Dziś jest 01.03.2024

Imieniny obchodzą Antoni, Radosław, Albin, Budzisław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Z wizytą u Ticos

Autor: Magda Ramos

Data publikacji: 19.07.2011 14:38

Liczba odwiedzin: 4279

Tagi: ameryka środkowa i karaiby, kostaryka, san jose, meseta centralna, artykuły, magda ramos

Ameryka Łacińska, a zwłaszcza jej środkowa część obejmująca kraje takie jak Salwador, Honduras, Belize, Panamę i Nikaraguę to region wyjątkowo niespokojny i niebezpieczny. W większości tych państw panuje przerażająca bieda, a porachunki gangsterskie i „zabawy z bronią” są na porządku dziennym. Turyści w obawie o swoje bezpieczeństwo rzadko przybywają w te rejony, zapominając że na wąskim przesmyku łączącym obie Ameryki jest jeszcze pokojowo nastawione państwo „bogatego wybrzeża” – Kostaryka, której mieszkańcy – Ticos – żyją w zgodzie ze sobą i z naturą, a dla przybyszów są wyjątkowo mili.

Kostaryka
Fot. Demián Saborío/sxc.hu

Kraj jest niewielki (w najwęższym miejscu liczy 120 km) i zamieszkuje go zaledwie 3,8 mln obywateli. Dzieli się na kilka regionów, z których każdy stanowi odrębną, urokliwą krainę pełną tajemnic i skarbów kultury. Mnóstwo tu gorących nadbrzeżnych równin porośniętych dziką, zieloną trawą, rozległych plantacji kawy i bananów, gęsto zalesionych dolin i urokliwych plaż, do których przybijali pierwsi żeglarze. To, że Kostaryka różni się od swoich sąsiadów widać już na pierwszy rzut oka: po drogach jeździ wiele europejskich marek samochodów, a w supermarketach można bez trudu wszystko kupić i zapłacić za to kartą kredytową.

Un momentico yo soy Tico

Skład etniczny tej mlekiem i miodem płynącej krainy jest tak różnorodny, jak tutejsza przyroda. Costarricesnse, czyli ogół Kostarykańczyków to nie tylko potomkowie pracowitych hiszpańskich rolników, ale także Chinos, półkrwi Chińczycy, potomkowie pracowników kontraktowych, z których większość prowadzi dzisiaj bary, restauracje i sklepy. Do tej wieloetnicznej mozaiki należy doliczyć jeszcze kostarykańskich Indian, ludność rdzenną, która żyła tutaj na długo przed przybyciem Kolumba, a dzisiaj zamieszkuje południowe, górskie rejony oraz czarnoskórych mieszkańców wybrzeża atlantyckiego.

Wszyscy są dumni ze swojej niepodległości, autonomii, dobrobytu i uchodzą za ludzi wielkiego honoru. Sami siebie pieszczotliwie nazywają Ticos, a to za sprawą uroczej i pełnej zdrobnień odmiany języka hiszpańskiego, którym się posługują. Przy pierwszym poznaniu bywają nieco nieśmiali i małomówni, w rzeczywistości są jednak pomocni, życzliwi i bardzo łagodni. Spora część campesinos (mieszkańców prowincji) pozwala turystom biwakować na swojej ziemi, a niektóre wiejskie hotele zgadzają się nawet na rozbijanie namiotów na swoim terenie za niewielką opłatą. Wszyscy uwielbiają sobrenombres – przezwiska, nawiązujące najczęściej do ich wyglądu, dlatego wśród nich nie brak gorditos – grubasków, negritos – czarnuszków i pequenitos – maluszków. Pieszczotliwymi pseudonimami obdarzają niekiedy także turystów.

Wizyta w spichlerzu

Aż 60 proc. tutejszego społeczeństwa zamieszkuje niezwykle żyzny rejon Mesety Centralnej. Jest to siedziba najstarszych miast i wielu skarbów kultury, obfitująca w piękne i urozmaicone krajobrazy, zdrowy klimat i czyste powietrze. Meseta Centralna, uznawana za kostarykański spichlerz i miejsce dobrego życia, to przede wszystkim zaczarowana dolina Orosí, którą cudownym zbiegiem okoliczności ominęły wszystkie tragiczne w skutkach trzęsienia ziemi nawiedzające co jakiś czas Kostarykę; to cicha osada Santa Ana słynąca z cebulowych warkoczy wieszanych na nadprożach domów; Brava – spalone słońcem miasto, pamiętające złote czasy tego kraju, Sarachí – ośrodek rękodzieła, w którym można zobaczyć rzemieślników malujących tradycyjne wozy oraz spróbować własnych sił w sztuce malowania cieniutkimi pędzelkami, to również tętniące życiem aglomeracje takie jak religijne Cartago, gdzie znajduje się jedno z najbardziej czczonych miejsc w kraju – bazylika Matki Boskiej od Aniołów.

[===]

Coffee Rica

Meseta Centralna, to region rolniczy, wyjątkowo żyzny i idealnie nadający się pod uprawę. Nie dziwi więc fakt, iż to tu znajdują się największe kawowe zagłębia, między innymi Heredia nazywana „Miastem Kwiatów”, w której można obserwować proces powstawania tego aromatycznego napoju. Kostaryka jest największym eksporterem kawy i, choć nie jest to jej rodzima roślina, odmiany uprawiane w okolicy Poás, Tres Ríos i Tarrazú (wszystkie plantacje można zwiedzać) są przez wielu smakoszy oceniane jako najlepsze na świecie.

Gringo w San José

San José, stolica kraju, która w XIX wieku dzięki kawie stanowiła raj dla burżuazji i centrum zainteresowania całej Ameryki Środkowej, dla dzisiejszych Ticos jest nie mniej ważne i najliczniej odwiedzane przez turystów. Choć określenie „gringo”, czyli „biały”, dotyczące głównie obywateli USA na terenie Ameryki Łacińskiej jest raczej obelgą, tutaj uchodzi co najwyżej za delikatną złośliwość wysyłaną często także pod adresem przybyszów z Europy. Miasto obfituje w sklepy z pamiątkami, teatry, muzea (w tym światowej klasy Muzeum Jadeitu i Muzeum Złota), ciekawe galerie i parki (m.in. największy w stolicy Parque Nacional). Znajduje się tu również mnóstwo kabaretów, nocnych klubów i godnych polecenia restauracji. Zwiedzanie San José bywa jednak męczące i dla gringos stanowi potężne wyzwanie. Trudności nastręcza specyficzny układ numerowanych ulic przecinających się pod kątem prostym oraz fakt, iż żaden budynek nie posiada adresu. Calles (ulice) biegną z północy na południe, avenidas (aleje) ze wschodu na zachód, a jakby tego było mało, północne avenidas i wschodnie calles mają numery nieparzyste, a południowe parzyste.

Odległości najczęściej podawane są w metrach od dobrze znanych punktów orientacyjnych, więc turyści często bywają zdezorientowani. Przejażdżka autobusem, zwłaszcza w godzinach szczytu także nie jest zbyt wygodna, stanowi jednak doskonałą okazję, by zaobserwować tutejsze życie i zrozumieć charakter mieszkańców miasta. Zaledwie 37 kilometrów dalej znajduje się najlepiej zagospodarowany park narodowy – Parque Nacional Volcán Poás, na terenie którego wznosi się jeden z największych kraterów wulkanicznych świata. Poás rzadko wybucha gwałtownie i należy do najłatwiej dostępnych wulkanów na kontynencie. Obecnie jednak pozostaje w fazie aktywnej, toteż nie można spędzać zbyt wiele czasu w pobliżu jego wierzchołka. San José i jego okolice mają jeszcze jeden ogromny plus: blisko stamtąd do wybrzeża i atlantyckiego i pacyficznego, dlatego gdy jego chaos zaczyna męczyć, warto się tam wybrać.

O ile plaże Morza Karaibskiego urzekają pocztówkowymi krajobrazami i białym piaskiem, o tyle Wybrzeże Środkowopacyficzne na pierwszy rzut oka rozczarowuje. Piasek ma barwę szaroburą, a plaże bywają kamieniste, jednak niewielka odległość od stolicy i doskonałe fale do surfowania (wielokrotnie odbywały się tu mistrzostwa świata w tej dyscyplinie) przyciągają także w to miejsce.

Eco-Costa-Rica

Ticos żyją w zgodzie ze sobą i z naturą
 
Ticos żyją w zgodzie ze sobą i z naturą
fot. iStockphoto

W Kostaryce nieustannie podejmowane są działania na rzecz ochrony przyrody. Znaczna jej część znajduje się na terenie rezerwatów i parków narodowych, które zajmują aż 27 proc. całego jej obszaru. Dysponując niewielkimi środkami, Ticos podejmują wielkie wysiłki na rzecz ochrony przyrody. Coraz częściej prywatne osoby wykupują nowe, dzikie obszary chcąc uchronić je przed eksploatacją i spustoszeniem. Na terenie kraju znajduje się stosunkowo dużo ekosystemów: suche lasy tropikalne (głównie w rejonach nizinnych Guanacaste), wilgotne lasy deszczowe, gdzie wiecznie zielone drzewa osiągają wysokość powyżej 50 m, páramo – zimne, zasnute chmurami obszary na najwyższych szczytach, słodkowodne mokradła i rafy przybrzeżne. Żyją tu niezliczone gatunki roślin (m.in. charakterystyczne dla kraju helikonie i orchidee) oraz zwierząt, w tym ok. 850 gatunków ptaków (to więcej niż w całej Ameryce Północnej). Przy odrobinie szczęścia niektóre z nich można zaobserwować podczas wyprawy w lasy chmurowe, gdzie mają swoje siedliska.

Mamme-Sapota

Na kostarykańskich targowiskach można zakupić nie tylko ręcznie malowane i bogato zdobione wyroby ludowego rzemiosła. Kolorowe stragany ustawione wzdłuż ulic, autostrad i przy dworcach autobusowych kuszą smakiem egzotycznych owoców, które nigdzie nie smakują tak jak tutaj. W każdym mieście Mesety Centralnej co sobotę odbywają się poranne targi, na których można skosztować sezonowych specjałów, w dodatku za niewielką cenę. Oprócz tych bardziej powszechnych: mango, papai i marakui, warto spróbować anona zwanego „sercem wołu”, caimito – kostarykańskie gwiaździste jabłka, gwajawę, której niepowtarzalny aromat zachwycił Gabriela Garcíę Marqueza do tego stopnia, że jej imieniem nazwał jedną ze swoich powieści, owoc mammee-sapota, który utrzymał przy życiu Corteza i jego armię podczas marszu na Honduras, sapodillę – najsmaczniejszy owoc Ameryki oraz rambutanu – dorodny agrest pokryty kolcami, stanowiący najbardziej egzotyczny element na każdym kostarykańskim targu.

Kostorykańska wyprawa to nie tylko egzotyka i przygoda, ale również pozostawienie za sobą wielkomiejskiego szumu i hałasu, odkrywanie małych prowincjonalnych miejscowości, w których czas się zatrzymał, a kultywowanie rodzinnych tradycji i życie w sąsiedzkiej zgodzie jest cenniejsze od złota. Wszędzie można dotrzeć bez trudu: samochodem, autobusem lub wykupując wycieczkę w miejscowych biurach podróży. Przejażdżka przez małe wsie i miasteczka obfituje w obrazy nietypowe dla Ameryki Środkowej: gospodynie w fartuchach, biegające maluchy, dzieci idące w mundurkach do szkoły, stoliki oferujące na sprzedaż domowe wyroby takie jak kwaśna śmietana, sery i przetwory owocowe. To kraj, który zaskakuje na każdym kroku. Począwszy od gładkiej, lazurowej powierzchni Morza Karaibskiego, poprzez wulkaniczne łańcuchy i groźnie dymiące kratery, skaliste szczyty górskie, aż po spienione fale Oceanu Spokojnego. Wszystko zachwyca i powoduje, że chce się tu wracać, jeśli nie na zawsze, to choćby na parę, długich chwil.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (1)

 • Mira (gość)

  Mira (gość)

  06.12.14, 18:36

  Dziękuję za podzielenie się wrażeniami i pieknymi opisami.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5558

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14155

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6987

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8559

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7658

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7737

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6265

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6710

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5537

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6046

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4858

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32927

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73826

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111556

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze