Dziś jest 22.02.2024

Imieniny obchodzą Małgorzata, Marta, Piotr, Konkordia

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Al sur, por favor! - czyli autostopem na koniec świata. zadanie II

Autor: Monika Drążewska

Data publikacji: 03.03.2014 21:49

Liczba odwiedzin: 30835

Tagi: ameryka południowa, argentyna, boliwia, podróż na medal ii

Wyruszyliśmy z domu z prostym planem: spełnić nasze marzenie o Ameryce Południowej, jak najmniejszym kosztem zobaczyć jak najwięcej, a przy tym dobrze się bawić...

Twardzielki na pustyni solnej.
 
Twardzielki na pustyni solnej.
fot. Monika Drążewska

Zaczęło się w Uyuni, na samym środku pustkowia. Szalona wycieczka jeepem 4x4 z beztroskim boliwijskim przewodnikiem, który nie miał żadnego z przednich zębów. Na dachu auta butla z gazem, obok kanister z paliwem. 4000 m n.p.m. i nieustanne wstrząsy, ale nie wybuchliśmy tylko ruszyliśmy dalej do przodu podziwiać laguny, flamingi, gejzery, ah! Potem autobusem prosto do San Pedro de Atacama, rowery i pedałować po najsuchszej pustyni świata. Wysiłek nieziemski dla ciał przystosowanym do życia na wysokości poziomu morza, ale daliśmy radę.

Hasta Santiago por favor!
 
Hasta Santiago por favor!
fot. Monika DrążewskaKciuki w górę, karton z napisem SANTIAGO i dużo wiary w ludzi i oto udało się: nasz pierwszy południowoamerykański autostop. I to jaki! 1500 km, 3 dni, 2 noce z Manolo w jego ciężarówce. Dobry chłop nocował nas, karmił i rozpieszczał prezentami choć ledwo rozumieliśmy co do nas mówi.

Manolo i jego ciężarówka - nasz transport, hotel i restauracja w jednym
 
Manolo i jego ciężarówka - nasz transport, hotel i restauracja w jednym
fot. Monika DrążewskaZamiast w Santiago lądujemy w Valparaiso pośród kolorowych domków i przepięknych murali. Do Santiago docieramy z opóźnieniem. Bawimy przez 4 dni z grupą muzyków, pijemy wino, piwo i jemy niesamowite ilości awokado. Szalona Yasmine zabiera nas do Mendozy. Nie wiemy kto dał jej prawo jazdy, cudem przeżyliśmy drogę 28 zakrętów na przełęczy przy najwyższym szczycie Andów- Aconcagua. Mendoza stolica wina i pysznego jedzenia podnosi morale drużyny.

Przerwa na mate
 
Przerwa na mate
fot. Monika DrążewskaPiszemy na kartonie AL SUR i tak poznajemy Gregorio, który zabiera nas na południe. Kupuje luksusowy obiad, opłaca hotel, obwozi po różnych atrakcjach i daje prowadzić swoje roczne auto z prędkością 170 km/h. Pędzimy! Następuje długo oczekiwany dzień-zwała i nikt nie chce nas zabrać. W końcu lituje się para starym żukiem z lodem. Byle do przodu! Ostatecznie autobusem o standardach, które nie śniły się w Europie (w pozytywnym sensie tego znaczenia) pędzimy do Comodoro Rivadavia- brzydkiego, wielkiego, niebezpiecznego i największego miasta Patagonii. W ciągu godziny zwijamy manatki i z powrotem przy drodze z największym kartonem ever: RIO GALLEGOS. Z kierowcami tirów docieramy do Ushuaia- miasta na końcu świata. Tam spotykamy rodzinę o polskich korzeniach i poznajemy wzruszającą historię dziadka. Czas wracać na północ. Ale jeszcze ostatni „must see” Lodowiec Perito Moreno, szczęki nam opadają. Tyle lodu i taki piękny. Szkoda, że to tylko taka krótka podróż. Moglibyśmy tak przez całe życie!

Perito Moreno
 
Perito Moreno
fot. Monika DrążewskaNasze TOP 5:

Cmentarzysko pociągów.
 
Cmentarzysko pociągów.
fot. Monika Drążewska1. Wielka Słona Pustynia Uyuni – wielkie słone pustkowie położone na wysokości prawie 4 tysięcy metrów nad poziomem morza. Po prostu „must see” każdej wycieczki, która będzie blisko Boliwii. Aż dziw bierze dlaczego nie ma tego miejsca na liście 7 naturalnych cudów świata. Miejscem wypadowym na pustynie jest miasteczko Uyuni. Tam znajduje się szereg biur podróży, które oferują wycieczki na pustynie. Można wybrać się na jednodniowa wycieczką, albo na dłuższe 3 lub 4 dniowe wypady. Najpopularniejsza opcja to trzydniowa wycieczka jeepem 4x4, w cenie są 2 noce w „pustynnych hotelach” (jeden w całości zrobiony jest z soli, włącznie z meblami!), wyżywienie (lokalne specjały: pieczeń z lamy, kasz quinoa) i „przewodnik”. W Uyuni są tak niesamowite plenery, że „zdjęcia same się robią” . Wyprawa obejmuje zwiedzanie cmentarzyska starych XIX wiecznych lokomotyw, przejazd przez pustynię solną i odwiedziny na Wyspie Kaktusów, przeprawę przez pustynię piaskową i zastygłe pola lawy, oglądanie czynnych wulkanów. Waszym oczom ukażą się przepiękne laguny o niespotykanych kolorach, które zamieszkują niezliczone stada flamingów. Więcej? Można dotknąć gejzerów i wykąpać się w termach na wysokości 5000 metrów. Ciekawostka: w 2014 roku po raz pierwszy w historii przez rejon pustyni Uyuni przejechał rajd Dakar. A tam gdzie Dakar tam więcej turystów. Radzimy się śpieszyć, bo przecież nietknięte masową turystyką niesamowite miejsca tak szybko tracą swój naturalny blask…

Magiczna Boliwia
 
Magiczna Boliwia
fot. Monika DrążewskaPatrzymy na wulkan
 
Patrzymy na wulkan
fot. Monika DrążewskaLaguny i flamingi
 
Laguny i flamingi
fot. Monika DrążewskaMagiczna Boliwia
 
Magiczna Boliwia
fot. Monika DrążewskaAl sur por favor!
 
Al sur por favor!
fot. Monika DrążewskaLaguna Colorada
 
Laguna Colorada
fot. Monika DrążewskaStar Wars
 
Star Wars
fot. Monika DrążewskaDotykając gejzera
 
Dotykając gejzera
fot. Monika DrążewskaPodobno pociąg jeździ raz w tygodniu
 
Podobno pociąg jeździ raz w tygodniu
fot. Monika DrążewskaMagiczna Boliwia i piłka księżycowa
 
Magiczna Boliwia i piłka księżycowa
fot. Monika Drążewska


2. Pustynia Atacama – czyli najsuchsza pustynia świata. Księżycowy krajobraz, który naprawdę warto zobaczyć. W największej oazie na pustyni – San Pedro de Atacama – polecamy wynająć rower i nim wybrać się do okolicznych atrakcji. Najpopularniejsza to dolina księżycowa – Valle de la Luna. Dość wymagająca trasa rowerem górskim daje się wszystkim we znaki, ale wysiłki wynagradzają kapitalne widoki i cała plejada atrakcji jaskinie, punkty widokowe. Co tu dużo pisać: Atacama mówi samo za siebie.

Siłaczka
 
Siłaczka
fot. Monika Drążewska3. Valparaiso – miasto murali. Każdy wielbiciel sztuki ulicznej dozna tu niebywałych uniesień wzrokowych, a sceptycy i przeciwnicy street art’u zakochają się w nim. Ten największy port morski Chile to nie lada gratka dla fanów murali. Na ścianie domu śmiesznie pogrubiony człowieczek próbuje złapać latawiec, na co patrzy z drugiej strony ulicy dumny Salvador Allende, z drzwi garażu spogląda na nas pełna kolorów matka boska de Guadelupe, a dwa metry dalej swym ciałem ścianę zaszczyca współczesna „Wenus z Milo”. Najbardziej dekadenckie miasto Południowej Ameryki. Szczególnie rejony położonego na wzgórzach starego miasta są głównym celem turystów. Pełne małych uliczek wijących się i wspinających na wzgórza. A każdy dom, kamienica, domek pomalowany jest w innym kolorze. I cała taka aleja dochodzi do placyku w całości udekorowanego mozaiką z połamanych kolorowych kafelków. Idealne miejsce na korepetycje ze sztuki współczesnej.

Valparaiso
 
Valparaiso
fot. Monika DrążewskaStare miasto i murale to nie wszystko: przecież Valparaiso to miasto położone nad brzegiem Oceanu Spokojnego, a więc i plaże. Valparaiso i niemal do niego przyrośnięte miasto sąsiednie – Vina del Mar – to główny turystyczny kurort kraju. Między miastami wiedzie promenada, gdzie wieczorami przesiadują młodzi ludzie uczących się tańczyć, grać na instrumentach czy po prostu bawić i nie będą mieli nic przeciwko jeśli będziesz chciał się przyłączyć lub tylko poobserwować. Na koniec jeszcze ciekawostka: na kawałku starego betonowego mola, w niedalekiej odległości od brzegu, swoje legowisko znalazły lwy morskie. Hipnotyzują przechodniów swym zachowaniem i nieokreślonymi dźwiękami, dlatego można tam siedzieć godzinami i wpatrywać się w te niesamowite zwierzęta. Jak się gryzą, walczą o miejsca, ryczą czy mimo swoich wielkich gabarytów skaczą na wysokość kilku metrów. Valparaiso – naprawdę warto zobaczyć to miasto.

Lwy morskie
 
Lwy morskie
fot. Monika DrążewskaValparaiso
 
Valparaiso
fot. Monika DrążewskaMurale Valparaiso
 
Murale Valparaiso
fot. Monika DrążewskaAl sur por favor!
 
Al sur por favor!
fot. Monika Drążewska4. Ushuaia – miasto na końcu świata. To kolejny punkt południowej Ameryki gdzie trzeba być i zobaczyć. Przecież nie ma innego miejsca na ziemi, które byłoby położone na końcu świata;) Trzeba tam pojechać, by przekonać się zobaczyć, że dalej drogi lądowej na południe już nie ma. Można stąd popłynąć statkiem, aż po brzegi Antarktydy. Ushuaia to urokliwe nadmorskie miasteczko. Miasteczko położone jest nad kanałem Beagle, w którym przeglądają się okoliczne 2-3 tysięczne szczyty południowych Andów. Przepiękna okolica oferuje wiele ciekawych trekkingów o różnych poziomach trudności, m.in. do Parku Narodowego Ziemi Ognistej. Ushuaia to również w sezonie zimowym ogromna baza narciarski z dużą ilością podobno świetnie przygotowanych tras zjazdowych. Jedną rzecz w tym najdalej na południe wysuniętym mieście świata trzeba zrobić: wysłać kartkę pocztową do przyjaciół.

Bajkowy strumyk na końcu świata
 
Bajkowy strumyk na końcu świata
fot. Monika DrążewskaWieczne śniegi na Ziemi Ognistej
 
Wieczne śniegi na Ziemi Ognistej
fot. Monika Drążewska5. Perito Moreno – „czarny pieseczek”, to tajemnicze imię lodowca. Podróżując przez Patagonię nie można pominąć miejscowości El Calafate - bazy wypadowej do Narodowego Parku Lodowców Los Glaciares. Na miejscu wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane i nawet najbardziej nieogarniętym nie umknie wycieczka do lodowca. Lokalne biura podróży oferują podpłynięcie łodzią pod czoło lodu, treking po zamarzniętym jęzorze i szklaneczkę whiskey z wiecznym lodem. Nie ma co dużo pisać: trzeba osobiście stanąć oko w oko z tym „zimnym draniem”.

Perito Moreno
 
Perito Moreno
fot. Monika DrążewskaWielki jęzor
 
Wielki jęzor
fot. Monika DrążewskaPatagonia
 
Patagonia
fot. Monika DrążewskaPerito Moreno
 
Perito Moreno
fot. Monika DrążewskaPerito Moreno
 
Perito Moreno
fot. Monika DrążewskaTwardzielki na pustyni solnej.
 
Twardzielki na pustyni solnej.
fot. Monika Drążewska

Komentarze (2)

 • Sabina Piłat (gość)

  Sabina Piłat (gość)

  13.03.14, 23:00

  Tyle pięknych przygód po ludziach chodzi! Cudowna podróż, aż mnie zazdrość bierze, bo to mój cel.. już zaplanowany tylko życie troche plany pozmieniało i nie dotarłam. Piękne zdjęcia i już baaardzo chcę tam być, kiedy popatrzyłam na zdjęcia! Pozdrawiam

  Zgłoś

 • Zośka (gość)

  Zośka (gość)

  04.03.14, 17:25

  Tak trzymać! Super!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5907

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5542

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14142

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6978

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8539

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7652

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7725

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6241

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6689

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5526

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6038

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4851

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32889

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73648

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6216

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111392

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze