Dziś jest 23.06.2024

Imieniny obchodzą Wanda, Zenon, Agrypina, Albin

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jej wysokość autostrada

Amerykanie mają legendarną Route 66 łączącą Chicago z Los Angeles, Meksykanie malowniczą „El Chepe” biegnącą od górzystych rejonów kraju aż po wybrzeże Pacyfiku. Peruwiańczycy są dumnymi posiadaczami Kolei Transandyjskiej, jednak to ona – Autostrada Panamerykańska jest najdłuższym, największym i najbardziej uczęszczanym szlakiem na półkuli zachodniej.

Panamericana w Peru
 
Panamericana w Peru
fot. iStockphoto

Łączy tych z północy, którzy nazywają ją „highway” i tych z południa, mówiących o niej „carretera” – Autostrada Panamerykańska, czyli 25 750 km, setki dróg i ich odgałęzień, 17 państw, kilka stref klimatycznych, Pacyfik i Atlantyk, góry, doliny i pustynie, a w zależności od potrzeb i upodobań – mnóstwo wariantów podróżowania.

W drogę!

Długość autostrady jest liczona od koła podbiegunowego północnego na Alasce
do leżącej na Ziemi Ognistej, argentyńskiej Ushuai, uznawanej za najdalej wysunięte na południe miasto kuli ziemskiej. Stąd niedaleko już do chilijskiego Parku Narodowego Przylądka Horn, wysp południowego Atlantyku oraz Antarktydy. Z Ushuaia wyrusza około 90 proc. wszystkich wypraw na ten kontynent.

Taki początek i koniec trasy to jednak wyłącznie wersja oficjalna. W praktyce wszystko zależy już wyłącznie od fantazji podróżujących. Można przejechać ją własnym samochodem lub autokarem, całą lub częściowo, wysiadając w jednym z krajów, przez które biegnie, rozpocząć i zakończyć w dowolnym momencie. Przejazd samochodem osobowym jest bezpłatny, utrudnieniem są blokady policyjne w niektórych krajach latynoskich, a jedynym (Salwador, Honduras) ustawiane jako część planu poprawy bezpieczeństwa.

Z Alaski do Meksyku

W Stanach Zjednoczonych przebieg Autostrady Panamerykańskiej nigdy nie został zdefiniowany, a połączenie z Meksykiem jest co najmniej dwuwariantowe. Wariant pierwszy rozpoczyna się w kanadyjskim Dawson Creek i biegnie przez Vancouver, a po przekroczeniu granicy z USA przecina m.in. Seattle i Olympię (w stanie Waszyngton), Portland, Salem (Oregon), Los Angeles i San Diego (Kalifornia) oraz Tucson (Arizona), skąd wiedzie do granicy z Meksykiem w mieście Nogales.

Wariant drugi, zdecydowanie dłuższy, prowadzi przez miasta Minnesoty, Minneapolis, Iowy, Missouri, Kansas, Oklahomy i Teksasu, aż do leżącego nad rzeką Rio Grande Laredo, sąsiadującego z meksykańskim Nuevo Laredo. Po przekroczeniu granicy kontynuacją jest droga krajowa przebiegająca przez Monterrey – „sułtana północy”, czyli trzecią najbardziej zaludnioną metropolię Meksyku (po Ciudad de Mexico i Gudalajarze) uznawaną za najbezpieczniejsze miasto całej Ameryki Łacińskiej. Ponieważ Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg i autostrad, zawsze można wybrać jeden z wariantów alternatywnych i skrócić czas przejazdu.

Z Meksyku do Kolumbii

Meksykański odcinek autostrady przebiega przez usytuowane na wzgórzach Sierra Madre Wschodniej Ciudad Victoria i Pachuca aż do DF (Distrito Federal), czyli meksykańskiej stolicy. Następnie przecina Pueblę, której historyczne centrum zostało wpisane na listę UNESCO oraz słynącą z wyrobów czekoladowych Oaxaca, w pobliżu której znajduje się Monte Albán – dawne centrum kulturalne Mezoameryki.

Potem przez stolice Gwatemali, Salwadoru Hondurasu i Nikaragui prowadzi aż do Kostaryki, w której zaczyna się najbardziej morderczy odcinek. Przez Kostarykę przebiega niewielka część drogi, jednak to właśnie ten odcinek uznawany jest za najbardziej niebezpieczny. Autostrada jest bowiem jednym z nielicznych szlaków prowadzących do lasów deszczowych. Kostaryka jest krajem proekologicznym, a zachowanie przyrody naturalnej w nienaruszonym stanie ma swoją cenę, w związku z tym unika się koniecznych remontów, a jej fragmenty wciąż zmywają deszcze.

Północnoamerykańska część autostrady kończy się w panamskim miasteczku Yaviza. Panama jest miejscem, w którym najdłuższa autostrada świata spotyka się z jego największym skrótem. Wybudowany w latach 1904-1914 z inicjatywy Ferdinanda Marrie de Lessepsa Kanał Panamski łączy wody Oceanu Atlantyckiego (przez Morze Karaibskie) z Oceanem Spokojnym i jest jednym z najważniejszych szlaków handlowych współczesnego świata, który skraca drogę morską z San Francisco do Nowego Jorku o 14 500 km.

Tutaj też zaczyna się latynoska mañana. Poważną przeszkodę stanowi Darién Gap, górzysty obszar bagnistej dżungli, który oddziela panamską prowincję Darién, w której Hiszpanie założyli pierwszą osadę w Ameryce Południowej, od Kolumbii i uniemożliwia komunikację lądową pomiędzy Ameryką Środkową i Południową. Sytuacja ta zmusza kierowców do pokonania 90-kilometrowego odcinka drogą morską. Teren prowincji zamieszkiwany jest przez wojownicze plemię Kuna oraz łagodne Chocó. Ze względu na stacjonujących tam partyzantów FARC i ELN uznawany jest za bardzo niebezpieczny, zwłaszcza, że znajduje się na tzw. szlaku narkotykowym.

Wenezuelski łącznik

W Kolumbii nie ma drogi doprowadzonej do granicy, zaś najbliższy port znajduje się w mieście Turbo, skąd dociera do Medellín – rodzinnego miasta Gabriela Garcii Marqueza, w którym co roku odbywa się słynna parada mitów i legend (La Feria de las Flores). Miasto kojarzone jest jednak głównie z działalnością przestępczą narkotykowego barona Pablo Escobara, handlarza szmaragdów Jose Gonzalo Rodrigueza Gachy oraz braci Ochoa, „ojców” tzw. Kartelu z Medellín, który w latach swojej świetności przynosił dochody ok. 60 milionów dolarów dziennie. Miasto jako jedna z narkotykowych stolic świata obrosło wieloma anegdotami. Najsłynniejsza z nich, krążąca po cały latynoskim świecie, głosi że „w Medellín nawet muchy są ciągle naćpane”.

Oprócz rejsów do Kolumbii, można dopłynąć do któregoś z portów w Wenezueli. Tu jednak każda droga nazywana jest panamerykańską, więc określenie właściwego jej przebiegu jest trudne. Istnieją jednak dwa główne szlaki uznawane za Autostradę Panamerykańską. Pierwszy biegnie wzdłuż wybrzeża La Guaira do samego Caracas aż po granicę z Kolumbią w San Antonio del Táchira, zaś w Kolumbii przez Bogotę do Cali – największego narkotykowego konkurenta Medellín, który niegdyś kontrolował 80 proc. eksportu kokainy z Kolumbii do Stanów Zjednoczonych. Druga wenezuelska droga biegnie do miasta Santa Elena de Uaien położonego w niedalekiej odległości od granicy z Brazylią.

Szerokiej drogi!

Kolejnymi punktami na trasie są: Quito (Ekwador), Piura, Lima i Nazca (Peru), La Paz (Boliwia) i Santiago de Chile, skąd Panamericana skręca na wschód, do granicy z Argentyną. Tam po przekroczeniu Buenos Aires i Bahia Blanca ponownie przechodzi przez Chile (okręg Magellan), by powrócić na Ziemię Ognistą, gdzie kończy się w Ushuaia – mieście na końcu świata. Można wybrać także dodatkowy jej wariant prowadzący przez Paragwaj.

Niezapomniane widoki, strome zbocza tuż nad wzburzonym Pacyfikiem, pustynna cisza, małe urokliwe miasteczka, plantacje bananów, pola suszonej papryki i wielkie aglomeracje, a wszystko to na jednej trasie. Autostradą Panamerykańską można dotrzeć naprawdę daleko, choć podróż nie należy do najłatwiejszych. Stanowi prawdziwe wyzwanie oraz łakomy kąsek dla łowców przygód i adrenaliny. Chwilami bywa urzekająco piękna, czasem mordercza i mocno ryzykowna, ale przecież bez ryzyka nie ma prawdziwej zabawy, zatem… ruszamy!

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (1)

 • jakub (gość)

  jakub (gość)

  04.07.12, 16:08

  Pojechałbym tam :]

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7100

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6406

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25482

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8046

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9719

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8238

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9077

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7177

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8123

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6232

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7356

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5679

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45990

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 117843

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7067

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 175782

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze