Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Czerwony pył, czerwone wino i czerwone latarnie, czyli Nowa Południowa Walia

Autor: Tomasz Pakuła

Data publikacji: 06.09.2012 13:25

Liczba odwiedzin: 4747

Tagi: australia i oceania, australia, awantura w kraju kangurów artykuł, tomasz pakuła

Planowanie podróży dostarcza mi często nie mniej frajdy niż samo podróżowanie. Ekscytacja jaka towarzyszy mi przy układaniu trasy i poznawaniu miejsc, do których dopiero zamierzam pojechać, sprawia, że czuję w sobie ducha odkrywców i prowadzi w nieznane bez żadnych ograniczeń. Dziś inspirując się kieliszkiem australijskiego Shiraz i nieco rozleniwiony promieniami letniego słońca pozwoliłem, by moje myśli poniosły mnie do miejsc z map i albumów, które właśnie przeglądałem – prosto na Terra Australis.

Czerwony pył

Silverton, Mundi Mundi Lookout, Nowa Południowa Walia. Prawdziwyaustralijski outback! To tutaj kręcono sceny z Mad Maxa.
 
Silverton, Mundi Mundi Lookout, Nowa Południowa Walia. Prawdziwyaustralijski outback! To tutaj kręcono sceny z Mad Maxa.
fot. amandabhslater/Flickr.com (CC BY SA)

Przymknąwszy oczy znalazłem się na pokrytej czerwonym pyłem drodze, pewnie gdzieś pomiędzy Hay a One Tree w Nowej Południowej Walii. W skwarnym mirażu majaczyły na horyzoncie nieistniejące wzgórza. Nazwy tych miejsc (tłum. hay – siano, one tree – pojedyncze drzewo) dokładnie opisują to, co może zobaczyć nasze oko: bezkresne równiny pokryte wysuszonymi trawami, z tą różnicą, że niegdyś rosnące tu samotne drzewo, zapewne uschło i zasiliło swymi obumierającymi konarami obieg materii w przyrodzie.

Miejscowi niegdyś nazywali to miejsce „hell” (tłum. piekło), o którym poetycko wspomina Banjo Paterson w swoim wierszu „Hay, Hell and Booligal”. Paterson był jednym z tak zwanych bush poets (tłum. poeta z buszu) – często niepiśmiennych twórców okresu wczesnego kolonializmu opisujących wiejskie życie osadników. Ich wiersze powtarzane z ust do ust przetrwały próbę czasu stając się żywą dokumentacją pionierskich trudów i zaczątkiem australijskiej tożsamości.

Rzeczywiście, leżące dalej na północ Booligal stało się w tamtym czasie ofiarą licznych klęsk żywiołowych: suszy i powodzi, plagi królików i koników polnych, które pochłaniając wszystko co rośnie zmusiły pasterzy do zabicia dziesiątek tysięcy sztuk bydła, których nie można było wyżywić. Latem jest tu zaiste piekielnie gorąco, a temperatura zbliża się do 50 stopni w cieniu, ale nawet u progu lata, choć dni mogą uraczyć nas 35-stopniowym upałem, to wraz z docierającym tu przez równiny antarktycznym wiatrem, noce doświadczą nas bliskim zera chłodem.

Wielkość tutejszych farm porównywalna z wielkością naszych województw, a nawet kilku województw. Pasą się na nich stada liczone w tysiącach. Ponieważ ludzie mieszkają tu w odizolowanych od cywilizacji rejonach, ich życie wygląda inaczej, niż moglibyśmy się spodziewać. Tutejsi mieszkańcy nie mają możliwości udania się do lekarza w nagłych wypadkach. To lekarze przylatują do nich! The Royal Flying Doctor Service służy tu ludziom od ponad 80 lat i ma niepodważalną renomę. Dzieci nie chodzą do szkół, tylko biorą udział w lekcjach przez radio. Każdy jest za siebie prawdziwie odpowiedzialny i od maleńkości uczy się trudnej sztuki życia i przetrwania. Czytając o tych miejscach zawsze czułem, że muszę je zobaczyć na własne oczy.

Przerywając rozmyślania, rozchyliłem powieki i „odpaliłem” widok Cobb Highway z Google Maps. Nie sądziłem, że widok takich pustkowi jest też w sieci. A jednak! Przejechałem wirtualnie trasę od One Tree do Booligal, gdzie widok ulicy się urywa, prawie czując na sobie czerwony pył unoszony przez gorący powiew wiatru!

Cobb Highway - jedyna utwardzona droga w okolicy. Na wszystkichinnych, po deszczu wierzchnia warstwa czerwonej gleby zmienia się wpółpłynną masę, w której samochód potrafi zapaść się po osie. Pod spodemtwarda glina sprawia, że jazda po takiej drodze przypomina taniec nalodowisku.
 
Cobb Highway - jedyna utwardzona droga w okolicy. Na wszystkichinnych, po deszczu wierzchnia warstwa czerwonej gleby zmienia się wpółpłynną masę, w której samochód potrafi zapaść się po osie. Pod spodemtwarda glina sprawia, że jazda po takiej drodze przypomina taniec nalodowisku.
fot. Tim J/Flickr.com (CC BY SA)

Czerwone wino

Aż trudno uwierzyć, że zaledwie 130 km od Hay w kierunku Melbourne, gdzie gleba nie jest już tak sucha i czerwona, mała osada Conargo skrywa zielone winnice, z których pochodzą przednie australijskie wina o bardzo lokalnym charakterze. To właśnie za sprawą australijskich mistrzów winiarskich wino szczepu Shiraz, dające piękne burgundowe refleksy na brzegu stojącego przede mną kieliszka, zyskało światową sławę.

Pierwsze sadzonki winorośli przywiózł do Australii pod koniec XVIII w. kapitan Artur Philip – dowódca pierwszej ekspedycji osadniczej do Australii i pierwszy gubernator Nowej Południowej Walii. W jednym z pism kierowanych do rządu brytyjskiego pisał podówczas: „W klimacie tak przyjaznym uprawa winorośli powinna uzyskać wielki stopień perfekcji i wina Australii wkrótce będą poszukiwane i niezastąpione na najbardziej wykwintnych stołach Europy”.

Zielona Dolina Hunter mimo średnio urodzajnych gleb jest domem dla wielu producentów wina
 
Zielona Dolina Hunter mimo średnio urodzajnych gleb jest domem dla wielu producentów wina
fot. krossbow/Flickr.com (CC BY)

Anglicy nigdy nie byli uważani za nację amatorów wina, ale w Australii to właśnie oni zaszczepili i rozpowszechnili jego kulturę. Co ciekawe, w opinii ówczesnych władz, wino miało stanowić remedium na plagę pijaństwa, jakiej doświadczały pierwsze australijskie kolonie. Jak wiadomo bowiem, wraz przybywającymi tam pionierami przywożono rzesze skazanych za pospolite przestępstwa zesłańców, pośród których pociąg do mocnych alkoholi był powszechnym zjawiskiem. W ten sposób Nowa Południowa Walia stała się kolebką australijskiej sztuki winiarskiej.

Dziś, choć Australia dostarcza tylko 4% światowej produkcji wina to jest jednocześnie czwartym największym jego eksporterem. Australijscy winiarze zdobyli sobie niekwestionowany szacunek w Starym Świecie i sprawili, że produkowany przez nich królewski trunek jest nie mniej pożądany niż wina włoskie czy francuskie. Dzięki nim kwitnie też turystyka winna, a przyjeżdżając do Australii nie można ominąć tutejszych winnic.

Pociągnąłem łyk wyraźnie porzeczkowego Shiraza i spojrzałem na stojącą obok butelkę. Bimbadgen, New South Wales. Czyżby to moje przeznaczenie?

Czerwone latarnie

King’s Cross, dzielnica czerwonych latarni w Sydney, zdobyła swe niesławne imię po drugiej wojnie światowej, kiedy powracający wyposzczeni żołnierze dosłownie „zalali” miasto, szukając uciech w ramionach kobiet lekkich obyczajów. Popyt stworzył podaż i dziś King’s Cross to tonąca w neonach mieszanka burdeli, nocnych klubów, pubów ze striptizem, porno-teatrów i sklepów z akcesoriami dla dorosłych. Wszystko w majestacie australijskiego prawa szczególnie liberalnego w Nowej Południowej Walii.

Zła sława wciąż ciągnie się za King’s Cross. Wiele opinii na forach wspomina o nim jako o koktajlu prostytutek, drobnych złodziei i dealerów narkotyków i zaleca omijanie go z daleka szczególnie w nocy, kiedy to można zostać napadniętym, okradzionym lub stać się ofiarą narkotyku wsypanego do napoju.

Australijskie prawo dotyczące prostytucji było wielokrotnie dyskutowane i w kraju i w mediach międzynarodowych, często w kontekście fiaska jakie poniosło. Mimo kontrolowanej liberalizacji i licencjonowania działalności domów publicznych tylko 10 proc. tego biznesu funkcjonuje legalnie. Pozostałe 90 proc. ociera się o handel ludźmi, wymuszenia i prostytucję nieletnich, przyczyniając się do tworzenia niechlubnej wizytówki Australii.

Członkowie męskiej wyprawy do kraju kangurów nie szukają jednak łatwych męskich rozrywek, ponad czerwone światła australijskich metropolii przedkładając czerwień zachodów słońca nad dziką równiną Nowej Południowej Walii. Tam właśnie prowadzą drogi naszej awantury.


panel sponsorski

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (2)

  • 09.10.13, 00:04

    Komentarz usunięty

  • 29.09.13, 05:08

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14409

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76513

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115043

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze