Dziś jest 19.07.2024

Imieniny obchodzą Alfred, Wincenty, Wodzisław, Arseniusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Salwador – najnowsze artykuły i relacje

Salwador

Futbol to pasja milionów. Futbol to najbardziej lubiany sport w krajach latynoskich. Futbol to też przyczyna konfliktu, który 15 czerwca 1969 roku wybuchł pomiędzy dwoma maleńkimi państwami latynoskimi – Hondurasem i Salwadorem. W meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata Salwador wygrał 3 : 0. Wynik wystarczył, by wywołać „wojnę stu godzin”, która do historii przeszła jako wojna futbolowa.

Konflikty i chaos w górzystym Salwadorze są stale obecne i wybuchają regularnie tak jak tutejsze aktywne wulkany. Barwna egzotyka, wspomnienia po żyjących tu niegdyś prekolumbijskich cywilizacjach oraz burzliwa historia nowożytna, której świadectwem są pamiątki w postaci fortec, armat i pozostałości porewolucyjnych przyciągają jednak coraz większą liczbę turystów, nie bojących się ryzyka i ciekawych tego najmniejszego kraju międzymorza amerykańskiego.

Niewątpliwą atrakcją Salwadoru – „Zbawiciela”, w którym narodziła się teologia wyzwolenia, głosząca hasła o Chrystusie walczącym z karabinem na ramieniu, stanowią nie tylko liczne wulkany (m.in. San Salvador, Santa Ana), ale również rolnicze doliny, w których nie brak posiadłości z czasów kolonialnych oraz urokliwe, małe miasteczka z zabytkowymi kościołami. Niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza miłośnikom surfowania, zapewni wizyta na słynącym z piaszczystych plaż i zapierających dech w piersiach widoków Słonecznym Wybrzeżu (Costa del Sol).

Parki Narodowe El Imposible, Montecristo oraz Cerro Verrde, także malownicze tereny wokół wypełniającego wulkaniczną kalderę jeziora Lago Coatepeque, będą doskonałym pretekstem do odbycia pieszych wycieczek, zaś dobrze zachowane obiekty (m.in. ruiny centrum religijnego w Chalchupa) po rdzennej kulturze Pipilów, która osiągnęła wysoki poziom cywilizacyjny w czasach prekolumbijskich, staną się okazją do poznania tutejszej historii.

Salwador jest uznawany za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Tutaj powstała znana z bezwzględności i tatuaży na całym ciele Mara Salvatrucha – gang, który w imię swoich ideałów dopuszcza się okrutnych zbrodni. Jeśli jednak nie chcemy poddawać się uprzedzeniom i stereotypom, ulegać złowrogim, zniechęcającym artykułom prasowym głoszącym, że jest to miejsce, w którym nawet „wrony zawracają”, a poza ciemną stroną potrafimy dostrzec jasne odcienie – nie bójmy się jechać i nie wykreślajmy go z naszej turystycznej mapy.

Oprócz rejonów, w których naprawdę świszczą kule, są tu również tereny spokojne i bezpieczne, gdzie bezinteresowni, niezepsuci turystycznym biznesem Salwadorczycy nie potraktują nas jak „chodzących dolarów”, a zamiast rachunku postawią na stole filiżankę pysznej kawy. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa wizyta nawet w takim państwie może okazać się niezapomnianą przygodą i obfitować w niezwykłe wspomnienia, bo Salwador choć niewielki powierzchnią, jest z pewnością wielki duchem swoich mieszkańców.

Salwador – najczęściej czytane

Ekspert Podróży – Salwador

 • Anita Demianowicz

  Anita Demianowicz

  Autor: Anita Demianowicy

  Data publikacji: 24.04.2013 12:46

  Liczba odwiedzin: 30287

  Zawsze sporo jeździłam. Były to jednak zwykle 2 – 3 tygodniowe urlopy i nigdy w pojedynkę. Te kilkanaście dni przestały mi jednak wystarczać. Czułam, że muszę ruszyć w świat. Sama. Zmieniłam swoje dotychczasowe życie, rozstałam się z korporacją, w której pracowałam, by zacząć wreszcie robić to, co kocham, czyli podróżować i wreszcie na poważnie zająć się pisaniem. »

 • Kwestionariusz Podróżnika

  Kwestionariusz Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 24.04.2013 09:55

  Liczba odwiedzin: 3606

  Anita Demianowicz »

Wybierasz się do Salwadoru? Zadaj pytanie Ekspertowi Podróży! (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Salwadorze

Brak artykułów

Jedziesz do Salwadoru? Przeczytaj też o sąsiadach!

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Hondurasu w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Ameryce Środkowej i Karaibach