Dziś jest 13.07.2024

Imieniny obchodzą Irwin, Margareta, Sara, Ernest

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Subiektywny przegląd kolumbijski

Autor: Paulina Kulikowska

Data publikacji: 11.07.2012 05:50

Liczba odwiedzin: 7106

Tagi: kolumbia, paulina kulikowska, staż zadanie 5

Jedno jest pewne - Kolumbia to kraj kontrastów. Prezentowany niżej przewodnik to subiektywny wybór miejsc, w których kluczem jest różnorodność.

Palomino

Nadmorska wioska w Parku Tyrona, okolice Santa Marta. Absolutnie wyjątkowe miejsce, mój numer jeden. Jadąc do Kolumbii spodziewałam się dziczy i nieskażonej ludzką ręką natury,a Palomino jako jedyne spełniło moje oczekiwania w tej kwestii - rajski klimat, słońce, piaszczysta plaża, krystalicznie czysty ocean – żyć, nie umierać.

Dotrzeć tam można autobusem jadącym z Santa Marta do Parku Tyrona, w towarzystwie Indian Kogi oraz ludzi z maczetami przewożących nawóz. Zdarza się, że transport na przystankach jedynie zwalnia, więc często wyskakuje się w biegu, a wsiadający są wciągani na pokład przez Sprzedawcę biletów. Nikomu jednak to nie przeszkadza, a jest przy tym mnóstwo śmiechu. Sam camping, na którym mieszkaliśmy był oddalony o godzinę drogi od najbliższej wioski, w związku z czym nie było tam ani prądu, ani bieżącej wody. Prysznic braliśmy polewając się wiadrami wody czerpanymi ze studni głębinowej. Niesamowicie smakują samodzielnie zbierane owoce mango, platany oraz orzechy kokosowe.

Medellin

Zupełne przeciwieństwo Palomino, słynie z nowoczesności. Zdecydowanie się z tym zgadzam. Jest to związane z historią miasta, w którym niegdyś było mnóstwo karteli narkotykowych i w związku z tym było jednym z najbogatszych (i najbardziej niebezpiecznych) miast w całej Kolumbii. Kultura tego miejsca przypomina zachodnią, a mieszkańcy to w głównej mierze ludzie o jasnej karnacji, ponieważ do tej pory jest to miejsce o bardzo wysokim współczynniku rasizmu.

Fernando Botero "Mona Lisa w wieku dwunastu lat" 1959
 
Fernando Botero "Mona Lisa w wieku dwunastu lat" 1959
fot. Archiwum prywatne


Wraz ze śmiercią Pablo Escobara zaszło wiele zmian, między innymi większy nacisk położono na rozwój sztuki. Z Medellin pochodzi najsłynniejszy Kolumbijski artysta Fernando Botero, tworzący charakterystyczne „boteryzmy” czyli pogrubione karykatury rysunków i rzeźb klasycznych.

Ofiarował dla swego rodzimego miasta wiele swoich rzeźb, co skrupulatnie wykorzystano przy tworzeniu Placu jego imienia. Oprócz tego w Medellin jest mnóstwo ekskluzywnych i ekstrawaganckich butików oraz klubów ze świetną muzyką.
W sierpniu absolutnym must-see jest festiwal kwiatów, będący spadkiem po rdzennych mieszkańcach ziem tego pięknego miasta.

Cali – stolica Salsy. W Cali panuje absolutne taneczne szaleństwo. Wszyscy tańczą, są organizowane specjalne Salsoteki, a w niektórych klubach można nauczyć się tańczyć Salsę za półdarmo. Warto odwiedzić Santiago de Cali w czasie karnawału, na przełomie grudnia i stycznia, ponieważ wtedy ulicami wręcz płyną pstrokate korowody tancerzy. Cali jest nieoficjalnie uznawane za Kolumbijską stolicę operacji plastycznych, i co tu ukrywać, są ku temu powody. Mimo, że niemal wszystkie kolumbijki bardzo dbają o swą aparycję, w Cali przekracza to wszelkie granice zdrowego rozsądku. Nabotoksowane usta, sztuczne piersi i pośladki – wszystko to stanowi swoisty folklor tego miejsca.

Karnawał w Cali.
 
Karnawał w Cali.
fot. Filip Ziółkowski, archiwum prywatne

Sibundoy

Dolina Sibundoy jest położona na południu Kolumbii i prawdopodobnie z powodu mało rozwiniętej, a przez to niebezpiecznej infrastruktury drogowej jest wyjątkowym miejscem. Żyje tu dużo plemion jeszcze sprzed czasów inkwizycji hiszpańskiej. Oprócz hiszpańskiego porozumiewają się swoimi rdzennymi językami, niestety globalizacja zaczęła dotykać również i to miejsce, zatem ich kultura powoli umiera. W samej dolinie znajdują się trzy miasteczka, a ich populacja nie przekracza 2000 osób. Z okolic Sibundoy pochodzi ok 70 szamanów, więc by wyrównać podaż przekraczającą popyt, podróżują po całej Kolumbii i większość ich „pacjentów” pochodzi spoza doliny. Na czym polega wyjątkowość tego miejsca?

Pogranicze And, Dolina Sibundoy.
 
Pogranicze And, Dolina Sibundoy.
fot. Paulina Kulikowska

Przede wszystkim lokalizacja – na pograniczu And i Amazonii sprawia, że ludzie żyją wyjątkowo blisko natury. Niestety, rolnictwo nie należy do najbardziej dochodowych zajęć, więc większość ludzi żyje bardzo skromnie.

Candelaria/Bogota

Turystyczna dzielnica Bogoty, Candelaria. Przepiękne „Stare miasto” z kolorowymi, prekolumbijskimi budynkami. Oddać słowami atmosferę tego miejsca, to nie lada zadanie; na kamiennych uliczkach pełno jest artystów sprzedających rękodzieło: kolczyki z papuzich piór czy misterne, ręcznie plecione bransoletki i naszyjniki. Przestrzeń na murach budynków wykorzystywana jest do artystycznych murali inspirowanych kolumbijską kulturą. Zdecydowanie jest to najlepsze miejsce, by zatrzymać się w stolicy – w okolicy jest mnóstwo hosteli, małych kawiarenek i bistro. Niestety, całe miasto zasiane jest bezdomnymi, dlatego również ta dzielnica po zmroku jest bardzo niebezpieczna. Nie zmienia to faktu, że życie tutaj toczy się całą dobę.

Warto także odwiedzić Muzeum Złota oraz Katedrę Primadal. Muzeum Złota jest bardzo nowoczesne, z prezentacjami multimedialnymi oraz bardzo obszerną, przepiękną ekspozycją.

Bogota, jak wszystkie miejscowości Kolumbii położona jest na zboczu góry, dlatego też pobyt na jej północnej części umożliwia zobaczenie panoramy calego miasta. Kontrast jest niesamowity. Góra Monserate, z małym kościółkiem na szczycie to tylko jedno z wielu miejsc, które można tam odwiedzić. Mi najbardziej do gustu przypadła podróż kolejką na górę – bardzo uwalnia adrenalinę, a jednocześnie jest niesamowitym doświadczeniem estetycznym.

Coconuco

Będąc w Cali, warto odwiedzić to miejsce. Oddalone o dwie godziny drogi od Cancun, położone na bardzo górzystym terenie słynie ze swoich źródeł termalnych. Można się tam dostać po dwudniowym trekkingu po górach, lecz łatwiejszą opcją jest autobus. Rdzenna ludność założyła cały kompleks wodny spa z trzema basenami oraz błotnym jacuzzi. Dla dużych chłopców i dziewczynek są dostępne bardzo długie zjeżdżalnie, wkomponowane w naturalny krajobraz. Mimo, że przyroda w Coconuco jest niesamowita, zachęcam do odwiedzania tego miejsca w dni robocze. Weekendy są zdominowane przez miejscową ludność, która tłumnie korzysta z uroków Wód Termalnych.

Park Sierra Nevada, inaczej zwany „krainą mędrców” lub „zagubionym miastem”. W trakcie inkwizycji hiszpańskiej rdzenne plemiona, Kogi oraz Ijka, w celu zachowania swej tradycji przeniosły się z zielonych terenów Parku Tyrona na niedostępną górę Sierra Nevada. Poza faktem, że to najwyższy na świecie szczyt położony w bezpośrednim sąsiedztwie Morza, to także jest świętą górą indian.

Widok na ocean z Sierra Nevada.
 
Widok na ocean z Sierra Nevada.
fot. Paulina Kulikowska

Bardzo trudno o bezpośrednie spotkanie z Kogi, lecz warto o nie zabiegać. Dwie tradycje z przeszłości zasługują na podkreślenie: Mamos i rytuał koki. Mamos lub Mamas, są kapłani i mędrcy społeczności, który odziedziczyli mądrość starszyzny. Dziecko od razu po narodzeniu przeznaczone jest do bycia Mamos – pierwsze 9 lat życia spędza w jaskini, w kompletnej ciemności, gdzie dostarczane jest mu jedzenie przez matkę. Poza matką nie może zobaczyć żadnej innej kobiety. Taki rytuał ma zapewnić większą koncentrację oraz wrażliwość na przepływ energii. Rytułał koki polega na żuciu liści koki zmieszanych z wapnem i cyklicznym wydłubywaniu przeżutej masy specjalnym patyczkiem. Prawidłową metodą pracy z koką jest pozytywne myślenie, ponieważ zasila Matkę Ziemię energią miłości.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7359

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6544

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 26572

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8217

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9955

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8321

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9353

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7332

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8424

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6265

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7605

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5833

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 48309

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 124678

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7236

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 188220

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze