Dziś jest 12.04.2024

Imieniny obchodzą Juliusz, Ludosław, Zenon, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Saint Martin – mały świat wielkich kontrastów

Autor: Joanna Chylińska

Data publikacji: 06.02.2012 04:10

Liczba odwiedzin: 7759

Tagi: ameryka środkowa i karaiby, saint martin, marigot, artykuły, zadanie 1, joanna chylińska

Saint Martin odkrył Krzysztof Kolumb w 1493 roku podczas swojej drugiej podróży na Antyle. Pierwsze zarysy lądu pojawiły się na horyzoncie 11 listopada, w dniu, kiedy Hiszpanie uroczyście obchodzą dzień Św. Marcina, stąd nazwa wyspy. Położona pomiędzy wodami Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego mała wysepka jest rajem dla kochających plaże, dobrą kuchnię, zakupy, muzykę, sporty wodne, przyrodę i… kochających się.

Wyspa z lotu ptaka
Wyspa z lotu ptaka. Fot. James Whatley


Dwa = jeden, czyli bez granic

Pierwsi osadnicy na wyspie to Indianie Arawak, którzy ze względu na znajdujące się tu stawy solne, nazwali ją Soualiga, co oznacza „Ziemia soli”. Na przestrzeni dziejów wyspę zasiedlali też wojowniczy kanibale – Indianie z plemienia Carib, od których pochodzi nazwa Karaiby.

Jeszcze w XVI wieku nikt by nie przypuszczał, że Francja i Holandia będą sąsiadami. A jednak. Hiszpańscy konkwistadorzy uznali wyspę za zbyt małą dla nich (88 km kwadratowych, 15 km długości, 13 km szerokości) i zaczęli ją opuszczać. Skorzystali na tym Francuzi i Holendrzy, którzy postanowili podzielić ją między siebie.

Marigot - stolica terytorium francuskiego
Marigot – stolica terytorium francuskiego. Fot. Serge Melki


Według legendy Francuz szedł od północy popijając czerwone wino, Holender zaś od południa racząc się dżinem. Wysokoprocentowy napój sprawił, że Holender szedł wolniej i uciął sobie drzemkę po drodze. Granica miała być wyznaczona w miejscu ich spotkania, dlatego francuska część jest większa od holenderskiej.

Abstrahując od legendy, w roku 1648 na mocy Traktatu Concordia wyspa została podzielona na dwie części: francuską i holenderską, jednakże żadnej fizycznej granicy pomiędzy tymi terytoriami nie wyznaczono, a ludzie i towary mogą nadal swobodnie podróżować po całej wyspie. Dlatego znana jest ona także jako „Przyjacielska Wyspa”.

Woda i ląd, czyli eko

Drzewa i kwiaty na St Martin kwitną przez cały rok
 
Drzewa i kwiaty na St Martin kwitną przez cały rok
fot. albertstraub/Flickr.com

St. Martin to wyspa wulkaniczna. Panuje tu klimat tropikalny, jednak bardziej suchy niż na pozostałych wyspach Karaibskich. Ciągnący się środkiem wyspy pas wzniesień, z którego najwyższy to „Pic Paradis” (424 m), dzieli ją na część wschodnią o bujnej, zielonej roślinności, oraz część zachodnią, gdzie opady są mniejsze, a wśród flory dominują kaktusy i roślinność karłowata.

Linia brzegowa (długości ok. 70 km) oferuje szeroką gamę krajobrazów – krajobrazów iście rajskich z przepięknymi piaszczystymi plażami, palmami kokosowymi, winogronami i kwitnącymi drzewami, i surowych widoków na zatoki z klifowym brzegiem otoczone koralowcami. Scenerię tę dopełniają rozległe solne stawy.

Północno-wschodnia część wyspy to Narodowy Rezerwat Przyrody Saint-Martin obejmujący 3060 ha z czego większość stanowi obszar morski. Morska roślinność oraz rafy koralowe zapewniają schronienie dla wielu gatunków bezkręgowców i ryb, jednak świat zwierząt najliczniej reprezentowany jest przez ptaki morskie – jest ich tu ok. 50 gatunków (m.in. brązowy pelikan). Dalej od brzegu obserwować możemy humbaki i delfiny, które w okresie od lutego do czerwca mają swoje gody.

Krab żyjący na St MartinKrab żyjący na St Martin. Fot. Steven Conry

Czarno i biało, czyli kolorowo

Niezwykłość St Martin objawia się tym, że obok siebie, jak brat z bratem, żyją Kreole, Francuzi, Holendrzy, Haitańczycy, Dominikanie, Jamajczycy, Afrykanie, Kanadyjczycy, Amerykanie i inne ludności przywiezione tu niegdyś jako niewolnicy. Razem zasiadają do stołu katolicy, anglikanie, adwentyści, protestanci, wyznawcy Voodoo, metodyści, muzułmanie, hinduiści i Rastafarianie. Ta niespotykana gdzie indziej symbioza sprawdza się od wieków i sprawia, że każdy czuje się tu jak u siebie.

Architektura St. Martin jest tak zróżnicowana jak jej mieszkańcy. Część budynków pamięta jeszcze czasy niewolnicze. W części francuskiej dominują typowe kreolskie domy – niskie, małe, drewniane. Ciągną się wzdłuż ulic w Marigot i Grand-Case i zachwycają jaskrawymi kolorami oraz bogatymi zdobieniami. Wpływy europejskie uporządkowały plan stolicy, nadając jej kształt siatki. Domy „podniosły się” na 2-3 kondygnacje, a dachy nabrały koloru rdzy. Strona holenderska to przewaga domów ryglowych, jednak także i po tej stronie dominują jaskrawe kolory, które są dumą wszystkich mieszkańców wyspy.

Domy w St Martin są bardzo koloroweDomy w St Martin są bardzo kolorowe. Fot. Salicia

Salsa i rock, czyli imprezowo

Wszystkie wyspy Karaibów łączy jedna cecha: muzykalność. Tu poczucie rytmu, taniec i śpiew wysysa się z mlekiem matki. Całe St. Martin porusza się w rytm muzyki tropikalnej: soca, salsy, samby, reggae, mambo, calypso, a nawet rocka, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Muzyka wypełnia każdy zakątek wyspy: plaże, restauracje, przydrożne bary, samochody. Na St. Martin każdy dzień jest pretekstem do uroczystości, zabawy i tańców.

W St. Martin niemal codziennie odbywa się jakiś festiwal, konkurs, pokaz czy parada. Niezliczona liczba imprez obrazuje styl życia jej mieszkańców, ich tradycje, zwyczaje i dziedzictwo kulturowe. Do najciekawszych zapewne należy największy turniej rybacki na Karaibach „Billfish”, wybory Karaibskiej Miss Hibiskusa, czy też holenderski karnawał trwający 17 dni.

Miłość i sport, czyli zdrowo

Być może trudno uwierzyć, ale na długości niespełna 70 km rozciąga się 37 przepięknych, białych plaż. Są tu plaże dla imprezowiczów, nurków, windsurfingowców, starszych i młodszych, lubiących ciszę i spokój, nudystów… Plaże duże, z pełnym wyposażeniem, barami, tłumami turystów, jak również małe, rzadko odwiedzane i trudne do znalezienia.

Plaża Happy BayPlaża Happy Bay. Fot. Sam Staley/www.st-martin-maarten.com

W najbardziej romantycznym miejscu na Karaibach, a może i na świecie, spełnią się marzenia o skromnym ślubie na plaży, czy też hucznej ceremonii w ogrodzie lub na jachcie. W tej rajskiej scenerii możliwe jest wszystko: oświadczyny i romantyczna kolacja we dwoje, miesiąc miodowy i relaks w spa, a także zwykła randka na najmniejszej plaży Lover’s Beach, która mieści jedynie dwie osoby.

Żeglowanie w pobliżu Sunset Beach
 
Żeglowanie w pobliżu Sunset Beach
fot. Steven Conry/Flickr.com

Temperatura wody i powietrza oraz niezawodne pasaty gwarantują warunki idealne dla wszystkich rodzajów sportów wodnych przez cały rok. Surfing, windsurfing, wakeboarding, narty wodne, kitesurfing, wędkarstwo, spływy kajakowe to tylko przykłady. St. Martin to także jedno z najbardziej znanych na Karaibach miejsc do żeglowania. Oczywiście nie można nie skorzystać z organizowanych przez miejscowe biura jednodniowych wycieczek na pobliskie wyspy.

Ludzie i przyroda, czyli atrakcyjnie

Miasta i wioski St. Martin przyciągają swoją różnorodnością. Każde miejsce jest unikalne i niepowtarzalne. Jednym z nich, gdzie w „oczy razi” autentyczność jest odległa, otoczona ze wszystkich stron przyrodą, wioska Colombier. W Grand-Case zjemy tradycyjne potrawy w jednej z kreolskich wiklinowych chatek. A w stolicy – Marigot – zrobimy zakupy dla siebie i dla przyjaciół.


Sklep na plaży Orient BeachSklep na plaży Orient Beach. Fot. Chuck Kramer

Fort Louis, St Martin
 
Fort Louis, St Martin
fot. mark byzewski/Flickr.com

Mimo iż to mała wyspa, oferuje ona wiele ciekawych miejsc, których nie sposób ominąć. Koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Historii St. Martin, hodowlę motyli, młyn-cukrownię, Loterie Farm, Stary Dom, Fort Louis, czy też stanowisko archeologiczne – wioskę Indian Arawak. Dodatkowo można wybrać się łodzią na jedną z sąsiednich wysepek lub na konną przejażdżkę brzegiem morza. Te i wiele innych atrakcji czeka na ich odkrycie.

Wybierając się na St. Martin koniecznie musimy zabrać duuuużo pieniędzy… albo naszą „złotą przyjaciółkę”. To raj dla zakupoholików – i nie tylko. Kupimy tu ciuchy najbardziej znanych francuskich marek, kosmetyki, biżuterię, sprzęt elektroniczny i wiele innych w bardzo konkurencyjnych cenach, gdyż St. Martin jest wolne od cła, VATu i innych podatków.

…a w dodatku smacznie

Kuchnia St. Martin oczaruje każdego. Jej smak to odzwierciedlenie tutejszej wielokulturowości, przyjaznej atmosfery i radości życia. Każda potrawa to połączenie lokalnej tradycji ze szczyptą europejskiej nowoczesności. Subtelna mieszanka ryb, skorupiaków czy mięs, z przyprawami, sosami kreolskimi, czy też owocami tropikalnymi zachwyci nie tylko nasze kubki smakowe, ale wszystkie zmysły.

Stoisko z przyprawami na targu w Marigot
Stoisko z przyprawami na targu w Marigot. Fot. Elle C.

Ta różnorodność etniczna, religijna, językowa, krajobrazowa, architektoniczna... dla większości z nas to niewyobrażalna mieszanka wybuchowa. I racja, bo wybucha ona na St. Martin feerią barw, zapachów, temperamentów, które cieszą ciało i duszę każdego turysty.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Komentarze (3)

 • Joanna Chylińska

  Joanna Chylińska

  20.02.12, 22:50

  dziękuję dziewczyny ;-)

  Zgłoś

 • AT (gość)

  AT (gość)

  20.02.12, 17:07

  Saint Martin w pigułce!Artykuł nietypowy,nieoklepany, widać, że napisany z pasją.

  Zgłoś

 • iwonapiotrus (gość)

  iwonapiotrus (gość)

  16.02.12, 20:10

  super artykuł polecam

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6141

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5741

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17978

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7183

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8812

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7786

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8019

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6474

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7019

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5693

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6262

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5026

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35683

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 77623

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6429

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116435

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze