Dziś jest 15.04.2024

Imieniny obchodzą Anastazja, Wacław, Leonid, Abel

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Naturalne piękno Argentyny

Autor: Paulina Ożarowska

Data publikacji: 10.06.2012 15:18

Liczba odwiedzin: 5564

Tagi: ameryka południowa, argentyna, buenos aires, bariloche, relacje, staż zadanie 1

Argentyna, kraina wielkich wodospadów, wspaniałych gór i przepięknej przyrody.


Pewnego zimowego wieczoru, gdy za oknem szaruga, a mróz zostawiał bajeczne wzory na oknach z rozrzewnieniem uciekłam w marzenia o gorących letnich dni. I przypomniałam sobie, że w tym samym okresie na drugiej półkuli mieszkańcy własnie wygrzewają się w słońcu. Kręcąc od niechcenia globusem, niczym dziecko, zatrzymywałam go placem na poszczególnych kontynentach i krajach. W końcu mój palec wylądował na Argentynie. „Czemu nie Argentyna?”. Szybkie sprawdzenie cen biletów, wielka radość z trwającej właśnie promocji na bilety lotnicze i mogłam już planować trasę.

Argentyna jest krajem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Drugi co do wielkości kraj w Ameryce Południowej, graniczący z Chile, Brazylią, Paragwajem, Boliwią, Urugwajem oraz Archipelagiem Falklandów, które są pod administracją Wielkiej Brytanii. Od wschodu Ocean Atlantycki, na zachodzie Andy, od północy lasy deszczowe, a południe usłane lodowcami – taka właśnie jest Argentyna. Ale od początku.

Buenos Aires

Argentyna
 
Argentyna
fot. Paulina Ożarowska

Po niemal 20 godzinach lotu wylądowałam w Buenos Aires. W przewodnikach i na stronach internetowych roiło się od obrazowych informacji dotyczących napadów na biednych, bogu ducha winnych turystów, którzy chcąc wydostać się z oddalonego od centrum miasta lotniska brali taksówki. My, nauczeni doświadczeniem, postanowiliśmy skorzystać z transportu publicznego: taniej, bezpieczniej i jest czas na ochłonięcie po przylocie. Na lotnisku jest bowiem specjalna linia autobusowa, której autokary dowożą podróżnych bezpośrednio do ścisłego centrum miasta. Dojazd trwa ok. 1 godziny (poza szczytem komunikacyjnym) i odbywa się autostradami.

Jadąc o poranku autobusem byłam pod ogromnym wrażeniem ogromu tego miasta: rozległego i różnorodnego, co biorąc pod uwagę liczbę ludności (13 mln tzw. Wielkiego Buenos), jest w pełni uzasadnione. W granicach administracyjnych Buenos Aires znajduje się bowiem 48 (!!!) dzielnic. Nie trudno więc o różnorodność w tak dużej metropolii. Czas więc je zwiedzić.

Ze względu na architekturę Buenos Aires często nazywane jest Paryżem Ameryki Południowej. Budynki różnych wysokości, z wieżyczkami i ornamentami stoją obok bardziej klasycznych konstrukcji. Mogłyby być częścią Paryża, Wiednia lub innego europejskiego miasta.

Argentyna
Miejscem centralnym jest Plaza de Mayo, które było miejscem wielu istotnych wydarzeń historycznych. To właśnie tam odbywały się wszelkie demonstracje.

Argentyna
 
Argentyna
fot. Paulina Ożarowska

Nie można przegapić wizyty w Cementerio de Recoleta. Początki jego historii sięgają 1822 roku. Początkowo przeznaczony jedynie dla katolików dopiero w 1863 roku dzięki Prezydentowi Mitre otwarto cmentarz także dla wyznawców innych religii. Cechą charakterystyczną tego cmentarza są specyficzne grobowce przypominające małe domki z nagrobkami. Przechadzając się pomiędzy nimi ma się wrażenie, jakby spacerowało się uliczkami małego i bardzo spokojnego miasta. Leży tam wiele znanych osób, w tym Eva Peron.

Całkowitym przeciwieństwem tego spokojnego miejsca jest Avenida de 9 Julio (Aleja 9 lipca) - jedna z najszerszych na świecie ulic (7 pasów w jedną stronę). Jej nazwa jest uświetnieniem święta narodowego na cześć uzyskania niepodległości 9 lipca 1816 r. Liczy sobie 1 km, a w jej centralnym miejscu znajduje się charakterystyczny obelisk.

Zakupoholicy odnajdą szczęście na ulicy Florida, gdzie mogą oddać się szaleństwu zakupowemu. Znajdują się tam zarówno małe sklepy, jak i centra handlowe, w tym jedno zrobione w starej kamienicy. A na ulicy kwitnie handel uliczny. Jak zwykle w takich miejscach trzeba uważać na kieszonkowców.

Będąc w Buenos Aires nie można pominąć istotnego miejsca, które niemal wszyscy kojarzą z tym miastem - kolorowej dzielnicy La Boca. Gdy w hotelu zapytałam jak można się tam dostać, doradzono mi pozostawienie wszystkich wartościowych rzeczy w pokoju oraz poruszanie się jedynie wyznaczonymi „szlakami”. Na forach dyskusyjnych roi się od opowieści o napadniętych i obrabowanych turystach, którzy niemal codziennie stają się łatwym łupem dla lokalnych. Tak więc wsiadając do autobusu nr 152 miałam lekkie obawy co mnie tam spotka. Żeby dotrzeć na El Camino (centralną ulicę La Boca), trzeba jechać do samego końca. Nie proponuję wysiadać na wcześniejszych przystankach, żeby zakosztować kolorytu tej dzielnicy, bo po prostu może się to dla was źle skończyć. Samo El Camino, rzeczywiście zachwyca kolorami, jednak obecnie jest to miejsce w 100% przeznaczone do ruchu turystycznego. Na ulicy pary tańczą tango, licząc na napiwki, kelnerzy zapraszają do swoich knajpek, a ty przeciskasz się między innymi podekscytowanymi i odrobinę przestraszonymi turystami. Powrót do centrum proponuję tą samą trasą.

Argentyna

Chcąc się zrelaksować po pobycie w Boce, postanowiłam zaczerpnąć świeżego powietrza poznając Puerto Madero. Jest to nowoczesna dzielnica zlokalizowana nad samym morzem, pełna ekskluzywnych hoteli, drapaczy chmur, licznych restauracji oraz spacerujących pasażami turystów. A za nimi park, w którym „portenos” (mieszkańcy Buenos Aires) uprawiają sport i odpoczywają od miejskiego zgiełku.

Ale Buenos Aires to nie tylko piękne budynki i rozwój gospodarczy. Obok głównego dworca autobusowego znajduje się Villa 31 w dzielnicy Retiro – dzielnicy biedy, przestępczości. W Ameryce Południowej takie dzielnice nazywane są favelami. Mimo, że jest to dzielnica zlokalizowana tuż przy samym centrum miasta, mieszkańcy nie mają w domach bieżącej wody.

Ushuaia

Argentyna

Po kilku dniach w Buenos zapragnęłam odpoczynku od miasta. 3,5 godziny lotu na południe i znalazłam się w zupełnie innym świecie. Ushuaia, najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie (obecnie również Chilijskie miasto Puerto Williams ubiega się o to miano), stolica terytorium federalnego Ziemi Ognistej, Antarktydy i Wyspy Południowego Atlantyku Patagonii. Średnia roczna temperatura wynosi tam 5,7°C. Nazwa Ushuaia pochodzi z języka Indian Yamana i oznacza „zatoka u krańca”. Oficjalnie założono je 1884 r. jednak teren ten był zamieszkiwany przez Indian od 12 000 lat. W XIX w. wyspę traktowano jako kolonia karna, która z racji swojego położenia miała uniemożliwić ucieczkę więźniom. Obecnie jest to prężnie działające turystyczne miasteczko, które oferuje: zwiedzanie Parku Narodowego Ziemi Ognistej, rejs po Kanale Beagle oraz możliwość wycieczki w celu obserwowania uchatek patagońskich. Z portu w Ushuaia można również popłynąć specjalnymi statkami na 3 tygodniowy lub miesięczny rejs na Antarktydę. Sama miejscowość jest idealnym miejscem dla turystów lubiących spokój, ciszę i przyrodę.

Argentyna

Chcąc poczuć specyfikę Patagonii warto również odwiedzić El Calafate, które oferuje niesamowite widoki na Patagońskie lodowce. Jest to niewielka miejscowość, położona przy Parku Narodowym Los Glaciares.

Aconcagua

Na zachodzie kraju, w górskich rejonach Argentyńskich And znajduje się najwyższy szczyt Ameryki Południowej – Aconcagua. Licząca sobie 6962 m.n.p.m jest celem wypraw zarówno doświadczonych wspinaczy (należy bowiem do Korony Ziemi) i mniej doświadczonych alpinistów, którzy chcą poczuć dreszcz emocji związany ze zdobyciem najwyższego szczytu Ameryki Południowej, ale również przygotować się do wejścia na Mont Everest. Najbliżej położoną miejscowością jest Mendoza.

Bariloche

Argentyna

Chcąc zakosztować odrobiny odpoczynku postanowiłam odwiedzić San Carlos de Bariloche, miejscowość u podnóża Andów założona przez imigrantów z Austrii i Niemiec, obecni liczy ok. 102 tys. Mieszkańców. Zlokalizowane w rejonie jezior górskich i gór z jest doskonałą alternatywą dla turystów lubiących aktywny wypoczynek. Z racji położenia geograficznego jest to kierunek zarówno narciarzy, miłośników alpinizmu, jak i raftingu. Centrum miasta, z racji drewnianych elewacji, przypomina małe szwajcarskie miasteczko. Atrakcję turystyczną stanowią również bernardyny. Ale architektura rynku i psy “ratownicze” to nie jedyne elementy przypominające o Szwajcarii. Bariloche słynie bowiem z wszelkiego rodzaju czekolad i czekoladek. Centrum miasta niemal tonie w sklepach z tymi smakołykami, a w każdym z nich można zakosztować setki smaków.

Argentyna

Peninsula Valdes

Jeśli nadal jesteś spragniony piękna natury twoim kolejnym celem powinno być Puerto Madryn. Sama miejscowość nie ma nic szczególnego do zaoferowania, jednak nieopodal miasta znajduje się Półwysep Valdes, gdzie w naturalnych warunkach można zobaczyć lwy morskie, foki, krowy morskie oraz orki. Czasem sceny rozgrywające się plaży nie należą do najprzyjemniejszych (np. gdy orki z impetem wpływają na plaże i pożerają foki), ale taka jest natura w całej swojej okazałości.

La Pampa

Argentyna

Udając się w stronę Buenos Aires nie mogłam pominąć La Pampy. Te bezkresne pejzaże krainy położonej w samym centrum Argentyny, są w głównej mierze wykorzystywane na cele rolnicze. To właśnie tam znajdują się największe hodowle słynnej na cały świat „argentyńskiej wołowiny”. Powierzchnia La Pampy wynosi niemal 143,5 tys. km2, a jej stolicą jest Santa Rosa. To właśnie tutaj można zobaczyć życie prawdziwych „gaucho” tj. Argentyńskich kowbojów. Ale poza gaucho, wołowiną, rolnictwem i bezkresnymi krajobrazami, region ten ma również miejsca warto to odwiedzenia przez turystów: Park Luro oraz Park Lihue Calel.

Park Narodowy Iguazu

Po zimnych rejonach Patagonii oraz górskich terenach Bariloche, na koniec wyprawy warto udać się do kompletnie odmiennych klimatycznie rejonów Argentyny. Na północy kraju na granicy z Brazylią leży Park Narodowy Iguazu, wpisany na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. Miejsce w którym można zobaczyć lasy deszczowe, otaczające ogromny wodospad składający się z 270 kaskad o łącznej szerokości 2,5 km. Dla tych co pragną dodatkowych atrakcji poza podziwianiem spektakularnych widoków, mają możliwość uczestniczenia w wycieczkach po dżungli i poszukiwania śladów jaguara, ocelota, kapibarów lub pumy.

I tak nasza wyprawa dotarła do końca. Pełna nowych wrażeń, naładowana pięknem otaczającej mnie natury wracam do Polski. Jednak Argentyńskie widoki zostaną w mojej pamięci na zawsze.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6143

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5747

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17984

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7188

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8815

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7788

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8022

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6477

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7028

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5694

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6266

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5035

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35839

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 78222

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6432

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116892

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze