Dziś jest 25.04.2024

Imieniny obchodzą Jarosław, Marek, Elwira, Kaliksta

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Waluta

Na Kubie obowiązują dwie waluty: CUC - peso wymienialne (peso convertible) i CUP - peso niewymienialne / peso kubańskie (peso cubano, peso nacional, moneda nacional), zapisywane na Kubie MN.

W przypadku CUC występują banknoty o nominałach 1, 3, 5, 10, 20, 50 i 100 pesos oraz monety 1, 5, 10, 25, 50 centavos, 1 CUC i bardzo rzadko spotykany nominał 5 CUC w monecie.

CUC

Banknoty CUP mają takie same nominały jak CUC, czyli 1, 3, 5, 10, 20, 50 i 100 pesos, monety natomiast są o wartości 1, 5, 20 centavos oraz 1 i 3 peso. Moneta 3 peso cubano jest z wizerunkiem „Che“ Guevary i często jest sprzedawana turystom za większą wartość, albo „wymieniana“ za 3 CUC.

Peso wymienialne przez samych Kubańczyków jest nazywane "dolarem", bo do listopada 2004 to właśnie dolar królował na Kubie, a peso wymienialne wprowadzono by go zastąpić. Peso convertible (CUC) jest oficjalną walutą, ale ma wartość wyłącznie na terytorium Kuby. Od kwietnia 2005 r. peso convertible ma wartość wyższą o 8% od dolara amerykańskiego, z którym jest sztywno związane, tzn. wartość CUC w stosunku do pozostałych walut kształtuje się w zależności od kursu dolara. Ponadto operacja wymiany USD obłożona jest na terenie całego kraju obligatoryjnym 10 % podatkiem. W związku z tym na Wyspę bardziej korzystne jest zabranie euro niż dolarów, gdyż euro można wymienić bez wspomnianego podatku. Uwzględniając tę castrowską grabież, w praktyce za 1 USD otrzymuje sie 0,80 CUC. Podatek ten nie dotyczy innych walut. Na terenie Kuby możemy wymienić m.in.: euro, dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski. Waluty wymienia się w bankach i oficjalnych kantorach wymiany (CADECA skrót od hiszpańskiego casa de cambio).

Odradzam wymianę na lotnisku i w hotelach - mają najgorszy kurs. I wcale nie jest prawdą, że kurs jest narzucony odgórnie i wszędzie jest taki sam. Polecam więc wymienić na lotnisku tyle, by mieć na dojazd do miasta i na przeżycie jednego dnia, a resztę wymienić później.

Stosunek wartości CUC do CUP wynosi: 1:24 przy sprzedaży i 1:25 przy zakupie. Za peso niewymienialne (CUP) trudno jest jednak cokolwiek kupić w wolnej sprzedaży. Można płacić za publiczny transport miejski i niektóre imprezy kulturalne oraz jedzenie w przyulicznych budkach, owoce, warzywa i mięso np. na targu. Wszystko pozostałe - kosmetyki, napoje chłodzące, jedzenie - kupuje się za peso wymienialne.

Banknoty obu systemów mają takie same nominały. Trzeba więc uważać, by nie dać się oszukać. Jest to częsty "myk" Kubańczyków wobec turystów, że wydają resztę w peso nacional, zamiast w peso convertible, ale raczej zdarza się to tylko przy transakcjach, nazwijmy to „ulicznych", a nie w hotelach czy restauracjach. Oczywiście w życiu codziennym Kubańczyków takie transakcje mają miejsce, że daje się CUC, a resztę dostaje się CUP (np. w taksówce). Zwykle jest to właśnie w tę stronę, raczej nie CUP>CUC. Jeśli nie mamy pewności co i gdzie możemy kupić za peso nacional, lepiej ich po prostu nie wymieniać.

Polecam zapoznać się z tym, jak wyglądają kubańskie pieniądze i to, co należy zapamiętać to to, że peso convertible są z pomnikami. Jeśli płacimy w CUC, a jako resztę dostaniemy banknot z popiersiem, to natychmiast reagujemy, bo to oznacza, że dostaliśmy peso nacional, a więc 1/25 tego, co powinniśmy.

Poniżej dla porównania banknot 3 CUC i 3 CUP:
3 CUC
3 CUC
3 CUP

[/align]

Opinie (2)

Liczba opinii: 2 |

Średnia ocen: 5.00

  • Gal (gość)

    Gal (gość)

    08.03.12, 22:57

    bardzo pomocne informację

    Zgłoś

  • Joanna (gość)

    Joanna (gość)

    24.02.12, 10:52

    ++++++

    Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące