Dziś jest 15.01.2025

Imieniny obchodzą Domosław, Makary, Aleksander, Dobrawa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Ekwador, czyli równik

Autor: Dariusz Konstantynowicz

Data publikacji: 12.07.2011 11:21

Liczba odwiedzin: 8582

Tagi: ekwador, ameryka południowa, puerto lopez, szlak słońca, tumbesina, guayaquil, quito, chimborazo, artykuły

Ekwador to najmniejsze z państw Ameryki Południowej, a zarazem jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem geograficznym. Stolicę Ekwadoru przecina równik, który można uznać za poziomą oś podziału, a trzy różne krainy geograficzne dzielą państwo na tyleż samo zróżnicowanych części: wybrzeże – costa, góry – sierra oraz dżungla, czyli oriente na wschodzie. Nie można pominąć najbardziej wysuniętych na wschód wysp Galapagos, które choć oddalone od lądu, są nierozerwalnie związane z Ekwadorem i jeszcze to zróżnicowanie kraju potęgują.

Ekwador
Fot. Fisherga

Wybrzeże

Czysta woda, zawsze dużo słońca i dziewiczy charakter – tym kuszą ekwadorskie plaże. Dla tych, którzy przywiązali się do bałtyckich klimatów ze sprzedawcami lodów wydzierającymi się na całe gardło i sąsiadów z każdej strony, plaże tego kraju nie są odpowiednim miejscem. Tu można wylegiwać się spokojnie, bez obaw że za chwilę ktoś nam sypnie piaskiem w twarz, spokojną drzemkę przerwie płacz jakiegoś dzieciaka. Otoczenia tych piaszczystych enklaw nie stanowią hotele, tylko palmy.

Ruta del Sol – Szlak Słońca

Jest największą atrakcją wybrzeża, czemu trudno się dziwić. W wielkim skrócie – Szlak Słońca to ciąg malowniczych plaż ciągnących się od miasta Guayaquil, niewielkie rybackie osady i nadbrzeżne wioski sąsiadują z ogromnymi kurortami Punta Blanca, Playas czy Puerto Lopez, czyli znajdą tu coś dla siebie ci, którzy szukają ucieczki od cywilizacji oraz ci, którzy cywilizacji, nawet w jej najbardziej wybujałej formie, bardzo pragną. Unikalne zwierzęta i rośliny, rozrywka i sporty wodne czy lokalne produkty to tylko niektóre jego atrakcje. Szlak wiedzie przez trzy prowincje: Guayas, Manabi i Esmeraldas.

Tumbesina

Obszar ten zaczyna się w w Tumbes na północy Peru i rozciąga się aż do północnego wybrzeża Ekwadoru. Można tu obserwować unikalne gatunki ptaków w naturalnym środowisku. Ich liczba jest imponująca, szacuje się, że około 450 gatunków ptaków zamieszkuje w tym regionie, co stanowi 60 procent wszystkich gatunków Ameryki Południowej. Swą wyjątkowość tereny te zawdzięczają obecności gór Chongón-Colonche i ich sąsiedztwie z wybrzeżem. Prądy wodne także nie pozostają tu bez znaczenia. Wszystko to razem tworzy warunki do rozwoju unikalnego, niezwykle bujnego i różnorodnego ekosystemu. Przy czym trzeba wspomnieć, ze Ekwador jest pewnym klimatycznym fenomenem. To jedyne państwo równikowe o umiarkowanym klimacie, na co z pewnością mają wpływ położenie w samym środku Andów i zimny prąd oceaniczny obmywający ekwadorskie wybrzeże.

Puerto Lopez

Organizowane są tu wyprawy morskie, których uczestnicy mają szanse zobaczyć na własne oczy niesamowite widowisko. W sierpniu i na początku września wieloryby przypływają tu na gody. Przy odrobinie szczęścia, można obserwować spektakularny balet w wykonaniu piętnastometrowych humbaków. Pomimo tego, iż dorosły wieloryb może ważyć nawet 40 ton, nie sposób nie odnieść wrażenia, jakby obserwowało się największe latające ssaki na ziemi. Latające z wielką gracją zresztą. Często występom tym towarzyszą ciekawskie delfiny, zatem turyści mogą w dwójnasób zaspokoić swoją ciekawość.

Puerto Lopez jest częścią Parku Narodowego Machalilla, którego atrakcją są nie tylko wieloryby, ale niezliczone gatunki roślin i zwierząt. Park to prawdziwa ekwadorska perełka, zajmuje 55 tys. ha, składa się z dwóch części: lądowej oraz morskiej. Ta ostatnia złożona z kilku wysp obfituje w liczne gatunki zwierząt, wśród których są tak egzotyczne okazy jak albatrosy, lwy morskie, głuptaki błękitnostope czy głuptaki czerwonostope, które poza Galapagos żyją tylko na Isla de la Plata (wyspa jest częścią Parku Machalilla).

Guayaquil

Jest na wybrzeżu największym miastem z najważniejszym portem Ekwadoru. Od momentu założenia, czyli od 1537 roku rozwija się bardzo prężnie, o czym świadczy chociażby fakt, iż dziś ponad połowa firm w kraju ma tu swoje siedziby. Mało tego, miasto staje się także poważnym zagrożeniem dla hegemonii Quito na polu kultury. Zakłady produkcyjne przyćmiewają okazałe gmachy teatrów, muzeów czy uniwersytetów. Ze wzgórz Santa Ana i El Carmen można oglądać panoramę miasta. Tamtejsza starówka, Las Penas to jedyna część miasta, w której ocalały stare, drewniane, kolonialne zabudowania.

Palacio de Cristal

Jest architektoniczną perłą Guayaquil i jednocześnie jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Projekt pochodzi z 1907 roku i został wykonany przez Carlos Manrique i Francisco Van Ischot będących bezpośrednimi reprezentantami budowniczego Wieży Eiffela w Paryżu. Struktura z kłutego żelaza przypomina styl kolonialny. Budynek prezentuje się okazale, wytrzymał próbę czasu, być może dlatego, że był już trzykrotnie przebudowywany.Jest przeznaczony do organizacji ważnych dla miasta imprez i wystaw. Pałac jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście.

Góry

Przez środek Ekwadoru przebiegają dwa pasma górskie: Kordyliera Zachodnia i Środkowa. Podobnie jak wybrzeże, góry tego kraju są rajem dla ludzi lubiących aktywny wypoczynek, od górskich spacerów począwszy, na wspinaczce lub spływach rwącymi rzekami skończywszy. Do dziś w wielu partiach górskich niezastąpionym środkiem transportu są lamy.

Jedną z największych atrakcji gór Ekwadoru jest wyprawa na Chimborazo, najwyższy szczyt kraju wznoszący się na wysokość 6268 m n.p.m. W języku keczua, będącym niegdyś urzędowym językiem imperium inkaskiego, Chimborazo oznacza śnieżną górę, co zresztą dobrze oddaje jej koloryt: wierzchołek nieustannie pokrywa śnieg i lód. Dotarcie do tej części szczytu wymaga sporej kondycji, wytrzymałości i wiedzy. Dla chcących spróbować swoich sił, którzy nie mają jednak potrzebnego doświadczenia organizowane są wyprawy z przewodnikiem. Można też iść na wycieczkę po dolnych partiach Chimborazo, co nie jest już tak wymagające, niestety ekscytujące też.

W górach Ekwadoru prężnie rozwijała się cywilizacja Inków, tereny te znalazły się pod ich panowaniem w połowie XV wieku. Po dziesięcioleciach prosperity los jednak przestał im sprzyjać. W 1532 roku w Ekwadorze pojawili się hiszpańscy kolonizatorzy, którzy podbili Indian. Nowa cywilizacja zaczęła się rozrastać w dzisiejszej stolicy kraju – Quito.

Jest drugą po La Paz najwyżej położoną stolicą na świecie (na wysokości 2850 m n.p.m.). Miasto to nieco przypomina Bogotę, szczególnie jeśli mowa o kontrastach: nowoczesne drapacze chmur i kolonialna architektura, świetnie ubrani biznesmeni, którzy mogliby mieszkać gdziekolwiek na świecie, a obok tłumy koczujących na ulicach żebraków, zaś najnowsze modele samochodów mijają stare autobusy rodem z muzeum techniki.

Sercem kolonialnego Quito jest Plac Niepodległości. W centrum placu wzniesiono skrzydlatą statuę niepodległości, u stóp której przesiadują staruszkowie karmiący gołębie. Samo miejsce dużo mówi o historii Ekwadoru. W północnozachodniej części placu znajduje się Catedral Metropolitana, gdzie pochowany jest Antonio José Sucre, drugi po Simonie Bolivarze człowiek zasłużony w walkach o wyzwolenie Ameryki Południowej. Za głównym ołtarzem znajduje się mniejszy, postawiony, by upamiętnić miejsce, w którym prezydent Gabriel García Moreno zmarł po śmiertelnym postrzale w 1875 r.

Pośród wielu kościołów i innych pereł architektury sakralnej, szczególnie interesujący jest La Compana, uważany za najpiękniejszy kościół obu Ameryk. Mówi się że do wykończenia sufitu, ścian i ołtarzy zużyto siedem ton złota. Nieco rzadziej wspomina się, iż cenny kruszec zrabowano Indianom. Kościół postawił bogaty zakon jezuitów, przebywający na tych terenach na przełomie XVII i XVIII wieku. Z zewnątrz budowla nie wygląda tak spektakularnie jak w środku, co więcej, ciężko byłoby się domyślić po fasadzie budynku, jakie to skarby kryją się w środku, by wspomnieć tylko o pełnowymiarowych rzeźbach, popiersiach i roślinach wykutych w kamieniu. We wnętrzu znajduje się osiem bocznych bogato zdobionych kaplic. Niestety większość najpiękniejszych eksponatów jest przechowywana w bankowym skarbcu i można je zobaczyć wyłącznie w trakcie niektórych festiwali czy imprez.

Dżungla

Szczególnie bujnie porasta wschód kraju. Podobnie jak na wybrzeżu, w ekwadorskiej dżungli występuje mnóstwo gatunków roślin i zwierząt, które można podglądać w licznych tutaj parkach.

Godnym polecenia jest park Misahualli. Pewnym zaskoczeniem mogą być małpy, które zwisając z drzew pomagają personelowi witać przybyłych gości. A ci w zasięgu ręku mają też namiastkę lokalnego folkloru w wykonaniu Indian Keczua. Przy odrobinie szczęścia można uczestniczyć w ich tradycyjnym tańcu czy nawet spędzić noc w prawdziwej indiańskiej wiosce. Tubylcy wyjaśniają właściwości lecznicze poszczególnych roślin, a nawet pokazują jak sporządzić chica (tradycyjny napój alkoholowy zrobiony z juki lub kukurydzy). Warto wybrać się również na spływ łodzią motorową w dół rzeki Napo, co daje szansę na poznanie jednych z ostatnich plemion prawie nietkniętych przez cywilizację.

W Ekwadorze spektakularne zabytki istnieją, ale zdecydowanie ustępują one przyrodzie, która tutaj występuje w najbardziej wyrafinowanych i zróżnicowanych formach. Na tak niewielkiej powierzchni występują obok siebie dżungla, wybrzeże z oszałamiającymi plażami i wysokie pasma górskie, będące prawdziwa gratką dla amatorów pieszych wędrówek. Ale najważniejsze to gościnność i pogoda ducha mieszkańców tego równikowego kraju, o czym przekonać się nietrudno, przebywając na ekwadorskiej ziemi.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8587

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7494

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42933

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9361

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11770

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9072

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11189

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8530

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10438

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6950

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9083

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7064

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 73049

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 185789

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8478

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 295195

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 295195

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Festiwal Kultury Kubańskiej – Fiesta de Cuba

    Festiwal Kultury Kubańskiej – Fiesta de Cuba

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 18.03.2014 09:53

    Liczba odwiedzin: 12552

    Jeśli chcecie na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i zagościć w zupełnie innej przestrzeni kulturowej, w gorącej, roztańczonej kubańskiej atmosferze, to macie ku temu świetną okazję – 7 kwietnia rusza we Wrocławiu pierwsza edycja Fiesta de Cuba – Festiwalu Kultury Kubańskiej. Święto Karaibów na Dolnym Śląsku potrwa do 13 kwietnia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny