Dziś jest 12.04.2024

Imieniny obchodzą Juliusz, Ludosław, Zenon, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski

Autor: www.ludziepodrozuja.pl

Data publikacji: 09.09.2013 16:24

Liczba odwiedzin: 5730

Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, argentyna

Projekt „MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski” zbliża się do właściwej fazy. Etap wielomiesięcznych przygotowań dobiega końca. Za niespełna dwa miesiące wyruszamy.

Wiesława i Krzysztof Rudź, czyli uczestnicy wyprawy, którzy już za 2 miesiące wyruszą do Argentyny na poszukiwania potomków pasażerów MS Chrobry
 
Wiesława i Krzysztof Rudź, czyli uczestnicy wyprawy, którzy już za 2 miesiące wyruszą do Argentyny na poszukiwania potomków pasażerów MS Chrobry
fot. Źródło: www.ludziepodrozuja.pl

Kiedy wracamy myślami do początku prac nad nim widzimy jak wiele już nauczyliśmy się przygotowując nasz wyjazd. Jak wiele informacji zebraliśmy przez ten czas. Zaczęliśmy od wizyty w Archiwum Państwowym w Gdańsku, gdzie natrafiliśmy na dokumenty związane z pierwszym rejsem MS Chrobry. Wśród dokumentów była lista pasażerów, która nas najbardziej interesowała. Dużą niewiadomą i nie zależącą od nas sprawą była kwestia odnalezienia kogoś z potomków emigrantów z Chrobrego. Zabraliśmy się do tego zdecydowanie i za pomocą różnych forów internetowych po kilku miesiącach udało nam się natrafić na kilka osób. Z uwagi, iż jest to już trzecie pokolenie zamieszkałe głównie w Argentynie, właściwie nikt nie rozumie po polsku. Ale udało nam się dogadać i osiągnąć nic porozumienia. Ze wstępnych rozmów z nimi wynika, że ich dziadkowie lub babcie są na naszej liście pasażerów. Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać z nimi w Ameryce i odbyć ciekawe i pasjonujące rozmowy. Byli otwarci i zainteresowani spotkaniem z nami, oraz opowiedzeniem o swoich losach.

MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski
 
MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski
fot. Źródło: www.ludziepodrozuja.pl

Równolegle do poszukiwania potomków emigrantów szykowaliśmy się do wyjazdu od strony technicznej. Z uwagi na to, że będziemy podróżować motocyklami, zakres prac był dosyć szeroki. Aby lepiej poznać budowę naszych maszyn, część prac wykonaliśmy samodzielnie. Wykonaliśmy stelaże pod sakwy, osłony na silnik, zamontowaliśmy gniazda ładowania sprzętu elektronicznego. W obu motocyklach wymieniliśmy łożyska i tuleje na zawieszeniu, aby skasować wszystkie luzy. Jedna z maszyn dostała większą szybę turystyczną i nowe siedzenie. Godziny spędzone przy motocyklach na pewno nie pójdą na marne.

Ponadto w zaprzyjaźnionym warsztacie motocyklowym przeprowadzono solidny przegląd silników i wymieniono olej i filtry. A także sprzęgła, łożyska w kołach, zestawy napędowe, linki, uszczelniacze i olej w zawieszeniu. Zdecydowaliśmy się wymienić opony w motocyklach na Metzeler Tourance. Lista przeprowadzonych prac jest obszerna. Chcemy zmniejszyć ryzyko awarii podczas podróży.

Ponieważ drogi w Patagonii są w sporej części szutrowe, a sam teren jest wymagający, w każdej wolnej chwili jeździmy na motocyklach podnosząc nasze umiejętności.


...

Fot. www.ludziepodrozuja.pl

Bardzo cieszymy się z faktu, objęcia patronatu medialnego nad naszą podróżą przez etraveler.pl. Jest on skarbnicą informacji z której chętnie korzystamy. Nad projektem MS Chrobry – Ostatni transatlantyk międzywojennej Polski Patronat Honorowy objął Prezydent miasta Gdyni. Patronami medialnym są również Dziennik Bałtycki, Motocykl oraz portale: trojmiasto.pl, scigacz.pl, globtroter.pl, srodziemie.pl, portalmorski.pl, bezdroza.pl.

Dziękujemy za dużą pomoc w realizacji projektu firmom, które nas wsparły:

MODEKA Polska, która wyposażyła nas w kompletne ubiory motocyklowe, oraz akcesoria niezbędne do bezpiecznej i komfortowej jazdy motocyklem.

MOTORISMO przekazało nam kaski i udzieliło korzystnego upustu na zakup zestawu komunikacyjnego.

BODYDRY przekazało nam komplety odzieży termoaktywnej.

DRIFTINNOVATION.PL udzielił nam korzystnych upustów na zakup kamery i osprzętu.

PBUCH S.A. firma z Gdyni udzieliła nam wsparcia finansowego.

BORUS przekazał nam wysokiej klasy buty trekkingowe
Przed nami jeszcze ostatnie przygotowania, kompletowanie drobnego sprzętu i wyposażenia. Równocześnie z przygotowaniami do wyjazdu musimy dzielić ten czas na intensywną pracę zawodową. Mamy nadzieję doprowadzić projekt do szczęśliwego końca, zwieńczonego ciekawymi przeżyciami i niezapomnianą przygodą, a w relacji podzielić się z czytelnikami portalu etraveler.pl.

Na naszej stronie: www.ludziepodrozuja.pl można śledzić postępy przygotowań, a następnie relację z wyprawy.

Komentarze (5)

 • lazowski.studio@...

  lazowski.studio@...

  12.12.13, 18:15

  Fajna sprawa. Życzę powodzenia i bezpiecznej drogi. Wiem jak to jest spędzać czas na siodle i łykać kilometry, martwić się o stacje paliw i noclegi... trzymajcie się!

  Zgłoś

 • 12.10.13, 14:46

  Komentarz usunięty

 • 08.10.13, 09:28

  Komentarz usunięty

 • 17.09.13, 07:10

  Komentarz usunięty

 • 16.09.13, 18:28

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6141

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5741

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17978

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7183

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8812

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7786

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8019

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6474

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7019

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5693

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6262

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5026

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35683

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 77625

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6429

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116436

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze