Dziś jest 12.06.2024

Imieniny obchodzą Janina, Onufry, Leon, Antonina

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Blondynka na Antypodach wyjeżdża w australijski outback – część 2 – Normanton i pogromczyni krokodyli z Polski

Autor: Blondynka na Antypodach

Data publikacji: 12.09.2012 12:18

Liczba odwiedzin: 7681

Tagi: australia i oceania, australia, gulf savannah, queensland, blondedownunder.blogspot.com

Na początek chciałabym się przedstawić. Jestem Blondynką na Antypodach☺ Kiedyś mieszkałam w Polsce, teraz od ponad roku mieszkam w Australii. Studiuję tu turystykę i kiedy mogę – podróżuję. Mam bujną wyobraźnię i talent do zagadywania osób postronnych. Obie te cechy sprawiają, że łatwo nawiązuję znajomości, o których potem mogę kwieciście pisać;) Niekiedy wpadam przez te cechy w niezłe tarapaty, ale w kraju jakim jest Australia, bycie przyjaźnie nastawionym jest ogólnie przyjętą normą.

Hej, hej, w ostatnim odcinku, po 10-godzinnej podróży autobusem przez tropikalne tereny wokół Cairns, a potem niezmierzoną sawannę, dotarłam w końcu do Normanton:

Normanton na mapie Australii

I może jeszcze podam mapkę dla orientacji. Jak widzicie, Normanton jest już tuż tuż nad Zatoką Karpentaria:

Savannah Way

W Normanton odebrał mnie znajomy, który przyjechał po mnie wehikułem własnej roboty:

Pojazd Chrisa

Chris powiedział mi, że zamierza trochę jeszcze nad tym pojazdem popracować i przystosować go tak, żeby on i jego żona mogli w nim spać i podróżować. W Australii wielu ludzi tak właśnie podróżuje. Z reguły jak na południu robi się chłodnawo (maj), wszyscy ruszają na północ w tropiki (gdzie mieszkam). Pokonują masę kilometrów, zatrzymują się na polach kempingowych (niektóre są darmowe), na plażach, odpoczywają gdzieś jakiś czas, po czym ruszają dalej w drogę. Kraj duży, można jechać i jechać...

Rozejrzałam się po Normanton. Wszystkie budynki w dzikich kolorach. Na przykład ichni Purple Pub (jak nazwa wskazuje: Fioletowy Pub) – cały we fioletach, od zewnątrz i w środku:

Purple Pub

Purple Pub w środku

Purple Pub w nocy

A tak w Normanton wygląda mięsny:

Mięsny

budynki

Budynek firmy Burns Philip & Co Ltd – bardzo stary i niesamowicie przestronny – weszłam do środka, gdyż mieści się tu Centrum Informacji Turystycznej. Kiedyś, za czasów gorączki złota, był to dobrze prosperujący sklep.

Visitor Centre

Visitor Centre

Sklep

W pewnym momencie zauważyłam ten budynek, który miał wszystko – cały był w symbolach: dopiero teraz przyjrzałam się tym obrazkom: od lewej – bydło (pewnie rasy Brahmen, bo ma garb i zresztą takie tu hodują, bo jest odporna na upały i kleszcze), w krowy zaraz uderzy Gulflander, miejscowy pociąg, który kiedyś był ciężarówką, ale przerobili go tak, że wygląda jak pociąg i jeździ po torach, dalej kowboj i Aborygen. Na dole od lewej: road train (ogromna 55-metrowa ciężarówka, postrach dróg), ta pluskająca ryba to pewnie barramundi (osiąga ponad 1,2 m, hodują je w Karumba, niedaleko Normanton oraz łowią w okolicy na morgi), no i na koniec oczywiście kroks (pełno tu krokodyli w rzekach i strumieniach – sama widziałam:-) tyle tu na tej małej przestrzeni znaków-sygnałów;)))

malunek

Inny znajomy, który mieszka w Normanton powiedział mi, że to dziwne miasto, gdzie wszyscy mieszkańcy (1500 osób) robią dosłownie wszystko – nie ma wyraźnych podziałów na zawody (dla przykładu kolorowy rzeźnik zrobił nam na lunch – wyborne zresztą – sushi;). Tutaj nic nie idzie planowo i nikomu to w ogóle nie przeszkadza. Trochę śmieszne – jak przejeżdżaliśmy obok domku, na którym widniał napis „Police”, zapytałam Chris'a, czy zna wszystkich policjantów w mieście. – Oczywiście – odparł – w Normanton jest tylko jeden policjant. No cóż, to ułatwia sprawę;)

W Centrum Informacji Turystycznej Chris pokazał nam wystawkę o kroksach:

Chris wyjaśnia

Obejrzałam sobie na przykład fotki z Darwin (Northern Territory – Terytorium Północne):

fotka kroksa

Oraz taką czaszkę kroksa z Normanton:

czaszka

Chris zabrał mnie do miejscowego kroksa, który... mieszka obok budynku władz lokalnych. Widzicie go po prawej – trochę duży, co?;)

Kroks przy budynku

Kroks na długość

Osłupiałam, kiedy dowiedziałam się, że to replika kroksa, którego w 1957 zastrzeliła Krys Pawloski, niegdyś miejscowy crocodile hunter.

tabliczka

Obok repliki ponad 8,5-metrowego krokodyla jest tablica poświęcona temu wydarzeniu:

kroks tablica

A oto i Krystyna w osobie własnej – jej mąż porobił wiele zdjęć, ale zaginęły w wielkiej powodzi w 1974 roku. Krystyna była jednym z "pogromców krokodyli", którzy działali na tym terenie w latach 50-tych. Ostra babka ta Kryśka, nie ma co! Trochę o niej poczytałam, bo zastanowiło mnie, jaki trzeba mieć charakter, żeby robić takie rzeczy. Doczytałam się, że po II wojnie światowej Krystyna została zesłana do łagrów na Syberię (Rosja), gdzie przez 3 lata pracowała ciężko w temperaturach sięgających 50 stopni Celsjusza i więcej. Uciekła z łagrów przez Syberię do granicy perskiej, a potem do Indii, i ostatecznie do Perth w Australii. Tam poznała swojego męża, też Polaka, i wspólnie założyli krokodylowy team (zabijali kroksy i sprzedawali skóry). Potem przez jakiś czas prowadzili caravan park. Okazuje się, że oboje żyją niedaleko Mareeba (1,5h drogi autem od Cairns).

tablica o kroksie

No cóż, wystarczy na nią spojrzeć – twardzielka pierwszej klasy;) Mnie było tylko stać na coś takiego. I tym tę relację zakończę.

Zapraszam do czytania mojego bloga: www.blondedownunder.blogspot.com

ja w kroksie

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • Następna »

Komentarze (5)

 • 16.03.17, 08:47

  Komentarz usunięty

 • 15.03.17, 18:44

  Komentarz usunięty

 • 02.09.14, 18:31

  Komentarz usunięty

 • 27.08.14, 11:14

  Komentarz usunięty

 • 27.08.14, 11:14

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7057

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6353

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25189

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8012

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9676

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8214

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9041

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7145

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8076

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6217

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7315

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5657

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45534

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 115109

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7038

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 171553

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze