Dziś jest 05.12.2023

Imieniny obchodzą Saba, Kryspina, Wilma, Anastazy

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jamajka – w poszukiwaniu Jah

Autor: Magda Ramos

Data publikacji: 15.07.2011 10:06

Liczba odwiedzin: 6114

Tagi: ameryka środkowa i karaiby, jamajka, kingston, port royal, góry błękitne, relacje, magda ramos

Pomysł dotarcia na wyspę rodzi się nagle, spontanicznie. Jestem na Kubie, do końca urlopu pozostało jeszcze kilka dni, a w portfelu całkiem sporo pieniędzy. Jestem na Karaibach – taka okazja może się już nie powtórzyć, więc muszę czym prędzej ją wykorzystać. W pośpiechu kupuję bilet do Kingston. Jeszcze tylko kilka papierów do wypełnienia… i lecę. Za półtorej godziny spotkam się z Jamajką, z Bobem Marleyem, z rasta, z reggae, z Jah...

Wielcy Jamajki
Wielcy Jamajki. Fot. Magda Ramos

„Yao!” – Witaj!

Lotnisko Normana Manley’a – nareszcie jestem w Kingston. Jeśli na Kubie było gorąco, to jak jest tutaj? Żar leje się z nieba, ciężko złapać oddech, do tego te komary i tłum…Wydaje się, że ludzie są dosłownie wszędzie. Krzyczą, szturchają, zaczepiają, oferują tani nocleg i dobrą zabawę. Mamy 23. lipca, co na wyspie oznacza wielkie święto: Osobiste Urodziny Cesarza Hajle Sellasje uznawanego przez większość Jamajczyków za Mesjasza, jedno z wcieleń Jah – Boga, który kiedyś doprowadzi ich do Syjonu – Ziemi Obiecanej.

Myślałam, że znajomość angielskiego wystarczy, żeby się porozumieć, w końcu Jamajka, to była brytyjska kolonia, ale… tutejsza gwara – patois – jest tak barwna i archaiczna, że z pewnością zrozumiałby ją Szekspir, ale nie turysta z Polski. "Don't worry 'bout a thing, 'Cause every little thing gonna be all right" – nie martw się tym, bo wszystko będzie w porządku, żeby dodać sobie otuchy nucę w myślach piosenkę Boba Marleya.

– Czy to nie najlepszy czas, żeby zapalić dobry staff? – słyszę pytanie jamajskiego taksówkarza, który wiezie mnie do hotelu. Czyżby wszystkie historie, które słyszałam o tej wyspie miały okazać się prawdziwe? Mam trzy dni, żeby się o tym przekonać, to wprawdzie niewiele, ale „trzy” na Jamajce oznacza szczęśliwą cyfrę.

Trzy żywioły – woda, powietrze i ziemia, co oznacza także siłę umysłu, duchową i fizyczną lub kobietę, mężczyznę i dziecko – wszystko pozostające ze sobą w zależności. Cyfra „trzy” symbolizuje także trzy kolory: zielony, żółty i czerwony tutaj mające szczególne znaczenie – są barwami etiopskiej flagi. Widać je wszędzie: w ich strojach, w kolorach domów i ulic. Zielony to Afryka, ziemia ojców, do której pragnie powrócić każdy rasta. Żółty natomiast oznacza jej zagarnięte bogactwo, złoto złupione przez kolonistów. Wreszcie czerwony – symbolizujący krew przelaną podczas walki z najeźdźcą. Kingston całe jest w tych trzech kolorach.

„Vibes” – Pozytywne wibracje

Miasto jest głośne, tłoczne i dynamiczne. Jego urokliwe położenie w otoczeniu Morza Karaibskiego i Gór Błękitnych rekompensuje niewygody związane z komunikacją i uciążliwym upałem, który chwilami bywa nieznośny i zniechęcający. Muzyka reggae dociera tu z każdego zakątka. Słuchają i śpiewają ją wszyscy: starzy i młodzi, grubi i chudzi, kobiety i mężczyźni, turyści i miejscowi, biali i czarni. Słychać ją wszędzie: w autobusie, przed sklepem, na progach domów. Wszystko, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jest tu jak mówią miejscowi „bantons” (gawędziarze) – „cool runnings”, czyli ok.

„Ire” – Odlotowo

Marihuana to na Jamajce ziele święte. Wielu tutejszych nazywa ją „przyjaciółką biedaków”. Przywieziona na wyspę w XIX wieku przez Hindusów, pomogła nie jednemu Jamajczykowi postawić dom, kupić samochód i utrzymać rodzinę. „Herb” – zioło pali właściwie każdy, choć wciąż jest nielegalne i za jego posiadanie grożą konsekwencje prawne. Dotyczy to zwłaszcza turystów, którzy łatwo ulegają namowom miejscowych, żeby się „easy nuh” – wyluzować. Spora część społeczeństwa uznaje ją za sakrament i medyczny dar od niebios. Ludzie rasta wierzą, że to drzewo życia, które oczyszcza ciało i umysł, ułatwia pokojowe współistnienie i przybliża do Jah, dlatego chętnie się nią dzielą.

Za 2 $ dostaję propozycję, żeby zwiedzić boską plantację. Pokusa jest silna, ale nie korzystam, bo w planach mam zwiedzanie muzeum Boba Marleya (czego się nie robi dla mistrza), może zrobię to „wa day” – innym razem. Teraz tylko spróbuję, oczywiście dyskretnie, bo kary pieniężne są wysokie. Być na Jamajce i nie zapalić to tak, jak być we Francji i nie zobaczyć wieży Eiffla. Znajomi mogliby mi tego nie wybaczyć.
– Skąd jesteś – pyta mnie stary rasta siedzący na ławce przed sklepem.
– Z Polski – odpowiadam.
– Czy w twoim kraju są ananasy – kontynuuje.
– Są, ale w puszce – mówię, uśmiechając się do niego.
– A jaki mają kolor? – pyta niezmordowany.
– Żółty… – w tym momencie przestaję być pewna czegokolwiek.
– Żółta to jest plaża w Port Royal. Jak mi zapłacisz, to cię tam zawiozę i może nawet pozwolę, żebyś zrobiła mi zdjęcie – kończy, uśmiechając się szeroko.

Plaża w Kingston
Plaża w Port Royal. Fot. Magda Ramos

Ponieważ jestem „jammin” – w dobrym humorze, decyduję się na wycieczkę do miasta piratów. To „karaibskie Eldorado”, które w kolonialnych czasach budziło postrach kupców i żeglarzy, dzisiaj jest spokojną i piaszczystą wioską rybacką. Z korsarskiej przeszłości zachowało się niewiele, jednak opowieści i legendy o bajecznych bogactwach spoczywających w falach oceanu są naprawdę magiczne. Niektóre można nawet zobaczyć w tutejszych muzeach – morskim i archeologicznym, jednak tajemnica Port Royal wciąż pozostaje nieodkryta.

„Ital” – Naturalny

Najwyższa pora na „nyam” – jedzenie. Podobno, kto raz odkryje tutejsze pyszności, nie będzie już miał ochoty na nic innego. Zamierzam sprawdzić to osobiście na ulicznych straganach, które kuszą żywymi barwami i w knajpkach kryjących w sobie mnóstwo niepowtarzalnego uroku. Cóż, najwyżej zamiast pamiątek przywiozę 5 kg nadwagi. Aromatyczna i ognista, apetyczna i gorąca, pikantna i ostra – to najlepsze słowa określające jamajską kuchnię. Jej specjalnością są: bammy – okrągłe placki z mąki; festivals – kukurydziane kluseczki przypominające kiełbaski serwowane razem z rybą lub kurczakiem, mnóstwo egzotycznych owoców, które z moimi ananasami z puszki mają niewiele wspólnego i „jerk”, czyli jedzenie pieczone na ruszcie, nad dziurą wykopaną w ziemi, do którego dodaje się specjalną mieszankę przypraw. Jest jeszcze i-tal – kuchnia „czysta”, uwielbiana przez prawdziwych rastamanów, naturalna i nieprzetworzona, bez przypraw, wieprzowiny i alkoholu. A do tego wszystkiego rum – mocny i najczęściej… ciepły oraz kawa, najlepsza jaką piłam do tej pory.

„Bandżulu biznes” – Przestępstwo

Choć większość turystów postrzega Jamajkę według stereotypów: słońce, morze, rum czy pocztówkowe „szkoda, że cię tu nie ma”, nie sposób zapomnieć o jej mrocznej stronie. W 2006 roku Kingston zostało uznane za najbardziej niebezpieczną stolicę świata. Choć hasłem przewodnim tutejszych mieszkańców jest rastafariańskie „peace and harmony”, w niektórych miejscach brak jednego i drugiego. Gangi terroryzują ulice od czterdziestu lat, a ponad 10 tysięcy ludzi zajmuje się działalnością przestępczą – od zabójstw po ochronę. Są miejsca, gdzie nawet policjanci nie czują się bezpiecznie, dlatego lepiej je omijać. O ile Uptown, nowoczesna część miasta jest przyjazna turystom, a jedyne zagrożenie mogą stanowić tu „yardies” – złodziejaszki, o tyle wycieczka do Downtown, w jego kolonialne rejony, zwłaszcza bez rodowitego kingstończyka może być bardzo ryzykowna, bo nie brak tam przemocy i zbłąkanych kul.

Kingston
Uptown – nowoczesna dzielnica Kingston. Fot. Magda Ramos

Jaka jest Jamajka? Ta prawdziwa ma więcej niż trzy kolory. Z jednej strony rozśpiewana, hałaśliwa, pozytywna i trochę „nuff” – dumna: z historii, korzeni i swoich duchowych przywódców. Z drugiej strony – biedna, niebezpieczna, dzika i egzotyczna. Jej przyroda zachwyca, kolonialna architektura olśniewa, a mieszkańcy są w stanie przełamać wszelkie kulturowe bariery i każdego wprawić w dobry nastrój.

Czas powrotu jest jednak nieubłagany i, choć wylewam „eye water” – łzy, wsiadam do samolotu. Tym razem nawet Bob Marley mi nie pomoże. Choć nucę „No woman, no cry”, to jednak żal stąd odjeżdżać… Kiedyś jeszcze tu wrócę. Z pewnością na dłużej.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5527

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5221

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 12554

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6613

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8145

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7416

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7314

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 5833

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6219

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5177

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 5698

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4513

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 28924

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 59994

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5836

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 86175

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze