Dziś jest 16.06.2024

Imieniny obchodzą Alina, Justyna, Benon, Aneta

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wielkie Stopy i Jaskinia Rąk

Autor: Paulina Dwużnik

Data publikacji: 16.06.2011 14:55

Liczba odwiedzin: 6924

Tagi: ameryka południowa, argentyna, patagonia, santa cruz, lanin, artykuły, paulina dwużnik

Kiedy w 1520 roku wraz ze swymi towarzyszami dotarł tu Ferdynand Magellan, określił tutejszych mieszkańców jako olbrzymów o wielkich stopach. W porównaniu z przybyszami z dalekiej Hiszpanii Patagończycy byli bowiem naprawdę wysocy. Ich wzrost sięgał często dwóch metrów. Ciekawe, co Magellan powiedziałby na widok dzisiejszych koszykarzy?

Patagonia
Patagońskie bezdroża. Fot. Nestor Galina

Santa Cruz

Argentyńską część Patagonii w większości charakteryzują krajobrazy stepowe i rozległe równiny. W ich zagłębieniach zobaczyć można liczne stawy i jeziora. Poruszając się dalej w stronę Andów, krajobraz nabiera górskiego kolorytu, a klimat staje się bardziej surowy. W centrum regionu liczne erupcje wulkanów uformowały charakterystyczny krajobraz usiany wulkanicznymi skałami i depresjami. To oczywiście także najżyźniejsze i najbardziej imponujące rejony Patagonii. Największym regionem Patagonii jest jej argentyńska prowincja Santa Cruz, gdzie panuje surowy klimat, a liczne jeziora, położone u stóp gór prezentują wręcz bajkowy krajobraz.

Na tutejszych szlakach spotkać można zapaleńców, którzy przemierzają patagońskie bezdroża najrozmaitszymi środkami transportu, wzbudzając zdziwienie u tutejszych mieszkańców. Często są to nasi rodacy, o których miejscowi z politowaniem mówią: „Loco Polacos”. Tereny Patagonii są bardzo słabo zaludnione, więc tubylcy z radością witają każdego przybysza, a szczególnie „szalonych Polaków”. Jedynym językiem, w jakim można się tutaj swobodnie porozumiewać jest hiszpański. Czasem ktoś zna kilka zwrotów po angielsku, ale nie sposób w tym języku uzyskać żadnych szczegółowych informacji. Natomiast na widok każdej europejskiej turystki Argentyńczycy, którzy uważają się za prawdziwych macho (czyli wszyscy Argentyńczycy) głośno wyrażają swój podziw i zainteresowanie. Trzeba się do tego po po prostu przyzwyczaić.

Wulkan Lanín

Z miejscowości Neuquén najodważniejsi wyruszają w trasę prowadzącą do El Chaltón rowerem. Tutejsze warunki klimatyczne bywają jednak bardzo surowe. Silny wiatr i zmienne temperatury dają się mocno we znaki. Na trasie tej w miejscowości San Carlos de Bariloche można odpocząć w niewielkim schronisku lub u miejscowych gospodarzy, którzy z całą pewnością przyjmą nas z otwartymi ramionami i będą częstować argentyńskim winem i przysmakami hiszpańskiej kuchni. Nie sprzyja to motywacji do dalszej wędrówki, ale na chętnych i ciekawych świata czeka tu na zdobycie górujący nad okolicą majestatyczny wulkan Lanin (3776 m n.p.m.).

Wspinaczka na szczyt wymaga doświadczenia i sprawności, trzeba też zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, a na ostatnim etapie przydają się już raki i czekan. Wulkan pokryty jest podłożem usuwającym się spod nóg, co bardzo utrudnia i opóźnia wspinaczkę. Rozciągające się z jego zboczy widoki na głębokie doliny i lśniące w dole górskie jeziora w stu procentach wynagradzają jednak trud wyprawy. Tuż przed zdobyciem szczytu bardzo strome progi i stok pokryty lodem często uniemożliwiają dalszą wspinaczkę. Wbrew pozorom wulkan jest niebezpieczny i wymaga górskiego obycia.

Cueva de las Manos

Wizyta w Cueva de las Manos, czyli w Jaskini Rąk położonej 160 km od miasteczka Perito Moreno, przyciąga turystów z różnych zakątków globu. Mimo że w okolicy jest wiele jaskiń oferujących podobne atrakcje, żadna nie jest tak spektakularna jak Cueva de las Manos. Można tu dotrzeć autobusem lub samochodem. Jadąc drogą Ruta 40, która biegnie z północy na południe Patagonii trzeba, wyjeżdżając z Perito Moreno kierować się na południe i po przejechaniu ponad stu kilometrów skręcić w lewo w drogę nr 9.

Jaskinia leży w głębokim kanionie rzeki Pintura. Aby się do niej dostać, trzeba przejść kilkanaście metrów wąską ścieżką nad stromym klifem. Już po drodze natkniemy się na naskalne malowidła, ale dopiero te wewnątrz jaskini, wykonane ok. 12 lub 13 tysięcy lat temu zachwycają swoją precyzją, pomysłowością i świetnym stanem zachowania. Jaskinia Rąk została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest jednym z najstarszych śladów obecności człowieka na terenie Ameryki Południowej.

Naskalne rysunki w jej wnętrzu przedstawiają przede wszystkim ludzkie dłonie, które służyły twórcom jako matryca, na którą nakładano żółte, pomarańczowe i czerwone barwniki za pomocą specjalnych rozpylaczy wykonanych z kościanych rurek. Oni już wtedy wiedzieli, że grafitti zyska kiedyś miano sztuki. Obok rysunków dłoni zobaczyć można też malowidła przedstawiające ludzkie postacie i powszechnie w tym rejonie występujące roślinożerne guanaco. Autorami rysunków byli najprawdopodobniej przodkowie Indian Tehuelche, których to Magellan nazwał później „El Patagon”. Niestety próżno dziś tu szukać rdzennej ludności tej krainy. Ostatni Tehuelche zmarł w 1960 roku.

Los Glaciares

Jadąc autobusem lub samochodem słynną Ruta 40, łatwo dostać się do jednego z najbardziej spektakularnych i unikatowych parków narodowych na świecie – Los Glaciares. Można tu podziwiać na żywo walkę sił natury, topniejące (niestety coraz szybciej) lodowce i niesamowite widoki. Los Glaciares leży w prowincji Santa Cruz na granicy Argentyny i Chile, stanowi część tzw. Południowego Lądolodu Patagońskiego. Punktem wypadowym dla alpinistów jest miejscowość El Calafate, w której koncentruje się życie turystyczne. Tylko północna część parku jest jednak dostępna dla odwiedzających to miejsce przybyszów. Reszta to ścisły rezerwat dziewiczej przyrody.

Jezioro Argentino rozdziela w połowie najwyższy lodowiec świata Perito Moreno. Ze specjalnie wybudowanych tu tarasów widokowych można podziwiać ogromne lodowe wieże wpadające z hukiem do jeziora. Tego widoku nie docenicie oglądając kolejny film dokumentalny o naszej ginącej planecie. To niesamowite widowisko jest tyleż piękne, co straszne i każe nam przypomnieć sobie, że jesteśmy tylko maleńką cząstką olbrzymiego ekosystemu. Wszyscy jednak mamy wpływ na jego stan.

W odległości ok. 45 kilometrów od El Calafate znajduje się najdłuższy lodowiec świata, Upsala. Można tutaj zobaczyć lodowiec niemalże od środka, ponieważ turystyczne statki ze specjalnie przygotowanym przewodnikiem przewożą zwiedzających pod mostami z lodu tak blisko, że czasami można mieć wrażenie, że nie wiedzą biedacy, co czynią. No cóż, ciekawość ludzka nie zna jak widać granic.

Jeśli więc macie dosyć upałów i wycieczek w rejony tak zadeptane przez podróżników, że próżno tam szukać czegokolwiek nowego, Patagonia wydaje się idealnym miejscem na kolejne wakacje. Pamiętając o zabraniu ciepłych ubrań i górskiego niezbędnika, uzbrojeni w aparat fotograficzny, ruszajcie na podbój patagońskich stepów. Z pewnością odpoczniecie tam od zgiełku codziennego życia w mieście, wszechobecnego smogu i ocieplenia klimatu. Niestety Los Glaciares boleśnie mogą wam przypomnieć, że wszystko ma swoją przyczynę i skutek.

Komu w drogę, temu poradnik!

 • Na granicy

  Do argentyńskiego Buenos Aires można polecieć prosto z Warszawy. Na pobyt nie dłuższy niż 90 dni nie jest wymagana wiza, istnieje możliwość jej przedłużenia na kolejne 90 dni. Obowiązuje opłata wylotowa w wysokości 36 USD.

 • Waluta

  Walutą w Argentynie jest argentyńskie peso (ARS); 1 peso = ok. 75 gr. Wszędzie można też oczywiście płacić w dolarach, ale ze względu na częste wahania kursu lokalnej waluty, trzeba się przyzwyczaić, że te same rzeczy codziennie mogą kosztować inną kwotę;1 USD = ok. 4 peso.

 • Kiedy jechać

  Do Argentyny najlepiej wybrać się w sezonie marzec-kwiecień, kiedy w Patagonii jest akurat jesień lub od września do października, by podziwiać tamtejszą przyrodę wiosną. Najlepiej podróżować poza głównym sezonem wakacyjnym, ponieważ ma to wpływ na wysokość cen, które spadają wiosną i jesienią, a rosną latem.

 • Dobre rady

  Po Argentynie i Chile można dość tanio poruszać się wynajętym samochodem ze względu na niskie ceny paliwa. Jeśli wynajmiemy auto w Argentynie, a zamierzamy przekroczyć granice Chile, trzeba o tym poinformować przy wynajmie, ponieważ do przekroczenia granicy, oprócz prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, potrzebne są dodatkowe dokumenty. W obu krajach jest także dość sprawnie funkcjonujący transport autobusowy. Na popularności w ostatnich latach zyskał także rower.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7063

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6364

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25282

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8029

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9690

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8228

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9052

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7155

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8101

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6224

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7323

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5663

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45587

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 115762

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7047

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 172394

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze