Dziś jest 19.03.2024

Imieniny obchodzą Józef, Bogdan, Marek

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kolumbia – strach i fascynacja

Autor: Dariusz Konstantynowicz

Data publikacji: 19.07.2011 11:16

Liczba odwiedzin: 5319

Tagi: ameryka południowa, kolumbia, bogota, monserrate, medelin, san andres, providencia, artykuły

Wielu ludzi planując swoją podróż po Ameryce Południowej, stara się za wszelką cenę ominąć Kolumbię. Nie jest to lęk bezzasadny, ponieważ turystów w tym kraju czeka wiele, niekoniecznie przyjemnych niespodzianek. Mimo wszystko ci, którzy się odważyli tam pojechać, nie żałują swojej decyzji.

Kolumbia
Fot. Luz A. Villa

Śmiało można powiedzieć, że Kolumbia ma tyle samo, a nawet więcej do zaoferowania, niż większość krajów w tej części świata. Składa się na to wiele czynników. Po pierwsze samo ryzyko wyprawy uatrakcyjnia i wyróżnia ten kawałek planety spośród innych. Po drugie swoista niedostępność i dzikość Kolumbii powoduje, że jest tam wiele do zobaczenia bez konieczności przeciskania się przez tłum japońskich turystów, standardowo uzbrojonych po zęby w aparaty fotograficzne.

Bogota

Położona jest w centralnej części kraju, u podnóża szczytów Monserrate (3317 m n.p.m) i Guadelupe (3100 m n.p.m.), skąd można podziwiać panoramę miasta. Imponująca wysokość na jakiej znajduje się Bogota – 2640 m n.p.m. – może być źródłem kłopotów z aklimatyzacją, na co trzeba zawczasu się przygotować. Poza tym Bogota jest nie tylko stolicą, ale i przemysłowym, handlowym oraz kulturalnym centrum kraju, czym zasłużyła sobie na miano Aten Ameryki Południowej. Co ma dwojakie skutki: obok pełnych przepychu, bogatych dzielnic wyrosły także dzielnice biedoty – tugurios. Generalne porządki w tych dzielnicach, i w ogóle w całym mieście, rozpoczął w 2002 roku prezydent Alvaro Uribe. Bo dawniej Bogota była światową stolicą porwań i zabójstw. Na szczęście, dzięki wytężonym działaniom rządu miasto to znacząco spadło w rankingach przestępczości. Poprawa bezpieczeństwa jest głównie rezultatem twardej polityki prawicowego rządu wobec narkomafii i marksistowskich partyzantów.

Muzeum złota

Museum del Oro to chyba największa atrakcja tego miasta. Sponsorem i założycielem jest Bank Republiki – narodowy bank Kolumbii. Zbiory wystawione są w dwóch połączonych ze sobą budynkach. Prezentuje się tu ponad 50 tysięcy eksponatów pochodzących z czasów prekolumbijskich, zaś największą atrakcją jest złota trawa Musików przedstawiająca ceremonię składania ofiar. Atrakcją jest też z pewnością największy nieoszlifowany szmaragd świata, którego posiadaniem może poszczycić się muzeum. Ogromne zbiory muzealne nie dziwią, jeśli przypomnimy, iż złoty kruszec zawsze był ważny w kulturze kolumbijskiej. Większość ludów dzisiejszej Kolumbii wykonywało przedmioty ze złota. Były to maski, biżuteria, amulety czy naczynia religijne. Szczególnie uzdolnionymi i cenionymi złotnikami byli Czibowie, lud zamieszkujący niegdyś okolice Bogoty.

Plac Simona Bolivara

Znajduje się w centrum Bogoty, co sprawia, że zwykle jest tu dość tłoczno. Nie tylko turyści szczególnie upodobali sobie właśnie to miejsce. Na Placu Bolivara można posłuchać ulicznych grajków, popodglądać malarzy, dla których plac jest doskonałym plenerem, zaś na ulicznych straganach spróbować lokalnych specjałów. Toczy się normalne życie, jest gwarno, jest ludycznie, a nad wszystkim czuwają wielowiekowe, efektowne budynki np. ratusz. Nie mogło tez zabraknąć pomnika Simona Bolivara – w ten symboliczny sposób Kolumbijczycy uhonorowali jego wkład w walce o niepodległość Ameryki Południowej.

La Candelaria

Prawdziwą gratką dla wielbicieli muzeów i kościołów jest La Candelaria, czyli tamtejsza starówka. Utrzymana w hiszpańskim stylu kolonialnym, z różnobarwnymi kamieniczkami, zacisznymi knajpami, hotelikami i niespieszną atmosferą. Wiele uliczek wyłączonych jest z ruchu, co pozwala na spacerowanie po nich bez obaw czy niedogodności. To między innymi dlatego miejsce staje się turystycznym magnesem.

Iglesia del Carmen

Ten otwarty w 1938 roku kościół stanowi jeden z piękniejszych zabytków stolicy, a już na pewno najbardziej unikatowych, co sprawia niezwykłe połączenie stylu kolonialnego i gotyku. Szczególnie oryginalna jest fasada kościoła, którą zdobią biało-czerwone paski. Także wnętrzu niczego nie brakuje: znajdujące się w nim witraże przedstawiają kwiaty i owoce, które potrafią wywrzeć wrażenie na wielu osobach. Nawet nie będących wielbicielami tego rodzaju efektów.

Monserrate

Zdecydowanie dominuje w krajobrazie Bogoty. Wznosi się na wysokość 3190 m n.p.m. Ci, którzy pragną przyjrzeć się panoramie Bogoty, a niekoniecznie chcą wchodzić o własnych siłach, korzystają z kolejki linowej lub szynowej. Na szczycie znajduje się XVII-wieczny kościół będący celem wędrówek wielu pielgrzymów.

Medelin

To drugie pod względem wielkości kolumbijskie miasto. Śmiało można wybrać się tam zupełnie w ciemno, bo o każdej porze roku dzieje się tu coś ciekawego. W lutym odbywają się walki z bykami, zaś w lipcu w trakcie Columbiamody lansuje się najnowsze trendy mody, w sierpniu ma miejsce festiwal kwiatów. Pasjonaci sztuki mogą w Museum Antoioquia podziwiać prace słynnego syna tego miasta, artysty światowego formatu, Botero. Są też celebryci – swoje domy mają tu światowej sławy latynoamerykańska gwiazda muzyki pop Juanes i supermodelka Natalia Paris. A jeśli to nas nie zainteresuje zostają jeszcze konne przejażdżki, dzięki którym można lepiej poznać górskie tereny przedmieść Medelin.

Janosik Escobar

Polacy mieli Janosika, na Wyspach Brytyjskich sprawiedliwość egzekwował Robin Hood, w Medelin biednym pomagał Pablo Escobar. W 1987 roku Forbes, sporządzając listę najbogatszych ludzi na świecie, umieścił Escobara na siódmej pozycji. Oczywiście jest on odpowiedzialny za setki morderstw i przemyt kokainy na przemysłową skalę, ale dla wielu mieszkańców Medelin wciąż jest on bohaterem. Kiedy ukrywał się po ucieczce z więzienia, wielu ludzi udzielało mu schronienia, pomimo grożących za to konsekwencji. Ten pozytywny wizerunek ma swoje korzenie w filantropijnej działalności narkotykowego barona, który od czasu do czasu jeździł po najbiedniejszych dzielnicach tugurios, rozdając pieniądze. Miał także duży wkład w rozwój miasta, budując m.in. stadiony i kluby piłkarskie dla młodzieży. Zginął podczas próby ucieczki z rąk policji w 1993r.

Poza aglomeracje

Kolumbia to nie tylko wielkie miasta, muzea i kościoły. Kraj ma bardzo wiele do zaoferowania dla tych, którzy zechcą i odważą się po nim podróżować. Warto zwiedzić również miejsca, które powstały na długo, zanim człowiek zaczął budować jakiekolwiek cywilizacje.

Parque de los Nevados

Ów Park Narodowy ma powierzchnię 583 km kw. Znajduje się w paśmie Cordillera Central. Usytuowanie na wysokościach od 2600 do 5321 m n.p.m pozwala na podziwianie różnych stref górskiego krajobrazu. Można tu przyjrzeć się zarówno wilgotnym lasom deszczowym, jak i ośnieżonym wulkanicznym szczytom, pośród których drzemie okryty złą sławą Nevado del Ruiz. Wulkan czasem się budzi, jak podczas erupcji w 1985 roku, kiedy pochłonął życie 23 000 osób.

San Adres i Providencia

San Andrés i Providencia jest jednym z departamentów Kolumbii. W jego skład wchodzi archipelag wysp położony ok. 775 km od Kolumbii i 220 km na wschód od Nikaragui. Miasto San Andrés jest stolicą departamentu. San Andrés – wyspą –kurortem z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, białymi plażami otoczonymi wspaniałymi palmami, łagodnym morzem oraz kolumbijską atmosferą. Walory Providencii to przede wszystkim cisza i spokój, i choćby dlatego warto tam zawitać.

Transport

Lwia część pasażerów z lotniska do hotelu podróżuje taksówką. Dla Europejczyka pierwsza przejażdżka taryfą w tym kraju może być pewnym zaskoczeniem. Kolumbijski sposób prowadzenia samochodu zdecydowanie różni się od np. europejskiego. Niepokoić może brak zwracania przez kierowcę uwagi na jakichkolwiek pieszych, ale ci znają swoje miejsce w ruchu ulicznym i w większości przypadków można dojechać do miejsca przeznaczenia bez większych perturbacji. Zwolenników bezpiecznej jazdy z pewnością ucieszy fakt, że drogi w Bogocie są zbyt zatłoczone na przekraczanie prędkości.

Colectivo taxi

Ten rodzaj transportu to coś na wzór przewozu osób, ale w kolumbijskim wydaniu, czyli taksówka z piekła rodem. Standard wozu zwykle nie ma tu znaczenia. Ważne, żeby jeździł. Przewoźnik realizując dane zlecenie, po drodze zabiera innych pasażerów, niekoniecznie pytając o zgodę osób, które się już w taksówce znajdują. W związku z większą ilością przystanków czas podróży może ulec wydłużeniu.

Brujita

To kolejny fenomen transportowy tego regionu. W dużym skrócie: jest to połączenie motoru z drezyną. Pokład drezyny jest skonstruowany z drewnianej palety budowlanej. Motor jest oboma kołami postawiony na jednej z szyn i stanowi element napędowy. To, że z jednej miejscowości do drugiej poprowadzono tory kolejowe nie jest jednoznaczne z tym, że pojedzie tamtędy pociąg. Receptą na brak tego ostatniego jest właśnie brujita. Tor jest zwykle jeden, a takich pojazdów wiele. Warto mieć to na uwadze, rozważając taką przejażdżkę.

Wiele osób po przeczytaniu tego artykułu może stwierdzić, że Kolumbia dłużej już nie będzie ich wymarzonym kierunkiem wakacyjnym. Przecież to taki dziwny, trochę dziki kraj, gdzie jak cię nie potrącą, to porwą albo okradną. Faktycznie takie rzeczy jeszcze się zdarzają, ale przy zachowaniu środków ostrożności i przy odrobinie szczęścia można tam przeżyć niezapomniane chwile. To jedno z niewielu miejsc na ziemi, gdzie szlaki turystyczne nie są jeszcze zadeptane, a niektóre nawet jeszcze nie powstały.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 5930

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5578

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14188

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7010

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8585

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7672

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7757

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6288

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6757

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5550

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6077

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4871

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 33170

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 74354

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6240

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 112345

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze