Dziś jest 16.06.2024

Imieniny obchodzą Alina, Justyna, Benon, Aneta

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Piękne z natury – Turks i Caicos

Autor: Marta Woś

Data publikacji: 09.02.2012 17:13

Liczba odwiedzin: 8874

Tagi: ameryka północna, turks i caicos, karaiby, woda, artykuły, zadanie 1, turystyka wodna artykuły

Łańcuch wysp zagubiony gdzieś na skraju Morza Karaibskiego. Włada nimi królowa Elżbieta II, ale walutą jest dolar amerykański. Ilość mieszkańców – zbliżona do populacji Kołobrzegu. Liczba turystów – 300 tysięcy rocznie, z czego większość to obywatele USA oraz Kanady. Ta ostatnia chętnie widziałaby wyspy jako jedną ze swoich prowincji, co oczywiście niekoniecznie podoba się rządowi w Londynie. Turks i Caicos – turkusowa woda i skąpane w słońcu plaże. Nie potrzeba niczego więcej, by zauroczyć nawet najbardziej opornych.

350 słonecznych dni w roku

Turks i Caicos
 
Turks i Caicos
fot. Źródło: http://photos.turksandcaicostourism.com

Turks i Caicos to nieco ponad 300 wysp o łącznej powierzchni 948 km kwadratowych i linii brzegowej o długości 389 km. Większość z tych kilometrów to zapierające dech w piersi plaże o wyjątkowo drobnym, białym piasku. Najsłynniejsza z nich – Grace Bay Beach – znalazła się w przygotowanym przez „New York Times” zestawieniu karaibskich plaż, które koniecznie trzeba zobaczyć przed śmiercią. Co więcej, właściwie wszystkie plaże archipelagu są bezpłatne i otwarte dla wszystkich!

TCI geograficznie należą do archipelagu Bahamów. Położenie sprawia, że cieszą się słonecznym i raczej suchym klimatem. Tropikalne upały łagodzą pasaty. Słońce świeci średnio przez 350 dni w roku, a temperatura latem sięga 33ºC, w zimowe noce rzadko spada poniżej 18ºC.

Pirackie dziedzictwo

Nazwa "Turks" wywodzi się od pewnego gatunku kaktusów z charakterystycznymi „czapkami”, podobnymi do tureckich fezów. Jednak bardziej romantyczna legenda odwołuje się do czasów piratów, skarbów i walk na szpady. W XVII i XVIII w. wyspy były zbójecką kryjówką, z której piraci ruszali na hiszpańskie statki wiozące kosztowności do Starego Świata. Tymczasem dwa stulecia wcześniej atlantycka flota nękana była przez korsarzy Imperium Otomańskiego. Stąd marynarze, mający raczej dobrą pamięć, przynajmniej jeśli chodzi o zatopione okręty, tłumaczyli „Turks Islands” jako „Wyspy piratów”.

Krwawa mieszanka

Turks i Caicos
 
Turks i Caicos
fot. Źródło: http://photos.turksandcaicostourism.com

Obecni mieszkańcy archipelagu mogą się pochwalić wyjątkowo splątanymi korzeniami. Potomkowie afrykańskich niewolników, sprowadzonych na Bahamy przez europejskich zdobywców do pracy na plantacjach bawełny i przy produkcji soli. Uciekinierzy z niedalekiej Hispanioli (obecnie Dominikana i Haiti). Przybysze ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii. Skandynawii, Francji, RPA. Wymieniać można by długo.

Tryb wyspiarski

Mieszkańcy wysp są znani ze swojej gościnności i otwartości. Chętnie pomagają, są uśmiechnięci i łatwo nawiązują kontakty. Jak to na południu. Dla przyzwyczajonego do szybkiego tempa życia turysty „tryb wyspiarski” może być na początku trudny do przyjęcia, wręcz irytujący. Tubylcy na wszystko mają czas, nigdy się nie spieszą, zawsze znajdą chwilę na pogawędkę. Warto spróbować i pozwolić sobie na trochę karaibskiego relaksu.

Adres – stara droga na lotnisko

Książka telefoniczna TCI ma zaledwie pół cala długości. Wiele ulic nie ma nazw, a domy pozbawione są numerów. Adresy często mają formę „przy starej drodze na lotnisko”, „za szklanym budynkiem”. Podawane są co najwyżej punkty orientacyjne, a w domyśle – na pewno znajdzie się ktoś, kto pomoże wędrowcowi znaleźć miejsce, którego szuka. Mało intuicyjna nazwa terytorium, zwłaszcza dla osób angielskojęzycznych, sprawia, że na wyspy przybywają nawet adresowane do „Turks and Tacos”. Niektóre noszą ślady stempli poczty tureckiej...

Taniec, muzyka i opowieści

Afrykańskie korzenie większości mieszkańców archipelagów doskonale widoczne są w ich tradycjach. Wyspy nie są jednak odizolowane od reszty świata, dlatego jamajskie reggae, soca czy calypso mieszają się z rytmami z Czarnego Lądu, tworząc prawdziwie karaibską mieszankę. Co ciekawe, żywa jest afrykańska tradycja ustnych opowieści. Wśród bohaterów popularni są królik B'rabbie, koza B'bookie oraz pająk Anansi. Ten ostatni znany jest także z powieści Neila Gaimana. Opowiadaniu często towarzyszy akompaniament na bębnie obciągniętym koźlą skórą.

Kultura Turks i Caicos to unikalny konglomerat wpływów karaibskich, afrykańskich i europejskich, wciąż niezepsuta przez komercjalizację.

Wraki i wieloryby

TCI to raj dla miłośników nurkowania. Woda jest ciepła i krystalicznie przejrzysta, a podwodne życie oszałamia rozmachem. Bajecznie kolorowa rafa odwiedzana jest przez ogromne ryby, płaszczki i żółwie. Nurkowanie urozmaicają liczne wraki. Niektóre to pirackie okręty sprzed trzech wieków. Na zimowe wakacje na wyspy wybierają się nawet wieloryby. Humbaki można spotkać od stycznia do kwietnia.

Turks i Caicos
 
Turks i Caicos
fot. Źródło: http://photos.turksandcaicostourism.com

Historia jak z filmu

W 1984 roku Dean Bernal nurkował w odległości około mili od wybrzeża. Pochodzący z Kalifornii mężczyzna w wodzie czuł się... no cóż, jak ryba. Wieloletnie doświadczenie w nurkowaniu ze sprzętem i bez niego oraz nieposkromiona miłość do oceanu miały zostać nagrodzone. Został wybrany. Zyskał towarzysza podmorskich wypraw. Młody i ciekawy świata delfin butlonosy na początku trzymał się na dystans. Z czasem podpływał coraz bliżej. Mijały dni i tygodnie. JoJo i Dean stali się nierozłączną parą. Mężczyzna nie wrócił na kontynent. Przyjaźń wtedy zawarta trwa do dzisiaj.

Zęby na zuchwałych

Co jest w JoJo tak wyjątkowego? Sam, z własnej woli, nawiązuje kontakty z ludźmi, pozostając w swoim naturalnym środowisku. To wciąż wolny i dziki delfin, który zwyczajnie lubi ludzi. Na początku jego reputacja nie była jednak najlepsza. Jako młody, ciekawski, ale niedoświadczony delfin, uważany był za potencjalnie niebezpiecznego. Zwłaszcza po kilku incydentach z nieostrożnymi nurkami. Zachęceni brakiem strachu morskiego ssaka, próbowali go dotknąć. A to przez każde dzikie zwierzę traktowane jest jako atak. JoJo gryzł najbardziej zuchwałych. Dean podczas godzin spędzanych pod wodą nigdy tego nie próbował. I został obdarzony największym zaufaniem.

JoJo – skarb narodowy

W 1987 roku TCI mogły stracić JoJo. Kolejne doniesienia o pogryzieniach stanowiły antyreklamę dla wysp i zagrażały rozwojowi turystyki, na której opiera się gospodarka. Dean był jednak pewien, że „ataki” są wynikiem zaczepiania delfina przez turystów. Zapominali, że nie są w delfinarium, a JoJo nie jest oswojony. Pojawiły się projekty schwytania zwierzęcia, a nawet zabicia go! Na szczęście wybrano trzecią opcję. Dean wraz z mieszkańcami wysp zorganizował kampanię na rzecz uznania JoJo za skarb narodowy. I tak się stało. Program ochrony JoJo szybko przekształcił się w zakrojone na o wiele szerszą skalę działania na rzecz zachowania środowiska morskiego. Utworzono rezerwaty, sanktuaria, parki. Prowadzone są kampanie edukacyjne i badania naukowe. A JoJo wciąż jest dzikim delfinem.

Sushi ze ślimaków

Poza plażami największym bogactwem wysp są morskie ślimaki. Tubylcy wiedzą, jak wykorzystać je w 100%. Z mięsa przygotowują zupy, sałatki, kanapki, nawet sushi. Z różowej warstwy na wewnętrznej stronie muszli rzemieślnicy ręcznie wyrabiają biżuterię, najczęściej bransolety i kolczyki. Same muszle kupowane są przez turystów, którzy mogą je zabrać jako pamiątki – dwie sztuki na osobę. Skorupki, które nie trafią na rynek, są mielone i używane w ośrodkach SPA jako pilling. Nic się nie marnuje.

Turks i Caicos, konchy
 
Turks i Caicos, konchy
fot. Źródło: http://photos.turksandcaicostourism.com

Podsumowując, TCI nie są miejscem dla ludzi spragnionych nocnych rozrywek i zakupów w luksusowych sklepach. Jeśli jednak ktoś szuka odpoczynku na niezatłoczonej plaży, podwodnych emocji czy wędrówek po karaibskim raju – nie mógł trafić lepiej.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7066

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6364

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25285

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8030

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9694

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8228

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9053

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7155

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8101

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6224

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7324

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5663

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45591

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 115819

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7047

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 172457

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze