Dziś jest 23.05.2024

Imieniny obchodzą Iwona, Emilia, Dezyderiusz, Budziwoj

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Ekwador: eksperyment w środku świata

Autor: Magda Ramos

Data publikacji: 12.07.2011 12:11

Liczba odwiedzin: 6381

Tagi: ameryka południowa, ekwador, quito, otavalo, galapagos, artykuły, magda ramos

Dzieli ziemię na dwie półkule, przebiega przez 3 oceany i 14 państw – 00˚00’00”, inaczej równik, po hiszpańsku „ecuador”, to właśnie jemu Ekwador zawdzięcza swą nazwę. Najmniejsze z państw andyjskich, podzielone na Costę (wybrzeże pacyficzne), Sierrę (pasma andyjskie) i Oriente (selwę amazońską), przepasane groźnie mruczącą Aleją Wulkanów, dzięki swemu bogactwu kulturalnemu i naturalnemu obala teorię, że cyfra 0, która niejako jest mu przypisana zawsze oznacza nic.

Ekwador, targ w Otavalo
Dużo wrażeń, czyli targ w Otavalo. Fot. ~maya*maya~

Nieekwadorscy Indianie i smażone szczury

Pierwszym dowodem na to jest oddalona o 40 km na południe od równika stolica kraju. Zabytkowe Quito jest uznawane za największe skupisko kolonialnej architektury w Ameryce Łacińskiej, wyprzedzając nawet kubański Trynidad. Jego staromiejska zabudowa usytuowana na wysokości 2850 m n.p.m. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzielnice Quito rozciągają się na stokach wciąż czynnego wulkanu Pichincha, którego największe szczyty to Guaga – „dziecko” i Rucu – „staruszek”. W pobliżu miasta przebiega słynna Autostrada Panamerykańska łącząca obie Ameryki oraz najważniejsze ośrodki kontynentu południowoamerykańskiego. Stąd łatwo dostać się m.in. do Limy, Buenos Aires i Mexico City.

W czasach przedinkaskich Quito zamieszkiwali Indianie Cara, dzisiaj najliczniejszą grupę stanowią jednak Otavalo, którzy jako ludność importowana wieki temu z północnego Peru, w opinii mieszkańców nie są uznawani za prawdziwych Ekwadorczyków. Ich znakiem rozpoznawczym są tradycyjne stroje. Mężczyźni noszą niebieskie poncho, filcowe kapelusze i białe kalesony z sięgającymi łydek nogawkami. Kobiety natomiast niebieskie spódnice i szale, białe koszule i czerwone korale. Choć Indianie stanowią dziś zaledwie 25 proc. ekwadorskiego społeczeństwa (większość mieszkańców tego kraju to Metysi, czyli osoby pochodzenia hiszpańsko-amerykańskiego), to właśnie wśród nich podtrzymywane są pierwotne tradycje, przekazywane z pokolenia na pokolenie, najczęściej drogą ustną.

Wśród rdzennych mieszkańców najwyraźniej zaznacza się też podział na latynoskie „machismo” i „marianismo” oznaczające odpowiednio męską dominację i siłę seksualną oraz kobiecą czystość, wierność i uległość. Od 1906 roku kobiety w Ekwadorze mają prawo głosować i podejmować płatne zajęcia, w praktyce większość z nich nie pracuje. Poświęcają się dla domu i rodziny, gdyż właśnie te dwie wartości w społeczeństwie tego kraju otacza się szczególną czcią. Rodzina stanowi na tyle ważną komórkę w społeczeństwie Ekwadoru, że w całym kraju nie ma ani jednego domu spokojnej starości. Według tradycji rodzice zostają z najmłodszym synem i jego rodziną, zaś fakt zostania chrzestnym jest postrzegany jako wyjątkowy zaszczyt, pomimo iż wiąże się z obowiązkiem udzielania nie tylko duchowego, ale i regularnego, materialnego wsparcia swoim chrześniakom.

Otavalo to jednak nie tylko nazwa najliczniejszej grupy indiańskiej zamieszkującej stolicę. To również największy w całej Ameryce Południowej targ, oddalony od Quito o dwie godziny drogi. Każdy, kto przybędzie do tego kraju powinien go odwiedzić, zwłaszcza, że nie ma drugiego tego typu miejsca tak bardzo rozsławionego we wszystkich przewodnikach turystycznych. Targ odbywa się w każdą sobotę i mówienie o tym, że można kupić na nim wszystko nie jest tylko czczą paplaniną. Kolorowe i ręcznie tkane ubrania, biżuteria, torby, hamaki, regionalne smakołyki ze smażonym szczurem i świnką morską włącznie, mazidła na wszelkie dolegliwości, łapacze snów, obrazy i reprodukcje rodzimych artystów to tylko niektóre z przedmiotów wystawianych na straganach. Prawdziwe targowisko zaczyna się o świcie, zanim do Otavalo dojadą gringos. Warto dotrzeć tu więc z samego rana, bo po południu tradycyjnie ubrani Latynosi handlujący prawdziwymi „perełkami” ustępują miejsca handlarzom oczekującym na poszukujących pamiątek zwiedzających.

Pnącze duchów

Oprócz Indian zamieszkujących miasta część rdzennych mieszkańców wciąż zasiedla tereny dżungli. Wprawdzie 10 lat temu większość z nich otworzyła się na cywilizację i regularnie przyjmuje turystów (za wizytę w wiosce trzeba niestety słono zapłacić), jednak wciąż mieszkają w wielopokoleniowych chatach bez ścian, których centrum stanowi stale tlące się ognisko, wyrabiają currarę – truciznę wykorzystywaną w czasie polowania oraz chichę – napój alkoholowy ze sfermentowanej juki ważony wyłącznie przez kobiety.

W ich społecznościach najważniejszą rolę wciąż odgrywają szamani traktowani jako wyrocznia, źródło wszelkiej mądrości i ostatnia deska ratunku w przypadkach beznadziejnych. W swych rytuałach używają oni ayahuasca – wywaru z pnączy lian. Medycyna naturalna wciąż króluje w zalesionych prowincjach kraju, a szarlatani z dżungli stosują specyfik, by wspomóc własne siły w trudnej sztuce uzdrawiania. Jest to jeden z najsilniejszych środków naturalnych zmieniających świadomość. Oczyszcza fizycznie i psychicznie i zdaniem cuaranderos (szamanów) dzięki omamom wzrokowym i słuchowym, które wywołuje umożliwia poznanie wszystkiego, co nieznane i dostrzeżenie tego, co niewidoczne. Ayahuasca rozbudza w człowieku uśpione moce i pozwala czynić rzeczy niezwykłe.

Pijąc pnącze duchów, oklepując swe ciała gałązkami i okadzając pomieszczenie, w którym odbywa się rytuał, szamani wprowadzają się w trans jasnowidzenia i kontaktują z duchami, a te podpowiadają jak rozwiązać problem i jak ma przebiegać kuracja. Są bardzo ostrożni, gdyż ayahuasca, działająca na duchy niczym magnez przyciąga nie tylko te, które mogą pomóc w leczeniu i wspomóc terapeutę, ale również brujos – sobowtóry zmarłych, które za sens swojego istnienia obrały szkodzenie innym. Ceremonie z użyciem ayahuasca odbywają się zazwyczaj z dala od gwaru indiańskich wiosek, w małych, szamańskich chatkach, gdzie ośmiogodzinny rytuał może odbywać się w ciszy i są praktykowane nie tylko w Ekwadorze, ale również na terenie Kolumbii i Peru.

Mały świat wielkich żółwi

Karol Darwin oprócz tego, że stworzył najlepiej udokumentowaną teorię ewolucji, cierpiał na chorobę morską, która podczas jego rozlicznych podróży w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania zasadnicze dotyczące gatunku ludzkiego zmuszała go do częstego schodzenia na ląd. W ten sposób trafił na Wyspy Galapagos. Zjawiska przyrodnicze, jakie tam zaobserwował wielokrotnie wykorzystywał do poparcia swojej teorii, a malownicze wyspy, które nadały sens jego teoriom nazwał „małym, odrębnym światem”. Archipelag tworzy 19 wysp i 107 wysepek. Najstarsze z nich mają ponad 4 miliony lat, zaś najmłodsze wciąż pozostają w procesie tworzenia. Wszystkie narodziły się z morza i nigdy nie miały połączenia z kontynentem. Tylko 5 z nich zasiedlają ludzie. Jednak to nie oni są najbardziej rozpoznawalnymi mieszkańcami archipelagu, a… żółwie słoniowe – największe i najdłużej żyjące na świecie.

Wyspy, które Hiszpanie wykorzystywali niegdyś jako bazę piratów w czasach Darwina stanowiły swoiste laboratorium. Dziś są administrowane przez zarząd Parku Narodowego Galapagos, który wydziela miejsca dostępne dla turystów i narzuca surowe zasady. Można zwiedzać tylko 3 proc. ich powierzchni, wyłącznie w towarzystwie profesjonalnego przewodnika. Taką konieczność wymusza fakt, iż zwierzęta z Galapagos żyjące od wieków z dala od naturalnych wrogów zatraciły instynkt ucieczki przed człowiekiem i są zbyt ufne wobec turystów.

Zdążyć przed wulkanem

Teoria ewolucji nie potrzebuje już dzisiaj dowodów na piśmie. Na całym świecie istnieje mnogość odmiennych od siebie środowisk, do których organizmy żywe przystosowywały się stopniowo. Każda roślina, każde zwierzę musi walczyć o pożywienie, a jednocześnie bronić się przed zjedzeniem przez innych. Podobne zjawiska zachodzą w każdej kulturze, także ekwadorskiej. Kraj zamieszkiwany niegdyś przez Indian Cara został wchłonięty przez potężne Imperium Inków. Ci, nie znający broni ani pojęć katolickiego modlitewnika zostali zdziesiątkowani przez Hiszpanów, którzy z czasem ulegli sile libertadores – bohaterów i wyzwolicieli Ameryki Łacińskiej, z Simonem Bolivarem na czele.

Dziś plemiona zamieszkujące dżunglę stopniowo ulegają wpływom miasta i wymogom współczesnej cywilizacji, a Indianie z miast wychodzą naprzeciw zagranicznym turystom, wystawiając na widok publiczny to, co niegdyś było wyłącznie plemiennym skarbem. Wulkany nadal grzmią groźnie, pochłaniając co jakiś czas wioski i miasteczka, a ludzie niczym ofiary ścigane przez drapieżnika walczą z żywiołem, próbując przetrwać.

Darwin mawiał: „uwielbiam głupie eksperymenty, zawsze je wykonuję”. Podróż do Ekwadoru nie będzie głupia, ale eksperymentalna na pewno. Nie wszędzie jest przecież okazja, żeby jednocześnie stanąć na obu półkulach, przekonać się, że na jajko postawione na gwoździu nie zawsze działają siły grawitacji, że są kraje, które nie mają swojej waluty, a cenniejsze od dolarów w banknotach są te… w monetach.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (1)

 • 11.05.16, 02:56

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6631

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6095

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22244

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7592

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9263

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7998

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8589

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6774

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7653

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5946

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6873

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5298

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 41634

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 98789

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6697

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 146205

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5298

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 98789

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny