Dziś jest 19.04.2024

Imieniny obchodzą Adolf, Tymon, Pafnucy, Adolfa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Zdrowie

Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Zalecane są jednak WZW A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny. Niemniej jeśli nie planuje się jakichś ekstremalnych wyczynów, to raczej nie trzeba się szczepić.

Informacja ze strony konsulatu RP w Hawanie:

"Występuje okresowo zagrożenie takimi chorobami jak: ameba, lamblia, denga (w tym denga krwotoczna), krwotoczne wirusowe zapalenie spojówek. Najczęściej jednak występują zatrucia pokarmowe, w szczególności potrawami z owocami morza. Nie wolno pić nieprzegotowanej wody ani spożywać niemytych warzyw i owoców. Odradza się spożywania sałaty i rzodkiewek. Częste są również przypadki poparzeń słonecznych oraz zaburzenia funkcjonowania układu krążenia wywołane wysoką temperaturą powietrza, jego dużą wilgotnością i nagłymi skokami ciśnienia (zwłaszcza w okresie cyklonów tropikalnych). W okresie cyklonów (od czerwca do listopada) nasilają się również stany apatii, depresji lub rozdrażnienia. Z uwagi na występujące okresowo burze elektromagnetyczne osoby używające rozruszników serca powinny zasięgnąć przed podróżą porady lekarza specjalisty. Nie wszystkie miejscowe biura podróży zapewniają opiekę lekarską uczestnikom wycieczek grupowych. W niektórych większych hotelach jest lekarz pierwszego kontaktu (koszt wizyty to ok. 30 CUC). W Hawanie specjalistyczną opiekę medyczną na dość dobrym poziomie oferują: Centro de Investigaciones Medico-Quirurgicas CIMEQ (Calle 216 y 11B, Siboney), Clínica Central Cira García (Calle 20 y avenida 41 No. 4101, Miramar), Hospital Hermanos Ameijeiras (Calle San Lazaro 701, Centro Habana), Hospital Ortopedico Frank Pais (Avenida 51 No. 19603, Marianao), Centro Internacional de Retinosis Pigmentaria (Calle L y 13, Vedado). Apteki międzynarodowe (np. przy ww. klinice Cira Garcia) oferują leki w bardzo ograniczonym zakresie, a ich ceny są bardzo wysokie. Dzień pobytu na oddziale (z wyżywieniem, bez lekarstw i zabiegów) kosztuje 130 CUC za pierwszy dzień pobytu i 90 CUC za każdy następny, wizyta lekarska - od 30 do 50 CUC, założenie gipsu - ok. 25 CUC, zabiegi stomatologiczne 20-50 CUC, pełne badanie krwi - ok. 180 CUC, USG - 250-350 CUC, RTG - ok. 45 CUC. Placówki honorują karty kredytowe, o ile nie są one wydane przez banki amerykańskie lub z kapitałem amerykańskim. Za usługi wystawiane są rachunki, które mogą stanowić podstawę do ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów leczenia. Placówki służby zdrowia dla cudzoziemców znajdują się ponadto w Varadero, Pinar del Rio, Villa Clara, Cienfuegos, Trinidad, Guardalavaca i Santiago de Cuba."


APTECZKA

Chcąc być przygotowanym na wszelkie okoliczności (zwłaszcza jeśli podróżujemy na własną rękę, a nie z biurem podróży, kiedy wiemy, że na miejscu jest zawsze pilot lub rezydent, który nam pomoże w sytuacji kryzysowej) musimy wziąć ze sobą więcej leków niż w przypadku podróży w inne rejony świata. Leki na Kubie są drogie i nie zawsze dostępne, nawet w aptekach za „twardą“ walutę, a jeśli są, to ich koszt znacznie uszczupli nasz portfel. Zwykły antybiotyk to wydatek rzędu 150 zł.

A zatem zabieramy leki p/bólowe, p/grypowe, p/biegunce, na zatrucia, p/wymiotne, lek hamujący katar, rozkurczowe (No-spa), zwłaszcza dla kobiet; antybiotyk 3 dniowy (drogi oddechowe, przeziębienie, biegunka), plus inny antybiotyk na np. zmiany skórne, gardło; tabletki od bólu gardła; żel spirytusowy do odkażania rąk; rękawiczki lateksowe; steristripy – opatrunki na głębsze rany; na zamknięte i gojące się rany maść z antybiotykiem; specyfik na ukąszenia owadów; repelenty (dodatkowo ewentulnie moskitiera – głównie przeciwko komarom roznoszącym na Kubie dengę); środek przeciwgrzybiczy; jeśli ciężko znosisz zmiany diety przyda się coś na układ pokarmowy, żeby się przestawić na inną florę bakteryjną; ewentualnie również wapno, Rutinoscorbin, witamina C.

Opinie (3)

Liczba opinii: 3 |

Średnia ocen: 5.00

  • Gal (gość)

    Gal (gość)

    08.03.12, 22:53

    super

    Zgłoś

  • Joanna (gość)

    Joanna (gość)

    24.02.12, 10:50

    +

    Zgłoś

  • anijas (gość)

    anijas (gość)

    24.02.12, 05:28

    Obrazowo opisane, cenne uwagi

    Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące