Dziś jest 17.04.2024

Imieniny obchodzą Robert, Rudolf, Stefan, Anicet

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Chiki-chiki pod palmami

Autor: Magda Ramos

Data publikacji: 01.07.2011 14:13

Liczba odwiedzin: 11733

Tagi: ameryka środkowa i karaiby, kuba, hawana, seksturystyka, magda ramos

Socjalizm albo śmierć. Przyjaciel albo wróg rewolucji. Dobro partii albo dobro rodziny. Działalność czarnorynkowa albo legalne przymieranie głodem w imię idei groźnego Brodacza. Dzień spędzony w towarzystwie zagranicznego turysty albo miesiąc ciężkiej pracy. Prostytucja albo bieda. Kuba aż kipi od skrajności i często zmusza swoich mieszkańców do dokonywania niełatwych wyborów.

Kuba, tancerki w klubie Tropicana
Show w hawańskim klubie Tropicana. Fot. dariorug

Seks na wyspie to właściwie skarb narodowy. Jest jedną z niewielu przyjemności, na którą każdy może sobie pozwolić – bez ograniczeń, książeczek reglamentacyjnych i wielogodzinnego stania w kolejkach do sklepów ziejących pustką. Nie stanowi tematu tabu, jest wszechobecny, a bezpruderyjni mieszkańcy chętnie opowiadają o swoich potrzebach i przygodach. O seksie rozmawia się na ulicy, w klubach, restauracjach i kawiarniach, nadaje mu rozmaite nazwy: chiki-chiki, changa-malanga, bang-bang i hanky-panky. Poświęca mu się piosenki, a tańcząc naśladuje jego ruchy. Wyjątkowo otwarte podejście do tej kwestii, mity o gorących Kubankach, potrafiących zawrócić w głowie bardziej niż najmocniejszy rum, w dodatku oddających się za szampon lub mydło oraz opowieści o namiętnych Kubańczykach jako kochankach idealnych przyciągają turystów, spragnionych gorących wrażeń.

Kubańskie ferrari

W ustroju idealnym nie ma jednak miejsca na tak „antyspołeczne” zachowania jak prostytucja. Dlatego na Kubie brak domów publicznych, agencji towarzyskich i pań stojących pod latarniami. Oficjalnie. W praktyce jest to jeden z głównych celów seksturystyki, miejsce, gdzie masowo kierują się Europejczycy, zwłaszcza Niemcy i Włosi. Dzięki gorącym i temperamentnym Kubankom, o których brytyjskie gazety pisały niegdyś, że „są jak ferrari pośród prostytutek” każdy, nawet starzejący się i łysiejący pan z brzuszkiem ma szansę stać się prawdziwym playboyem.

Samotny, bogaty, żądny seksualnych przygód turysta to na wyspie kąsek wyjątkowo łakomy. Jest źródłem pożądanej przez wszystkich twardej waluty i otwiera drzwi do tego, co nieosiągalne. Dzięki niemu można wejść do restauracji, klubów, dobrze się ubrać, poznać zapach drogich perfum i zjeść porządny obiad. Jest szansą na lepsze życie, nadzieją na to, że być może uda się opuścić wyspę lub znaleźć towarzysza na stałe oraz formą społecznej nobilitacji, bo spacery pod rękę z kimś z zagranicy to w oczach Kubańczyków sprawa godna podziwu.

Jednym z głównych zadań nowej władzy porewolucyjnej było oczyszczenie ulic z prostytutek i żebraków oraz zapewnienie im wykształcenia i możliwości rozwoju zawodowego, czyli tego co wcześniej było właściwie niemożliwe. Szczytne hasła okazały się jednak czczą gadaniną, gdy po upadku ZSRR kraj pogrążył się w głębokim kryzysie, a 12-dolarowa pensja przestała wystarczać na zaspokajanie nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Wtedy właśnie narodziło się jinterismo, oznaczające wymianę usług seksualnych na jedzenie, ubranie, kosmetyki, pieniądze czy sponsoring. Jako zjawisko, które spotyka się ze społecznym przyzwoleniem, przerodziło się w strategię przetrwania. To duży, choć wciąż nielegalny biznes, dzięki któremu wiele rodzin ma szansę normalnie funkcjonować.

Mawia się, że w kraju Castro nawet prostytutki mają wyższe wykształcenie, a turyści łasi na wdzięki kubańskich piękności oprócz oddawania się uciechom alkowy, mogą porozmawiać ze swoimi latynoskimi kochankami o obrazach Van Gogha i literaturze rosyjskiej, nie znając hiszpańskiego. Wiele z nich to pracownice sektora publicznego, lekarki, nauczycielki lub studentki, które oddając się zazwyczaj podstarzałym obcokrajowcom, zarabiają na utrzymanie domu, rodziny lub studia. Wśród nich jest wiele nieletnich. Za miłosne igraszki z dziewczyną poniżej 17 roku życia można jednak słono zapłacić, bowiem kubańskie prawo surowo karze takie praktyki – za seks z nieletnią grozi 15 lat więzienia, a tym na Kubie daleko do luksusów. Przygodne, wakacyjne towarzyszki lepiej pytać więc o carnet de identidad, dokument potwierdzający pełnoletniość.

Seks za cenę więzienia

Tancerki z „Tropicany” –legendarnego klubu w Hawanie
 
Tancerki z „Tropicany” –legendarnego klubu w Hawanie
fot. Magda Ramos

Najwięcej jinteras można spotkać w turystycznych skupiskach takich jak Hawana, Varadero i Santiago de Cuba, gdzie kręcą się wokół klubów, barów i restauracji. Zazwyczaj towarzyszą im jinteros – naganiacze, nierzadko bracia i kuzyni oraz męscy odpowiednicy prostytutek, którzy wyszukują samotne turystki. Większość z nich zadowala się kwotą oscylującą w granicach 30 – 50 CUC (30 – 50$). Miejscem pracy najbardziej atrakcyjnych jinteras na Kubie jest legendarny klub „Tropicana” w Hawanie (odpowiednik paryskiego „Moulin Rouge”), gdzie dziewczęta polujące na samotnych turystów podają się za „studentki tańca”. Cena za korzystanie z ich usług jest już zdecydowanie wyższa (130 – 150 CUC, czyli 130 – 150 $). Jinteras ze stolicy są bardziej bezpośrednie i bezwzględne, niż te z prowincji, bo oprócz tego, że sprzedają swoje ciało, kradną wszystko, co wpadnie im w ręce. Niebezpieczeństwem jest też wielka niechęć Kubańczyków do używania prezerwatyw. Większość z nich nazywa je quitasensaciones, mordercami przyjemności i bardzo rzadko z nich korzysta.

Jinterismo jest ścigane przez policję. Ta zastrzega sobie prawo do legitymowania mieszanych par, a za trzykrotne notowanie z turystą u boku grożą 4 lata więzienia (turysta nie ponosi żadnych konsekwencji). Oficjalnie nikt nie przyznaje się do promowania seksturystyki, jednak w folderach wielu biur turystycznych oraz magazynach kierowanych do mężczyzn bez trudu można znaleźć informacje na ten temat. Jest to zjawisko tak powszechne, że jedna z linii lotniczych zamieściła w Internecie reklamę lotów do Hawany, która zamiast nurkowania w turkusowym morzu jako główną atrakcję przedstawiała dwie roznegliżowane Mulatki gotowe pozostać do usług turystów.

Pod ostrzałem policji są też hotele i casas particulares – kwatery prywatne. Zaproszenie dziewczyny w takie miejsce jest właściwie niemożliwe, gdyż wszędzie obowiązuje nakaz meldunkowy i każda osoba przekraczająca próg musi być odnotowana w księdze gości. Sprytni Kubańczycy i na to znajdują sposób, obok casas, których właściciele mają licencję są też te nielegalne, oferujące pokoje na godziny.

Seksturystyka to dla Kuby wciąż cenne źródło dewiz, a dla wielu coraz młodszych Kubanek sposób na przetrwanie. Jej wpływ na budżet kraju jest ogromny. Jedna prostytuująca się kobieta zapewnia pracę kilku osobom – właścicielom pokoi, taksówkarzom, pośrednikom. Zagraniczni turyści w towarzystwie jinteras wydają więcej pieniędzy w restauracjach, hotelach – większość z nich trafia do państwowej kasy. Tym sposobem kubański seks biznes, pomimo oficjalnego sprzeciwu władz wciąż ma się dobrze, a europejscy przewoźnicy hurtowo dostarczają na wyspę turystów łasych na wdzięki latynoskich piękności.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (2)

 • turistaz (gość)

  turistaz (gość)

  01.05.18, 12:52

  Jeśli macie jakieś ciekawe doświadczenia i chcecie się nimi podzielić to zapraszam na forum sex.turystyka.pl

  Zgłoś

 • 11.12.12, 01:52

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6151

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5757

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17993

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7192

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8816

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7794

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8035

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6481

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7041

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5697

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6270

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5038

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35848

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 78508

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6435

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 117362

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze