Dziś jest 29.11.2022

Imieniny obchodzą Błażej, Saturnin, Fryderyk, Bolemysł

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Australia – najnowsze artykuły i relacje

Australia

Miejsce wyjątkowe, ponieważ stanowi zarazem kontynent jak i państwo. Jako kontynent – Australia jest najmniejsza na świecie, jako kraj – szósta co do wielkości. W granicach państwa znajduje się również Tasmania oraz kilka pomniejszych wysp.


Można pokusić się o określenie, że Australia jest klimatycznie trudnym zakątkiem świata. Więcej tam pustyń niż na jakimkolwiek innym kontynencie, aż 2/3 powierzchni kraju leży w klimacie suchym lub półsuchym. Pustynia Australijska (składające się z 4 połączonych ze sobą pustyń) jest drugą co do wielkości pustynią świata. Z drugiej strony (przynajmniej!) jest to kontynent stosunkowo płaski – średnia wysokość wynosi niewiele ponad 200 metrów, zaś najwyższy szczyt (zwany nota bene Górą Kościuszki) ma 2228 m n.p.m.


Tym klimatem wzgardzili zarówno Portugalczycy (pierwsi biali odkrywcy), jak i Holendrzy (którzy jednak nie mogli oprzeć się pokusie i przed odpłynięciem nazwali Australię Nową Holandią). Kolejni osadnicy to już XVIII wieczni więźniowie pochodzący z Anglii, Walii i Szkocji. Po odbyciu kary najczęściej zostawali w Australii na stałe. Spadkiem po Anglikach jest język i lewostronny ruch drogowy. Oczywiście pierwszymi osadnikami byli Aborygeni – zdaniem naukowców dotarli na ziemie australijskie około 60 tysięcy lat temu. Dziś nadal obserwuje się migracje na dużą skalę, głównie ludności azjatyckiej. Jak podają statystyki – co czwarty mieszkaniec tego kraju nie urodził się na jej terenie.


Przedmiotem konfliktu jest współcześnie góra Urulu (Ayers Rock), przez Aborygenów uważana za święte miejsce, przez turystów zaś za największą atrakcję. Spór toczy się wokół wchodzenia na górę. Wspinaczka jest bardzo niebezpieczna, co roku kilka osób ginie w tym miejscu. Coraz częściej jednak wśród podróżników widać postawę większego szacunku do panujących obyczajów i swego rodzaju modę na niewchodzenie na Urulu. Wspinanie się na nią jest także zabronione w czasie trwania australijskiego lata między godziną 10 a 16 – to ze względu na niemiłosierne upały.


Status miasta otrzymują tylko największe miejscowości, co może przyczyniać się do wrażenia, że jest ich tam dość mało. Najbardziej znaczące to Canberra – stolica, Sydney (często brana za stolicę), w którym znajduje się słynny budynek Opery oraz Melbourne, uznane dwukrotnie przez magazyn „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie”.


Koniecznie należy wspomnieć o niespotykanej nigdzie indziej florze i faunie – jest wynikiem izolacji kontynentu, stąd taka obfitość endemitów żyjących właśnie tam. Australię zamieszkują więc słynne kangury, torbacze, czy psy Dingo (sprowadzone zresztą z Azji). Z roślin wymieńmy chociażby karłowate akacje i eukaliptusy. Nie wolno pominąć też Wielkiej Rafy Koralowej – największej z pośród raf, znajdującej się u wybrzeży Australii. Przyciąga turystów i nurków z całego świata, co nie powinno dziwić – drugiej tak bogatej i rozległej nie znajdziemy nigdzie indziej.


Dla Europejczyków może stanowić kontynent egzotyczny: ze względu na odległość, bo to przecież antypody, jak i różnorodność. Bo Australia to istny tygiel kulturowy – bogactwo ras i narodowości odpowiada bogactwu przyrody. To też miejsce o dwojakiej naturze – kraj i kontynent jednocześnie, miejsca ścierania się tradycji i nowoczesności, miejsce, którego trzeba doświadczyć na własnej skórze.

Australia – najczęściej czytane

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Blog z Australii

Ekspert Podróży – Australia

 • Weronika Nakonieczny

  Weronika Nakonieczny

  Autor: Weronika Nakonieczny

  Data publikacji: 29.05.2013 13:11

  Liczba odwiedzin: 11959

  Ponad 190 miast w 22 krajach to aktualny stan mojej mapy. Ale wiecie co? To zdecydowanie dopiero sam początek ! »

 • Kwestionariusz Podróżnika

  Kwestionariusz Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 29.05.2013 13:23

  Liczba odwiedzin: 1697

  Weronika Nakonieczny »

WYBIERASZ SIĘ DO AUSTRALII? ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI PODRÓŻY! (1)

Liczba opinii: 1 |

Średnia ocen: 5.00

 • andzia (gość)

  andzia (gość)

  19.05.14, 18:36

  super

  Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Australii

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Jedziesz do Australii? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Nowozelandzkie migawki

  Nowozelandzkie migawki

  Autor: Joanna Ferlian-Tchórzewska

  Data publikacji: 27.02.2012 10:46

  Liczba odwiedzin: 40437

  Galeria zdjęć z Nowej Zelandii »

  Tagi: australia i oceania, nowa zelandia, milford sound, tongariro, hobbiton, zadanie 3 fotorelacja, joanna ferlian-tchórzewska, fotorelacje

 • Papua dla odważnych

  Papua dla odważnych

  Autor: Magdalena Markiewicz

  Data publikacji: 10.02.2012 03:07

  Liczba odwiedzin: 9581

  Polowania na czarownice, kanibalizm, ludzie żyjący w epoce kamiennej, nieznający osiągnięć współczesnej cywilizacji? Dzikie plemiona, ludowe obrzędy i rytuały, nietknięta przez człowieka natura, krokodyle ludojady? Tak, istnieje jeszcze takie miejsce na Ziemi. To Papua-Nowa Gwinea. Miejsce wypraw badaczy i naukowców, mekka prawdziwych podróżników. Ta pozycja nie często gości w katalogach biur podróży. »

  Tagi: australia i oceania, papua-nowa gwinea, port moresby, nowa gwinea, artykuły, zadanie 1

 • Nowa Zelandia – raj na końcu świata

  Nowa Zelandia – raj na końcu świata

  Autor: Joanna Ferlian-Tchórzewska

  Data publikacji: 08.02.2012 14:13

  Liczba odwiedzin: 6117

  30 godzin w powietrzu, 4 starty, 4 lądowania, dokładnie pół doby wcześniej niż w Polsce wstaje tu słońce. W Polsce sypie śnieg, podczas gdy tu wita nas schyłek lata. Trzy tygodnie, 5000 km, dwie wyspy, setki zachwytów, w tym kilka takich, że z gardła wydobywa się okrzyk (niekoniecznie cenzuralny) albo przeciwnie – brakuje słów, jak dziecku, któro pierwszy raz widzi żywą żyrafę. Nowa Zelandia, podróż marzeń po drugiej stronie kuli ziemskiej. »

  Tagi: australia i oceania, nowa zelandia, auckland, rotorua, tongariro, milford sound, queenstown, zadanie 1, joanna ferlian-tchórzewska

 • Timor Wschodni – zapomniany świat

  Timor Wschodni – zapomniany świat

  Autor: Mateusz Pannert

  Data publikacji: 08.02.2012 02:22

  Liczba odwiedzin: 6969

  Przyglądając się Timorowi Wschodniemu można odnieść wrażenie, że patrzymy na państwo i ludzi zapomnianych przez resztę świata, którzy dzięki swoim usilnym staraniom w końcu skupili na sobie odrobinę uwagi. To jak dziś odbierzemy Timor zależy tylko od naszego punktu widzenia i chyba jedynie taki truizm tu pasuje. Natężenie emocji, historii, obrazów, wspomnień związanych z tym miejscem jest tak duże, że wymyka się jednoznacznym ocenom. Tak czy inaczej spotykamy się dziś z państwem ekstraordynaryjnym i wyjątkowym pod każdym względem, którego dusza aż prosi się o odkrycie. »

  Tagi: azja, timor wschodni, dili, manatuto, baucau, artykuły, zadanie 1

 • Yogyakarta, czyli festyn w Łoniowie po indonezyjsku

  Yogyakarta, czyli festyn w Łoniowie po indonezyjsku

  Autor: Malwina Peszka

  Data publikacji: 10.08.2011 10:51

  Liczba odwiedzin: 3992

  To kolejne miejsce, które udało mi się na Jawie odwiedzić. Yogyakarta, zwana potocznie Yogyą, centrum kulturowo-naukowe Jawy. Miasto położone w centralnej jej części u podnóża wulkanu Merapi (który w grudniu 2010 roku pozbawił życia i domów wielu Indonezyjczyków). Znajduje się tu wiele uniwersytetów, na których uczą się studenci z całego świata. »

  Tagi: azja, indonezja, jawa, yogyakarta, mali z bali, relacje, podróżnicy

 • Sen to czy... Jawa?

  Sen to czy... Jawa?

  Autor: Malwina Peszka

  Data publikacji: 28.07.2011 10:55

  Liczba odwiedzin: 4716

  Tym właśnie artykułem rozpoczynamy niezwykłą podróż po Jawie. Początkowo parę informacji tytułem wstępu: »

  Tagi: azja, indonezja, jawa, dżakarta, dieng, sembungan, parambanan, borobudur, relacje, podróżnicy, mali z bali

 • Samotnie przez wyspę Flores

  Samotnie przez wyspę Flores

  Autor: Malwina Peszka

  Data publikacji: 27.07.2011 16:08

  Liczba odwiedzin: 4933

  Zwabiona kolejną okazyjną ceną biletów lotniczych, nie zastanawiałam się długo. Wybór miejsca był oczywisty. Flores – indonezyjska wyspa wchodząca w skład Małych Wysp Sundajskich. Na południowy-wschód od wyspy położona jest wyspa Timor, na południowy-zachód Sumba, a na północ – Celebes. Na długo przed podróżą byłam w kontakcie z polskim księdzem, który pracuje w Maumere (zachód Flores) w jednym z lokalnych kościołów. Polecone przez niego miejsce miało być rajem na ziemi. »

  Tagi: azja, indonezja, flores, kelimutu, podróżnicy, relacje, podróżnicy, mali z bali

 • Papua-Nowa Gwinea

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 25.07.2011 15:36

  Liczba odwiedzin: 6282

  Podróż do serca Papui-Nowej Gwinei, to w rzeczywistości podróż w czasie; jadąc tutaj, cofamy się do epoki, w której żyją ludzie blisko związani z matką ziemią, lokalnymi tradycjami, nie znającymi innego języka poza swoim, niepiśmiennymi, mieszkającymi często w domach na palach (powodzie w porze deszczowej), żyjących dzięki licznym tutaj darom lasów, rzek i oceanu. »

  Tagi: australia i oceania, papua-nowa gwinea, port moresby, madan, sepik, artykuły, angelina sielewicz

 • O różnorodności na Bali

  O różnorodności na Bali

  Autor: Malwina Peszka

  Data publikacji: 25.07.2011 11:43

  Liczba odwiedzin: 2504

  Czy Bali to na pewno tylko piękne plaże, bujna, tropikalna przyroda i wypoczynek pod palmą? A może na wyspie kryje się znacznie więcej? Czego można się spodziewać po Bali? »

  Tagi: azja, indonezja, bali, mali z bali, relacje, podróżnicy

 • Jechać, ale jak? Podróżowanie po Bali

  Jechać, ale jak? Podróżowanie po Bali

  Autor: Malwina Peszka

  Data publikacji: 25.07.2011 11:24

  Liczba odwiedzin: 7711

  Zasady rozumiane jako ich brak, podobnie jak w Indiach, czyli kto głośniej i bardziej intensywnie używa klaksonu, ten wygrywa. Na drodze tłok: skutery, samochody, ludzie, zwierzęta, rowery, ciężarówki – często niesprawne, ostatnio na Bali takowa była przyczyną wielkiej tragedii; w wypadku na drodze do Uluwatu, na południe Bali ciężko rannych zostało aż 16 osób. Przyczyna? Niesprawne hamulce ciężarówki, których policja oczywiście nie sprawdza. »

  Tagi: azja, indonezja, bali, mali z bali, relacje, podróżnicy

 • Maorysi – kultura ciągle nieznana

  Maorysi – kultura ciągle nieznana

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 21.07.2011 13:47

  Liczba odwiedzin: 47138

  Kto nie słyszał o Maorysach? Po sukcesie „Władcy pierścieni” i „Opowieści z Narni: książę Kaspian” chyba już każdy wie, kto zamieszkuje Nową Zelandię. Fani tatuaży i rugby również. Zabieram Was w podróż po bogatej maoryskiej kulturze – świadectwie narodu, który mimo zeuropeizowania, przeżywa renesans i potrafi pokazać piękno, świętość i tradycję w rzeczach zwykłych, a także zarazić tym innych. »

  Tagi: australia i oceania, nowa zelandia, auckland, artykuły, angelina sielewicz

 • Lombok – Indonezja inaczej

  Lombok – Indonezja inaczej

  Autor: Malwina Peszka

  Data publikacji: 20.07.2011 13:24

  Liczba odwiedzin: 4739

  Indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, położona między Bali a Sumbawą. Pomiędzy Lombokiem i Bali przebiega linia Wallace'a. To właśnie brytyjski uczony Alfred Russel Wallace wytyczył granicę, po której przekroczeniu możemy odnieść wrażenie, że oto jesteśmy w przyrodniczo innym świecie. »

  Tagi: azja, indonezja, lombok, bayan, podróżnicy, mali z bali, relacje

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Australii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Australii i Oceanii