Dziś jest 24.04.2024

Imieniny obchodzą Aleksander, Horacy, Grzegorz, Aleksy

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski. Z motocyklami przez Atlantyk do Ameryki Południowej

Autor: Krzysztof Rudź

Data publikacji: 15.01.2014 09:02

Liczba odwiedzin: 2995

Tagi: ameryka południowa, argentyna, relacje

W chwili kiedy czytacie ten tekst jesteśmy już w Ameryce Południowej. W pierwszej połowie grudnia załadowaliśmy nasze motocykle na przyczepkę i wyruszyliśmy z Gdyni do Hamburga.

Nowe znajomości na statku
 
Nowe znajomości na statku
fot. Źródło: www.ludziepodrozuja.pl

Już na początku spotkała nas niemiła niespodzianka. Zamówiona dużo wcześniej i sprawdzona przyczepka z wypożyczalni, odmówiła posłuszeństwa. A dokładnie jej instalacja elektryczna. Po krótkim przeglądzie stanu kabli i połączeń, znaleźliśmy przyczynę usterki i sprawnie ją usunęliśmy. Z lekkim opóźnieniem, w końcu wystartowaliśmy. Mieliśmy przed sobą ponad 700 km drogi. Było mglisto i padał deszcz, ale nastroje i humory dopisywały. Nareszcie etap planowania i przygotowań był za nami.

Do Hamburga dotarliśmy już późnym wieczorem, gorąco witani przez naszą rodzinę. To u nich mogliśmy się zatrzymać na następnych kilka dni w oczekiwaniu na statek. Pozdrowienia dla Grażyny i Sławka!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WYPRAWIE:

MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski

MS Chrobry – planowanie wyprawy


Kwestia terminu wypłynięcia statku w ostatnich dniach przyniosła nam trochę stresu. Datę wyjazdu z Polski zaplanowaliśmy tak, aby na dwa dni przed podanym nam przez agenta terminem wypłynięcia być już w Hamburgu. Jednak na tydzień wcześniej armator przesunął nam po raz kolejny o 5 dni datę wypłynięcia. Nie mogliśmy już zmieniać wcześniej ustalonego terminu i zdecydowaliśmy, że poczekamy w Niemczech te kilka dni, co dzień sprawdzając pozycje naszego statku w Internecie.

Maszyny gotowe do załadowania na statek
 
Maszyny gotowe do załadowania na statek
fot. Źródło: www.ludziepodrozuja.pl

Zmiana daty tym razem była połączona ze zmianą całego statku. Wiedzieliśmy od samego początku, że przy tego typu podróżach morskich taka sytuacja się może zdarzyć. W końcu jest to statek cargo, który w czasie niesprzyjającej pogody nie pływa, tylko czeka na jej polepszenie. Mając tą wiedzę, w miarę spokojnie podchodziliśmy do tych przesunięć. Jak się potem okazało, nawet zyskaliśmy na tej zamianie. Pierwotnie zarezerwowana przez nas kabina bez okna i z piętrowym łóżkiem, zamieniona została na miły i przestronniejszy pokój z oknem, lodówką i TV.

Po kilku dniach zwiedzania Hamburga, odpoczywania i jedzenia, w końcu dostaliśmy e-maila od agenta z potwierdzeniem miejsca i godziny stawienia się w porcie. Nadszedł czas, aby przewietrzyć nareszcie nasze motocykle. Od kilku dni stały w oczekiwaniu na swój wielki dzień. Przypięliśmy sakwy do stelaży, zapakowaliśmy worki i tankbagi, a następnie przez hamburskie ulice ruszyliśmy do portu.

Co prawda było to tylko kilka kilometrów, ale długo wyczekiwane kilka kilometrów. Mieliśmy już ogromną chęć wyruszyć i poczuć ponownie radość z jazdy motocyklem. Pomimo niepewności i obaw związanych z samym zaokrętowaniem się na nasz statek Grande Amburgo, wszystko poszło sprawnie i gładko.

Podjechaliśmy pod budynek terminalu. Po weryfikacji danych z paszportu dostaliśmy przepustkę z kodem do automatycznej bramki wjazdowej. Za szlabanem czekał już samochód, który pilotował nas pod samą rampę wjazdową statku. Kiedy zbliżaliśmy się do nabrzeża widać było jego wielkość. Długość kadłuba tego kolosa wynosi 214 m, a wysokość około 39 m. Z bliska był naprawdę ogromny. Na jego rampą załadunkową wjeżdżały kolejne pojazdy, kontenery, kombajny i inny sprzęt. Od tego momentu przejął nas pierwszy oficer statku. Przy pomocy dwóch członków załogi zanieśliśmy nasze bagaże do kajuty. Niespełna pół godziny później wjechaliśmy motocyklami po rampach na 8 poziom. Tutaj nasze pojazdy zostały dobrze zabezpieczone pasami w oczekiwaniu na swój nowy etap w życiu – Amerykę Południową.

O samym rejsie można by napisać wiele. Miesiąc spędzony na statku dla jednych będzie stratą czasu, dla nas jednak był nieodłącznym i bardzo istotnym elementem w tej podróży. Od wielu miesięcy czekaliśmy na ten czas. Możliwość uczestniczenia w tak długim rejsie stwarza okazję nowych doświadczeń. Poznaliśmy międzynarodową grupę bardzo ciekawych ludzi, dla których podróże są pasją.

Coraz bliżej celu?
 
Coraz bliżej celu?
fot. Źródło: www.ludziepodrozuja.pl

Mieliśmy możliwość poznania i dowiedzenia się jak funkcjonuje tak ogromny statek. Wizyta w maszynowni tego giganta robi wrażenie. Znaleźliśmy też w czasie rejsu czas na wypoczynek, czytanie książek, naukę języka.

W czasie podróży odczuliśmy na własnej skórze zmianę stref klimatycznych. Po kilku dniach rejsu zimowy europejski krajobraz przeszedł w miły i przyjazny dla ciała klimat zwrotnikowy, a później w upalny równikowy. Wiele radości sprawiała nam obserwacja i wypatrywanie delfinów, latających ryb, a raz nawet wypatrzyliśmy rekina. Niektórym szczęściarzom udało się dostrzec wieloryba.

Motocykle czekają bezpiecznie pod pokładem statku na koniec podróży
 
Motocykle czekają bezpiecznie pod pokładem statku na koniec podróży
fot. Źródło: www.ludziepodrozuja.pl

Jeden z postojów mieliśmy w Dakarze w Senegalu. Całodzienne zwiedzanie miasta było przyjemnym urozmaiceniem po wcześniejszych 9 dniach na morzu. Uzyskaliśmy pozwolenie od kapitana i całą grupą pasażerów poszliśmy na lunch do miasta. Gwarne i kolorowe bazary, lokalne bary, mnóstwo zaczepiających nas dzieci i wyraźnie widoczna bieda, pozostawiły niezapomniane wrażenie.

Na statku są włoscy oficerowie, a załogę głównie reprezentują Filipińczycy. Są to przyjaźni i uśmiechnięci ludzie, którzy cieszą się każdą chwilą. Mieliśmy okazję uczestniczyć w filipińskim karaoke, które stanowi dla nich najlepszą rozrywkę.

Na całość obszernej relacji dzień po dniu zapraszamy na naszą stronę: www.ludziepodrozuja.pl.

Przed nami pozostało jeszcze kilka dni rejsu, a potem wysiadamy w Montevideo. W następnej relacji mamy nadzieję opisać nasze motocyklowe wrażenia z Ameryki Południowej. Hasta luego!

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (2)

 • Krzysiek (gość)

  Krzysiek (gość)

  03.05.14, 16:26

  Dzięki, przygoda wciąż trwa :). Nasza podróż trochę się przedłuża. Nawiązaliśmy kilka kontaktów wcześniej. Ale na miejscu udało nam się spotkać jak dotychczas z jedną. Pozdrawiamy z Argentyny.

  Zgłoś

 • shandy (gość)

  shandy (gość)

  15.01.14, 13:17

  fajna przygoda, a nawiazaliscie juz kontakt z tymi potomkami pasazerow Chrobrego czy dopiero na miejscu bedsziecie ich szukac?

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6173

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5777

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 18033

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7211

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8838

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7815

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8071

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6498

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7091

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5707

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6306

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5050

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35966

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 79393

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6448

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 118356

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze