Dziś jest 07.09.2024

Imieniny obchodzą Melchior, Regina, Ryszarda, Domasława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Papryczka Chile

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 25.07.2011 15:10

Liczba odwiedzin: 5890

Tagi: ameryka południowa, chile, ziemia ognista, santiago de chile, juan fernandez, wyspa wielkanocna, chiloe, artykuły, anna matelska

Gdzieś pomiędzy Oceanem Spokojnym a Andami, od Pustyni Atacama po mroźną Ziemię Ognistą rozciąga się wąski pas ziemi, kraj kształtem przypominający ostrą papryczkę chili, stąd jego nazwa. „Przez ten świat nie można przejść ze spokojną głową i obojętnym sercem” – tak pisał o Chile Ryszard Kapuściński.

Santiago de Chile
Santiago de Chile. Fot. Santiago de Chile

Większość turystów w poszukiwaniu południowoamerykańskiej egzotyki wybiera Brazylię, Argentynę lub ewentualnie Peru. Niedoceniane Chile pozostaje trochę na uboczu, choć przecież ten długi na 4300 kilometrów pas wybrzeża mógłby być rajem turystycznym chociażby ze względu na swą rozpiętość geograficzną. Ci, którzy do niego dotrą, nie zawiodą się.

Barok po latynosku

W Chile odnajdziemy kwintesencję tego, co wydaje się kluczowe dla Ameryki Łacińskiej – wszechobecny przepych, natłok wrażeń, które początkowo mogą szokować i przytłaczać. Przyroda jest bujna do granic możliwości, ubiory wielokolorowe, ozdoby kiczowate, a ludzie głośno mówią i zaskakują wielością ras, języków, kultur.

Na północy Chile słońce praży niemiłosiernie, czyniąc mglistą Pustynię Atacama jednym z najsuchszych miejsc na ziemi. Przykładowo w dużym, portowym mieście Iquique ostatnie opady miały miejsce w pierwszych latach ubiegłego wieku.

W środkowej części kraju zachwyci nas fauna i flora śródziemnomorska, wiecznie zielone krzewy, bambusy i palmy miodowe. Zaś na samiutkim południowym krańcu Chile znajduje się Ziemia Ognista – wyspa wbrew swej nazwie subpolarna, baza wypadowa wycieczek na mroźną Antarktydę.

Na obszarze wszystkich stref klimatycznych znajdziemy porozsiewane miasta i wioski, porty rybackie, fiordy, wyspy, góry i ponad 2000 wulkanów, spośród których 55 jest nadal aktywnych. Bogactwo elementów i ogólny chaos – taki jest ten latynoski barok.

Los Chilenos

Ponad połowę ludności Chile stanowią biali, reszta to Metysi i Indianie. Na skutek wielkich fal imigracyjnych, społeczeństwo tego kraju stało się wieloetniczne i spotkamy w nim zarówno Hiszpanów, jak i Włochów, Irlandczyków, Francuzów, Greków, Niemców, Szkotów czy Palestyńczyków.

Wśród rdzennych mieszkańców państwa wyróżniają się Indianie Mapuche – Ludzie Ziemi, którzy żyli na tym terenie jeszcze w czasach prekolumbijskich. Ten dumny lud nigdy nie został ujarzmiony przez Inków ani hiszpańskich konkwistadorów – ich niezależne państwo istniało aż do 1871 roku. Z języka Mapuche wywodzi się słowo Lautaro – pierwotnie imię narodowego bojownika o wolność, później hasło powstań przeciw Hiszpanom.

Obecnie Indianie Mapuche żyją w rezerwatach w środkowo-południowym Chile, gdzie zachowali do dziś swą odrębność kulturową i dumnie pielęgnują tradycje ojców – obrzędy religijne, sztukę tkactwa i zamiłowanie do publicznych przemówień. Spotkamy ich przede wszystkim w regionie Araucania w Dolinie Środkowochilijskiej i w Los Lagos.

Choć na przedmieściach i w małych wioskach możemy zaobserwować biedę zwykłych ludzi i brzydotę dnia codziennego, generalnie społeczeństwo Chile pozytywnie odstaje od reszty Ameryki Łacińskiej – Chilijczycy są najbogatszym i najlepiej rozwiniętym narodem tego regionu. Różnice ekonomiczne pomiędzy poszczególnymi grupami są jednak duże – i te kontrasty można z łatwością zauważyć, podróżując po kraju.

Wybrawszy się do Chile, zwłaszcza na własną rękę, szybko zwrócimy uwagę na kwestie językowe. Oczywiście mamy marne szanse na porozumienie się z miejscową ludnością w języku angielskim, jednak nawet ich hiszpański nie jest taki, jakiego możemy nauczyć się na kursach! Mowę los Chilenos uważa się za najmniej poprawną odmianę hiszpańskiego, nie zdziwmy się więc, jeśli nie zrozumiemy większości słów wykrzykiwanych naprędce przez naszych rozmówców.

Metropolia pod górami

Kilka wieków temu hiszpański konkwistador Pedro de Valdivia wszedł na malownicze wzgórze Huelen (obecnie zwane Santa Lucia) i założył tam miasto. Miejsce wydało mu się sprzyjające ze względu na łagodny, śródziemnomorski klimat i dobre położenie taktyczne – na wyspie, opływanej z dwóch stron przez rzekę Mapocho.

Dziś z tego samego wzgórza możemy podziwiać wspaniałą panoramę imponującej metropolii położonej u samych stóp Andów. Strzeliste, nowoczesne budynki na tle skalistych szczytów tworzą pejzaż bardzo kontrastowy, niepozbawiony jednak pewnego uroku.

W stolicy jest co zwiedzać. Oprócz osławionego wzgórza, warto odwiedzić katedrę, pałac prezydencki i pałac arcybiskupi, ratusz, liczne zabytkowe kościoły oraz Cmentarz Generalny w Santiago, na którym spoczywają niemal wszyscy prezydenci Chile, a także między innymi polski uczony Ignacy Domeyko. Zainteresowanym historią miasto oferuje szereg muzeów historycznych i etnograficznych, wśród nich Museo Histórico Nacional i Museo Arqueológico de Santiago.

Wyspy (nie) bezludne

W południowej części Pacyfiku, na zachód od wybrzeży Chile znajduje się archipelag Juan Fernandez. Wyspy znane są głównie dzięki osobie Aleksandra Selkirka, szkockiego żeglarza, który przebywał na jednej z nich. Jego pobyt stał się dla Daniela Defoe inspiracją do napisania słynnej opowieści o Robinsonie Cruzoe.

Dziś jedyną zamieszkałą wyspą archipelagu jest właśnie ta nazwana imieniem fikcyjnego rozbitka, jej mieszkańcy zaś utrzymują się głównie z turystyki – nie brakuje chętnych do odwiedzania najsłynniejszej „bezludnej wyspy” świata.

Cały archipelag ma zresztą interesującą historię, gdyż w XVII i XVIII wieku służył jako kryjówka piratów, a także kolonia karna. Dziś turystów przyciąga na Juan Fernandez również subtropikalny klimat i piękna przyroda – wyspy są ostoją dla wielu endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Można spotkać na nich między innymi foki i kolibry, a także po prostu opalać się na plaży i pluskać w lazurowo-błękitnych wodach oceanu.

Magiczna autonomia

Kto dotrze na wyspę Chiloó, będzie miał wrażenie, że odkrył zupełnie inny świat, absolutnie odrębny od reszty Chile. Na skutek kilkuset lat mieszania się na wyspie wpływów rdzennych Indian Huiliche z wpływami hiszpańskimi i chilijskimi wytworzona została specyficzna kultura ludzi, którzy sami siebie nazywają los Chilotes, dumni są ze swoich tradycji i historii, a niektórzy chętnie widzieliby Chiloé jako wyspę niezależną od reszty kraju.

Lokalny separatyzm wydaje się całkiem uzasadniony – każdy, kto odwiedzi Chiloé, szybko przekona się, że jest to wyspa absolutnie magiczna, inna nie tylko od Chile, ale i od reszty świata. Począwszy od palafitom – rybackich domków na palach, pomalowanych na wszystkie kolory tęczy, poprzez szereg drewnianych jezuickich kościołów o unikalnej architekturze z XVII i XVIII wieku, aż po bujną przyrodę – wszystko to tworzy mozaikę na tyle specyficzną, że pragnienie autonomii wcale nie dziwi. Zwłaszcza gdy posłuchamy mitologicznych opowieści o syrenach i złośliwych gnomach, opowiadanych przez miejscowych rybaków, traktujących te wierzenie zupełnie poważnie.

Zagadka Rapa Nui

Wyspa Wielkanocna, zwana Rapa Nui to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Chile, choć dotarcie do niej wcale nie jest łatwe. Rapa Nui jest najbardziej oddaloną od innych lądów zamieszkaną wyspą na świecie.

Wyspa Wielkanocna, na której dziś mieszkają głównie Polinezyjczycy, znana jest przede wszystkim z pradawnej zagadki, jaką kryje. Ta zagadka to 887 gigantycznych kamiennych głów moai, znajdujących się w Parku Narodowym Rapa Nui. Tajemnicze posągi wykute zostały w tufie wulkanicznym, jednak kamieniołom, w którym obrabiano materiał, został nagle porzucony, o czymś świadczy część niedokończonych rzeźb. Niektóre z nich mają ponad 6 metrów wysokości i ważą powyżej 20 ton. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstały te obiekty, kto je wytworzył, jakie było ich przeznaczenie i w jaki sposób ich twórcy transportowali ogromne bloki kamienia.

Dziś tajemnicza wyspa przyciąga rzesze turystów, inspiruje badaczy i historyków, stała się też swoistym symbolem obecnym w popkulturze. To kolejne oblicze Chile, z pewnością warte poznania.

Chile od kuchni

Kuchnia południowoamerykańska cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie i turyści zawsze chętnie próbują jej specjałów. Również Chile ma się czym pochwalić, choć wiele potraw zbliżonych jest do innych dań serwowanych w krajach andyjskich, zaś o niektóre smakołyki z los Chilenos z pewnością pokłóciliby się Argentyńczycy czy Peruwiańczycy, którzy również uważają je za swoje. Tak czy inaczej, w Chile z pewnością z głodu nie umrzemy, bo gościnni mieszkańcy z chęcią częstują smakowitymi lokalnymi wyrobami.

Jedną z najprostszych potraw jest chilijski rosół cazuela – wywar na wołowinie lub drobiu wzbogacony o rozmaite warzywa, jak cukinia, kukurydza, dynia czy ziemniaki. Dużą popularnością cieszy się empanada – rodzaj ciasta z farszem, w którym możemy znaleźć zarówno mięso, jajka, oliwki, rodzynki, jak i owoce lub warzywa. Przyrządzana jest o każdej porze roku, zwłaszcza z okazji rozmaitych świąt i – co ważne – spożywa się ją bez użycia sztućców. Jak mówią Chilijczycy, empanady i kobiety bierze się gołymi rękoma.

Na wspomnianej wyspie Chiloó do tradycyjnych potraw należy curanto – danie przygotowywane zbiorowo przez grupę mieszkańców danej wioski w wyjątkowo specyficzny sposób. Mianowicie wykopują oni ogromny dół w ziemi, którego dno należy wypełnić rozgrzanymi do czerwoności kamieniami. Następnie wrzuca się po kolei do dołu różne produkty – owoce morza, ostrygi, ryby, mięso wieprzowe i wołowe, kiełbaski, placki mączne, ziemniaki – dosłownie wszystko. Kolejne warstwy rozdzielane są liśćmi rośliny o nazwie pangue. Smak takiego posiłku za każdym razem jest zupełnie inny i niepowtarzalny!

Przysmaki chilijskie warto popić tamtejszym winem, uchodzącym za znakomite. Zwłaszcza, że pikanterii w kuchni Chile nie brakuje. Zresztą cały ten kraj jest jak jedna wielka papryczka – niepozorny, a jednak przy bliższym kontakcie absolutnie zaskakujący i rozpalający zmysły!

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Jak dotrzeć

    Samolotem

  • Na granicy

    Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy. Osoby przebywające w Chile na podstawie wizy są obowiązane do uzyskania dowodu osobistego dla cudzoziemców, wystawianego przez urząd stanu cywilnego. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony, nie ma również obowiązku okazania biletu powrotnego. Opłata lotniskowa w przypadku lotów międzynarodowych wynosi 30 USD.

  • Koniecznie zobacz

    Santiago de Chile, Juan Fernandez, Wyspa Wielkanocna, Chiloe

  • Zdrowie

    Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Występuje zagrożenie żółtaczką, zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, dezynfekować surowe warzywa specjalnymi kroplami. Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, który powoduje objawy przypominają grypę, a około 30 proc. zachorowań kończy się śmiercią. Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, zwłaszcza w południowych regionach Chile. Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV. Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie.

  • Pieniądze

    Waluta: peso (CLP)
    100 CLP = 65 groszy
    1 USD = 457,92 CLP
    1 EUR = 611,82 CLP
    100 PLN = 15448,79 CLP

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 7759

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 6852

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 28513

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 8479

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 10766

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8498

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 9996

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 7661

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 9190

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6421

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8147

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6356

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 56403

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 145362

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 7591

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 235836

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze