Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kraj Wiecznej Wiosny – Gwatemala

Autor: Magda Ramos

Data publikacji: 13.07.2011 13:38

Liczba odwiedzin: 6681

Tagi: ameryka środkowa i karaiby, gwatemala, antigua, artykuły, magda ramos

„Jestem Łapa Jaguara – syn Krzemiennego Nieba. Mój ojciec polował w tych lasach przede mną. Jestem myśliwym, to mój las, a po mojej śmierci będą polować w nim moi synowie ze swoimi synami”. To tylko cytat zaczerpnięty z filmu „Apocalypto” Mela Gibsona, jednak idealnie określa tożsamość „chapinos” – mieszkańców dzisiejszej Gwatemali.

Gwatemala, Antigua
Antigua. Fot. Pedro Szekely

Ponad 45 proc. z nich to potomkowie Majów, cywilizacji, która w czasach swojej największej świetności wybudowała blisko 3 tysiące miast, uprawiała rytualną grę w ulamę (pierwotna wersja piłki nożnej uznawana za najstarszy sport świata), nadawała imiona skałom i drzewom, a upadała w momencie, gdy słowiańskie plemiona zaczynały dopiero myśleć o jakiejkolwiek państwowości. Jej potomkowie stanowią dziś największy skarb gwatemalskiej kultury, a rodzina i tradycje zajmują najwyższą pozycję w ich systemie wartości.

Kolebka Majów

Kultura Majów stanowi jedną z najbardziej intrygujących zagadek ludzkości. Ich kapłani byli mędrcami i uczonymi. Znali medycynę, matematykę i astronomię, a opracowany przez nich kalendarz nie różni się właściwie od używanego współcześnie. Największym świadectwem pozostawionym przez tę cywilizację jest gwatemalski Tikál – najprawdopodobniej stolica ich państwa, usytuowana pośrodku tropikalnego lasu deszczowego, w obecnym departamencie El Petán, w pobliżu jeziora Petén Itzá. W sąsiedztwie tego miejsca znajduje się szereg innych obiektów z czasów prekolumbijskich (meksykańskie Palenque i honduraski Copán) jednak to właśnie Tikál, ze względu na to, iż stanowił majańskie centrum kulturowe, miał dla (synów jaguara) największe znaczenie.

Tikal, Gwatemala
Tikál. Fot. Pedro Szekely

Badania archeologiczne pozwoliły na odkrycie ponad 3 tysięcy fragmentów miasta. Najważniejszym jego elementem jest zachowany w dobrym stanie kompleks sześciu piramid schodkowych z wzniesionymi na nich świątyniami oraz innych budowli połączonych ze sobą drogami procesyjnymi. Pozostałością po kulturze Majów są również stele – nagrobne, kamienne płyty zdobione płaskorzeźbami upamiętniające kolejnych władców. Te najbardziej zjawiskowe (najwyższa mierzy 10 metrów wysokości i waży 65 ton) znajdują się jednak nie w Tikál, ale w Quiriguá i stanowią największy tego typu obiekt na świecie.

Kruchy antyk

La Muy Noble y Muy Leal Ciudad de Santiago de los Caballeros de Guatemala, czyli w przełożeniu na język „Piasta Kołodzieja” – Najbardziej Zaszczytne i Najwierniejsze Miasto św. Jakuba od Rycerzy Gwatemali, dawna stolica Ameryki Środkowej jest miejscem wyjątkowym. Nazwa, skrócona obecnie do La Antigua Guatemala (Stara Gwatemala), idealnie oddaje jej kruchy, a jednocześnie majestatyczny i zabytkowy charakter. Miasto zaprojektował w XVI wieku włoski architekt Juan Butista Antonelli, który nadał mu bardzo renesansowy kształt. Jej serce stanowi Parque Central – zielony skwer otoczony szachownicą ulic oraz budynkami przypominającymi o dawnej zamożności tego miejsca. Wśród nich prym wiodą ratusz oraz okazały Pałac Gubernatora, skąd w czasach kolonialnych sprawowano władzę nie tylko nad całą Gwatemalą, ale również nad Hondurasem, Nikaraguą, Salwadorem, Kostaryką oraz meksykańskim Chiapas.

Choć Antigua stoi od setek lat wciąż grozi jej upadek, a pomimo licznych i katastrofalnych w skutkach trzęsień ziemi, które na przestrzeni lat ją dotknęły, trwa nieprzerwanie w obliczu ciągłej zagłady. Skutki drgań trzech wulkanów: Agua (3700 m n.p.m.), Acatenango (4000 m n.p.m.) oraz Fuego (3700 m n.p.m.) widać na każdym kroku w postaci pęknięć i załamań na domach, wszechobecnych ruin oraz klasztorów pamiętających czasy pierwszych konkwistadorów. Choć kościoły pozbawione są strzelistych wież, a budynki niskie i przysadziste, Stara Gwatemala przypominająca wielkie muzeum na otwartym powietrzu, pozostaje barokową perłą – na tyle cenną, że w całości wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury i uznawaną za najpiękniejsze barokowe miasto poza Europą.

Gwatemala
Wulkan Agua. Fot. Pedro Szekely

Jej młodsza siostra – Gwatemala (Ciudad de Guatemala), obecna stolica kraju jest bardziej postępowa i nowoczesna. Od oddalonej o 40 km Antigui oddziela ją malownicza Dolina Panchoy, w której co jakiś czas rozwścieczona Agua wypuszcza ze swej gardzieli falę pyłu i ognia. Miasto szczyci się mianem największej i najpiękniejszej metropolii Ameryki Środkowej. Założono je w 1776 roku, po kolejnym trzęsieniu ziemi, które spustoszyło Antiguę. Bardzo szybko uzyskało status centrum polityczno-gospodarczego, w którym przez cały rok kwitnie życie kulturalne. Znajdują się w nim wszystkie budynki rządowe, jeden z najstarszych uniwersytetów Ameryki Łacińskiej (Universidad de San Carlos de Guatemala) oraz liczne galerie i muzea, w tym Muzeum Archeologiczne Popol Vuh obfitujące w pamiątki pozostawione przez kulturę majańską.

Wielkanoc na dywanie

Większość kościołów w Antigui leży w gruzach, ale jej mieszkańcy, podobnie jak pozostali Gwatemalczycy, przywiązują ogromną wagę do religii. Przez cały rok szykują się do obchodów Santa Semana – Wielkiego Tygodnia, który upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. W obchodach biorą udział wszyscy mieszkańcy oraz tysiące międzynarodowych i krajowych turystów pragnących uczestniczyć w tym wyjątkowo spektakularnym widowisku.

Rozpoczyna je Niedziela Palmowa, podczas której mężczyźni ubrani w purpurowe szaty niosą do kościołów wizerunki Jezusa z Nazaretu (Jesus Nazarena) oraz Matki Boskiej Bolesnej (Santisima Virgen de Dolores). W Wielki Piątek ulice miasta pokrywają utkane z kwiatów i kolorowych trocin dywany (alfombras), które przedstawiają sceny z życia Majów, Rzymian lub tradycyjne wzory. Dwadzieścia cztery godziny przed procesją, z wyjątkową precyzją, wykonują je całe rodziny lub specjalne bractwa (hermandades). W Wielki Piątek uczestnicy procesji inscenizują Drogę Krzyżową – największą w Ameryce Łacińskiej. Towarzyszy jej rytualne palenie kadzideł i czarnego papieru (szaty w tym kolorze przywdziewają też wszyscy uczestnicy). Wielki Tydzień kończy Niedziela Zmartwychwstania – na znak radości w całym mieście biją dzwony, a w niebo odpalane są setki petard i sztucznych ogni. Zwyczaj obchodzenia Wielkiego Tygodnia w ten sposób przywędrował do Gwatemali z Sewilli wraz z hiszpańskimi misjonarzami, którzy pragnęli podtrzymać w koloniach andaluzyjską tradycję kościelną.

Ludowa pobożność na ulicach Gwatemali
 
Ludowa pobożność na ulicach Gwatemali
fot. Pedro Szekely

W Gwatemali niemal na każdym kroku można natknąć się na przejawy religijności ludowej. W okresie Wielkanocy najbardziej barwnym jej przejawem jest postać Maximona – uznawanego za świętego „mężczyznę w kapeluszu i z cygarem”. Jego figura wędruje od domu do domu, który w tym czasie pełni rolę sanktuarium. Gromadzą się w nim mieszkańcy, którzy w nadziei, że „święty” wysłucha ich modlitw i spełni życzenia, składają mu w ofierze rum, papierosy albo pieniądze. Tego rodzaju tradycje można zobaczyć m.in. w okolicach miasteczka Panajachel leżącego w pobliżu wyjątkowo urokliwego Jeziora Atitlán uznawanego za jeden z najpiękniejszych akwenów na ziemi (leży w kraterze wygasłego wulkanu).

Podróż á la kurczak

Po Gwatemali jeżdżą luksusowe autobusy i samochody. Turyści oraz większość społeczeństwa (dodajmy, że społeczeństwa bardzo ubogiego) wybiera tańsze rozwiązanie. Najpopularniejszym środkiem transportu, choć najczęściej bardzo zatłoczonym, wciąż pozostają tzw. chickenbusy – pojazdy, które stworzono po to, by rozwoziły amerykańskie dzieci do szkół. Przejażdżka takim „,dyliżansem” to prawdziwa przygoda, zwłaszcza, że w rękach gwatemalskich przewoźników właściwie wszystkie przechodzą gruntowną metamorfozę. Ze zwykłych, żółtych pojazdów podarowanych przez „wuja Sama” stają się prawdziwymi okazami zdobionymi przez chromowane wykończenia, kolorowe rysunki, naklejki i imponującą ilość lamp. W dodatku każdy z nich dostaje imię. Jako Esmeraly, Conchity i Juanity mkną przez kręte, gwatemalskie drogi niczym bolidy Formuły 1, rozwożąc mieszkańców na barwne targowiska i kolonialne place.

„El país de la Eterna Primavera” – Kraj Wiecznej Wiosny. Taka dewiza przyświeca Gwatemali. Gdy topnieją śniegi, przyroda budzi się do życia, gdy zielenieje trawa, pojawia się promyk nadziei. Gwatemala pomimo biedy, wielu niepowodzeń, przeciwności losu i natury, burzliwej historii, która przyczyniła się do zagłady jej przodków trwa niezmiennie, podtrzymując wiarę w to, co najbardziej wartościowe. Tak jak wiosna daje nadzieję, tak jej stara stolica dowodzi, że nie trzeba być pięknym, wielkim i bogatym, by być naprawdę wartościowym, a nowa uświadamia, że zmiany czasem są potrzebne i nie należy się ich bać. Dzięki miejscom takim jak to warto uwierzyć, że nawet po największej katastrofie można podnieść się niczym Feniks z popiołów.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7147

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76501

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115030

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze