Dziś jest 03.03.2024

Imieniny obchodzą Maryna, Kunegunda, Pakosław, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wolontariat w Ameryce Południowej

Autor: Anna Wiśniewska

Data publikacji: 09.08.2011 13:58

Liczba odwiedzin: 13908

Tagi: ameryka południowa, wolontariat, anna wiśniewska

Praca w favelach, nauczanie języka angielskiego, zbieranie danych o zwierzętach Amazonii albo granie w piłkę nożną z brazylijskimi dzieciakami. Ameryka Południowa potrzebuje pomocy na wielu polach. Chętnych do tego jednak nie brakuje.

Projekt wolontariacki w Salwadorze
Fot. Official Navy Page

Coraz więcej organizacji na całym świecie zajmuje się koordynowaniem projektów i wysyłaniem wolontariuszy właśnie do Ameryki Południowej. Częstym warunkiem wyjazdu jest znajomość języka hiszpańskiego bądź portugalskiego, i oczywiście chęć do pracy. Najpierw jednak trzeba znaleźć organizację, która może wysłać bądź przyjąć wolontariusza.

Z Polski

Dobrze jest zacząć poszukiwania od polskich organizacji, które w swoich bazach posiadają wiele ciekawych projektów i wysyłają chętnych wolontariuszy w świat. Jeden z takich projektów stworzył marszałek Maciej Płażyński. „Czas na Polskę” to program Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Dzięki wsparciu sponsorów w 2010 roku 8 osób wyjechało do Brazylii, Argentyny i na Haiti. Głównym celem wyjazdu jest praca w środowiskach polonijnych, nauczanie języka polskiego, przybliżanie polskiej kultury, tradycji i animacja życia wspólnot polonijnych.

Dla osób, które chcą włączyć się w życie południowoamerykańskich społeczności, istnieje program „Polska Pomoc”; finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Dzięki niemu można realizować projekty związane z edukacją rozwojową zarówno w Ameryce Południowej, jak i później w Polsce.

Innym sposobem na wyjazd jest Wolontariat Europejski EVS (European Voluntary Service). Nazwa może być w tym wypadku myląca, gdyż oprócz projektów na Starym Kontynencie istnieją programy wolontariackie także w Azji i Ameryce Południowej. W Polsce można zgłaszać się do Stowarzyszenia Jeden Świat, Stowarzyszenia Promocji Wolontariatu czy Centrum Międzynarodowej Wymiany Młodzieży i Wolontariatu. Głównie te organizacje zajmują się wysyłaniem wolontariuszy poza Europę, dlatego warto się z nimi skontaktować. Wspomniane Stowarzyszenie Jeden Świat koordynuje też projekty Service Civil International (SCI). Wśród nich wiele odbywa się w Ameryce Południowej.

Osoby związane z Kościołem mogą spróbować swoich sił w wolontariacie misyjnym. Najbardziej znany w Polsce jest salezjański program „Młodzi Światu”. Także inne zgromadzenia zakonne poszukują świeckich misjonarzy. Wśród nich są Siostry Kanosjanki i Siostry Salezjanki.

Z innych państw

Szczególnie w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych istnieje wiele organizacji zajmujących się wolontariatem. Wiele z tych ofert różni się jednak od tych dostępnych w Polsce. Te bowiem najczęściej zapewniają wolontariuszom ubezpieczenie, przejazd, zakwaterowanie i wyżywienie, czasem nawet kieszonkowe. Tak więc wolontariusz w wielu wypadkach praktycznie o nic nie musi się martwić.

Na Zachodzie jednak istnieje inny model pracy wolontariackiej. Organizacje poszukują chętnych do pracy często do bardzo ciekawych projektów takich jak objazdowa biblioteka czy budowanie ekowiosek. Ale to wolontariusz musi zadbać o wszystkie formalności i opłacić pobyt w danym miejscu.

Jedna z najlepszych wyszukiwarek różnego rodzaju projektów wolontariackich na całym świecie znajduje się na stronie idealist.org. Można tam wybrać poszczególne kraje, rodzaj pracy, długość projektu czy nawet porę dnia, w której będzie potrzebny wolontariusz. Część z tych ogłoszeń wygląda jak oferty biur podróży, z tą różnicą, że oprócz wypoczywania można trochę pomóc. Podane są ceny za pobyt w danym miejscu oraz możliwość włączenia się w prace organizacji, a także spędzania czasu wolnego.

Oczywiście najczęściej wyjeżdżają na tego typu projektu ludzie z zamożnych rodzin, głównie młodzi Amerykanie i mieszkańcy Europy Zachodniej. Ciekawostką jest to, że ponoć we Włoszech jest to popularny sposób na usamodzielnianie dorosłych dzieci. Absolwenci wyższych uczelni często długo nie mogą znaleźć pracy, więc są utrzymywani przez rodziców. Ci zaś chętnie opłacają im wyjazd na wolontariat, bo jak się okazuje, jest to tańsze niż gdyby zostali w domu.

Short lub long

Każdy projekt ma określoną długość. Zazwyczaj dzieli się je na dwie kategorie. Pierwsza z nich to short-term, czyli wyjazdy krótkoterminowe. Przyjmuje się, że są to projekty trwające maksymalnie 3 miesiące. Większość z nich jest w całości opłacana przez wolontariuszy. W trakcie pracy przy projekcie jest jednak szansa na poznanie ludzi z całego świata, a będąc już w Ameryce Południowej można po prostu ruszyć w podróż, zwiedzając kraj bądź cały kontynent.

Long-term – są to projekty, które trwają przeważnie od 3 do 12 miesięcy, zdarzają się nawet dłuższe. Długoterminowe programy bywają mniej kosztowne. Zazwyczaj gwarantowane są zakwaterowanie i wyżywienie. Jest to też lepszy sposób na poznanie kultury i języka kraju, do którego się jedzie. Choć w przypadku Ameryki Południowej jeszcze przed wyjazdem należy posługiwać się jeżykiem lokalnym choćby w stopniu komunikatywnym.

Ameryka Południowa potrzebuje pomocy wolontariuszy, szczególnie jeśli chodzi o pracę z dziećmi i młodzieżą. Jednak jest to także niesamowicie ciekawy kontynent, który warto poznać. Wyjazd w ramach wolontariatu daje taką okazję. Może być to także sposób na nauczenie się hiszpańskiego bądź portugalskiego i zwiedzenie kontynentu pełnego skarbów przyrody i kultury.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5919

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5560

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14158

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6989

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8562

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7661

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7740

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6267

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6714

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5539

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6050

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4859

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32952

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73837

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6226

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111585

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze