Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Miasto Azteków

Autor: Paulina Dwużnik

Data publikacji: 21.07.2011 15:53

Liczba odwiedzin: 5562

Tagi: ameryka północna, meksyk, mexico city, zocalo, chapultepec, artykuły, paulina dwużnik

Już sam fakt, że stolicę Meksyku oficjalnie zamieszkuje około 28 milionów mieszkańców, a nieoficjalnie jakieś 35 milionów brzmi dość przerażająco. Zatłoczone, spowite smogiem Mexico City to miasto, które się kocha i jednocześnie nienawidzi, ale na pewno nie można przejść obok niego obojętnie.

Meksyk
Mercados, czyli kolorowe i gwarne uliczne targowiska. Fot. Darij & Ana

Centro Historico

Dzień w tym mieście-molochu zaczynamy obowiązkowo od pysznego śniadania w wyłożonej biało-niebieskimi kafelkami restauracji Sanborns mieszczącej się w XVI-wiecznym pałacu Casa de los Azulejos. Miejsce to robi duże wrażenie na wszystkich turystach. Szczególnie piękne, pokryte szkłem patio i mural jednego z trzech najlepszych meksykańskich artystów specjalizujących się w tym rodzaju sztuki, Jose Clemente Orozca. Restauracja, jak niemal wszystko w tym mieście ma także ciekawą historię rewolucyjną, zaś w mieszczącym się nieopodal sklepie fotograficznym Casasola można sobie nawet zafundować zdjęcie w mundurze rewolucjonisty!

Na głównym placu Mexico City zwanym Zócalo, który był kiedyś głównym miejscem azteckich ceremonii, wznosi się dziś monumentalna Catedral Metropolitana. Ponieważ budowano ją na przestrzeni 300 lat, jest mieszaniną stylów hiszpańskich, francuskich i meksykańskich. Wewnątrz znajdują się bogato zdobione ołtarze, pozłacane rzeźby, imponujące obrazy, kaplice i witraże. Tę niezwykłą potężną budowlę można nadal zwiedzać jedynie dzięki nieustannym pracom renowacyjnym i podtrzymującym całą konstrukcję rusztowaniom, ponieważ katedra, jak wiele budynków w mieście, stopniowo zapada się w niestabilne podłoże. Mało kto wie, że miasto Meksyk wzniesione zostało na terenie wysokogórskiej kotliny na dnie wyschniętego jeziora Texcoco. Stąd problemy z utrzymaniem budynków w pionie.

Templo Mayor

Według legendy Aztekowie (zwani też Mexica) po niemal stuletniej wędrówce przez pustynię zostali przez swojego opiekuńczego boga doprowadzeni do brzegów jeziora Texcoco, skąd na wysepce ujrzeli kaktus, a na nim ogromnego orła pożerającego węża. Uznali to za dobrą wróżbę i założyli na wyspie miasto Tenochtitlan, czyli dzisiejsze Mexico City. Na północny-wschód od Zócalo, dokładnie w miejscu, gdzie prekolumbijscy wędrowcy ujrzeli legendarnego orła wzniesiono świątynię Templo Mayor, której ruiny przypadkiem odkryli pracownicy elektrowni.

Dziś w wyniku długotrwałych, mozolnych prac archeologicznych udało się odkryć wielopoziomową, sakralną budowlę poświęconą azteckim bogom. Z czasem w większości została zburzona przez barbarzyńskich hiszpańskich konkwistadorów, którzy jej kamieni użyli do budowy własnych kościołów. Mimo to nadal można – dzięki prowadzonym przez lata wykopaliskom – zobaczyć ogromne kamienne rzeźby reprezentujące wężowe głowy i opiekuńcze bóstwa Azteków.

Mercados

Nieodłączną częścią miasta Meksyk są tętniące życiem, kolorowe i gwarne mercados, czyli uliczne targowiska. Do najciekawszych należy z pewnością Mercado de la Merced. Jest to niekończący się labirynt stoisk, który wypełniają głośne dźwięki muzyki z radioodbiorników i zapachy smażonego mięsa. Pełno tu sprzedawców oferujących lekarstwa zrobione ze sproszkowanych kości królików albo skóry węży, które mają uleczyć wszelkie dolegliwości. Skuteczność gwarantowana jak w przypadku wielu czarodziejskich mikstur miejscowych curanderos.

Podobnie jest na pobliskim Mercado de Sonora, gdzie można nabyć święte figurki, żywe żaby, węże i jaszczurki. Aby kupić świeże mięso, ryby czy owoce najlepiej udać się na La Langunilla, gdzie można też spróbować lokalnej zupy z ogromnego kotła albo gotowanych gęsich wątróbek. W niedziele La Langunilla przekształca się w pchli targ, gdzie czasami można znaleźć prawdziwe skarby, częściej jednak całe mnóstwo rupieci. Z kolei na kolorowy Plaza Garibaldi najlepiej przyjść nocą, by u wesołych mariachi zamówić piosenkę i zakończyć dzień w jednym z tutejszych klubów.

Jednym z najbardziej tradycyjnych miejsc stolicy jest Plaza Santo Domingo, gdzie tzw. publiczni pisarze (evangelistas), którzy niegdyś pisali listy w imieniu niepiśmiennych mieszkańców, dziś na starych maszynach do pisania pomagają ludziom wypełniać urzędowe dokumenty.

Muzea i galerie

Jedno z najciekawszych muzeów świata znajdziemy na terenie parku Chapultepec. Museo Nacional de Antropología jest obowiązkowym przystankiem dla każdego, kto zwiedzając ruiny cywilizacji Majów i Azteków, chciałby jeszcze dowiedzieć się czegokolwiek o historii i obyczajach tych starożytnych ludów. Jeśli ktoś nie ma zbyt wiele czasu na zwiedzanie, powinien ograniczyć się do sal poświęconych tej części Meksyku, którą zamierza później zwiedzać, ponieważ w muzeum zgromadzono tak wiele ciekawych i niezwykłych eksponatów, że trudno zdecydować, co jest najważniejsze. Na przykład imponująca, przepiękna Sala Mexica została w całości poświęcona sztuce i kulturze Azteków. Można tu zobaczyć niezwykłe rzeźby starożytnych bogów oraz wykuty w kamieniu aztecki kalendarz. W Sala Maya znajdziemy natomiast słynne indiańskie malowidła czy zrekonstruowany grobowiec jednego z królów.

Murale i pływające ogrody

Kto nie lubi dusznej historycznej atmosfery i przykurzonych eksponatów, musi po prostu uważnie rozglądać się wokół siebie. Spacerując ulicami Meksyku można bowiem prawie wszędzie natknąć się na dzieła malarzy muralistów, takich jak mąż Fridy Kahlo, Diego Rivera czy Jose Clemente Orozca. Socjalistyczni twórcy, głoszący ideę dostępności sztuki dla wszystkich tworzyli imponujących rozmiarów ścienne obrazy, popierające rewolucyjne hasła.

Pierwszy mural Diego Rivera stworzył na ścianach Escuela Nacional Preparatoria. We wszystkich jego dziełach dominuje typowo meksykańskie uwielbienie koloru, ale widać w nich także wyraźne inspirację sztuką indiańską. Rivera uwielbiał szokować i być stale w centrum uwagi. „Dios non existe”, czyli „Boga nie ma” – taką sentencję zawiera jego praca „Marzenie Niedzielnego Popołudnia”. I właśnie to krótkie zdanie stało się przyczyną skandalu i przeniesienia dzieła w całości do Museo Mural Diego Rivera. Sam Bóg chyba też postanowił udowodnić mieszkańcom miasta, że jednak istnieje, bo mural wcześniej zawalił się w wyniku trzęsienia ziemi i trzeba go było w całości zrekonstruować.

Jeszcze inną osobliwością charakterystyczną dla Mexico City są tzw. pływające ogrody, czyli Xochimilco. Można je podziwiać, dojeżdżając kolejką wąskotorową do stacji metra Tasquena. Mimo że są jedynie cieniem dawnej świetności prekolumbijskich miast na wodzie, to wciąż stanowią ulubione miejsce niedzielnych wycieczek lokalnych mieszkańców. Przy dźwiękach muzyki mariachi, jedząc i pijąc na ukwieconych łodziach, wszyscy głośno rozmawiają i skutecznie odpoczywają od zgiełku miasta. Stawka godzinowa za wynajem łodzi jest zazwyczaj wywieszona na burcie, ale oczywiście można się targować.

Mexico City, podobnie jak cały Meksyk, tętni życiem i pulsuje rytmem muzyki przez całą dobę. Gwar i krzykliwe kolory lokalnych targowisk, uliczek a nawet galerii mogą przyprawić o zawrót głowy. Tutaj nie trzeba szukać wrażeń. Tutaj trzeba je sobie raczej odpowiednio dawkować, rezerwując przy tym dużo czasu na ciągnące się w nieskończoność popołudniowe posiłki w jednej z restauracji w dzielnicy Zona Rosa. Najlepsze knajpy skupiają się przy ulicach Kopenhagen i Genova. Na wszelki wypadek przypomnijmy przy tym, że hiszpańskie „el menú” oznacza danie dnia, a prosząc o menu główne, prosimy o „la carta”.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Na granicy

    Polacy nie potrzebują wiz przy wjeździe do Meksyku na pobyt do 90 dni. Muszą jedynie – jak wszyscy – na pokładzie samolotu odebrać kartę turystyczną, która jest ważna do 180 dni. Przy pierwszym wjeździe do Meksyku urzędnik migracyjny stempluje naszą kartę na określoną przez nas długość: 30, 60, 90 lub 180 dni. Po wjeździe do kraju można przedłużyć pobyt w Generalnej Dyrekcji Służb Migracyjnych
    w Mexico City.

  • Waluta

    Walutą meksykańską jest peso. 1 peso = ok. 0,25 PLN. Nie ma problemu z wymianą dolarów lub dolarowych czeków podróżnych. W większych sklepach można bez problemu płacić kartą. W małych barach, sklepikach i na targowiskach trzeba mieć przy sobie gotówkę, przy czym najlepiej nie nosić jej przy sobie zbyt wiele, bo w mieście kieszonkowcy czekają na okazję obłowienia się kosztem nieuważnych, zajętych zakupami turystów.

  • Kiedy jechać

    Miasto Meksyk leży w centralnej części kraju. Panuje tu przyjemny, umiarkowany klimat. W okresie letnim (lipiec i sierpień) pada niemal codziennie przez kilka godzin, bo właśnie wówczas panuje tu pora deszczowa. Najcieplejsze miesiące w stolicy to kwiecień i maj. Temperatura przekracza wtedy 25 stopni Celsjusza, latem i jesienią jest tu ok. 20 stopni. Zimą temperatura może nocą spadać poniżej zera.

  • Dobre rady

    W Meksyku nie należy pić wody z kranu. Wszystkie hotele i restauracje dla turystów zapewniają oczyszczoną wodę (aqua purificada). Najbezpieczniej jest oczywiście pić wodę butelkowaną, piwo, napoje lub soki bez lodu, bo ten najczęściej robi się z nieoczyszczonej wody. Lepiej też pić czyste soki owocowe tzw. jugo niż napoje owocowe (aqua fresca), bo do tych drugich również dolewa się często wody z kranu. W niedzielę wstęp do większości muzeów i galerii jest bezpłatny. W poniedziałek z reguły muzea są nieczynne.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7147

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7722

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76497

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115024

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76497

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny