Dziś jest 01.03.2024

Imieniny obchodzą Antoni, Radosław, Albin, Budzisław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Zaczarowana Dominikana

Autor: Aleksandra Hołowienko

Data publikacji: 10.08.2011 12:36

Liczba odwiedzin: 4951

Tagi: ameryka środkowa i karaiby, dominikana, cabarete, sosua, puerto plata, santo damingo, artykuły, aleksandra hołowienko

Oblana cudownie błękitnymi wodami Morza Karaibskiego kusi i zachwyca. Stanowi obietnicę niezapomnianych chwil, błogich wakacji oraz fantastycznych zdjęć. Określają ją nie tylko piękne, piaszczyste plaże, lecz także kultura, tradycje i historia jej mieszkańców. Dominikana zajmuje większą powierzchnię wyspy Haiti, nazywanej niegdyś Hispaniolą, granicząc od północy z Republiką Haiti.

Dominikana
Szał kolorów na Dominikanie. Fot. Alfonso Lomba

Jeżeli Dominikana, to piękne plaże

Podróż na Dominikanę nierozłącznie wiąże się z pobytem na którejś z wielu pięknych plaż. Jednym z najbardziej znanych kurortów jest Cabarete. Swoją sławę miasto zawdzięcza idealnym warunkom do windsurfingu i to wokół tego sportu kręci się życie miasteczka. Zaletą Cabarete jest także doskonała lokalizacja – północne wybrzeże wyspy oraz bliskość dwóch innych kurortów – Puerto Plata i Sosua. Cabarete to raj dla preferujących aktywny wypoczynek – oprócz licznych szkół windsurfingowych, znajdziemy tam również wiele boisk do siatkówki plażowej, kortów tenisowych oraz pola golfowe.

Na północnym wybrzeżu leży też inne ciekawe miasteczko – Las Terranas. Z każdym rokiem cieszy się ono coraz większym uznaniem wśród turystów. Znajdziemy w nim liczne bary oraz restauracje, a także sklepiki z obrazami i niepowtarzalnym rękodziełem, trudno dostępnym w innym miejscu.

Popularnością cieszy się również leżąca na wschodzie wyspy miejscowość Punta Cana, która stanowi ponoć kwintesencję Karaibów. Kurort położony niedaleko Puerto Rico, porośnięty jest gajami kokosowymi i otoczony rafą koralową, która stwarza nie tylko idealne warunki do nurkowania, ale też chroni przed wysokimi falami, umożliwiając beztroskie kąpiele. W Punta Cana znajdziemy również mnóstwo bardzo luksusowych hoteli, a także prywatne lotnisko. Oddalone trochę od turystycznego zgiełku miasto, zapewnia spokój i doskonały relaks wśród palm.

Oprócz plaż, ciekawe miasta

Stolicą Republiki Dominikańskiej jest miasto o dumnie brzmiącej nazwie Santo Domingo de Guzmén, położone na południu wyspy. Założone przez brata Krzysztofa Kolumba, stanowi najstarszą europejską osadę w Nowym Świecie. Miasto zainteresuje głównie turystów chcących wyruszyć na spotkanie z historią. Podczas spaceru po Santo Domingo warto wstąpić do Basilica Menor, będącej najstarszą katedrą w Nowym Świecie oraz odwiedzić Museo del Rescate Submarino – muzeum z eksponatami wyłowionymi z zatopionych statków.

Wokół placu Plaza de la Cultura usytuowane są liczne muzea oraz Teatr Narodowy. Nie wolno zapomnieć o Zona Colonial stanowiącej rodzaj dominikańskiej starówki. Do atrakcji Santo Domingo należy zaliczyć też wielkie akwarium składające się z 90 mniejszych oraz z 7 zbiorników wodnych. Można w nim podziwiać ponad 3000 gatunków ryb tropikalnych o wszystkich barwach i kształtach. W mieście funkcjonuje też ogród zoologiczny, w którym na obszarze 10 kilometrów kwadratowych stworzono środowisko naturalne dla zwierząt – tropiki, pustynię oraz sawannę, dzięki czemu nie są one trzymane w klatkach. W Santo Domingo można też się nieźle zabawić. Do najpopularniejszych dyskotek należą Ramada Renaissance Jaragua Resort, Malecón 367 oraz Santo Domingo.

Wiele parków narodowych

To prawda. Dominikana ze swoim typowo równikowym klimatem, może poszczycić się niezwykle bogatą fauną i florą. Na wyspie żyje wiele endemicznych gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków, naliczono też 5,6 tysiąca różnych gatunków roślin. Możliwość bliższego obcowania z dominikańską fauną i florą zapewni wizyta w jednym z wielu tutejszych parków narodowych. Największym jest Park Narodowy Jaragua, położony w południowo-zachodniej części kraju, w którym podziwiać można m.in flamingi w ich naturalnym środowisku. Natomiast w Parku Wschodnim istnieje możliwość spotkania krów morskich, delfinów oraz żółwi, stworzony w nim został również rezerwat raf koralowych.

Ze względu na olbrzymią różnorodność roślin oraz zwierząt żyjących w nim, atrakcyjny jest też park Los Haitises usytuowany na północno-wschodnim wybrzeżu. Na jego terenie znajdują się jaskinie pełne historycznych znalezisk. Wielbiciele tych ostatnich powinni się jednak udać do antropologicznego rezerwatu El Pomier, składającego się z 54 jaskiń pokrytych malowidłami, położonego na południu wyspy.

I wspaniali mieszkańcy...

Dominikana, czyli obietnica wakacji
 
Dominikana, czyli obietnica wakacji
fot. etraveler.pl

Mieszkańcy Dominikany są bardzo ciepłymi ludźmi, mimo wielu problemów rzadko narzekają, a na ich twarzach często gości uśmiech. Relacje międzyludzkie stanowią dla nich niezwykle istotną wartość, w związku z czym Dominikańczycy spędzają czas raczej na socjalizacji niż na pracy. Dzieci rzadko bywają nieśmiałe, za to częstym zwyczajem jest zadawanie pytań osobistych, często odbieranych jako bardzo osobiste. Rodzina jest bardzo ważna – na wyspie dominuje model wielopokoleniowej familii, na czele której stoi mężczyzna odpowiedzialny za podejmowanie najważniejszych decyzji i utrzymanie bliskich. Kobiety po wyjściu za mąż stają się częścią rodziny męża.

Mieszkańcy wyspy są również religijni – około 95 proc. populacji stanowią katolicy, z których większość regularnie chodzi do kościoła. Na Dominikanie wciąż istotną rolę odgrywa kolor skóry. Skóra biała odzwierciedla dziedzictwo europejskie pozostawione przez hiszpańskich osadników, ciemna natomiast świadczy o korzeniach niewolniczych zapuszczonych przez afrykańskich niewolników. Oficjalnym i powszechnie używanym językiem jest hiszpański, w którym odnajdziemy wiele zapożyczeń z języków afrykańskich.

…którzy kochają taniec

Nierozłączną część kultury rdzennych mieszkańców Dominikany stanowi taniec. Na wyspie jego tradycyjnym gatunkiem jest merengue. Tańczony do muzyki o jednostajnym rytmie, charakteryzuje się zmysłowymi ruchami bioder, wzbogaconymi o delikatne ruchy ramion. Ze względu na fakt, iż tradycyjne teksty piosenek, do których tańczono marengue były dość wulgarne, taniec nie został od razu zaakceptowany przez całą społeczność wyspy, a popularnością cieszył się głównie na terenach wiejskich. Swoją sławę zawdzięcza w wielkim stopniu Rafaelowi L. Trujillo, który kandydując w 1930 r. w wyborach, wykorzystał ją w swojej kampanii wyborczej.

Oprócz merengue, Dominikańczycy tańczą tzw. bachatę. Towarzyszy jej rytmiczna, romantyczna muzyka, rozpoznawalna głównie dzięki partiom granym na gitarze. Obecnie bachata rozpowszechniła się na całe Karaiby, a dzięki emigrantom dotarła także do Hiszpanii. Taniec jest nie tylko częścią kultury Dominikany, lecz stanowi po prostu doskonałą rozrywkę. Podobnie rozsławiona gra w domino, przez którą niektórzy nazywają wyspę „Dominokaną”.

Komu w drogę, temu poradnik!

 • Wiza i przepisy celne

  Od obywateli Polski chcących wjechać na teren Dominikany nie wymaga się wizy, konieczne jest jednak okazanie biletu powrotnego oraz odpowiedniej kwoty pieniędzy, wystarczającej na utrzymanie przez deklarowany czas pobytu. Nie jest określona suma wymagana na każdy dzień pobytu, natomiast nie można opuścić wyspy z sumą wyższą niż 10 000 $. Na granicy otrzymuje się kartę turystyczną (koszt 10 euro, najczęściej wliczony w cenę biletu), z którą można przebywać na wyspie do 90 dni, a paszport musi być ważny przez kolejne pół roku. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką prawnych opiekunów. Jeżeli podróżują z innymi osobami, muszą one posiadać zalegalizowane w konsulacie Dominikany pozwolenie od rodziców.

 • Istotne obyczaje

  Na Dominikanie, jak w każdym państwie, obowiązuje kilka zasad, których przestrzeganie nie jest może konieczne, ale po prostu grzeczne. Aby coś wskazać nie używa się palca, lecz wydyma usta. Chcąc zatrzymać taksówkę bądź autobus, kiwa się ilością placów odpowiadającą ilości pasażerów, a taksówkarzom nie wręcza się napiwków. Natomiast hotele oraz restauracje doliczają do rachunku 10 proc. za obsługę. Na plaży oraz przy basenie obowiązuje zakaz opalania się i kąpieli nago oraz topless.

 • Zdrowie oraz bezpieczeństwo

  Szczepienia nie są na Dominikanie wymagane ani zalecane. Woda z kranu jest jednak niezdatna do picia, wszędzie można jednak bez problemu zakupić butelkowaną wodę mineralną. Korzystając z usług lekarza, należy poprosić o wystawienie szczegółowego rachunku za wykonaną usługę, gdyż tylko wtedy będzie można wystąpić w kraju o zwrot kosztów leczenia. Na Dominikanie nie występuje duże zagrożenie przestępczością ani terroryzmem. Strefy turystyczne oraz plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony, dla własnego poczucia bezpieczeństwa lepiej jednak nie nosić przy sobie wielu cennych rzeczy czy dużych ilości pieniędzy.

 • Zakupy

  Najbardziej atrakcyjnym towarem eksportowym na Dominikanie jest tamtejsze malarstwo oraz bursztyn występujący w kolorach od ciemnych do niebieskawych aż po jasną żółć. Turyści często też zakupują posążki oraz maski świadczące o afrykańskich korzeniach mieszkańców wysp. Miłośnicy dobrej kawy, rumu będącego trunkiem narodowym na Dominikanie oraz cygar również nie będą rozczarowani. Należy jednak pamiętać, iż nie wolno wywozić zarówno pamiątek zrobionych z chronionych zwierząt (krokodyli, żółwi, koralowców), jak i dużych muszli, stalagmitów/stalaktytów oraz preparowanych ryb.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5558

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14155

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6987

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8559

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7658

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7737

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6265

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6710

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5537

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6046

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4858

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32927

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73826

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111556

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze