Dziś jest 15.01.2025

Imieniny obchodzą Domosław, Makary, Aleksander, Dobrawa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wulkaniczny raj wśród raf – Polinezja Francuska

Autor: Ela Glapiak

Data publikacji: 03.02.2012 23:08

Liczba odwiedzin: 6321

Tagi: australia i oceania, polinezja francuska, tahiti, bora bora, wyspa moorea, artykuły, zadanie 1

Słońce, lazurowa woda, fale oceanu rozbijające się niczym skłębione bałwany o śnieżnobiały piasek rajskich plaż, palmy pochylone ku oceanowi dające cień dla zmęczonych promieniami słońca…

Atol Tikehau, Polinezja Francuska
Atol Tikehau. Fot. Benoit Mahe

Karaiby? Seszele? Polinezja Francuska! Choć opis mógłby pasować do każdego z tych wyspiarskich rejonów. Jeśli do tego dołożymy jednak wulkany, rajską roślinność i niezwykle uprzejmych, dumnych i pracowitych Polinezyjczyków, wątpliwości nikną.

Dla Europejczyka wyprawa na Polinezję leżącą na Oceanie Spokojnym w połowie drogi pomiędzy Ameryką Południową a Australią, to osiągalna, acz droga impreza, nie mówiąc o ogromnej odległości, jaką trzeba pokonać – podróż z przesiadką trwa 23 godziny. To wyprawa do raju, jak wierzą niektórzy. Pamiętajmy jednak, że Polinezyjczycy mogą, a często myślą tak samo o Europie, tyle, że dla przeważającej większości z nich jest to marzenie nieosiągalne.

Dla potomków pierwszych osadników wysp, którzy – jak twierdzą różne źródła – dotarli tam 1200, a być może już 1700 lat temu, wyspy są jedynym światem, jaki kiedykolwiek przyszło im oglądać. Do 1767 roku żyli sobie spokojnie, ciesząc się beztroską. Raj dla nich skończył się, gdy na Tahiti wylądowali najpierw Anglicy, a potem Francuzi. (Wyspy odkrył Magellan). Był to koniec prostego, szczęśliwego, nieskalanego przez cywilizację życia Polinezyjczyków. W 1880 ostatni król tahitański Pomare V zrzekł się suwerenności na rzecz Francji. W 1958 roku kolonie uzyskały status terytorium zamorskiego Francji. Na czele władz Polinezji Francuskiej stoi mianowany przez rząd francuski wysoki komisarz. Do jego obowiązków należą polityka zagraniczna, obrona i porządek publiczny. Władzę ustawodawczą tworzy Zgromadzenie Terytorialne, a wykonawczą – Rada Ministrów.

Dziś dla docierających na wyspy (około 150) pięciu archipelagów na Oceanie Spokojnym turystów to nadal oaza spokoju, w porównaniu z głośną, coraz bardziej brudną i żyjącą w pośpiechu cywilizacją. Jednak gdyby zapytać któregoś z blisko 260 tys. tubylców, to raczej o spokoju byśmy nie usłyszeli. Nigdy jednak nie powiedzą nic złego na turystów – dla nich to pieniądze i jedna z głównych dźwigni PKB, czyli wyspiarskiego dobrobytu, obok rolnictwa i rybołówstwa.

Leniwi turyści z pewnością poczują się szczęśliwi, gdy dane im będzie spędzić urlop w jednym z luksusowych hoteli Polinezji. Backpackerzy będą mieli to samo uczucie podróżując od wyspy do wyspy. Obowiązkowym punktem jest oczywiście Tahiti ze stolicą w Papeete. To zamieszkałe przez około 26 tys. osób miasto nie wzbudza podziwu, trudno bowiem o zachwyt, gdy co krok natrafiamy na brudne fast foody. Trzeba naprawdę ogromnej fantazji, aby wyobrazić sobie jak wyglądało tu kiedyś życie.

Nic więc dziwnego, że milionerzy podpływają luksusowymi jachtami i jedynym celem ich pobytu są luksusowe restauracja z wyśmienitą francuską kuchnią, a zwłaszcza polinezyjskim sahimi, czyli surową rybą z sałatą, pomidorem i cebulą, wymieszana z mlekiem kokosowym. Backpackerzy wolą włóczyć się po uliczkach, zagryzając kupioną w miejscowym Carrefourze bagietkę.

Warto jednak też pojechać w głąb Tahiti i odwiedzić w dolinie Faa Taua malowniczy wodospad, usytuowany wśród egzotycznej roślinności tropikalnej. Miłośnicy pieszych wędrówek, lubiący wspinaczkę, mogą wybrać się w góry, by podziwiać górę Orochena, najwyższy szczyt Tahiti. Pozostali mogą spróbować podjechać samochodem terenowym. Z polany u stóp szczytu roztacza się piękny widok na wulkaniczne stożki wokół. Wielbiciele trekkingu muszą też obowiązkowo zaliczyć tahitański półwysep Taiarapu.

Nigdzie na świecie nie zobaczymy też magicznych wulkanicznych tuneli, zwanych "Lawatub". Znajdują się one 5 km w głąb wyspy od miejscowości Hitiaa. Miejsce nie figuruje na mapie turystycznej, trzeba o nie pytać tubylców. A zanim się tam wybierzemy, dobrze zaopatrzyć się w wodoodporną latarkę.

Wcześniej czy później tak backpackerzy, jak i milionerzy wylądują na słynącej z pięknej laguny Bora Bora, by zamieszkać, bądź tylko podziwiać luksusowe hotele i zakosztować kąpieli w turkusowej wodzie.

No i oczywiście oddać pokłon wulkanowi, który niepodzielnie króluje na wyspie – jedni spoglądają w jego kierunku z trwogą, inni z podziwem, jeszcze inni traktują jako stały element krajobrazu. Plątanina lin z regularnie zawiązanymi supłami zachęca, aby spróbować spenetrować wnętrze wyspy, jednak przybywający na Bora Bora w większości wolą plaże i słoneczne kąpiele. Nic dziwnego, wyspa jest ulubionym miejscem nowożeńców, którzy tu właśnie spędzają swój miesiąc miodowy. Jeśli już decydują się na jakiś ruch, z reguły wybierają rowerową wycieczką dookoła Bora Bora.

Mniej znana jest wyspa Moorea, znajdującą się ok 1,5 godziny drogi promem od stolicy Tahiti. Wnętrze Moorea w dużej części porastają plantacje ananasów, bananów i wielu innych owoców tropikalnych. Tu też mieści się słynna przebita góra – Mouaputa (830 m n.p.m.) z charakterystycznym otworem tuż pod wierzchołkiem. Jeśli ktoś chciałby ją zdobyć, podobnie zresztą, jak w każdym przypadku penetracji wnętrza polinezyjskich wysp, musiałby zaopatrzyć się w antypoślizgowe buty i liczyć z tym, że z takiej wyprawy wróci umorusani jak nieboskie stworzenie.

Najłatwiej polinezyjskie archipelagi – Archipelag Tuamotu, Bora Bora, Huahine, Moorea, Raiatea, Tahiti, Wyspy Markizy (Iles Marquises), Wyspy pod Wiatrem (Iles sous le Vent), Wyspy Tubuai (Iles Tubuai), Wyspy Wiatru (Iles du Vent) – warto zwiedzać podróżując jachtem, ale mając więcej czasu można przeprawiać się promami, albo innymi statkami kursującymi pomiędzy wyspami.

Wszędzie znajdziemy leniwych, szczęśliwych ludzi trudniących się połowem ryb, myślistwem, surfowaniem po falach załamujących się na rafach. Spotykają się na pomostach łączących części wyspy, przy których też cumują łodzie rybackie i szkolne, przewożące dzieci do szkoły. Polinezyjczycy są pogodni, bogobojni, choć religie jakie wyznają, są różnorodne. To, co ich wyróżnia, to tatuaże, będące dla Polinezyjczyków synonimem biżuterii. Zresztą stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Są przedmiotem kultu, a tradycja związana z ich tworzeniem liczy wiele tysięcy lat. Wzory odbiegają od europejskich, tylko nieliczni biali są na tyle odważni, aby pokrywać nimi prawie całe ciało.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8587

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7494

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42939

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9363

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11770

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9073

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11195

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8530

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10438

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6950

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9083

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7064

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 73049

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 185858

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8478

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 295295

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze