Dziś jest 18.05.2024

Imieniny obchodzą Eryk, Aleksandra, Feliks, Aleksander

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Po co torba kangurowi?

Autor: Tomasz Pakuła

Data publikacji: 13.08.2012 15:54

Liczba odwiedzin: 10511

Tagi: australia i oceania, australia, awantura w kraju kangurów artykuł, tomasz pakuła

Hipotez jest bez liku, ale właśnie po to urządzamy „Awanturę w kraju kangurów” by je wszystkie sprawdzić!

Tytułowe pytanie męczyło mnie już od jakiegoś czasu, więc zadałem je swojej kobiecie, jako stojącej na szczycie ewolucyjnej drabiny (to też ponoć jest hipoteza, ale polemika z nią wykracza poza ramy niniejszego artykułu) i znającej wszystkie możliwe pytania i wszystkie możliwe odpowiedzi, o czym nie raz się już przekonałem.
– Na zakupy! – padła bezpardonowa odpowiedź – Żyjemy w rzeczywistości konsumpcyjnej, a kangury jako inteligentny i przewidujący gatunek w toku ewolucji zaopatrzyły się przezornie w torby – brzmiała konkluzja.

To miało sens. Sprawdziłem zaraz w Wikipedii kilka faktów: „kangury olbrzymie tworzą małe grupy, w skład których wchodzi dorosły samiec – lider stada, czasem 2-3 młodsze samce i 2-3 samice z młodymi”. Coraz bardziej zaczęli mi się podobać ci „jumprezowi” koledzy. Stało się oczywiste dla mnie, że torba kangurowi jest niepotrzebna, za to kangurzycy i owszem. Ktoś w końcu musi przynosić piwo w torbie przewodnikowi stada! Tutaj wyrażając swoje spostrzeżenie, natrafiłem na pewien sprzeciw mojej partnerki, choć słowo „pewien” byłoby raczej eufemizmem, jako że dalsza polemika okazała się niemożliwa.

Przewodnik stada, że świeżo dostarczonym przez samicę napojem
 
Przewodnik stada, że świeżo dostarczonym przez samicę napojem
fot. K. Schlemmer

Wyszedłem z domu. Traf chciał, że na progu klatki schodowej spotkałem kumpla, który zwykł mnie raczyć ciekawymi historyjkami.
– Siemasz, stary! Słyszałem, że jedziesz na kangury! – przywitał mnie rozentuzjazmowany – Słyszałem ostatnio niezwykłą historię – nie dawał mi dojść do słowa i kontynuował: „Przez pustynię zasuwa kangur. Zatrzymuje się. Z torby wysuwa się głowa pingwina. Pingwin rozgląda się i puszcza pawia. W tym samym czasie na biegunie mały kangur tupie z zimna i cedzi: – Pieprzona wymiana studentów.”
– Dobre, nie?! – wypalił i niemal bez pauzy spytał: – Czy sądzisz, że oni na serio mają tam na antypodach taką międzygatunkową wymianę dla kangurów?
Odpowiedziałem, że moim zdaniem to mało prawdopodobne i podzieliłem się z nim moją hipotezą o przynoszeniu „browarów” przez kangurzyce.
– Ty, stary! Ale te kangury potrafią się ustawić! Musisz wszystko dokładnie zbadać i mi opowiedzieć, jak tylko wrócisz. Muszę lecieć. Czółko! Pa!

Zostałem sam nieco zdezorientowany. Wskoczyłem więc na zaparkowany pod blokiem skuter i ruszyłem przed siebie. Wiatr we włosach przywrócił mi nadszarpnięte w domu poczucie wolności i pewność siebie. Muszę przyznać, że uwielbiam tę swoją namiastkę kabrioletu! Przeznaczenie chciało, że moja nieświadoma eskapada wiodła w kierunku warszawskiego ZOO. Nie mogło być lepiej, wszak tam są kangury!

Kangurzyca na zakupach w centrum handlowym. Na zdjęciu zrobionym ukrytym aparatem widać atrybuty kolonialnego zniewolenia.
 
Kangurzyca na zakupach w centrum handlowym. Na zdjęciu zrobionym ukrytym aparatem widać atrybuty kolonialnego zniewolenia.
fot. .

Stałem już dobry kwadrans przed wybiegiem z kangurami, kiedy podszedł do mnie jeden z pracowników ogrodu.
– Pan zoolog?
– Nie, podróżnik – odpowiedziałem.
– Widzi pan, co oni zrobili z tymi biednymi zwierzętami? – spytał, nie patrząc na mnie, jakby moja poprzednia odpowiedź nie miała zupełnie znaczenia.
– No, niezupełnie… – odparłem zbity z tropu.
– Puścili je z torbami, panie! Normalnie zrobili, panie, w bambuko i puścili z torbami i bez skarpetek - spojrzał na mnie w sposób, wskazujący na to, że powinienem zrozumieć wszystko, co miał na myśli i nie zadawać głupich pytań.

– Kangury faktycznie mają duże stopy, mało które skarpetki by pasowały… – odpowiedziałem, mimo wszystko, głupio.
– Pan nic nie rozumiesz. Te kangury są tu na emigracji. To współczesny cień epoki kolonialnej. Brytole zabrali im ziemię, odebrali ojczyznę! Gdyby nie te torby, co je mają, to by przyjechały tu całkiem na golaska, a tak zabrały ocalały dobytek w torbach i znalazły tu ciche schronienie. Żebyś pan je widział jak one tu dotarły. Nawet swoje dzieci musiały przemycać w bagażu podręcznym w nieludzkich warunkach! Żal było patrzeć… – mój rozmówca rozczulił się nieco.
– Słyszałem, że oni stworzyli tam specjalne programy międzygatunkowej wymiany dla kangurów. Żeby je kulturowo wzbogacać, wymieniają je z pingwinami z bieguna – zaryzykowałem niepewnie.
– Panie! Toż to brytolska propaganda! Nie wierz pan w to. Kangury same prędzej nogę dały, bo lepiej im na biegunie nawet niż pod kolonialnym uciskiem. Okrutnie tam musi być, oj okrutnie, skoro te biedne zwierzęta wybierają tułaczkę po lodowej pustyni – skonkludował.

Bojownik Kangurzego Ruchu Oporu, okopany gdzieś pod Adelajdą, wypatruje nieostrożnych Aussies.
 
Bojownik Kangurzego Ruchu Oporu, okopany gdzieś pod Adelajdą, wypatruje nieostrożnych Aussies.
fot. .

– Tak się składa, że się właśnie tam wybieram. Do Australii, znaczy się – dodałem bez rezonu.
Pracownik ZOO spojrzał do mnie z niedowierzaniem.
– Panie, pan na serio? Do tych five-o-clocków zakichanych, w paszczę lwa? Życie chcesz pan stracić??!
– Mam już kupiony bilet, więc w zasadzie nie ma odwrotu. Ale powiem panu w zaufaniu, że jadę tam, żeby wspomóc kangurzy ruch oporu walki z tymi, no, Brytolami – wybrnąłem.
– To widzę, że pana nie doceniałem! Pan z wywiadu? - na wpół spytał, na wpół stwierdził – teraz rozumiem, czemu żeś pan pozował na podróżnika. Jesteśmy incognito, co? – spytał retorycznie i puścił oko z uśmiechem.
– Można tak rzec – nie wychodziłem z roli.
– No to z Bogiem!- zawyrokował – Uszanowanie! – zasalutował symbolicznie i oddalił się.

Spojrzałem na kangurzycę stojącą na wybiegu (poznałem ją, a jakże, po wypchanej torbie). Przez chwilę grzebała łapkami w środku i już myślałem, że wyciągnie puszeczkę „Victoria Bitter” i pobiegnie w te pędy do przewodnika stada, ale ku mojemu zdumieniu z torby wypełzł kangurzy malec. Rozprostował nieco kości, ziewnął , po czym włożył łebek powrotem do torby i zaczął najzwyczajniej w świecie ssać cyca.

– To ci dopiero historia! Kolejna zagadka! – pomyślałem i ruszyłem w kierunku domu, mając niemal pewność, że moja wyprawa do Australii przejdzie moje wszelkie oczekiwania.


panel sponsorski

Komentarze (6)

 • Kangur (gość)

  Kangur (gość)

  08.06.21, 22:59

  Dobry artykuł 10/10

  Zgłoś

 • :-) (gość)

  :-) (gość)

  19.09.12, 12:38

  Kiedy rozwiązanie konkursu?

  Zgłoś

 • Organizator (gość)

  Organizator (gość)

  29.08.12, 11:54

  Niezapomniane wczasy na Antypodach z perspektywy kangurzej torby. Niektóre kangury są specjalnie szkolone a ich torby służą jako środek lokomocji dla turystów chcących zwiedzić w kilka dni Antypody. Ze względu na ograniczoną pojemność torby pewnym utrudnieniem może być brak możliwości zabrania podręcznego bagażu. Chyba że bagaż zapakuje się zwierzakowi do torby, a wycieczkę odbędzie pieszo, podążając za kangurem, który w takim wypadku pełni rolę nie środka lokomocji, tylko tragarza. Należy korzystać jedynie z usług oswojonych kangurów wskazanych przez organizatora. W przeciwnym razie nie bierze się odpowiedzialności za bezpieczeństwo turysty – dziko żyjące kangury lubią podskakiwać i całkiem nieźle boksują :)

  Zgłoś

 • paku (gość)

  paku (gość)

  20.08.12, 10:49

  Samce kangurów trzymają w torbach swoje kochanki. Kiedy samica pyta: dlaczego kochanie masz taką wielka torbe, sprytny kangur mowi, ze się roztył i to po prostu sadełko mu wystaje. Kochanka ukryta w torbie oczywiscie nic się nie odzywa, dopiero jak teren jest juz czysty wyskakuje i zaczyna się migdalic z ukochanym:)

  Zgłoś

 • Ola (gość)

  Ola (gość)

  19.08.12, 21:20

  a ja wiem, dlaczego kangury maja torby. Pozazdroscily strusiom:) Tez chca gdzies chowac głowe, a że nie chce im się az tak bardzo schylać, żeby zakopać ja w piasek, to czasami chowaja ja do torby. To cala tajemnica:)

  Zgłoś

 • Sekura (gość)

  Sekura (gość)

  14.08.12, 17:58

  Wspanialy artykul, dobre pisarstwo i zabawna opowiesc!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6540

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6044

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22060

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7536

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9181

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7973

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8516

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6722

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7532

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5922

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6777

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5279

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 39422

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 94011

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6675

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 139265

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze