Dziś jest 06.10.2024
Imieniny obchodzą Artur, Brunon, Fryderyka, Alberta
Autor: Martyna Świątek
Data publikacji: 03.03.2012 22:21
Liczba odwiedzin: 36892
Powinniśmy pamiętać, że Andora to nie same góry, ogromne bogactwo przyrody oraz zakupy bez końca. W kraju tym znajduje się również kilkadziesiąt kamiennych kościołów, których obejrzenie może stać się motywem przewodnim naszego wyjazdu do Andory. Jednak zanim Państwo wybiorą się do tego pięknego, malutkiego kraju, zapraszam do subiektywnej, ekspresowej wycieczki po tamtejszych kościołach!
Kościół Sant Serni de Nagol. Fot. Patrimoni. Generalitat de Catalunya. / flickr.com
Naszą wycieczkę zaczynamy na granicy hiszpańsko-andorskiej. To tutaj wjeżdżamy do pierwszej andorskiej parafii – Sant Julià de Lòria. Jadąc główną drogą CG 1, po około czterech kilometrach od granicy, dojeżdżamy do miejscowości Sant Julià de Lòria, gdzie w centrum miasteczka, przy Plaza Mayor, znajduje się pochodzący z XII wieku romański kościół Sant Julià de Lòria i Sant Germá. Ozdobą kościoła jest dzwonnica o wysokości 20 metrów, zbudowana na planie kwadratu.
Później w Sant Julià de Lòria zjeżdżamy w prawo na drogę CS 120 i po kilku kilometrach jazdy serpentynami widzimy niewielki kościół Sant Serni de Nagol, który jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Andorze. Kościół ten położony jest w miejscu, z którego podziwiamy widoki na dolinę rzeki Valira oraz pobliskie góry. Kościół Sant Serni ma prostokątną nawę o drewnianym sklepieniu, półkolistą absydę oraz wieżyczkę-dzwonnicę. W środku znajdujemy m.in. oryginalny ołtarz i fragmenty romańskich fresków z XII i XIII wieku.
Wracamy na drogę CG 1 i kierujemy się do kolejnej parafii – Andorra la Vella. Przy wjeździe do miasteczka Santa Coloma odwiedzamy kościół, który jest najstarszą preromańską świątynią na terenie Andory, zachowaną w bardzo dobrym stanie. Kościół został wzniesiony prawdopodobnie w VIII lub IX wieku, a następnie kilka razy rozbudowywany. Charakterystyczna jest okrągła lombardzka dzwonnica z XII wieku o wysokości 18 metrów. Wewnątrz oglądamy XII-wieczne freski oraz drewnianą rzeźbę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (XII-XIII wiek).
Jadąc dalej główną drogą CG 1, dojeżdżamy do stolicy Księstwa Andorra la Vella, gdzie w najstarszej części miasta oglądamy pochodzący z XII wieku kościół Sant Esteve. Z powodu różnych wydarzeń oraz klęsk żywiołowych kościół był kilkakrotnie przebudowywany. Z romańskiego okresu pozostała tylko część nawy i półokrągła absyda. W środku podziwiamy barokowe płyty ołtarzowe z XVIII wieku, główne retabulum oraz XIII-wieczne malowidło zwane „Obrazem dusz”.
Kościół Sant Miquel d'Engolasters. Fot. Patrimoni. Generalitat de Catalunya. / flickr.com
Wyjeżdżamy z Andorra la Vella, aby już po chwili znaleźć się w kolejnej andorskiej parafii – Escaldes-Engordany. Przejeżdżamy przez miasteczko Les Escaldes i kierujemy się w stronę Encamp, a następnie zjeżdżamy na drogę CS 200. Tuż za miasteczkiem Engolasters widzimy sylwetkę kościoła Sant Miquel d'Engolasters. Pochodząca z wieku XII świątynia ma prostokątną nawę, półkolistą absydę oraz portyk dobudowany w XVII wieku. Zbudowana na planie kwadratu wieża zakończona dachem w kształcie piramidy, przy którego krawędzi widać wyrzeźbioną ludzką głowę, ma 18 metrów wysokości. Wnętrze kościoła pozbawione jest wyposażenia, na ścianach podziwiamy za to zarówno oryginalne, jak i odtworzone w XX wieku freski.
Kościół Sant Cristòfol d'Anyós. Fot. Patrimoni. Generalitat de Catalunya. / flickr.com
Jedziemy z powrotem do Les Escaldes, kierujemy się na drogę CG 3 w stronę stolicy kolejnej parafii – La Massana. Kawałek wcześniej zjeżdżamy w prawo w drogę CS 310, aby po przebyciu około dwóch kilometrów serpentyn znaleźć się w miasteczku Anyós położonym na wysokości ponad 1300 m n.p.m. Tutaj położony jest XII-wieczny kościół Sant Cristòfol d’Anyós. Z romańskiej konstrukcji pozostała jedynie półokrągła absyda. Do lat 30. XX wieku we wnętrzu kościoła znajdowały się romańskie freski, które trafiły w prywatne ręce. Oglądamy więc „tylko” gotycką „Ostatnią Wieczerzę”, malowidła z XIII wieku oraz ołtarz z XVI wieku.
Wracamy na drogę CG 3, przejeżdżamy przez La Massana i dalej już drogą CG 4 kierujemy się na miejscowość Pal. W tym małym miasteczku będącym skansenem romańskiej architektury podziwiamy pochodzący z przełomu XI i XII wieku kościół Sant Climent de Pal. W prostokątnej nawie tej świątyni zachowały się fragmenty romańskich murów. Kwadratowa absyda pochodzi z XVII-XVIII wieku, lombardzka dzwonnica ma trzy kondygnacje bliźniaczych okien. W środku oglądamy między innymi wykutą w skale kaplicę, XII-wieczną granitową chrzcielnicę, resztki gotyckich malowideł, XIII-wieczną romańską rzeźbę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Kościół Sant Serni de Llorts. Fot. Jordi Roqué / commons.wikimedia.org
Jedziemy ponownie na drogę CG 3, ale tym razem kierujemy się na północ, wjeżdżając do parafii Ordino i prawie od razu również do jej stolicy. Tutaj odwiedzamy pochodzący z XV-XVI wieku kościół Sant Corneli i Sant Cebrià. Między XVII a XIX stuleciem został on znacznie przebudowany. Z zewnątrz podziwiamy górującą nad okolicą wieżę z zegarem, zwieńczoną krzyżem z kutego żelaza, wewnątrz natomiast oglądamy pięć barokowych ołtarzy z XVII-XVIII wieku, poświęconych patronom świątyni.
Następnie kierujemy się dalej na północ do miejscowości Llorts. Tutaj odwiedzamy niewielki kościół Sant Serni de Llorts. Ta pochodząca z XVIII wieku świątynia zbudowana jest na planie prostokąta, posiada dwie dzwonnice, a w środku barokowy ołtarz.
Freski z kościoła Santa Coloma. Fot. *clairity* / flickr.com
Drogą CG 3 wracamy do Escaldes-Engordany, a następnie drogą CG 2 kierujemy się do kolejnej części Księstwa – Encamp. W zabytkowej dzielnicy stolicy tej parafii widzimy kościół Santa Eulàlia de Encamp. Jest to z pochodzenia romańska świątynia (XI-XII wiek), która była wielokrotnie rozbudowywana i przerabiana w XVII i XX wieku. Powstała w drugiej połowie XI wieku lombardzka dzwonnica ma 23 metrów wysokości i jest najwyższą romańską wieżą w Andorze. Tuż przy portyku widzimy niewielką wieżyczkę (comunidor), gdzie dawniej odprawiano egzorcyzmy, aby odpędzić burze. Podziwiamy również XII-wieczną romańską chrzcielnicę zdobioną łukami i kwiatami, trzy barokowe ołtarze z XVII i XVIII wieku oraz nowe witraże autorstwa Agustí Riosa.
Tuż za Encamp znajduje się Les Bons, w którym odwiedzamy pochodzący z XII wieku kościół Sant Romà. Świątynia usytuowana jest malowniczo na wysokiej skale, posiada pojedynczą prostokątną nawę, półokrągłą absydę w stylu lombardzkim, portyk dobudowany w XVII-XVIII wieku. Wewnątrz oglądamy kamienny ołtarz (z resztkami malowideł przedstawiającymi motywy roślinne i zwierzęce) oraz będące reprodukcją freski.
Kościół Sant Joan de Caselles. Fot. Patrimoni. Generalitat de Catalunya. / flickr.com
Wracamy do auta i drogą CG 2 jedziemy do ostatniej andorskiej parafii – Canillo. W stolicy odwiedzamy kościół Sant Serni pochodzący wprawdzie z XVII wieku, ale stojący na romańskich fundamentach, które oglądamy pod szklaną posadzką. Kościół posiada smukłą dzwonnicę z zegarem, jedną z najwyższych w Andorze. Przy wejściu do świątyni oglądamy romańską chrzcielnicę z XII wieku, a w środku gotycką polichromowaną rzeźbę Chrystusa z XIV wieku oraz barokowe retabulum.
Jadąc dalej CG 2, kawałek za Canillo, na niewysokim wzgórzu stoi XII-wieczny kościół Sant Joan de Caselles. Do prostokątnej nawy przylega od wschodu półokrągła absyda, obok portyku stoi kwadratowa lombardzka dzwonnica z trzema kondygnacjami okiem. Wewnątrz świątyni oglądamy gotyckie retabulum z 1525 roku, które jest uważane za jedno z najpiękniejszych w całej Andorze.
Wsiadamy do auta i pełni wrażeń drogą CG 2 ruszamy niechętnie w stronę granicy andorsko-francuskiej…
ZDJĘCIA:
http://www.flickr.com/photos/patrimonigencat/6395240899/
http://www.flickr.com/photos/patrimonigencat/6395241995/
www.flickr.com/photos/patrimonigencat/6395234745/
http://www.flickr.com/photos/patrimonigencat/6395235029/
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sant_Serni_de_Llorts.jpg
http://www.flickr.com/photos/clairity/3900182872/
http://www.flickr.com/photos/patrimonigencat/6395220673/
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16294
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11537
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 153097
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 184146
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 7923
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 6974
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 30000
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 8690
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11038
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8622
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10309
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 7870
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 9433
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6583
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8347
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6520
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 58689
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 154015
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 7764
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 251634
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16294
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11537
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.