Dziś jest 22.02.2024

Imieniny obchodzą Małgorzata, Marta, Piotr, Konkordia

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Australijska gorączka złota

Autor: Tomasz Pakuła

Data publikacji: 25.07.2012 10:44

Liczba odwiedzin: 15371

Tagi: australia i oceania, australia, awantura w kraju kangurów artykuł, inspiracje, tomasz pakuła, inspiracje artykuły

Historia 70-kilowej bryły złota, znalezionej w Ballarat półtora wieku temu, wciąż rozpala wyobraźnię perspektywą bogactwa, jakby to było wczoraj. „Welcome Nugget”, bo tak nazwano złoty samorodek, wart byłby dziś trzy i pół miliona dolarów! Wierząc, że i mi się poszczęści, ruszam na spotkanie z przygodą, a w moich żyłach tli się już gorączka złota.

Kopacze w czasie australijskiej gorączki złota
 
Kopacze w czasie australijskiej gorączki złota
fot. Źródło: State Library of NSW.

Pierwsze wzmianki o znalezieniu złota w Australii sięgają roku 1814, ale prawdziwa gorączka złota rozpoczęła się na początku lat pięćdziesiątych dziewiętnastego stulecia, kiedy to na obrzeżach niewielkiego Ballarat, w stanie Wiktoria, John Dunlop and James Regan znaleźli kilka uncji złota w pobliskim strumieniu. Zaledwie w kilka miesięcy do miasta zjechało ponad 20 tysięcy kopaczy znęconych szybką perspektywą wzbogacenia. Nie pomylili się. W ciągu kolejnej dekady Wiktoria dostarczyła jedną trzecią światowego wydobycia złotego kruszcu w tamtym czasie! Populacja stanu tylko w ciągu 2 lat zwiększyła się z 77 do 540 tysięcy, a zapoczątkowana wówczas gorączka złota raz na zawsze odmieniła historię Australii.

Na skutek wieści o szczególnie zasobnych w złoto terenach do kraju zaczęły zjeżdżać tysiące imigrantów – przede wszystkim z Irlandii i Chin, a samo Ballarat zyskało światową sławę i przydomek „Golden City”. Lokalna gazeta „Bathurst Free Press” and „Mining Journal” tak opisywała stan rzeczy w tamtym czasie:

Wydaje się, że kompletne szaleństwo zawładnęło prawie każdym członkiem społeczeństwa. To jest prawdziwa masowa gorączka kopania.


Kopali niemal wszyscy owładnięci marzeniami znalezienia swojej własnej fortuny. Życie poszukiwacza złota nie należało jednak do łatwych. Tysiące ludzi opuszczało swoje domy rodzinne zamieniając je na proste namioty na pustkowiu, nie oferujące żadnych wygód. Cały dobytek i narzędzia nosili na własnych plecach, jako że we wczesnym okresie gorączki złota nie było ani dróg, którymi mogliby dotrzeć do złotonośnych terenów, ani sklepów w których mogliby się zaopatrzyć. Świeża żywność w osiedlach kopaczy była ograniczona do minimum. Głównymi składnikami diety był chleb, baranina z solą i gorzka herbata. Brakowało wody mimo obecności strumieni, które wskutek intensywnego wydobycia stale były zmącone i zanieczyszczone błotem. Warunki sanitarne sprzyjały rozprzestrzenianiu się dyzenterii i tyfusu.

Początkowo większość kopaczy stanowili mężczyźni, jednakże później dołączały do nich kobiety i całe rodziny. Z czasem namioty zmieniły się w osiedla drewnianych chat, pośród których pojawiły się skupy złota, hotele i kwatery żołnierzy pilnujących porządku. Gorączka złota był to niewątpliwie czas wielkich zmian i napięć w społeczeństwie. W jej czasie przybyło wielu imigrantów z najróżniejszych części świata, w tym wygnańców z Polski i Węgier.

Życie poszukiwacza złota nie należało do łatwych. Tysiące ludzi ogarniętych gorączką złota, opuszczało swoje domy rodzinne zamieniając je na proste namioty na pustkowiu.

Życie poszukiwacza złota nie należało do łatwych. Tysiące ludzi ogarniętych gorączką złota, opuszczało swoje domy rodzinne zamieniając je na proste namioty na pustkowiu.

Największą grupę stanowili przybysze z Chin, którzy w szczytowym okresie stanowili ponad 3 procent populacji Wiktorii. Pojawiło się wówczas szereg rasistowskich kampanii, mających na celu wyrugowanie Chińczyków z terenów złotonośnych. Główną motywacją takich działań była obawa przed konkurencją, jako że Chińczycy szybko zyskali opinię niestrudzonych robotników. Kolejne odkrycia zasobów złota w Bendigo, Beechworth and the Bright nasiliły tylko imigrację, a wraz z nią napięcia społeczne i przestępczość, co doprowadziło do wprowadzenia restrykcyjnej polityki imigracyjnej znanej jako „White Australia Policy”.

Nasilające się protesty przeciwko rosnącym opłatom za licencje na wydobycie kruszcu i nadużycia ze strony policji (której szeregi, z braku zasobów ludzkich, zasilali byli skazańcy), doprowadziły też do pierwszego i jedynego w historii Australii powstania zbrojnego. Do historii przeszła potyczka z 3 grudnia 1854 roku, kiedy to w walkach w Ballarat zginęło 30 kopaczy i 6 żandarmów. W jej wyniku obniżono o połowę opłaty za licencje z korzystania złotonośnych działek, a ponad stu uwięzionych uczestników rebelii wypuszczono niedługo potem na wolność.

Złote lata 50-te przyniosły też Australii pierwszą linię kolejową i pierwsze linie telegraficzne. Wyeksportowany do Anglii kruszec warty pół miliarda funtów spłacił wszystkie długi Korony Brytyjskiej i dał podwaliny pod jej ekspansję handlową na kolejne pięćdziesiąt lat. W szczytowym okresie do skarbca w Melbourne każdego tygodnia wpływało dwie tony złota! Samo miasto w latach 80-tych XIX w. stało się drugim największym (po Londynie) miastem Imperium Brytyjskiego i najbogatszym miastem świata.

Dziś, wiele lat po tych wydarzeniach, zainteresowanie poszukiwaniem złota znów rośnie – głównie za sprawą jego rosnącej ceny. Nowoczesny sprzęt pozwala każdemu pokusić się o znalezienie własnego złotego samorodka, a wyobraźnię wciąż rozpala znaleziony w 1858 roku „Welcome Nugget” – blisko siedemdziesięciokilowa jednorodna gruda czystego złota – druga co do wielkości taka na świecie. Jego replika spoczywa w Ballarat – tam, gdzie wszystko się zaczęło. Tam też wiodą szlaki mojej australijskiej awantury.

Do Ballarat należy przyjechać ze względu na wielokrotnie nagradzany i położony na 25 hektarach skansen Sovereign Hill stanowiący kompletny obraz miasteczka z okresu gorączki złota. Na tym rozległym obszarze odtworzono ponad sześćdziesiąt historycznych budynków wraz z całą rzeszą wolontariuszy odgrywających swoje role w strojach z przed 150 lat! Jest to prawdziwie żyjące miasteczko ze swoimi mieszkańcami, żywym inwentarzem, bryczkami, usługami i wciąż działającymi urządzeniami z tamtej epoki. W aluwialnych osadach płynącego tamtędy strumienia, choć już wyeksploatowanych, wciąż można znaleźć drobiny złota. Nie mogę się doczekać tego spotkania z historią i momentu kiedy stanę z sitem w korycie wartkiej strugi, wypatrując złotych ziaren!

panel sponsorski

Komentarze (3)

 • Mim (gość)

  Mim (gość)

  06.01.15, 07:26

  Wrocilam wlasnie z Australii. Z Ballaratu rowniez. Cudowne miejsce. Swietnie oddaje ducha tamtych lat. tej goraczki, ktora trawila wszystkich poszukiwaczy. Mialam wrazenie, ze utkwilam w tamtej epoce. Te stare rozsypujace sie chaty, namioty, kopalnia. Ludzie przechadzajacy sie po ulicach w historychnych strojach. Swietnie zorganizowana atrakcja dla turystow. Jesli ktos "zabladzi" w tamte strony, koniecznie musi zajrzec do skansenu. Pozdrawiam :-)

  Zgłoś

 • Awantura w kraju kangurów (gość)

  Awantura w kraju kangurów (gość)

  03.08.12, 10:59

  Dziękuje!! Zawsze zwykłem powiadać, że lepsze zaparcie od rozwolnienia ;) Pozdrawiam!

  Zgłoś

 • Sekura (gość)

  Sekura (gość)

  02.08.12, 21:48

  Wspaniale! Gratuluje panu Tomkowi pomyslu i zaparcia. Zapowiana sie na wspaniala wyprawe! Powodzenia :)

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5907

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5542

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14143

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6979

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8539

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7652

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7726

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6247

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6689

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5526

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6038

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4851

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32890

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73654

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6216

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111396

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze