Dziś jest 30.05.2023

Imieniny obchodzą Feliks, Ferdynand, Zdzisław, Andronik

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Bank luksusu

Autor: Joanna Prokop

Data publikacji: 08.02.2012 19:59

Liczba odwiedzin: 7043

Tagi: ameryka północna, kajmany, cayman brac, wielki kajman, mały kajman, artykuły, zadanie 1

Delikatność piasku pod stopami, szum lazurowego morza i powiew jedwabistego wiatru okalający ciało pozwalają na dłuższą chwilę zapomnienia i poczucia niewinności niczym w bajkowym świecie. Brzmi nierealnie? Wcale nie. To rzeczywistość Kajmanów, gdzie promienie słońca odbijają się od błękitnej wody, a nie mroźnego śniegu...

Kajmany

Fot. coopgreg/sxc.hu

Charakterystyka wysp

Kajmany są archipelagiem, który tworzą trzy wyspy: Wielki Kajman, Mały Kajman oraz Cayman Brac. Ich łączna powierzchnia to zaledwie 260 kilometrów kwadratowych, dlatego czasami trudno dojrzeć je na mapie. Kajmany ze względu na swoje położenie pomiędzy Jamajką, Kubą a Jukatanem stały się atrakcyjnym punktem dla żeglarzy. Wielki Kajman, jak sama nazwa wskazuje jest największy, natomiast na Cayman Brac znajduje się najwyższe wzniesienie – The Bluff.

Kajmany zostały odkryte całkowicie przypadkowo przez Krzysztofa Kolumba, którego przyciągnęła "żółwia kraina". Obecnie malownicze wyspy są terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii i stanowią cel podróży turystycznych, zapewniając globtroterom rajskie wyspy i niezapomniane doznania, a samym wyspom – dochody. Kajmany utrzymują się głównie z turystyki. Pomimo zagrożeń ze strony środowiska, z roku na rok wyspy odwiedza coraz więcej turystów.

Przyroda i kultura

Kajmany leżą w strefie klimatu równikowego z dużą wilgotnością, co powoduje, że w okresie najczęściej od lipca do października występują obfite deszcze a nawet huragany. Koniecznością jest więc zaopatrzenie się w parasol i lekkie tkaniny naturalne. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo ciepły klimat. Ze względu na strefę, w jakiej znajdują się wyspy występuje roślinność tropikalna ze znaczną przewagą lasów równikowych.

Zachwycające są również rafy koralowe, które rozciągają się wokół wysp. Podwodny świat bije kolorami życia, oko cieszą barwy żółte, fioletowe i różowe.

Kultura nie jest nadzwyczajnie wykształcona, odznaczają się silne wpływy europejskie. Aktualnie popularne są dźwięki muzyczne w rytm reggae i R&B. Nie mniej jednak sami mieszkańcy Kajmanów są wyrozumiali i życzliwi. Jednym ze sposobów na poznanie rodzimej kultury jest zapoznanie się z kalendarzem imprez odbywających się w czasie naszego pobytu. Na pewno warto, ponieważ są miesiące tętniące życiem, ale i martwe, zwłaszcza te, w których huragan pokazuje swoje oblicze.

Atrakcje turystyczne

Z pewnością największym atutem wysp, a w szczególności Wielkiego Kajmanu jest plaża Seven Mile Beach, uznana za najpiękniejszą plażę wśród wszystkich karaibskich wysp. Turyści siedzący w swoich wygodnych leżakach czy lekko bujających przez wiatr hamakach podziwiają lśniące białym piaskiem plaże. Ocean w okolicy wysp ma głębokość aż 7 kilometrów, dlatego też woda jest tak czysta.

Dla żądnych wrażeń i emocji Kajmany mają wszystko, czego zapragnie najbardziej wymagający turysta. Nie bez powodu są uznane za najlepsze miejsce do penetracji morskiej przestrzeni. Nurkując mamy możliwość spotkania się z płaszczkami i ogromnymi żółwiami. Wody obfite są w duże ryby, bo już dawno został wprowadzony zakaz rybołówstwa. Ponadto żółwie są pod ścisłą ochroną i śmiało można rzec, że traktowane są jako święte.

Dla nurkujących, nie lada atrakcją mogą być także podwodne wraki. Z wielu źródeł można wyczytać, że najlepszym miejscem do podwodnych szaleństwa jest sławne na cały świat miasto rai żądlastych. Można byłoby zadać sobie pytanie, dlaczego właśnie to miejsce? Po prostu znajduje się tam zapierająca dech w piersiach laguna z białym piaskiem.

Ze względu na popularność tej formy sportu na wyspie znajduje się ponad 30 profesjonalnych organizacji związanych z nurkowaniem. Miejscami najchętniej odwiedzanymi przez amatorów nurkowania są Stingray City i Russian Destroyer Tibbits.

W miejscowości Northwest Point na Kajmanie Wielkim znajduje się narodowa farma żółwi. Szczególną atrakcją tego miejsca jest możliwość śledzenia życia żółwi w każdym ich stadium. Interesujące są także wodne gejzer strzelające w górę strumieniami wody. Lądowe atrakcje są równie ciekawe. Popularnym budynkiem, który wypada zwiedzić jest zamek Pedro St. James, który jest najstarszą budowlą tych trzech wysp. Uważa się, że Kajmany są głównie sławne dzięki szerokim plażom i błękitnej wodzie, a jednak Park Botaniczny Elizabeth Queen jest kunsztem samym w sobie. Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów roślin, które się tam znajdują. Jednak te najpiękniejsze: róża, hibiskus i orchidea pojawiają się na przełomie maja i czerwca.

Wypoczywający zmęczeni całodniowym słońcem mogą się schronić w lesie świerkowym w South Sound Road, gdzie znajdują się stare domy. Miejsce to jest idealne do piknikowania. Swoistym rajem dla zakupowiczów przy jednoczesnym podkreśleniu luksusu, z jakim się tam można spotkać jest stolica Kajmanów – George Town. Przemieszczanie się z wyspy na wyspę jest możliwe poprzez transport lotniczy lub też morski (łodzią).

Zjawiska społeczne

Kajmany ze względu na swój charakter; bogactwa i przepychu są uznane za centrum finansowe. Trudno w to uwierzyć, ale po mimo tego charakteru są bezpieczne pod każdym względem. Nade wszystko uwagę przywiązuje się do bezpieczeństwa turystów w kurortach. Wobec zależności tego zamorskiego terytorium w stosunku do Wielkiej Brytanii początkowo Kajmany utrzymywały relacje jedynie z Zjednoczonym Królestwem, w mniejszym stopniu z sąsiadującą Jamajką. Tymczasem w ostatnich latach otworzyła się współpraca Kajmanów ze Stanami Zjednoczonymi. Kajmany jako eldorado finansowe zmaga się także z problemem przerzucania przez ich terytorium środków odurzających, dlatego też postanowiono zwiększyć walkę wobec czynów przestępczych tego rodzaju.

Podsumowanie

Kajmany mają wszystko, co jest potrzebne turyście spragnionemu przeżycia niezapomnianych wakacji. To właśnie dzięki turystyce wyspy mogą się jeszcze bardziej rozwijać i podnosić standardy w świadczeniu usług. Pomimo że Kajmany są jednym z najmniejszych krajów na całym globie, to jednym z najbogatszych. Jednak nie chodzi mi w ostatecznej ocenie o bogactwo finansowe. Dla mnie osobiście największym bogactwem tych wysp jest ich tropikalny wyraz i wielokulturowość.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (1)

 • glob (gość)

  glob (gość)

  19.02.12, 10:45

  Po tym opisie z pewnością chciałbym tam pojechać!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 4679

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 4475

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 10572

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 5838

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 7236

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 6703

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6438

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 5023

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5241

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 4462

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 4778

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3806

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 21915

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 39924

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5072

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 59218

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze