Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jak dotrzeć

Najlepszym i najszybszym środkiem lokomocji jest współcześnie samolot. Z Polski do kilku większych amerykańskich miast są połączenia bezpośrednie (m.in. z Warszawy czy Krakowa). Częściej jednak musimy liczyć się z przesiadką, dobrze, jeśli tylko z jedną. Co dziwne – im więcej przesiadek, tym taniej może nas kosztować bilet. I ograniczenie w bagażu - jedna duża torba lub walizka o wadze maksymalnie 23kg plus podręczny o wadze wg zaleceń odpowiednich linii lotniczych. Nadbagaż jest dodatkowo płatny (60USD).

Ceny biletów uzależnione są od wielu czynników – kursu dolara, sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, ale też od tak błahych i oczywistych powodów, jak sezon wakacyjny, duże imprezy (np. olimpiada) czy święta, oraz fakt, jak wcześnie bilet zabukujemy. Do większych miast można znaleźć bilet już za ok. 600USD – bukując bilet mniej więcej dwa miesiące przed wylotem; jeśli przesiadamy się w Stanach, by dolecieć do mniejszej miejscowości niż Nowy Jork czy Chicago, cena nieco wzrośnie, lecz powinna utrzymać się w okolicy 1000USD. Warto upewnić się, że nic nie przeszkodzi nam w podróży, gdyż zmiana terminu wylotu na kilka dni przed pierwotnym terminem może nas kosztować nawet 2/3 ceny biletu. Również rezygnacja, by ponownie zarezerwować bilet, pociąga za sobą koszty manipulacyjne (ok. 100USD).

Czas podróży do Chicago, z jedną przesiadką, wynosić powinien ok. 15 godzin (informację o czasie podróży można zobaczyć przy wybranym połączeniu w wyszukiwarce lotów [np. kayak.com]). Optymalny czas na przesiadkę (ewentualną odprawę, zmianę terminalu, itp.) to ok. 2 godzin. Przykładowa sytuacja: lecisz z Warszawy do Chicago, przez Paryż. Pokładowanie się przedłuża, samolot oczekuje na pozwolenie na start, mijają minuty… Zerkasz ze zniecierpliwieniem na zegarek; minęło już pół godziny od godziny wylotu, a samolot ciągle stoi na płycie lotniska. Wreszcie się udało, lecz lądujesz w Paryżu o godzinie, o której powinien startować samolot do Chicago. Bądź czujny – prawdopodobnie nie jesteś jedynym, który leci do Stanów. A być może już po wyjściu z samolotu oczekuje na tych pasażerów ktoś z obsługi lotniska; gdy zbierze całą grupę, przeprowadzi was „na skróty” do oczekującego wciąż samolotu. Natomiast jeśli mimo wszystko nie zdążyłeś na samolot, natychmiast udaj się do odpowiedniego przewoźnika, który powinien przebukować Twój bilet na najbliższy możliwy lot.

Samo przemieszczanie pomiędzy miastami jest możliwe na kilka sposobów. Samolotem - bilety można znaleźć już od 30USD w jedną stronę, w tanich liniach lotniczych – np. Airtran, Allegiantair. Opłata za bilet wzrośnie, jeśli mamy duży bagaż (tylko podręczny jest bez dopłaty), jeśli chcemy wybrać sobie miejsce w samolocie i za podobne rzeczy. Rozwiązanie dobre, jeśli chcemy szybko pokonać duże odległości.

Autokary Greyhound (greyhound.com) to rozwiązanie dla osób, którym niestraszna długa podróż, ale to też najlepszy sposób na poznawanie nowych ludzi. Zazwyczaj tańsze od samolotów, więc podróżują nimi głównie biedniejsi ludzie. Zatrzymują się w kilku miastach w każdym stanie, mniej więcej co dwie-trzy godziny. Wiąże się to też zazwyczaj z przymusowym opuszczeniem autokaru, gdyż dokonywany jest szybki przegląd, bądź następuje zmiana pojazdu; często również zmienia się kierowca. Bardziej męczące jest to oczywiście w nocy. Przystanki lub dworce Greyhound znajdują się w centrum miasta lub blisko centrum, a to niewątpliwie spore ułatwienie. Pokonałam w ten sposób trasę Lexington-Filadelfia (17 godzin jazdy), koszt w obie strony wyniósł ok. 260USD.

Jeśli zaś posiadasz prawo jazdy, to przez pół roku możesz go używać (potem należy wyrobić amerykański dokument). Można też wyrobić międzynarodowe prawo jazdy w urzędzie miejskim; jest ono ważne 3 lata, jednakże w tłumaczeniu anglojęzycznym jest błąd, który wzbudza wątpliwości Amerykanów i sugerowałabym zrobić poprawne tłumaczenie danych z okładki tego prawa jazdy u notariusza. Dokładnie chodzi o słowo „permit” zamiast poprawnego „driver’s licence”. Oba dokumenty należy mieć przy sobie na wypadek kontroli drogowej. Wracając do sedna – jeśli chcesz dojechać do miejsca, do którego nie dociera samolot ani autokar, to pozostaje wypożyczenie samochodu. Wypożyczalnie znajdują się w każdym mieście, nawet niezbyt dużym. Ceny zaczynają się już od 15USD za dobę, ale dochodzą nawet do 60USD za dobę, więc warto to dokładnie rozważyć, czy potrzebujemy samochodu codziennie, czy tylko po to by dojechać w wybrane miejsce. Paliwo jest tańsze niż w Polsce – ok. 3USD za galon. Samochód można wypożyczyć w jednym mieście, a zwrócić nawet po drugiej stronie kraju. Strona, z której korzystałam przy wypożyczaniu samochodów to hotwire.com.


usa

Jak dojechać w Nowym Jorku... Fot. Magda Solka

Opinie (16)

Liczba opinii: 16 |

Średnia ocen: 5.00

  • azi82 (gość)

    azi82 (gość)

    27.06.12, 07:47

    trzeba to druknac przed wylotem hehe

    Zgłoś

  • kasia k (gość)

    kasia k (gość)

    26.06.12, 23:44

    same konkrety - b.przydatne

    Zgłoś

  • jan (gość)

    jan (gość)

    25.06.12, 22:34

    Pani Magdo tekst rewelacia

    Zgłoś

  • basia (gość)

    basia (gość)

    24.06.12, 19:41

    no no super...

    Zgłoś

  • Adam (gość)

    Adam (gość)

    24.06.12, 18:20

    Słyszałem o tych autobusach różne rzeczy. Dobrze wiedzieć, że są całkowicie bezpieczne.

    Zgłoś

  • ala (gość)

    ala (gość)

    23.06.12, 22:16

    przydatne inf.dzięki

    Zgłoś

  • A (gość)

    A (gość)

    22.06.12, 09:16

    super artykuł

    Zgłoś

  • S. (gość)

    S. (gość)

    22.06.12, 08:59

    Przydatne informacje, dodatkowo napisane ciekawym, prostym językiem :)

    Zgłoś

  • Angie (gość)

    Angie (gość)

    21.06.12, 23:18

    dobrze wiedzieć !

    Zgłoś

  • Betsy (gość)

    Betsy (gość)

    21.06.12, 19:30

    Pomocne

    Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące