Dziś jest 25.01.2025
Imieniny obchodzą Tatiana, Miłosz, Paweł, Artemia
Autor: Magda Ramos
Data publikacji: 15.07.2011 10:06
Liczba odwiedzin: 7368
Tagi: ameryka środkowa i karaiby, jamajka, kingston, port royal, góry błękitne, relacje, magda ramos
Pomysł dotarcia na wyspę rodzi się nagle, spontanicznie. Jestem na Kubie, do końca urlopu pozostało jeszcze kilka dni, a w portfelu całkiem sporo pieniędzy. Jestem na Karaibach – taka okazja może się już nie powtórzyć, więc muszę czym prędzej ją wykorzystać. W pośpiechu kupuję bilet do Kingston. Jeszcze tylko kilka papierów do wypełnienia… i lecę. Za półtorej godziny spotkam się z Jamajką, z Bobem Marleyem, z rasta, z reggae, z Jah...
Wielcy Jamajki. Fot. Magda Ramos
„Yao!” – Witaj!
Lotnisko Normana Manley’a – nareszcie jestem w Kingston. Jeśli na Kubie było gorąco, to jak jest tutaj? Żar leje się z nieba, ciężko złapać oddech, do tego te komary i tłum…Wydaje się, że ludzie są dosłownie wszędzie. Krzyczą, szturchają, zaczepiają, oferują tani nocleg i dobrą zabawę. Mamy 23. lipca, co na wyspie oznacza wielkie święto: Osobiste Urodziny Cesarza Hajle Sellasje uznawanego przez większość Jamajczyków za Mesjasza, jedno z wcieleń Jah – Boga, który kiedyś doprowadzi ich do Syjonu – Ziemi Obiecanej.
Myślałam, że znajomość angielskiego wystarczy, żeby się porozumieć, w końcu Jamajka, to była brytyjska kolonia, ale… tutejsza gwara – patois – jest tak barwna i archaiczna, że z pewnością zrozumiałby ją Szekspir, ale nie turysta z Polski. "Don't worry 'bout a thing, 'Cause every little thing gonna be all right" – nie martw się tym, bo wszystko będzie w porządku, żeby dodać sobie otuchy nucę w myślach piosenkę Boba Marleya.
– Czy to nie najlepszy czas, żeby zapalić dobry staff? – słyszę pytanie jamajskiego taksówkarza, który wiezie mnie do hotelu. Czyżby wszystkie historie, które słyszałam o tej wyspie miały okazać się prawdziwe? Mam trzy dni, żeby się o tym przekonać, to wprawdzie niewiele, ale „trzy” na Jamajce oznacza szczęśliwą cyfrę.
Trzy żywioły – woda, powietrze i ziemia, co oznacza także siłę umysłu, duchową i fizyczną lub kobietę, mężczyznę i dziecko – wszystko pozostające ze sobą w zależności. Cyfra „trzy” symbolizuje także trzy kolory: zielony, żółty i czerwony tutaj mające szczególne znaczenie – są barwami etiopskiej flagi. Widać je wszędzie: w ich strojach, w kolorach domów i ulic. Zielony to Afryka, ziemia ojców, do której pragnie powrócić każdy rasta. Żółty natomiast oznacza jej zagarnięte bogactwo, złoto złupione przez kolonistów. Wreszcie czerwony – symbolizujący krew przelaną podczas walki z najeźdźcą. Kingston całe jest w tych trzech kolorach.
„Vibes” – Pozytywne wibracje
Miasto jest głośne, tłoczne i dynamiczne. Jego urokliwe położenie w otoczeniu Morza Karaibskiego i Gór Błękitnych rekompensuje niewygody związane z komunikacją i uciążliwym upałem, który chwilami bywa nieznośny i zniechęcający. Muzyka reggae dociera tu z każdego zakątka. Słuchają i śpiewają ją wszyscy: starzy i młodzi, grubi i chudzi, kobiety i mężczyźni, turyści i miejscowi, biali i czarni. Słychać ją wszędzie: w autobusie, przed sklepem, na progach domów. Wszystko, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jest tu jak mówią miejscowi „bantons” (gawędziarze) – „cool runnings”, czyli ok.
„Ire” – Odlotowo
Marihuana to na Jamajce ziele święte. Wielu tutejszych nazywa ją „przyjaciółką biedaków”. Przywieziona na wyspę w XIX wieku przez Hindusów, pomogła nie jednemu Jamajczykowi postawić dom, kupić samochód i utrzymać rodzinę. „Herb” – zioło pali właściwie każdy, choć wciąż jest nielegalne i za jego posiadanie grożą konsekwencje prawne. Dotyczy to zwłaszcza turystów, którzy łatwo ulegają namowom miejscowych, żeby się „easy nuh” – wyluzować. Spora część społeczeństwa uznaje ją za sakrament i medyczny dar od niebios. Ludzie rasta wierzą, że to drzewo życia, które oczyszcza ciało i umysł, ułatwia pokojowe współistnienie i przybliża do Jah, dlatego chętnie się nią dzielą.
Za 2 $ dostaję propozycję, żeby zwiedzić boską plantację. Pokusa jest silna, ale nie korzystam, bo w planach mam zwiedzanie muzeum Boba Marleya (czego się nie robi dla mistrza), może zrobię to „wa day” – innym razem. Teraz tylko spróbuję, oczywiście dyskretnie, bo kary pieniężne są wysokie. Być na Jamajce i nie zapalić to tak, jak być we Francji i nie zobaczyć wieży Eiffla. Znajomi mogliby mi tego nie wybaczyć.
– Skąd jesteś – pyta mnie stary rasta siedzący na ławce przed sklepem.
– Z Polski – odpowiadam.
– Czy w twoim kraju są ananasy – kontynuuje.
– Są, ale w puszce – mówię, uśmiechając się do niego.
– A jaki mają kolor? – pyta niezmordowany.
– Żółty… – w tym momencie przestaję być pewna czegokolwiek.
– Żółta to jest plaża w Port Royal. Jak mi zapłacisz, to cię tam zawiozę i może nawet pozwolę, żebyś zrobiła mi zdjęcie – kończy, uśmiechając się szeroko.
Plaża w Port Royal. Fot. Magda Ramos
Ponieważ jestem „jammin” – w dobrym humorze, decyduję się na wycieczkę do miasta piratów. To „karaibskie Eldorado”, które w kolonialnych czasach budziło postrach kupców i żeglarzy, dzisiaj jest spokojną i piaszczystą wioską rybacką. Z korsarskiej przeszłości zachowało się niewiele, jednak opowieści i legendy o bajecznych bogactwach spoczywających w falach oceanu są naprawdę magiczne. Niektóre można nawet zobaczyć w tutejszych muzeach – morskim i archeologicznym, jednak tajemnica Port Royal wciąż pozostaje nieodkryta.
„Ital” – Naturalny
Najwyższa pora na „nyam” – jedzenie. Podobno, kto raz odkryje tutejsze pyszności, nie będzie już miał ochoty na nic innego. Zamierzam sprawdzić to osobiście na ulicznych straganach, które kuszą żywymi barwami i w knajpkach kryjących w sobie mnóstwo niepowtarzalnego uroku. Cóż, najwyżej zamiast pamiątek przywiozę 5 kg nadwagi. Aromatyczna i ognista, apetyczna i gorąca, pikantna i ostra – to najlepsze słowa określające jamajską kuchnię. Jej specjalnością są: bammy – okrągłe placki z mąki; festivals – kukurydziane kluseczki przypominające kiełbaski serwowane razem z rybą lub kurczakiem, mnóstwo egzotycznych owoców, które z moimi ananasami z puszki mają niewiele wspólnego i „jerk”, czyli jedzenie pieczone na ruszcie, nad dziurą wykopaną w ziemi, do którego dodaje się specjalną mieszankę przypraw. Jest jeszcze i-tal – kuchnia „czysta”, uwielbiana przez prawdziwych rastamanów, naturalna i nieprzetworzona, bez przypraw, wieprzowiny i alkoholu. A do tego wszystkiego rum – mocny i najczęściej… ciepły oraz kawa, najlepsza jaką piłam do tej pory.
„Bandżulu biznes” – Przestępstwo
Choć większość turystów postrzega Jamajkę według stereotypów: słońce, morze, rum czy pocztówkowe „szkoda, że cię tu nie ma”, nie sposób zapomnieć o jej mrocznej stronie. W 2006 roku Kingston zostało uznane za najbardziej niebezpieczną stolicę świata. Choć hasłem przewodnim tutejszych mieszkańców jest rastafariańskie „peace and harmony”, w niektórych miejscach brak jednego i drugiego. Gangi terroryzują ulice od czterdziestu lat, a ponad 10 tysięcy ludzi zajmuje się działalnością przestępczą – od zabójstw po ochronę. Są miejsca, gdzie nawet policjanci nie czują się bezpiecznie, dlatego lepiej je omijać. O ile Uptown, nowoczesna część miasta jest przyjazna turystom, a jedyne zagrożenie mogą stanowić tu „yardies” – złodziejaszki, o tyle wycieczka do Downtown, w jego kolonialne rejony, zwłaszcza bez rodowitego kingstończyka może być bardzo ryzykowna, bo nie brak tam przemocy i zbłąkanych kul.
Uptown – nowoczesna dzielnica Kingston. Fot. Magda Ramos
Jaka jest Jamajka? Ta prawdziwa ma więcej niż trzy kolory. Z jednej strony rozśpiewana, hałaśliwa, pozytywna i trochę „nuff” – dumna: z historii, korzeni i swoich duchowych przywódców. Z drugiej strony – biedna, niebezpieczna, dzika i egzotyczna. Jej przyroda zachwyca, kolonialna architektura olśniewa, a mieszkańcy są w stanie przełamać wszelkie kulturowe bariery i każdego wprawić w dobry nastrój.
Czas powrotu jest jednak nieubłagany i, choć wylewam „eye water” – łzy, wsiadam do samolotu. Tym razem nawet Bob Marley mi nie pomoże. Choć nucę „No woman, no cry”, to jednak żal stąd odjeżdżać… Kiedyś jeszcze tu wrócę. Z pewnością na dłużej.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16942
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12167
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 185982
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 216348
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8608
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7507
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 43337
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9426
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11799
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9090
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11261
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8543
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10479
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6990
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9104
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7102
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 77679
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 188303
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8503
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 299440
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 17.01.2014 15:39
Liczba odwiedzin: 155490
Od pirogi w Amazonii po plaże Copacabany. Zapraszamy na pokaz slajdów z podróży po Brazylii. »
Autor: TKN Wagabunda
Data publikacji: 05.12.2013 09:30
Liczba odwiedzin: 133296
Burkina Faso..., myślę, że dla samej nazwy warto tam pojechać. Pierwszy raz usłyszałem o tym kraju oglądając zaangażowany film rodem z Czarnego Lądu. Przedostał się on do europejskich mediów, tylko dlatego, że zdobył pierwszą nagrodę na panafrykańskim festiwalu filmu i telewizji w Wagadugu. To tez piękna nazwa. Wówczas zapragnąłem kiedyś tam wyruszyć. »
Powered by Webspiro.