Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Zimą do ciepłych krajów – Wybrzeże Kości Słoniowej

Autor: Ola Klimowicz

Data publikacji: 10.08.2011 14:30

Liczba odwiedzin: 7784

Tagi: afryka, wybrzeże kości słoniowej, jamusukro, abidżan, relacje, ola klimowicz

Moja Mama, jak pewnie wiele innych mam na świecie, lubi martwić się na zapas. Kiedy wyjeżdżam poza Europę, martwi się jeszcze bardziej. Dopóki nie polecę i nie wrócę cała i zdrowa, każdego dnia słyszę: „Przecież to nie jest Europa!”, a za chwilę: „Dziecko, to jest Afryka, to nie są żarty!”. Zwykle nie zwracam uwagi na takie gadanie, ale tym razem, z wielkim trudem, przyznaję Mamie rację.

Wybrzeże Kości Słoniowej
Fot. Kate Fisher

Wybrzeże Kości Słoniowej to ciekawe i warte uwagi miejsce, natomiast od listopada 2010 r., kiedy odbyły się w kraju wybory, sytuacja zmieniła się na gorsze i podróżowanie po Wybrzeżu nie jest na razie wskazane. Do zimy zostało jednak kilka miesięcy, a to właśnie wtedy jest tutaj najpiękniej. Ci, którzy zamiast nart i czapek wolą kostiumy kąpielowe i okulary przeciwsłoneczne, pomiędzy jedną a drugą polską śnieżycą powinni zarezerwować przynajmniej tydzień na wycieczkę tutaj.

Wybrzeże Kości Słoniowej niegdyś było centrum gospodarczym Afryki i wzorem stabilności na kontynencie. Po odzyskaniu niepodległości kraj, w odróżnieniu od wielu swoich sąsiadów, nie odciął się od Francji. Wręcz przeciwnie, władze zachęciły europejską potęgę do dalszego rozwijania infrastruktury i gospodarki na Wybrzeżu.

Niestety po śmierci prezydenta Felixa Houphouët-Boigny i po buntach w 2002 r. wspomniana dobrze rokująca ekonomia legła w gruzach, a po głośnych wyborach w zeszłym roku słynna stabilność kraju także ujrzała swój kres. Mimo krótkiej, lecz burzliwej historii, kraj nadal zachwyca różnorodnością przyrodniczą – na turystów czekają liczne parki narodowe, plaże oraz lasy tropikalne. Zdumiewa także rozmaitość kulturowa. Mieszkańcy wywodzą się z przeróżnych plemion, a ich ciekawe zwyczaje przejawiają się między innymi w kuchni, która opiera się głównie na manioku, batatach, ryżu oraz świeżych rybach.

Najbardziej zachęca mnie jednak nowoczesność Wybrzeża, której nie można zobaczyć w promieniu setek kilometrów. Miasta Wybrzeża Kości Słoniowej tworzą wysokie, szklane budynki i drapacze chmur, które nieczęsto kojarzą się z Afryką. Niektóre drogi, chociaż są już wyeksploatowane, spokojnie mogą konkurować z naszymi. Znajdziemy tutaj też kilka pięknych kościołów, w tym replikę rzymskiej bazyliki św. Piotra.

Jamusukro

Stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej jest Jamusukro. Oczywiście można zwiedzać miasto, ale znacznie ciekawsze są otaczające je z każdej strony parki narodowe. Wraz z resztą kraju, miasto zostało nieco zniszczone podczas zamieszek, które miały miejsce w 2004 i 2010 roku, ale niesamowita Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju (Notre Dame de la Paix) wyszła z tego bez szwanku. Widać jest ogromnym powodem do dumy dla każdego mieszkańca, bo nawet rozjuszony tłum protestujących pamięta o tym, aby jej nie dewastować.

Jamusukro to dosyć dziwne miasto. Nie ma tu ani ambasad, ani ministerstw, ani nawet nie prowadzi się tu znaczniejszej działalności handlowej. Przy asfaltowych ulicach stoją niezapalone latarnie, od których zaczęła się budowa ogromnej metropolii, bo taką miało stać się to miasto. Niestety Felix Houphouët-Boigny zmarł, zanim udało mu się je rozbudować i teraz można znaleźć tu jedynie kilka sklepów, bloków, dziwnych tworów architektonicznych wzniesionych na życzenie urodzonego tutaj Felixa i wspomnianą już bazylikę.

Ta ostatnia jako jedyna robi wrażenie. Niewiele osób wie, że jest największym chrześcijańskim kościołem na świecie i najwyższą świątynią afrykańską, i że poświęcił ją sam Jan Paweł II. To replika bazyliki św. Piotra w Watykanie i pomimo że może pomieścić mniej ludzi, ma wyższą kopułę i zajmuje dwa razy większą powierzchnię. Witraże w oknach są również wyjątkowo piękne. Zwiedzając to miejsce, powinniśmy mieć ze sobą paszport. Możliwe, że będzie musieli zostawić go przy kasie.

Wartym uwagi miejscem jest też ogromny pałac Fondation Houphouët-Boigny, gdzie pochowany jest były prezydent. Niestety nie wolno przekroczyć 5-kilometrowego muru, który otacza budynek. Można natomiast zobaczyć pływające w jeziorze krokodyle przy południowej ścianie budowli. Najlepiej przyjść tutaj koło 17:00, kiedy gady są karmione i wygrzewają się na lądzie.

Abidżan

Co prawda przydomek „Paryż Afryki Zachodniej” zawsze był przesadzony, dziś jest on jeszcze mniej właściwy niż kiedykolwiek wcześniej Choć od czasów wojny domowej miasto nie cieszy się dobrą reputacją, to i tak dla większości osób podróżujących na Wybrzeże Kości Słoniowej, Abidżan będzie prawdopodobnie pierwszym miejscem, jakie zwiedzą. Abidżan jest dowodem na to, czym kiedyś było Wybrzeże i czym znów mogłoby się stać.

Z jednej strony jest to ciekawe i tętniące życiem miasto pełne wieżowców, modnych butików, czterogwiazdkowych restauracji i eleganckich pań na wysokich obcasach. Ale z drugiej strony, znajdziemy tu mnóstwo żebraków i bezdomnych. (To nie odróżnia miasta zbytnio od stolicy Francji). Ostatnimi czasy na ulicach Abidżanu pojawili się uzbrojeni żołnierze, którzy są tak samo nieprzyjemni, jak wcześniej wspomniani mniej zamożni mieszkańcy.

W Abidżanie, podobnie jak w każdym innym dużym mieście na świecie, znajdziemy Muzeum Narodowe. Możemy spokojnie ominąć (najlepiej szerokim łukiem) ponad 20 000 bardzo zakurzonych masek, drewnianych misek i glinianych dzbanków. W przeciwieństwie do muzealnych eksponatów wartą uwagi jest katedra św. Pawła zaprojektowana przez Włocha, Aldo Spirito. To odważny i innowacyjny budynek. Wieża wystylizowana jest na sylwetkę św. Pawła i unoszącą się za nim szatę. Najlepiej spędzić wycieczkę, wspinając się na taras widokowy umiejscowiony na katedralnej wieży. Wewnątrz do obejrzenia pozostają ciepłe kolorystycznie i wyrafinowane witraże, podobne do tych z bazyliki w Jamusukro.

Kolejnym klejnotem miasta jest Hôtel Ivoire. Został on zbudowany w latach sześćdziesiątych i nie zmienił się znacząco od tamtego czasu. Architektura, meble i dekoracje nadal przypominają stylem epokę, która już dawno minęła. Hotel przypomina miasteczko – są tam korty tenisowe, baseny, kino, kasyna, kilka restauracji, sklepy, klub nocny, sauna i kręgielnia. Nie ma natomiast gości, a hotel przypomina opuszczony dom lub plan filmowy z taniego horroru. Zarazem w smutny sposób uświadamia, jak bardzo Wybrzeże stoczyło się przez ostatnią dekadę i jak wiele straciło.

Natura

Powoli rozsypujące się miasta są tylko częścią kraju. Poza słynnymi budowlami Wybrzeże Kości Słoniowej znane jest między innymi z różnorodnej fauny i flory. W odróżnieniu od wielu państw Afryki, nie znajdziemy tu niekończących się pustyni. Są natomiast rewelacyjne plaże, na których wygrzewają się zarówno miejscowi, jak i turyści. Tutaj można założyć kostium, szorty, czy bluzkę bez ramiączek. Należy jednak pamiętać, że Wybrzeże jest konserwatywnym miejscem i noszenie ubrań, które zakrywają kolana i ramiona w miejscach publicznych jest wymagane także od turystów.

Położony w północno-zachodnim skraju miasta Parc du Banco eksponuje część lasów deszczowych kraju. Jest tutaj wiele ścieżek i tras spacerowych, którymi warto się przejść, ale należy zachować ostrożność, szczególnie jeżeli podróżujemy samodzielnie. Nadal ukrywają się tutaj przestępcy, dla których turysta może stanowić łakomy kąsek. Oprócz rabusiów znajdziemy tutaj także jeziora i wspaniałe okazy tropikalnych drzew. Może nawet ciekawszy niż sam park, jest widok największej pralni na wolnym powietrzu, która mieści się tuż przed wejściem. Setki osób piorących w niewielkim jeziorze mogą robić wrażenie!

Znane są także ogrody Parc National de Taï oraz Parc National de la Comoe. Niestety oba, przez trwający kryzys, są w tym momencie zamknięte i jak na razie nic nie wskazuje, by miało się to zmienić. Trudno jednak uwierzyć, że zostanie w nich wtedy wiele do zobaczenia, gdyż drzewa i rośliny już teraz są zaniedbane, a wystraszone zwierzęta coraz liczniej opuszczają lasy.

Ciekawe jest też małe miasteczko o śmiesznej nazwie Man, gdzie można zakupić, ponoć najpiękniejsze, tradycyjne maski Yacouba. Nad miastem dumnie stoi góra (ma prawie 1200 metrów n.p.m.), na którą można się wspiąć samemu lub z wycieczką. Jeśli ktoś woli zostać na dole, może podziwiać liczne wodospady oraz pobliski las bambusowy.

To rzeczywiście nie Europa...

Targowisk jest zdecydowanie więcej niż sklepów. Większość mieści się w centrum Abidżanu. Jak w każdym zatłoczonym miejscu, pieniądze, dokumenty i aparat należy trzymać przy sobie, albo zostawić w domu. Najlepszym targowiskiem jest Marché de Treichville, które mieści się w brzydkim, chińskim budynku, i gdzie znajdziemy niemalże wszystko.

Wcale nierzadkim widokiem jest chrześcijański kościół stojący tuż przy meczecie. Ponad jedna trzecia mieszkańców Wybrzeża wyznaje islam. Oznacza to też, że wiele osób pięć razy w ciągu dnia będzie modliło się na ulicach, w restauracjach i hotelach, i nie wolno im w tym przeszkadzać. Wiara muzułmańska nie pozwala też na picie alkoholu, a mała płaca w kraju nie pozwala na zbyt duże, zbędne wydatki. Dlatego życie nocne nie jest ważną częścią tutejszej kultury. Natomiast w Butterfly Lounge i Scotch niegdyś roiło się od turystów. Kobietom podróżującym bez mężczyzn nie polecam wchodzić do mniejszych, lokalnych barów.

Wybrzeże Kości Słoniowej nie toleruje homoseksualizmu. Za okazywanie partnerowi o tej samej płci uczuć w miejscu publicznym możemy skończyć w więzieniu, skąd jak to Mama mówi: „O wiele trudniej będzie się wydostać! Bo to nie jest Europa!!! Naprawdę”.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Kiedy jechać

    Wybrzeże jest najbardziej mokrym regionem w Afryce Zachodniej. Pora deszczowa trwa od maja do października, bywa, że spada nawet do czterech metrów sześciennych deszczu. Od grudnia do kwietnia jest sucho i właśnie wtedy najlepiej tutaj przyjechać. Warto wiedzieć, że kraj leży w trzech strefach klimatycznych: równikowej wilgotnej (południe kraju), podrównikowej wilgotnej (środkowa część Wybrzeża), podrównikowej suchej (północ kraju).

  • Jak dojechać i gdzie mieszkać

    Samolotem, choć loty bezpośrednie są rzadkością. Moim zdaniem najlepiej polecieć czarterem i mieszkać w hotelu, rekomendowanym przez przez znajomych lub zaufane biuro podróży. Na Wybrzeżu nadal można mieszkać w Hôtel Ivoire, cho jego standard pozostawia dziś wiele do życzenia. Lepiej wcześniej zarezerwować lokum, bo szukanie hotelu w teraźniejszych okolicznościach nie jest dobrym pomysłem. Jeśli jedziemy w miejsca mniej oblegane przez turystów, możemy spróbować szczęścia na stronie CouchSurfing.com. Niewykluczone, że ktoś zaoferuje nam swoją kanapę, i to zupełnie za darmo.

  • Poruszanie się na miejscu

    W tym momencie nie jest zalecane podróżowanie autobusami ani taksówkami międzymiastowymi. Przy wjazdach i wyjazdach z większych miast często ustawiane są rogatki. W razie zatrzymania samochodu należy okazać ważne dokumenty i wykonywać polecenia kontrolujących. Zatrzymujący nas są uzbrojeni, więc naprawdę nie wolno robić niczego, co mogłoby ich sprowokować do użycia broni. Najlepiej nie jeździć po całym kraju, tylko zwiedzić jeden region. Za kilka miesięcy sprawy na Wybrzeżu mogą się uregulować i podróże autobusami będą bezpieczniejsze. W kraju jest też kilka lotnisk i oczywiście można pomiędzy nimi latać, ale jest to dosyć droga rozrywka.

  • Wiza

    Nie dostaniemy wizy na granicy. Przed przyjazdem na Wybrzeże Kości Słoniowej konieczne jest zdobycie wizy pobytowej lub tranzytowej w Konsulacie Francji, na przykład w Warszawie, albo w jednej z ambasad Wybrzeża Kości Słoniowej w Europie. Paszport powinien być ważny dłużej niż wiza. Przed wydaniem wizy konsul zwykle żąda przedstawienia dokumentu potwierdzającego cel wizyty, np. zaproszenia lub biletu w obie strony.

  • Pieniądze

    Karty kredytowe w większości miejsc okażą się bezużyteczne. Dlatego na początku wyjazdu najlepiej wyciągnąć z bankomatu większą ilość gotówki. Kantory też są rzadkością, ale nie powinniśmy próbować wymieniać pieniędzy na czarnym rynku. Znacznie lepiej płacić też małymi banknotami, aby nie zawracać na siebie zbytnio uwagi.

    Waluta obowiązującą w kraju jest frank CFA (Communauté Financière Africaine Francs).
    1 PLN = ok. 165 XOF
    1 USD = ok. 489 XOF
    1 EUR = ok. 654 XOF

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5698

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8718

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7889

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6426

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6904

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6215

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34270

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76563

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6382

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115094

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze