Dziś jest 12.04.2024

Imieniny obchodzą Juliusz, Ludosław, Zenon, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wzdłuż wybrzeża Brazylii

Autor: Magda Mroczek

Data publikacji: 16.02.2014 22:36

Liczba odwiedzin: 3876

Tagi: ameryka południowa, rio de janeiro, recife, podróż na medal, relacje, plan podróży po brazylii

Na zwiedzanie Brazylii, największego państwa Ameryki Południowej, miałam jedynie 28 dni. W tym czasie udało mi się spędzić czas w tętniącym życiem Rio de Janeiro, odbyć praktyki medyczne w szpitalu w Recife, poopalać się na najpiękniejszej brazylijskiej plaży Porto e Galinhas i przeżyć 2 cudowne dni w uroczej wiosce Morro de São Paulo.

Rio de Janeiro – widok z Pão de Açúcar
 
Rio de Janeiro – widok z Pão de Açúcar
fot. Archiwum własne

W Brazylii spędziłam 28 dni (1 – 28 września 2012 roku). Zwiedzanie połączyłam z praktykami w szpitalu w ramach wymiany z IFMSA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny). Budżet wyprawy wyniósł około 6000 złotych (2800 złotych na przelot z Berlina do Rio de Janeiro i z powrotem, około 700 złotych na przeloty po Brazylii, noclegi i jedzenie w Recife u rodziny goszczącej, w Rio de Janeiro i w Salvadorze noclegi u znajomych).

Trasa wyprawy rozpoczęła się i zakończyła w Rio de Janeiro. Z Rio de Janeiro poleciałam do Recife, gdzie odbywały się moje praktyki. W ramach weekendowych wycieczek zwiedziłam Porto de Galinhas i Olindę, które położone są w pobliżu Recife. Po ukończeniu praktyk pojechałam do Salvadoru, a następnie poprzez wyspę Ilha de Itaparica dotarłam do Morro de São Paulo, jednej z pięciu turystycznych wiosek na wyspie Tinharé. Stamtąd wróciłam do Salvadoru, a następnie do Rio de Janeiro.

Trasa podróży znajduje się tutaj:

Poniżej zamieszczam krótki opis odwiedzonych miejsc:

Centrum Rio de Janeiro
 
Centrum Rio de Janeiro
fot. Archiwum własne

1. Rio de Janeiro – Rio to miasto kontrastów: obok bogatych dzielnic zobaczyć można favele, które zazwyczaj ogląda się jedynie z górujących nad miastem wzgórz, gdyż są one niebezpieczne dla turystów. Metropolia słynie z posągu Chrystusa Odkupiciela, plaż Copacabany i Ipanemy oraz ze wzgórza zwanego Głową Cukru. Warto jednak zobaczyć również te mniej znane atrakcje miasta: Ogród Botaniczny, ZOO, schody Selaróna czy Santa Teresę i Lapę – ulubione dzielnice artystów. Chociaż centrum Rio może wydawać się szare i przytłaczać drapaczami chmur, nawet tu można znaleźć budynki wartę uwagi: Katedrę Świętego Sebastiana przypominającą kształtem stożek czy Teatr Miejski. Mieszkańcy Rio sprawiają wrażenie zrelaksowanych, a swój wolny czas chętnie spędzają na plażach, pijąc wodę z orzechów kokosowych czy Caipirinhę – brazylijski koktajl na bazie trzciny cukrowej.

Będąc w Rio warto też poznać życie nocne i posłuchać koncertu samby, na przykład w popularnym wśród turystów klubie Melt w dzielnicy Leblon. Po Rio można wygodnie poruszać się metrem i autobusami, w nocy można dojechać do celu busem, ale bezpieczniej jest wziąć taksówkę. Życie Rio koncentruje się wzdłuż 4-kilometrowej plaży Copacabany i Ipanemy. Wzdłuż plaż ciągnie się deptak i ścieżka rowerowa (istnieje możliwość wypożyczenia roweru), a przy sprzyjającej pogodzie można uprawiać surfing. Moim zdaniem będąc w Brazylii, trzeba odwiedzić Rio!

2. Recife w stanie Pernambuco jest dziewiątym co do wielkości miastem Brazylii.

Recife nazywane jest Wenecją Brazylii.
 
Recife nazywane jest Wenecją Brazylii.
fot. Archiwum własne

Choć nie należy do ulubionych celów turystycznych, jest dużym ośrodkiem przemysłowym, gospodarczym i medycznym. Z powodu licznych kanałów przecinających miasto (można zrobić wycieczkę statkiem po kanałach), Recife nazywane jest też „Wenecją Brazylii”. Recife słynie z piaszczystej ośmiokilometrowej plaży Boa Viagem, na której niestety nie można się kąpać z powodu pływających w pobliżu wybrzeża rekinów. Warto zobaczyć też Stare Recife, z zabytkowymi budynkami i odbywającym się raz w tygodniu targiem tradycyjnych, miejscowych produktów. Pamiątki można kupić też w Casa da Cultura, starym więzieniu przekształconym w targowisko wytwarzanych przez Indian wyrobów. Choć Instytut Ricardo Brennand, muzeum rzeźb ceramicznych, usytuowany jest nieco dalej od centrum, warto jest zobaczyć dzieła tego lokalnego artysty. Recife słynie przede wszystkim z karnawału, w czasie którego wszyscy tworzą pochód za ogromną figurą kury, i z muzyki frevo. Niestety mój pobyt przypadał poza sezonem.

3. Olinda to małe miasto usytuowane w odległości około 13 kilometrów od Recife.

Olinda to historyczne miasto położone w stanie Pernambuco.
 
Olinda to historyczne miasto położone w stanie Pernambuco.
fot. Archiwum własne

Z Recife można tu dojechać podmiejskim autobusem w przeciągu 30 minut lub taksówką w przeciągu 20 minut. Olinda, zbudowana na wzgórzu, posiada duże i dobrze zachowane historyczne centrum ze sławną Rua Prudente de Morais znaną z tradycyjnej zabudowy. W mieście znajduje się wiele kościołów oraz punkt informacji turystycznej. Na szczycie wzgórza, na którym wzniesiono miasto, znajduje się targ tradycyjnych wyrobów rdzennych mieszkańców stanu Pernambuco: można tu kupić zarówno ubrania, wyroby z wikliny, dywany, jak i tradycyjne jedzenie i alkohol. Olinda jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców Recife szczególnie w okresie karnawału, ponieważ słynie z zespołów muzycznych grających lokalną muzykę. Stare Miasto w Olindzie wpisane zostało na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4. Porto de Galinhas to jedna z najbardziej znanych turystycznych destynacji w Brazylii.

Porto de Galinhas 8 razy z rzędu uzyskało tytuł najlepszej brazylijskiej plaży.
 
Porto de Galinhas 8 razy z rzędu uzyskało tytuł najlepszej brazylijskiej plaży.
fot. Archiwum własne

Plaża położona jest w odległości 60 km od Recife i można tu dojechać podmiejskim autobusem. Ponieważ na plaży miejskiej w Recife obowiązuje zakaz kąpieli, mieszkańcy często przyjeżdżają na weekendy do Porto de Galinhas. W pobliżu plaży znajdują się luksusowe ośrodki i drogie hotele. Porto de Galinhas słynie z naturalnych zatoczek i krystalicznie czystej wody. Jest też świetnym miejscem do surfingu. Porto de Galinhas głosami czytelników magazynu Voyage & Tourism została osiem razy z rzędu wybrana najlepszą plażą Brazylii. Ponieważ Galinha oznacza w języku portugalskim kurę, Porto de Galinhas to w dosłownym tłumaczeniu "plaża kur", dlatego też figurki kur można kupić w każdym lokalnym sklepie z pamiątkami.

5. Salvador jest trzecim pod względem wielkości miastem Brazylii.

Wybrzeże Salvadoru
 
Wybrzeże Salvadoru
fot. Archiwum własne

Miasto jest stolicą stanu Bahia, nazywanego też „najbardziej czarnym stanem Brazylii”, ze względu na kolor skóry jej mieszkańców. Salvador znajduje się na dwóch poziomach łańcucha górskiego, który dzieli je na miasto górne (cidade alta) i o 70 m niżej położone miasto dolne (cidade baixa). Obie części łączy winda Lacerada, dzięki której za niewielką opłatą ze starej części miasta można dostać się na wybrzeże. Pelourinho, czyli historyczna część miasta wzięła swoją nazwę od targu, na którym niegdyś sprzedawano niewolników. Obecnie Pelourinho cieszy się nie najlepszą sławą, po zmroku nie jest bezpiecznie zapuszczać się w tę część miasta, a budynki są nieraz bardzo zniszczone. W Salvadorze znajduje się też piaszczysta, ciągnąca się kilometrami plaża miejska której część można zobaczyć jadąc z lotniska do centrum miasta. Na wybrzeżu znajduje się niewielka latarnia morska, z której można podziwiać zachód słońca nad oceanem. Salvador słynie z Capoeiry i największego ulicznego karnawału na świecie.

6. Wyspa Itaparica znajduje się w Zatoce Wszystkich Świętych w pobliżu Salvadoru.

 Ilha de Itaparica
 
Ilha de Itaparica
fot. Archiwum własne

Wyspę przemierzyłam wzdłuż chcąc dostać się do Morro de São Paulo, turystycznej, rybackiej wioski niedaleko Salvadoru. Są dwa sposoby, by dostać się do Morro: można popłynąć wodolotem bezpośrednio z Salvadoru (opcja droższą) albo popłynąć promem na wyspę Itaparica, przejechać ją wzdłuż busem i kolejnym promem dostać się do Morro. Ja wybrałam tę drugą opcję. Wyspa Itaparica nie jest tak popularnym celem turystycznym jak Morro, jednak jej mieszkańcy są bardzo sympatycznymi i uśmiechniętymi ludźmi, a życie na wyspie toczy się jakby w zwolnionym tempie.

7. Morro de São Paulo jest niewielką turystyczną wioską położoną na wyspie Tinharé u wybrzeży Salvadoru.

Morro de São Paulo jest popularna wśród turystów
 
Morro de São Paulo jest popularna wśród turystów
fot. Archiwum własne

Morro słynie ze swoich plaży, które nazwane są numerami od jednego do pięciu. Najbardziej znana jest plaża pierwsza i druga. Na wyspie obowiązuje zakaz poruszania się samochodami: turyści mogą przemieszczać się pieszo, traktorem, a niektórzy wybierają przejażdżkę konną wzdłuż plaży. Morro jest miejscowością turystyczną, w której nie brakuje przyjezdnych z całego świata. Na turystów czeka mnóstwo barów, knajpek i sklepików. W pobliżu pierwszej plaży, na wzgórzu, znajduje się mała latarnia morska.

8. Moją podróż po Brazylii zakończyłam tam gdzie ją zaczęłam czyli w Rio de Janeiro.

Copacabana, najbardziej znana plaża Rio
 
Copacabana, najbardziej znana plaża Rio
fot. Archiwum własne

Tym razem w ciągu dwóch dni pobytu w Rio większość mojego czasu spędziłam na Copacabanie. Pomimo, że fale są tu bardzo mocne, a woda zimna, kąpiel jest niezapomnianym przeżyciem. Raz w tygodniu na plaży odbywa się też targ biżuterii i innych pamiątek. We wrześniu jest poza sezonem więc na plaży nie ma tłumów, szczególnie w tygodniu. Dzielnica Copacabany jest dzielnicą drapaczy chmur i luksusowych apartamentowców, które znajdują się przy nabrzeżu, ale za nimi, na wzgórzach umiejscowione są dwie favele. Z plaży rozciąga się widok na inne części miasta: można zobaczyć wzgórze "Głowa Cukru" oraz sąsiadującą Ipanemę.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (3)

 • m. (gość)

  m. (gość)

  06.02.17, 15:50

  cześć, mogłabym prosić żebyś do mnie napisała na email: grzelak_m@interia.pl Mam parę pytań odnośnie praktyk:)

  Zgłoś

 • jack (gość)

  jack (gość)

  21.02.14, 14:55

  Ładnie tam, ale podobno niebezpiecznie.

  Zgłoś

 • jagoda (gość)

  jagoda (gość)

  20.02.14, 15:35

  Zawsze marzyłam o odwiedzeniu Brazylii. Może w przyszłe wakacje wreszcie się uda...

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6141

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5741

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17978

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7183

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8813

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7786

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8019

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6474

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7019

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5693

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6262

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5027

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35683

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 77644

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6429

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116439

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze