Dziś jest 15.04.2024

Imieniny obchodzą Anastazja, Wacław, Leonid, Abel

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Tastrail – 479 km australijskiej przygody

Autor: Anna Maria Łakomy

Data publikacji: 08.08.2011 10:04

Liczba odwiedzin: 3880

Tagi: australia i oceania, australia, tasmania, artykuły, góry, anna maria łakomy, góry artykuły

Masz ochotę na prawdziwą wyprawę? Tasmanian Trail to świetny szlak, by zmierzyć się ze sobą. Mowa o 479 kilometrach wędrówki, jazdy na rowerze lub jazdy konnej. Wyprawa zaczyna się w Devonport na północy Tasmanii, a kończy w południowym Dover. Wiedzie przez wiele różnych środowisk, w tym te najpiękniejsze i najbardziej fascynujące części Tasmanii.

Tasmania
Na tasmańskim szlaku. Fot. pcaputo/sxc.hu

To podróż poprzez lasy, pola uprawne, płaskowyże, wzdłuż budynków i mostów, a także przez jedne z najstarszych miast w Australii. Szlak składa się z 15 odcinków, w tym dróg leśnych i wiejskich, a w niektórych miejscach krzyżuje się z gruntami prywatnymi. Każda sekcja zajmuje ok. jednego dnia podróży.

Szlak został stworzony z myślą o niszczejących parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Dzięki Tasmanian Trail ruch turystyczny przenosi się na inne, niezagrożone obszary. A przy okazji oferuje różnorodność doświadczeń dla wszystkich – od największych entuzjastów długich dystansów, przez poszukujących przygód, po zainteresowanych krótszymi, bardziej odprężającymi wycieczkami. Doświadczenia wyniesione z Tasmanian Trail mają charakter rekreacyjny, kulturowy, historyczny i przyrodniczy.

Przygotuj się

O czym pamiętać

Inwestycja w mapy Tasmanii może dać nam pewne wyobrażenie wyspy, ale nie pozwoli dostrzec szczegółów. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup oficjalnego przewodnika „Tas Trail Guidebook”, który zawiera zarówno mapy, jak i opisy oraz diagramy. Przedstawia typografię każdego z 15 oficjalnych sektorów szlaku. (Teraz dostępny jest także w wersji e-booka na stronie Tasmanian Trail Association, za 17 AUD. Warto go zakupić głównie dlatego, że szlak wciąż się zmienia i często można się na nim zgubić).

Można także nabyć oficjalne mapy w skali 1:100 000, dostępne na stronie http:⁄⁄www.map-centre.com.au⁄ 1_100.htm. Koszt wynosi 9,95 $ AU za jedną. By mieć plan całej podróży należałoby zakupić 9 map: Forth, Mersey, Meander, Shannon, Nive, Tyenna, Derwent, Huon i D’Entrecasteaux.

Na rynku istnieje także przewodnik dla rowerzystów „Cycle the Tasmanian Trail”, napisany przez Ken Whit, ale ponieważ został wydany w 1997 roku może być trudno dostępny.

Kiedy wybrać się na szlak

Na Tasmanian Trail najlepiej wyruszać w okresie od października do marca, w zimie jest zdecydowanie zbyt zimno. Opady mogą wynosić ok. 50 mm miesięcznie. Na wielu odcinkach można bardzo zmoknąć.

Podróż szlakiem zajmie nam ok. 14 dni. Niektóre odcinki można pokonać szybciej, gdy trafimy na okres wydłużonego dnia. Bardzo trudno jest jednak przemierzać szlak w ciemnościach. Po pierwszych dwóch odcinkach trasa staje się trudniejsza, wtedy przejście 30 – 40 km, czy jazda na rowerze przez 4 godziny może się okazać wystarczającym wysiłkiem na jeden dzień. Niektóre przeszkody dostarczą nam bardzo wielu wrażeń i niejednokrotnie zamienią wycieczkę w walkę. Warto być świadomym wszelkich problemów, które mogą się nagle pojawić i nie wyruszać nieprzygotowanym.

Gdzie spać i robić zakupy na trasie

Nie ma żadnego problemu z wyborem noclegu, bo jest naprawdę duży. Motele i schroniska znajdują się w Devonport, Deloraine, New Norfolk, Dover i Hobart. Na terenach campingowych obowiązują opłaty. Będziemy mogli tam wziąć gorący prysznic i skorzystać z innych udogodnień (Devonport, Deloraine, Bronte Park, Arthurs Lake, New Norfolk, Dover i Hobart). Na długości całego szlaku można bezpłatnie rozbić namiot. Znajdziemy 15 oficjalnych pół namiotowych, za które nie są pobierane żadne opłaty. Większość z nich ma przynajmniej stół piknikowy i (często zamykane) toalety.

Problemów nie będziemy mieć też z wodą i zaopatrzeniem w produkty spożywcze. Supermarkety miniemy i w Devonport, i w Hobart. Słynne australijskie IGA (Independent Grocers of Australia) znajdziemy w wielu miejscowościach po drodze: Latrobe, Railton, Sheffield, Deloraine, Ouse, New Norfolk i Dover. Otwarte są przez siedem dni w tygodniu, od godz. 8 rano do 19 wieczorem. Jedzenie na wynos znajdziemy tylko w Bracknell.

Co ważne

Wszyscy użytkownicy szlaku muszą zrozumieć, że bardzo ważną jego część stanowią tereny prywatne. W zasadzie główna zasada opiera się na trzymaniu się szlaku i nie przekraczaniu terenów, będących w posiadaniu osób prywatnych. Jeźdźcy będą musieli uzyskać klucz do zamkniętych bram. Spacerowicze nie muszą się nim przejmować. Klucz jest dostępny w Stowarzyszeniu Tasmanian Trail za opłatą 10 dolarów oraz 40 dolarów kaucji zwrotnej.

Należy pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu zasad wymienionych w przewodniku. Nie wolno bezpodstawnie oddalać się od głównej drogi i należy zawsze zamykać za sobą bramy. Przez nierespektowanie tych zasad już parokrotnie zdarzały się zaginięcia zwierząt. Wszystkim podróżnikom oferuje się świetnie przygotowane trasy, zapewnia bezpieczeństwo, jedyne co muszą zrobić, to respektować pewne prawa, by zapobiec dewastacji czy ewentualnym nieszczęściom. To naprawdę niewiele, a czasem tak ciężko przychodzi.

Trudności

Niezależnie od formy podróży należy zdawać sobie sprawę z barier fizycznych. Nasze niezahartowane ciało po kilku dniach bardzo silnego wysiłku zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Co prawda najwyższe wzgórze ma 800 m n.p.m., jednak jest strome, co nie jest wyjątkiem na szlaku, lecz raczej regułą. Na drodze napotkamy sporo przeszkód i możemy poczuć się zagubieni, nawet mając w rękach mapy i przewodniki. Mylne bywają ścieżki, które często zarastają, zatem lepiej nie tracić czujności. Zdarzają się także miejsca, które wymagają zanurzenia się po kolana w wodzie, zwłaszcza przy dużych opadach deszczu, zaś w marcu, maju i czerwcu w Central Plateau jest sezon na jelenie, więc można spotkać niejednego myśliwego.

Na większości oznaczonych tras, jadąc rowerem nie napotkamy większych trudności. Możliwe więc będzie szybkie i łatwe poruszanie się. Jest jednak alternatywa. Na Caves Track (skalnym szlaku), który rozciąga się od Bracknell do Jeziora Artura trzeba już poruszać się rowerem górskim. Ten rejon jest zdecydowanie godny polecenia dla podróżujących z północy na południe, głównie ze względu na cudowne widoki. Więcej szczegółowych informacji na temat przebycia Tasmanian Trail rowerem można znaleźć pod adresem: http:⁄⁄ www.biketas.org.au⁄. Można także dołączyć do klubu Bicycle Tasmania, który zapewnia wiele profitów, głównie różnego rodzaju zniżki.

Ostatnia rada

Warto na bieżąco zaglądać na oficjalną stronę Tasmanian Trail (http:⁄ ⁄www.tasmaniantrail.com.au⁄), bo Stowarzyszenie organizuje wciąż nowe atrakcje. Szlak jest pełen wyzwań i niesamowitych przygód. Wystarczy przeanalizować trasę i własne możliwości i wyruszać w drogę!

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (2)

 • 07.03.17, 02:19

  Komentarz usunięty

 • 06.03.17, 20:13

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6143

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5747

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17984

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7188

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8815

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7788

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8022

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6477

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7028

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5694

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6266

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5035

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35839

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 78225

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6432

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116904

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze