładowane sakwy. Bo każdy kraj stosuje inną „politykę” wobec cyklistów. Podróżując zagranicą, trzeba uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość wobec miejscowych zasad. »

  Tagi: europa, afryka, włochy, grecja, tunezja, litwa, łotwa, estonia, rowery, relacje, anna sygnarek

 • Tunezja – shake 3 smaki, raz!

  Tunezja – shake 3 smaki, raz!

  Autor: Adriana Żurawska

  Data publikacji: 08.08.2011 11:58

  Liczba odwiedzin: 6654

  Smak afrykański, arabski i śródziemnomorski. Na raz? Czemu nie?! Zasmakuj w tunezyjskiej kuchni i przekonaj się, jak bardzo potrafi zawrócić w głowie swoim bogactwem. Przepyszna mieszanka, wszystkiego po trochu, a zarazem obficie i różnorodnie – tylko na styku 3 kultur. »

  Tagi: afryka, tunezja, kuchnia, kuchnia artykuły

 • Nielekkie życie singla w podróży

  Nielekkie życie singla w podróży

  Autor: Jadwiga Pawełkiewicz

  Data publikacji: 02.01.2012 12:54

  Liczba odwiedzin: 6117

  Wyjazdy singli to niestety zawsze dodatkowe koszty. Czy można się ich ustrzec? Touroperatorów jest mnóstwo, ale wystarczy pogrzebać w ofertach, a już mina nam rzednie. Czy singel to człowiek innej kategorii? »

  Tagi: europa, afryka, tunezja, inspiracje, artykuły, inspiracje artykuły

 • Podróżnik, dziennikarz - przypadek czy hobby?

  Podróżnik, dziennikarz - przypadek czy hobby?

  Autor: Jadwiga Pawełkiewicz

  Data publikacji: 27.03.2012 14:44

  Liczba odwiedzin: 4969

  Od wielu lat fascynuje mnie kontynent afrykański. Zaczęło się chyba od powieści i serialu „Korzenie” Alexa Hale’ya. Z trudem zdobyta książka stoi na honorowym miejscu w moim domu. Poznanie na żywo Afryki zaczęło się od lotu na Djerbę już będąc na emeryturze. Na portalu turystycznym poznałam swojego rozmówcę. Wymiana emaili, numeru telefonu. Z Panem Piotrem Jaskólskim poznaliśmy się na Djerbie w kwietniu 2005 r. To było nasze pierwsze spotkanie, spełniłam też prośbę P. Piotra przywożąc mu polskie gazety. To coś w rodzaju handlu wymiennego bo Piotr przywiózł mi zgrzewkę wody. Bardzo Panu zazdrościłam przebywania dłużej w Tunezji niż nasze wakacyjne turnusy. Skąd młody człowiek po filologii polskiej i filozofii znalazł się na kontynencie afrykańskim? »

  Tagi: afryka, tunezja, podróżnicy, wywiady, zadanie 8

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Tunezji

Jedziesz do Tunezji? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Algierska turystyka życzliwości

  Algierska turystyka życzliwości

  Autor: Rozanna Bogacz

  Data publikacji: 14.03.2012 07:40

  Liczba odwiedzin: 9731

  Grandaja, warowna osada ksar, założona w XI wieku przez berberyjską społeczność Ibadytów będącą odłamem islamu i do dziś restrykcyjnie chroniąca swoją tożsamość. Czego się może spodziewać podróżnik, który przekroczy tysiącletnie mury w wymaganym towarzystwie przewodnika, by w wyznaczonym czasie do zachodu słońca móc podpatrywać codzienne życie przywiązanej do tradycji, zamkniętej wspólnoty? Znajdujemy się w Algierii. Jeśli przebywa wśród jej mieszkańców już parę tygodni, to zapewne trafnie przewidzi, że przypadkowo napotkany przechodzień wyrosły w konserwatywnym środowisku ksaru zaprosi go do siebie na kolację. Gościnność i życzliwość jest bowiem najgłębiej wpisana w pustynne algierskie umysły i stoi na pierwszym miejscu nawet w społecznościach, gdzie każdy przybysz niesie niepokój niepożądanych zmian. Nawet on może jednak liczyć na wielogodzinne biesiadowania przy kawie, lemoniadzie i kuskusie z baraniną. »

  Tagi: afryka, algieria, grandaja, zadanie 5, rozanna bogacz

 • Algieria – kulturowe ogrody pustyni

  Algieria – kulturowe ogrody pustyni

  Autor: Rozanna Bogacz

  Data publikacji: 12.02.2012 01:38

  Liczba odwiedzin: 14842

  Afryka północna, kultura muzułmańska, spuścizna europejska. Wielokulturowe dziedzictwo rozkwitłe na prawie dwóch milionach kilometrów kwadratowych wyjałowionych pustyń. Rozpocznij wędrówkę po kraju, który wciąż czeka na odkrycie obrazów historii i gościnnych społeczeństw ukrytych wśród piaszczystych wydm i tętniących życiem w śródziemnomorskich portach. »

  Tagi: afryka, algieria, algier, mzab, dżamila, artykuły, zadanie 1

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Tunezji w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Afryce