Dziś jest 20.05.2024

Imieniny obchodzą Bernardyn, Bronimir, Anastazy, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski

Autor: Krzysztof Rudź

Data publikacji: 13.03.2013 11:17

Liczba odwiedzin: 7720

Tagi: ameryka południowa, argentyna, inspiracje, artykuły, patronat, inspiracje artykuły

Dalekie kraje, przygoda, barwne i niecodzienne wyprawy pociągały nas od zawsze. Po kilku wcześniejszych wyjazdach nasze oczekiwania co do podróżowania skrystalizowały się. Jednocześnie chcieliśmy, bo kolejna wyprawa była dłuższa i bardziej ambitna. Wpadliśmy na pomysł kilkumiesięcznej wyprawy. Trochę przypadkiem podczas spaceru narodził się projekt podróżniczy zainspirowany wystawą w powstającym Muzeum Emigracji w Gdyni. Zainteresowaliśmy się rejsem MS Chrobrego. To zaowocowało projektem MS Chrobry.

MS Chrobry to ostatni transatlantyk międzywojennej Polski. Pierwszy i ostatni jego pasażerski rejs odbył się w 1939 roku z Gdyni do Buenos Aires. Postanowiliśmy odnaleźć potomków pasażerów tego rejsu, napisać reportaż o tym, jak emigracja wpłynęła na ich losy.

Legendarny MS Chrobry, który ostatni rejs odbył w 1939 roku z gdyńskiego portu do Buenos Aires
 
Legendarny MS Chrobry, który ostatni rejs odbył w 1939 roku z gdyńskiego portu do Buenos Aires
fot. Źródło: www.ludziepodrozuja.pl

Kierunek naszej podróży wyklarował się sam, jest ściśle związany z historią Chrobrego. Na początku wahaliśmy się co do kierunku naszego wyjazdu. Wiedzieliśmy, że ma być to Ameryka. Rozważaliśmy Meksyk, Peru lub Kubę, jednak zainspirowani rejsem MS Chrobrego, wiedzieliśmy już dokładnie, gdzie jedziemy. Ameryka Południowa.

Nasza podróż zakłada objechanie Argentyny, Chile, Boliwii i Urugwaju. Trwać będzie około 4 miesięcy. Mamy opracowaną w zarysie trasę. Jej dokładny przebieg jest uzależniony od kilku czynników. Po pierwsze od miejsc w Argentynie, w których znajdziemy potomków rodzin rejsu MS Chrobry. Trochę od pogody na trasie i wskazówek ludzi co do miejsc godnych odwiedzenia. Chcemy, aby nasza podróż na motocyklach umożliwiła nam bliższe poznanie kultury i ludzi żyjących w odwiedzanych miejscach.

Trasa wyprawy
 
Trasa wyprawy
fot. Źródło: www.ludziepodrozuja.pl

Od momentu wstępnej koncepcji – od maja/czerwca 2012 projekt zmienia się i ewoluuje. Nie zmienia się tylko główny cel – poszukiwania potomków pasażerów MS Chrobrego i napisanie reportażu.

Forma podróżowania po Ameryce Południowej bezsprzecznie nie pozostawiała wątpliwości – motocykle! I oczywiście każdy na swoim, bo nikt nie chciał robić za plecak.

W pierwszej wersji planowaliśmy kupić na miejscu w Argentynie nowe motocykle marki Motomel. Niestety, pomysł ten upadł. Po pierwsze trudności z rejestracją pojazdu na nas (czyli obcokrajowca), mogłyby zabrać sporo czasu (którego mamy w brew pozorom mało, a dużo kilometrów do przejechania). Po drugie jakość motocykli jak się okazało po przetrząśnięciu forów motocyklowych i rozmowach nie gwarantowała przejechania ponad 12 tys. kilometrów bez poważniejszych awarii.

.
 
.
fot. Źródło: www.ludziepodrozuja.pl

Zakupiliśmy zatem motocykle w Polsce. Zdecydowaliśmy się na BMW F 650. Oba takie same. Znacznie ułatwia to przygotowania od strony technicznej. Pozwala zabrać zestaw części zapasowych tylko do jednego modelu i lepiej poznać jego budowę. Szukaliśmy opcji przetransportowania ich do Ameryki Południowej. Ten aspekt miał trzy warianty – transport lotniczy – drogi jak nieszczęście, transport morski, stosunkowo niedrogi, aczkolwiek nie dający gwarancji terminu realizacji usługi. Nie wiadomo, czy wysłać wcześniej motocykle, by już na nas czekały (opłaty związane z magazynowaniem mogłyby nas potem przyprawić o palpitację serca), czy wysłać je na styk, ryzykując, że nie dotrą na czas i utkniemy w Buenos Aires na kilka tygodni.

Transport morski przysparzał też kłopotów dotyczących pakowania motocykli w skrzynie do transportu, opróżnianie ich z wszelkich płynów (paliwo, oleje), a dodatkowo dochodzi cała procedura obsługi celnej z jednej i drugiej strony.

Pomysłodawcy projektu „MS Chrobry...” popłyną statkiem linii Grimaldi z Hamburga do Urugwaju
 
Pomysłodawcy projektu „MS Chrobry...” popłyną statkiem linii Grimaldi z Hamburga do Urugwaju
fot. Źródło: www.ludziepodrozuja.pl

Znaleźliśmy jednak atrakcyjne (w naszym mniemaniu) rozwiązanie. Nawiązuje ono przy okazji do podtekstu naszej wyprawy. Tak jak pasażerowie MS Chrobrego, tak i my do Ameryki Południowej popłyniemy statkiem. Jedyna opcja morska, jaką znaleźliśmy, a która pozwala nam na zabranie motocykli ze sobą tak, by na miejscu mieć je od razu, to włoska linia Grimaldi. Płyniemy do Urugwaju z Hamburga statkiem ro-ro (statek pasażersko-towarowy przystosowany do przewozu pojazdów). Bilet zarezerwowany, zaliczka wpłacona.

Transport na wiele miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy mamy dopięty. Pozostały czas wykorzystamy głównie na przygotowanie sprzętu i skompletowanie potrzebnego wyposażenia. Przeglądamy motocykle. Wymieniamy ogumienie, zębatki, łańcuchy, oleje, filtry itp. Sprawdzamy stan zawieszenia, wymieniamy wszystkie zużyte i budzące wątpliwości elementy. Chcemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby zmniejszyć ryzyko awarii podczas podróży. Przed nami jeszcze wiele miesięcy przygotowań, kompletowania sprzętu i wyposażenia. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu marek Motorismo i Modeka.

.

.


Więcej informacji o wyprawie:

http://www.ludziepodrozuja.pl/

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6577

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6078

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22153

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7560

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9221

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7983

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8551

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6754

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7593

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5937

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6808

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5286

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 39987

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 96333

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6690

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 142662

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze