Dziś jest 25.01.2025

Imieniny obchodzą Tatiana, Miłosz, Paweł, Artemia

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Honduras w rytmie Garifuna

Autor: Paulina Dwużnik

Data publikacji: 14.07.2011 11:06

Liczba odwiedzin: 5692

Tagi: ameryka środkowa i karaiby, honduras, pico bonito, copan, roatan, artykuły, paulina dwużnik

Położony w Ameryce Centralnej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym, Honduras nie należy do najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez europejskich turystów. Pokutuje przekonanie że jest drogi i niebezpieczny. Poza tym wciąż niewiele wiadomo nam o tym odległym zakątku, który mimo wszystko potrafi bardzo wiele zaoferować.

Honduras, wyspa Roatan
Wyspa Roatan. Fot. Adalberto.H.Vega

Honduras ma łącznie ponad 900 kilometrów wybrzeża. Większość jego obszaru zajmują jednak góry, które stanowią około 70 proc. całkowitej powierzchni kraju. Poza tym panuje tu tropikalny, wilgotny klimat zarówno w części kontynentalnej, jak i na położonych na południe od Hondurasu wyspach Roatan, Utila i Guanaja. Od południa graniczy z Gwatemalą, a od zachodu z Nikaraguą i Salwadorem. Do wszystkich tych krajów można za stosunkowo niewielką cenę wybrać się na wycieczkę wygodnym autokarem.

Rafting

W centralnym rejonie kraju, na terenie Parku Narodowego Pico Bonito warto odważyć się na spływ rzeką Cangrejal. Jest to z całą pewnością jeden z najciekawszych raftingowych obszarów w Ameryce Centralnej, z licznymi stromymi uskokami, wodospadami i wąskimi przesmykami. Przygoda zaczyna się w górze rzeki, gdzie mijamy wielkie głazy i gdzie niesie nas jej stosunkowo jeszcze spokojny nurt. Początek spływu jest bardzo łagodny.

Na drugim, bardziej wymagającym odcinku zapierają dech w piersiach niesamowite krajobrazy. Na tym etapie mamy jeszcze możliwość ich podziwiania. Im dalej w dół rzeki, tym spadki robią się coraz większe i bardziej strome. Tylko z pomocą wykwalifikowanego przewodnika udaje się pokonać coraz bardziej zawiłe meandry i ominąć coraz większe skały wyrastające znikąd na samym środku rzeki. Kto nigdy nie próbował raftingu, raczej nie powinien zaczynać treningu na wodach Cangrejal.

Dla wprawnych miłośników wodnego szaleństwa Honduras ma w zanadrzu to, co najlepsze: dreszcz emocji, oszałamiające widoki i radość z pokonywania swoich ograniczeń. Nie mówiąc o maksymalnej dawce adrenaliny. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w raftingu, a też chciałby zmierzyć się ze swoim strachem, polecam popularne tu „canopy”, czyli zjazd po zawieszonej nad przepaścią linie w dżungli. Po tym przeżyciu zdecydowanie docenicie ekwilibrystyczne umiejętności Tarzana.

Copan Ruinas

Także na miłośników historii czeka w Hondurasie nie lada gratka. Jest nią malowniczo położone w zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z Gwatemalą miasteczko Copan Ruinas, będące pozostałością po cywilizacji Majów. Copan stanowiło centralny punkt rozwoju kulturalnego Majów w okresie od V do IX wieku naszej ery. W mieście można podziwiać świetnie zachowane budowle i niezwykłe charakterystyczne dla tamtego okresu rzeźby Majów.

Znaczna część wschodniego obszaru Copan Ruinas została zniszczona poprzez naturalne siły przyrody, a dokładnie rzecz biorąc przez erozję spowodowaną oddziaływaniem wód rzeki Copan na akropol. Na szczęście w późniejszym okresie rzeka, by zapobiec dalszym zniszczeniom, została uregulowana. Obecnie możemy tu podziwiać odrestaurowane w najdrobniejszych szczegółach budowle, wzniesione w okresie największego rozkwitu kultury Majów.

Garifuna

Ciekawostką dla antropologów z kolei z pewnością okażą się zwyczaje ludności Garifuna. Są to czarne plemiona karaibskie będące spadkobiercami tradycji swoich zachodnio-afrykańskich przodków. Przedstawicieli Garifuna spotkamy zarówno na kontynentalnej części Hondurasu, jak i na Roatanie. Jeśli uda nam się akurat trafić na jakieś lokalne święto w wiosce Garifuna, będziemy mogli przyjrzeć się rytualnym tańcom i posłuchać tradycyjnej plemiennej muzyki, której najpopularniejszą formą jest tzw. punta. Co najdziwniejsze, w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia z muzyki tej rozwinął się nowy gatunek rocka, czyli tzw. punta rock.

Słowa do muzyki punta są tradycyjnie układane przez kobiety Garifuna. Większość tradycyjnych tańców to plemienne tańce w okręgu. Najważniejszą rolę w muzyce Garifuna odgrywają bębny: primero i segunda (basy). Zgodnie z tradycją powstają one z wydrążonego pnia drzewa mahoniowego, który następnie pokrywa się skórą dziko żyjącej świni, jelenia lub owcy. Bębny nadają rytm i wprowadzają w trans każdego, choćby mu słoń na ucho nadepnął, bo ziemia dosłownie drży w rytmie Garifuna.

Roatan

Jeśli znudzi nas kontynent, za około 50 dolarów możemy promem przedostać się na największą wyspę Hondurasu, Roatan. Nie ma tu problemu ze znalezieniem niedrogiego noclegu. Natychmiast po zejściu z promu dostaniemy co najmniej kilkanaście różnych propozycji noclegu od lokalnych „naganiaczy”. Na wyspie są też przytulne hoteliki i hostele, gdzie można spędzić noc za 15/30 dolarów od osoby. Warto wybrać się tu na pieszą wycieczkę do Parku Narodowego Celaque, gdzie nie brak wspaniałych miejsc widokowych. Wyspę w przeważającej wielkości pokrywają góry nieco wyższe od naszych rodzimych Tatr, które kształtem znacznie od nich jednak się różnią. Ponadto na całej wysokości porastają je gęste lasy. Bardzo osobliwy to widok.

Mieszkańcy wyspy są bardzo przyjaźni i rozmowni. Nie zawsze jednak uda nam się tutaj porozumieć po angielsku. Dużo przydatniejszy bywa hiszpański. Przed wyprawą na wyspę warto też sprawdzić, czy akurat nie zapowiadają huraganów, bo klimat w części kontynentalnej różni się od tego na Roatanie. Wyspa jest rajem dla nurków i amatorów snorkelingu. Tutejsza rafa jest wspaniale zachowana, a kursy nurkowania oferowane są w przystępnych cenach (ok. 200 USD). Można przy tym popływać tu z delfinami i zaliczyć bliskie spotkanie z rekinem. Gatunki żyjące u wybrzeży wyspy są niegroźne, ale przecież nie wszyscy muszą o tym wiedzieć!

W Hondurasie nie raz zaskoczy was niesamowicie bogata fauna i flora. Ilość tropikalnych gatunków zamieszkujących kraj jest oszałamiająca. Stosunkowo często można natknąć się na ciekawskie małpy, które skuszone perspektywą łatwego łupu często podchodzą do ludzkich siedzib. Zdarza się, że rano spotykamy na ganku dziwaczną spider monkey, której nazwa wzięła się od osobliwego wyglądu tych sympatycznych stworzeń. Mają one wyjątkowo długie kończyny, dzięki którym sprawnie poruszają się po drzewach. Na ziemi jednak długie jak pajęcze nogi ramiona sprawiają, że wyglądają bardzo nieporadnie. Długie ręce bardzo przydają im się także podczas zorganizowanych akcji rabunkowych, gdzie łupem padają owoce, które miały być naszym śniadaniem!

Inne przedstawicielki rodziny małp zamieszkujące Honduras to urocze bladolice kapucynki i duże czarne howler monkey, które od rana robią spore zamieszanie w okolicznych lasach, bo dźwięki przez nie wydawane są naprawdę donośne i przypominają... szczekanie psa. Poza tym dżungla roi się od ogromnych papug ar, tukanów, kolibrów, lisów, kojotów i iguan. Jeśli będziecie mieć szczęście, uda wam się może sfotografować te cuda przyrody, ale i tak nic nie zastąpi spotkania oko w oko z takim na przykład czarnookim jeżozwierzem. Ten to dopiero jest chodzącą osobliwością!

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Na granicy

    Przy pobycie do 90 dni nie jest wymagana żadna wiza. Uiszcza się jedynie opłatę wjazdową w wysokości ok. 35$. W przypadku przekroczenia 90-dniowego okresu pobytu, trzeba się liczyć z karami finansowymi.

  • Waluta

    Walutą Hondurasu jest lempira − HNL (1 dolar = 19 HNL). Nie ma problemu z wymianą dolarów. Z wymianą euro jest już gorzej. Wszędzie w miastach znajduje się sporo bankomatów. W sklepach, hotelach i restauracjach można płacić kartą. Przykładowe ceny w hostelu to około 20 dolarów za nocleg/os. Za śniadanie trzeba zapłacić średnio 5 dolarów, za obiad od 20 do 40 dolarów. W sezonie od maja do czerwca oraz w październiku i listopadzie jest znacznie taniej.

  • Kiedy jechać

    W Hondurasie występuje pora deszczowa, która przypada na miesiące od maja do listopada, kiedy występują naprawdę obfite opady. Wiele rejonów zostaje zalanych, co bardzo utrudnia poruszanie się po kraju (zalane drogi). Na wyspie Roatan pora deszczowa trwa natomiast od października do początku lutego. Od listopada do kwietnia w Hondurasie trwa pora sucha, która jest znacznie lepsza na podróżowanie. Trzeba też oczywiście wziąć pod uwagę różnice pogodowe wynikające ze zróżnicowanej rzeźby terenu. W centrum kraju panują tropikalne warunki z wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością, w górach natomiast jest dużo chłodniej, często pada i trzeba się liczyć z dużymi skokami temperatury.

  • Dobre rady

    W miastach takich jak San Pedro Sula czy Tagucigalpa lepiej nie przechadzać się po ulicach po zmroku, bo zdarzają się napady rabunkowe. Honduras nie należy do najbezpieczniejszych państw na świecie. Ponadto w Hondurasie kwitnie (legalna) prostytucja i tak zwany sex tourism, a co za tym idzie kraj ma bardzo wysoki odsetek zachorowań na AIDS.

    Woda w kranach nie nadaje się do picia. Należy pić jedynie wodę butelkowaną. Przed wyjazdem warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu. Zdarzają się zatrucia żywnością kupowaną na przydrożnych straganach. Lepiej więc stołować się w restauracjach.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8609

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7508

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 43337

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9426

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11799

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9091

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11261

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8543

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10481

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6992

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9105

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7102

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 77709

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 188329

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8503

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 299608

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze