Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Antarktyda – Lodowa Królowa

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 20.06.2011 13:19

Liczba odwiedzin: 7346

Tagi: antarktyda, ziemia ognista, ushuaia, artykuły, anna matelska

Gdzie na wakacje? Oczywiście do ciepłych krajów! – odpowie przeciętny urlopowicz. Tylko wyrafinowany turysta odważy się szukać egzotyki w najmroźniejszych zakątkach kuli ziemskiej. Wyjazd na południe wcale nie musi oznaczać Hiszpanii czy Egiptu. Na samym „czubku” półkuli południowej leży najbardziej tajemniczy z lądów. Jaka właściwie jest Antarktyda?

Antarktyda
Najbardziej tajemniczy z lądów – Antarktyda

Niezdobyta

Najbardziej odizolowany kontynent był jednocześnie jedynym niezamieszkanym przez ludzi w czasach prehistorycznych. Od XVIII wieku odkrywcy europejscy sukcesywnie zbliżali się do Antarktydy, przekraczając koło podbiegunowe. Jednak trudności z pokonywaniem grubej kry lodowej sprawiły, że dopiero w XIX wieku rosyjska ekspedycja dotarła do „siódmego kontynentu”. O zdobycie samego bieguna południowego rywalizowali natomiast na początku XX wieku dwaj badacze – Robert Falcon Scott i Roald Amundsen. Ostatecznie Amundsenowi udało się jako pierwszemu dokonać tego wyczynu w 1911 roku.

Szczegółowe badania kartograficzne, geologiczne, oceanograficzne i biologiczne Antarktydy to dopiero druga połowa XX wieku. A zdecydowanie jest co badać, choć ze względu na niesprzyjające warunki, fauna i flora Antarktydy jest wyjątkowo rachityczna. Fascynuje jednakże specyfika tamtejszego środowiska, tworząca jakby inny świat, pokryty lądolodem, przez pół roku pogrążony w nocy polarnej.

Objętość masy lodowej Antarktydy szacowana jest na około 30 milionów kilometrów sześciennych, a lód ten na znacznych obszarach wkracza w obszary morskie. Pod jego powierzchnią znajduje się również około 145 jezior. Jedyna rzeka kontynentu, Onyx, płynie tylko latem na długości 30 kilometrów i jest zasilana wodami z topniejącego lodowca Wright.

Na Antarktydzie znajduje się również sześć biegunów: geograficzny, magnetyczny, geomagnetyczny, zórz, zimna i niedostępności. Kontynent ten jest częścią Antarktyki, czyli obszaru obejmującego również okoliczne wyspy, razem około 13,5 miliona kilometrów kwadratowych.

Biały Ląd to swoista ziemia niczyja. Nie zamieszkuje go żadna ludność, nie licząc około tysiąca osób personelu stacji badawczych. Nie należy do żadnego państwa, choć co najmniej siedem z nich rości sobie względem Antarktydy pretensje terytorialne, potwierdzone zawartym w 1959 roku Traktatem Antarktycznym. Podstawę gospodarki regionu stanowi połów ryb i ssaków morskich oraz... turystyka, która rośnie gwałtownie z roku na rok. O ile w roku 2005 Antarktydę odwiedziło około 20 tysięcy śmiałków, o tyle w zeszłym roku liczba ta sięgnęła już prawie 40 tysięcy!

Warto wiedzieć, że ten boom turystyczny ma niestety swoją czarną stronę. Żaden kraj nie poczuwa się do sprawowania pieczy nad antarktyczną turystyką, co jest niebezpieczne z ekologicznego punktu widzenia. Nawet taka drobna sprawa jak załatwianie przez turystów potrzeb fizjologicznych poza stacją może spowodować zmiany, na przykład w populacji drobnoustrojów glebowych.

Atrakcyjna

„Połyskująca biel, lśniący błękit, krucza czerń, ta ziemia w słonecznym świetle wygląda bajkowo. Wzniesienie za wzniesieniem, szczyt za szczytem – spękany, jak żaden na naszej planecie, leży dotąd nieoglądany, nietknięty ludzką stopą dziki ląd...” – tak o Antarktydzie pisał Roald Amundsen. Właściwie niewiele zmieniło się przez sto lat – nadal jest to ziemia dzika, nieokiełznana i oferująca widoki, które porównać można chyba tylko ze zdjęciami z kosmosu. Dziś jednak Antarktyda stała się dużo łatwiej dostępna dla szarego człowieka. Oczywiście, nikt nie mówi od razu o wyprawie na biegun południowy (choć właściwie czemu nie, być może ktoś z nas zostanie kiedyś następcą Marka Kamińskiego). Na początek biura podróży proponują jednakże wycieczki zaledwie zahaczające o brzegi Antarktydy. Jakie konkretnie atrakcje mogą czekać turystów na Białym Lądzie?

Przede wszystkim podróż ku Antarktydzie odbywa się na pokładzie lodołamacza, często bardzo luksusowego. Statki tego typu posiadają komfortowe mesy, biblioteki i sale DVD, zaopatrzone są również w flotylle zodiaków – małych, pontonowych łodzi z silnikiem zaburtowym. Na takich łódkach turyści mogą pływać po oceanie wśród lodowców i lądować na plażach Antarktydy, pozbawionej portów morskich.

Rejsy startują zwykle z argentyńskiej wyspy – Ziemi Ognistej, a konkretnie z położonej nad kanałem Beagle miejscowości Ushuaia, zwanej często najdalej na południe wysuniętym miastem kuli ziemskiej. Niezwykle malownicza Ushuaia położona jest w miejscu, w którym dzikie grzbiety Andów gwałtownie „wpadają” do morza.

Nad spokojnym i malowniczym kanałem Beagle wznoszą się strome zbocza gór, w niższych partiach porośnięte drzewami, a w wyższych pokryte śniegiem. Prawdziwie atrakcyjne widoki zaczynają się jednak po minięciu przylądka Horn, gdy statek wpływa do 460-kilometrowej cieśniny Drake’a, legendarnej bariery dla żeglarzy, gdzie wraz z Dryfem Wiatrów Zachodnich przemieszczają się silne sztormy. W połowie głębokiej na ponad 3000 tysiące metrów cieśniny następuje przejście z ciepłych wód Atlantyku i Pacyfiku przez tzw. strefę konwergencji na wiecznie lodowate wody Antarktyki. Już tam można wypatrzeć pierwsze góry lodowe.

Ważnym punktem programu każdej wycieczki na Antarktydę są Szetlandy Południowe, a konkretnie wyspa Deception, powstała z krateru wulkanu, który wybuchł i został zalany wodą. Na wyspie znajdziemy gorące źródła geotermalne i porzuconą stację wielorybniczą. Przy odrobinie szczęścia można zauważyć kilka gatunków pingwinów, petreli, mew i skuł.

Interesującym przystankiem jest wyspa Curville, znajdująca się już w obrębie Antarktyki, wciśnięta między górzysty Półwysep Antarktyczny, a wyspę Danco. Okoliczne krajobrazy zachwycą nawet największego przeciwnika zimy. Niemal pionowy, skalisty klif wyspy okrywają szczeliny wypełnione śniegiem i kolorowy płaszcz mchów i porostów. Do wody schodzą olśniewająco białe języki lodowców, pocięte siecią granatowych pęknięć. Całości dopełniają dryfujące góry lodowe, przybierające niekiedy fantastyczne kształty i kolory, emanujące spod powierzchni krystalicznie czystej wody własnym, błękitnym światłem. Pomiędzy nimi turyści mogą pływać na zodiakach, by wylądować na wyspie Curville, na której znajdują się liczne kolonie pingwinów białobrewych.

Przez pobliski kanał Lemaire można dotrzeć do wyspy Petermann, na której żyją pingwiny Adeli i kormorany niebieskookie oraz do wyspy Pleneau, zamieszkałej przez słonie morskie. Sam kanał jest miejscem wyjątkowo cichym i bezwietrznym, którego spokój zakłóca co jakiś czas grzmot powodowany przez odpadające od lodowców bryły, dodatkowo potęgowany przez echo. Wrażenia audiowizualne – niezapomniane.

Miłośnicy antarktycznej fauny koniecznie powinni odwiedzić zatokę Charlotte. Dotrzeć można do niej zodiakami przez usianą górami lodowymi cieśninę de Gerlache. W zatoce żyją wieloryby oraz kilka gatunków fok, takich jak uchatki, foki drapieżne i cętkowane, lamparty morskie i krabojady.

Spragnionym kontaktu z ludźmi i ciekawym szczegółów dotyczących warunków życia na Antarktydzie polecić należy wizytę w jednej ze stacji polarnych. Pracownicy tego typu placówek słyną z gościnności i chętnie opowiadają ciekawostki dotyczące antarktycznego świata.

Mrożąca krew w żyłach

Wybierający się na Antarktydę muszą być świadomi tamtejszych ekstremalnych warunków. Mały kąt wysokości słońca sprawia, że mróz panuje na Biały Lądzie w ciągu całego roku. Średnia temperatura wynosi -55 stopni Celsjusza, choć w 1983 roku na Antarktydzie zanotowano absolutne minimum temperatury: -89 stopni na stacji Wostok! Przy czym warto wiedzieć, że przy temperaturze około -60 stopni zamarza płyn w gałkach ocznych. Do tego dochodzą jeszcze wyjątkowo silne i długotrwałe wiatry, wiejące z wnętrza kontynentu.

Ze względu na specyficzne warunki klimatyczne, na Antarktydę turyści wybierają się właściwie wyłącznie pomiędzy październikiem a marcem, gdyż wtedy panuje tam lato. W miesiącach tych możemy spodziewać się „tylko” -35 stopni Celsjusza!

Najbardziej mrożąca krew w żyłach może się jednak okazać cena planowanej wycieczki. Antarktyda jest najdroższym kontynentem świata i ceny wypraw proponowanych przez biura podróży sięgają 30 tysięcy złotych od osoby.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Dojazd

    Samolotem do Argentyny (Buenos Aires), stamtąd samolotem do Ushuaia i dalej statkiem (lodołamaczem).

  • Na granicy

    Antarktyda – wizy nie są wymagane.
    Argentyna – obywateli polskich udających się do Argentyny na okres do 90 dni nie obowiązują wizy. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.

  • Koniecznie zobacz

    Kanał Beagle, Cieśnina Drake’a, wyspa Deception, wyspa Curville, kanał Lemaire, wyspa Petermann, wyspa Pleneau, zatoka Charlotte.

  • Zdrowie

    Na Antarktydzie nie są wymagane żadne szczepienia. Podstawowym zagrożeniem są niskie temperatury, możliwe na przykład odmrożenia.

  • Pieniądze

    Antarktyda nie posiada własnej waluty. Przydatne mogą się okazać dolary. W Argentynie walutą jest peso argentyńskie (ARS).

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (1)

  • Paula (gość)

    Paula (gość)

    06.03.14, 01:55

    Wyobrażam sobie jak tam musi być pięknie.

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5692

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7145

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7720

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6899

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6209

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34265

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76461

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 114988

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze