Dziś jest 23.05.2024

Imieniny obchodzą Iwona, Emilia, Dezyderiusz, Budziwoj

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Gaycation za różowe dolary

Autor: Anna Maria Łakomy

Data publikacji: 13.07.2011 10:29

Liczba odwiedzin: 8623

Tagi: europa, azja, australia, ameryka północna, ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, seksturystyka, anna maria łakomy

Od lat 90. znacznie zwiększyła się aktywność osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderycznych) w życiu społecznym, a po 2000 roku także osób homoseksualnych wychowujących dzieci. Trudno jest oszacować wartość globalnego rynku tego sektora turystyki, ponieważ w niewielu państwach prowadzi się badania w tej grupie. Istniejące dane można jednak potraktować jako dowód na to, że geje i lesbijki stanowią dość bogaty segment.

Love is in the air!
 
Love is in the air!
fot. iStockphoto

Coraz częściej na rynku pojawiają się specjalne oferty skierowane do turystów LGBT. Branża tej turystyki obejmuje zarówno biura podróży, jak i hotele, restauratorów, firmy przewozowe oraz przedsiębiorstwa zajmujące się ich promocją i reklamą. To właśnie na potrzeby gejowskich i lesbijskich turystów linie lotnicze organizują wciąż nowe programy lojalnościowe i akcje reklamowe.

Love is in the air!

Ostatnio bardzo głośno było o kampanii linii lotniczych SAS „Love is in the air”. Konkurs wygrały dwie pary, jedną z nich były Polki, które mogły wziąć ślub na pokładzie samolotu linii. Coraz częściej zdarza się także, że banki we współpracy z biurami podróży wydają specjalne karty kredytowe, a linie morskie organizują rejsy dla homoseksualnych par.

Szacuje się, że turyści LGBT stanowią ok. 10 proc. międzynarodowych turystów, co w 2007 roku dało roczny obrót w wysokości 55 miliardów dolarów. International Gay and Lesbian Travel Association (IGLTA) na corocznych konwencjach światowych i sympozjach powołuje się na statystyki z badań rynków amerykańskiego i brytyjskiego, by udowodnić, że geje i lesbijki są szczególnie atrakcyjnymi klientami branży. Spotkania przyciągają zwykle bardzo wielu przedstawicieli biur podróży i wydawnictw turystycznych.

Turysta LGBT, czyli kto?

Tom Nibbio, globalny ambasador IGLTA, wyjaśniał, że osoby homoseksualne są statystycznie lepiej wykształcone, lepiej zarabiają i w większości nie ponoszą kosztów związanych z wychowywaniem dzieci. Według licznych badań geje i lesbijki bardzo rzadko rezygnują z wyjazdów w okresie recesji i są dużo bardziej lojalni niż turyści heteroseksualni. Reprezentatywne badania „GaydarNation.com Summer 2008 Study” dostępne na stronie IGLTA, zostały przeprowadzone na grupie ponad 2500 respondentów wśród konsumentów usług turystycznych LGBT. Udało się określić profil takiego turysty.

Zgodnie z wynikami wyjeżdża na 2 do 5 urlopów zagranicznych rocznie, korzysta z rezerwacji on-line przy planowaniu podróży, podróżuje samolotem i śpi w hotelu. Podróżujący przywiązuje sporo uwagi do tego, czy miejsce pobytu jest gayfriendly i udając się na wakacje wybierze raczej ośrodki prowadzone również przez gejów. Pewnie nie skorzysta z ofert o niskim standardzie. Klient LGBT sięga po towar z najwyższej półki, który ma mu zapewnić maksimum komfortu i luksusu. Gdy znajduje się w mieście najczęściej ma ochotę na zwiedzanie i poznawanie lokalnej kultury, ale zależy mu także na odpowiednich kulinariach. A tak poza tymi wątpliwymi uogólnieniami najbardziej zależy mu po prostu na akceptacji i poczuciu bezpieczeństwa. Chce, by traktowano go dokładnie tak samo, jak każdego innego turystę, bez zbędnych gestów i nadmiernych starań.

Gdzie można, a gdzie nie?

Turysta LGBT zwykle wybierze wakacje w dużym mieście, głównie ze względu na występujące tam często dzielnice gejowskie. Władze lokalne i różnego rodzaju organizacje współpracują ze sobą, by stworzyć miejsce przyjazne i atrakcyjne dla tego typu klientów. W rynek turystyki LGBT zaangażowały się m.in. takie miasta jak Filadelfia, Dallas, Fort Lauderdale, Oslo, Le Mans, Berlin, Manchester czy Nova Iguaçu w Brazylii. Wśród specyficznych, szczególnie lubianych przez środowiska miejsc znajdują się takie rodzynki jak: greckie wyspy Mykonos i Lesbos, dzielnica Chueca w Madrycie, meksykańskie Puerto Vallarta, jedna z karaibskich wysp Curaçao czy amerykańskie Cherry Grove. Warto także pamiętać o kultowej wręcz Ibizie i Sitges koło Barcelony.

Także w Nepalu czynione są nieśmiałe wysiłki, by z himalajskiego kraju uczynić miejsce „gayfriendly”. Oszacowano, że odpowiednia promocja kraju zwiększyłaby liczbę odwiedzających z 400 tys. do miliona osób rocznie. Sunil Babu Pant, homoseksualny poseł nepalskiego parlamentu, jest właścicielem biura turystycznego „Pink Mountain” specjalizującego się w organizacji ślubów u stóp Himalajów połączonych z procesjami na grzbietach słoni. Pomysłodawca uważa, że to genialna okazja na poprawę ekonomicznej sytuacji kraju. Biuro jest na razie monopolistą, oprócz „standardowych” atrakcji takich jak trekking, medytacje czy pielgrzymki oferuje właśnie organizację ślubów, miesiąca miodowego czy rocznicy. Wszystko w himalajskiej scenerii rzecz jasna.

Poza tym, dzięki obecności członków IGLTA w 50 krajach, turyści mogą także spędzać wakacje w z pozoru mało przyjaznych dla nich miejscach. Mowa tu np. o Kubie, Iranie czy Libanie, które to jednak kierunki wybiera niewielu homoseksualnych turystów. Kto chciałby spędzić wakacje w więzieniu?

Co w Polsce?

My, Polacy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że homoseksualizm i środowiska LGBT wciąż stanowią w niektórych regionach tematy tabu. W tak zamkniętym, dość homogenicznym społeczeństwie bardzo trudno o odpowiednie warunki akceptacji i tolerancji wobec inności. Między innymi ten problem został poruszony na konferencji poświęconej turystyce LGBTQ, która odbyła się w Poznaniu w ramach targów Tour Salon 2008. Okazało się, że goście zagraniczni są innego zdania niż my sami.

Według nich Polska znajduje się na etapie porównywalnym do Stanów Zjednoczonych z połowy lat 80. Uważają, iż jesteśmy świadkami transformacji, wzrostu świadomości i przemian społecznych. Ocenia się jednak, że w Polsce mimo dynamicznego rozwoju, rynek turystyki LGBT wciąż ma bardzo małe znaczenie. W jedynym gejowskim przewodniku „Navi-gaytor” w 2008 roku wciąż widniało tylko 19 klubów i pubów oraz jeden hotel. W 2009 r. w Krakowie można było już znaleźć ponad 40 hoteli gayfriendly, co pozwala przypuszczać, że i Polska stanie kiedyś kierunkiem obieranym przez homoseksualnych turystów.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (5)

 • turistaz (gość)

  turistaz (gość)

  01.05.18, 12:53

  Jeśli macie jakieś ciekawe doświadczenia i chcecie się nimi podzielić to zapraszam na forum sex.turystyka.pl

  Zgłoś

 • Bbc loves (gość)

  Bbc loves (gość)

  24.12.15, 12:14

  W którym miejscu w afryce można znaleść Murzynów z dużymi penisami i ile to Kosztuje?

  Zgłoś

 • lgbt@inseltravel.pl (gość)

  lgbt@inseltravel.pl (gość)

  05.04.15, 10:35

  Mamy dużą ofertę dla LGBT! Zapraszamy do odwiedzania naszej strony inseltravel.pl

  Zgłoś

 • Gej Turysta (gość)

  Gej Turysta (gość)

  26.12.13, 23:13

  Jesli ktos szuka naprawde tanich i luksusowych ofert dla gejow i lesbijek to polecam oferty niemieckich biur podrozy np. Gran Canaria jest w Niemczech duzo tansza. Tam nikt nie mowi o specjalistycznej "turystyce LGBT", bo lesbijki i geje to normalni klienci, rownie wazni jak rodzinki z dziecmi albo emeryci. http://www.gejwycieczki.pl

  Zgłoś

 • Marcin (gość)

  Marcin (gość)

  09.05.12, 01:10

  Firma sprzątająca gay friendly Warszawa www.hommes.pl HOMMES Cleaning Services

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6617

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6090

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22209

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7586

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9257

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7992

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8577

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6767

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7643

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5945

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6849

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5297

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 41471

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 98126

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6693

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 145233

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze