Dziś jest 04.12.2023

Imieniny obchodzą Barbara, Krystian, Berna, Chrystian

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kostaryka – najnowsze artykuły i relacje

Kostaryka

Jak na kraj klasyfikowany jako jedno z państw trzeciego świata Kostaryka – maleńkie, liczące niespełna 4 miliony mieszkańców państewko usytuowane na przesmyku między Amerykami, jest wyjątkowo demokratyczne, spokojne i pokojowo nastawione, w dodatku bardzo ekologiczne. Choć mała terytorialnie (jej powierzchnia jest mniejsza niż cały Manhattan), jest wielka w swojej różnorodności.

To kraina ogromnej dżungli, aktywnych, dymiących wulkanów, bystrych rzek, śnieżnych szczytów i dwóch oceanicznych wybrzeży, atlantyckiego i pacyficznego. Spory obszar tego kraju zajmują prywatne i państwowe parki narodowe, rezerwaty przyrody i chronione siedliska zwierząt, dlatego często nazywa się ją ogrodem zoologicznym bez krat. 6 proc. zarejestrowanych gatunków żyje właśnie tutaj, co czyni ją najbogatszą fauną na świecie. Okazją, by zobaczyć niektóre z nich są organizowane przez Ticos (Kostarykańczyków) spływy górskimi rzekami – Sarapiquí, Sucio i Reventazón; sky-trek, czyli przemieszczanie się na linach ponad kopułami drzew oraz sky-walk – przemarsz przez zawieszone nad dolinami mosty, umożliwiający podziwianie pięknych krajobrazów i dzikiej przyrody.

Życie większości Ticos skupia się wokół żyznych i zielonych terenów Mesety Centralnej, „spichlerza Kostaryki”, pełnej rolniczych wiosek, plantacji i skarbów kultury. To właśnie tutaj pada latynoski śnieg – białe płatki kwitnącej kawy. Proces jej powstawania, od sadzonki do aromatycznego naparu można obserwować w Café Britt, czyli tutejszym zagłębiu kawowym, które turystom oferuje wygodne kwatery, wycieczki na plantację i filiżankę aromatycznej „małej czarnej”.

Głównym skupiskiem kostarykańskich zabytków jest stolica kraju San José, uważana za najpiękniejsze miasto Ameryki Środkowej. Jego architektura stanowi kombinację stylu mauretańsko-europejskiego, a liczne targowiska stanowią idealne miejsce do zrobienia pamiątkowych zakupów i spróbowania niepowtarzalnych, egzotycznych owoców, których nazwy ciężko spamiętać.

Tylko w Kostaryce można zjeść „malowanego koguta” (kurczak z czarną fasolą), zasmakować w „żonkosiu” (ryż z fasolą, czosnkiem i smażonymi bananami), czekać na autobus na dworcu Coca-Cola (San José), zobaczyć prezydenta spacerującego po mieście bez ochrony, przechadzać się ulicami bez nazw i mieszkać w hotelu bez adresu, bo Ticos ich nie posiadają, a w określaniu miejsca zamieszkania wykorzystują tradycyjny system kierunków.

Jak głosi tutejsza legenda, na najbardziej odległym terytorium Kostaryki, leżącej na Oceanie Spokojnym Wyspie Kokosowej, uznanej za największą bezludną wyspę świata, wciąż spoczywa ukryty skarb piracki. Podróż do tego kraju będzie okazją, by go poszukać, a ponieważ Costa Rica znaczy tyle co bogate wybrzeże, być może dopisze nam szczęście i z podróży przywieziemy nie tylko sztabkę najlepszej na świecie czekolady, ale i sztabkę najprawdziwszego złota…

Kostaryka – najczęściej czytane

 • Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 11:04

  Liczba odwiedzin: 115092

  Nasza niesamowita podróż zaczęła się od pytania luźno rzuconego przez mojego męża: „ A co byś powiedziała, gdybyśmy pojechali w świat na pół roku?”. Z czasem ciekawy pomysł przerodził się w konkretne plany, sprecyzowane miejsca na mapie i chronologicznie rozrysowane zadania. Daliśmy sobie rok na skumulowanie oszczędności, zdobycie jak największej liczby informacji o krajach, do których zmierzaliśmy i solidne przygotowanie się do tak długiej i samodzielnej tułaczki z plecakiem. »

  Tagi: ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, chile, ekwador, kolumbia, panama, argentyna, peru, boliwia, panama, kostaryka, relacje, joanna lisowska

 • Podróże hedonistów

  Podróże hedonistów

  Autor: Anna Maria Łakomy

  Data publikacji: 26.07.2011 13:48

  Liczba odwiedzin: 13649

  Coraz częściej zdarza nam się marzyć o wakacjach na końcu świata, gdzie moglibyśmy się otworzyć i obnażyć swoje prawdziwe „ja”. W świecie informacji i usług potencjalny popyt rzadko pozostaje bez echa. Tak się stało i w tym przypadku. Królujący materializm popycha nas do czynów, które kiedyś mogły szokować, a dziś są częścią ekonomii. Udane wakacje to dla większości fajna zabawa i niezobowiązujący seks. Rynek turystyczny bardzo szybko odpowiedział na potrzeby potencjalnych klientów i na całym świecie pojawiły się oferty all inclusive. Zaproponowano wakacje z doznaniami erotycznymi, podczas których można spełnić wszelkie hedonistyczne zachcianki. »

  Tagi: ameryka południowa, afryka, azja, brazylia, kostaryka, holandia, tajlandia, filipiny, jamajka, seksturystyka, anna maria łakomy

 • Jej wysokość autostrada

  Jej wysokość autostrada

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 15.07.2011 12:53

  Liczba odwiedzin: 8209

  Amerykanie mają legendarną Route 66 łączącą Chicago z Los Angeles, Meksykanie malowniczą „El Chepe” biegnącą od górzystych rejonów kraju aż po wybrzeże Pacyfiku. Peruwiańczycy są dumnymi posiadaczami Kolei Transandyjskiej, jednak to ona – Autostrada Panamerykańska jest najdłuższym, największym i najbardziej uczęszczanym szlakiem na półkuli zachodniej. »

  Tagi: ameryka północna, ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, stany zjednoczone, meksyk, kolumbia, salwador, honduras, nikaragua, kostaryka, wenezuela, ekwador, boliwia, chile, argentyna, artykuły, magda ramos, magda ramos

 • Ameryki dwie – Kostaryka

  Ameryki dwie – Kostaryka

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 20.01.2012 14:38

  Liczba odwiedzin: 5502

  Do stolicy Kostaryki, San Jose, zmierzaliśmy nocnym autobusem z Panama City. W ten sposób chcieliśmy zaoszczędzić na noclegu i szybciej dostać się do nowego kraju. Człowiek zasypia w Panamie i budzi się po paru godzinach w innym państwie. Niekwestionowana zaleta takiego przemieszczania się – podróż nie dłuży się aż tak bardzo. Niestety przejście graniczne łączące te dwa kraje było jednym z najgorzej zorganizowanych na naszej drodze. Długie oczekiwanie w kolejce do zamkniętego okienka celniczego, a oprócz tego niedospanie i nasilający się głód – czy to mogło się dobrze skończyć? Na szczęście jakoś poszło i po paru godzinach siedzieliśmy w autobusie pędzącym po jeszcze bardziej – jeśli to w ogóle możliwe – zazielenionym skrawku ziemi. »

  Tagi: ameryka środkowa i karaiby, kostaryka, san jose, la fortuna, monteverde, montezuma, alajuela, relacje, joanna lisowska

 • Z wizytą u Ticos

  Z wizytą u Ticos

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 19.07.2011 14:38

  Liczba odwiedzin: 4155

  Ameryka Łacińska, a zwłaszcza jej środkowa część obejmująca kraje takie jak Salwador, Honduras, Belize, Panamę i Nikaraguę to region wyjątkowo niespokojny i niebezpieczny. W większości tych państw panuje przerażająca bieda, a porachunki gangsterskie i „zabawy z bronią” są na porządku dziennym. Turyści w obawie o swoje bezpieczeństwo rzadko przybywają w te rejony, zapominając że na wąskim przesmyku łączącym obie Ameryki jest jeszcze pokojowo nastawione państwo „bogatego wybrzeża” – Kostaryka, której mieszkańcy – Ticos – żyją w zgodzie ze sobą i z naturą, a dla przybyszów są wyjątkowo mili. »

  Tagi: ameryka środkowa i karaiby, kostaryka, san jose, meseta centralna, artykuły, magda ramos

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Kostaryce

Jedziesz do Kostaryki? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Podróż do jądra ciemności

  Podróż do jądra ciemności

  Autor: Ewa Pluta

  Data publikacji: 08.05.2012 10:00

  Liczba odwiedzin: 7828

  Tego miejsca nie znajdziecie w żadnym folderze biura podróży. Co więcej, nie przeczytacie o nim zbyt wielu relacji i artykułów. Bo opowiedzieć o nim może naprawdę niewiele osób. Mowa o Przesmyku Darien, podobno jednym z najdzikszych i najmniej odkrytych miejsc na ziemi. Z Michałem Zielińskim, jednym z uczestników ekspedycji „DO JĄDRA CIEMNOŚCI – STREFA DARIEN” rozmawialiśmy o tym, jak odkrywa się tajemnice Przesmyku Darién. »

  Tagi: wywiady, ameryka południowa, panama, kolumbia, przesmyk darien

 • Ameryki dwie – Panama

  Ameryki dwie – Panama

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 17.01.2012 14:47

  Liczba odwiedzin: 6432

  Po południu opuszczaliśmy Cartagenę. Ruszaliśmy w rejs wynajętą łódką wielkości mazurskiej łajby. Przerażał zarówno jej rozmiar, jak i świadomość, że w ciasnej klitce ma zmieścić się 6-osobowa załoga. Życie pokazało, że się da… »

  Tagi: ameryka środkowa i karaiby, panama, miraflores, san blas, panama city, relacje, joanna lisowska

 • Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 11:04

  Liczba odwiedzin: 115092

  Nasza niesamowita podróż zaczęła się od pytania luźno rzuconego przez mojego męża: „ A co byś powiedziała, gdybyśmy pojechali w świat na pół roku?”. Z czasem ciekawy pomysł przerodził się w konkretne plany, sprecyzowane miejsca na mapie i chronologicznie rozrysowane zadania. Daliśmy sobie rok na skumulowanie oszczędności, zdobycie jak największej liczby informacji o krajach, do których zmierzaliśmy i solidne przygotowanie się do tak długiej i samodzielnej tułaczki z plecakiem. »

  Tagi: ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, chile, ekwador, kolumbia, panama, argentyna, peru, boliwia, panama, kostaryka, relacje, joanna lisowska

 • Panama – most Ameryk

  Panama – most Ameryk

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 25.07.2011 14:23

  Liczba odwiedzin: 6828

  „Złota Kastylia”, czyli dzisiejsza Panama to pas lądu łączący Amerykę Północną i Południową, a jednocześnie oddzielający Ocean Atlantycki od Oceanu Spokojnego. Jest to najmniejszy pod względem liczby ludności kraj Ameryki Centralnej, który choć w tym regionie zajmuje istotną pozycję, paradoksalnie nie jest do niego zaliczany. »

  Tagi: ameryka środkowa i karaiby, panama, san blas, panama la vieja, artykuły, magda ramos

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Kostaryki w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Ameryce Środkowej i Karaibach