Dziś jest 21.07.2024

Imieniny obchodzą Daniel, Dalida, Benedykt, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Peru – podróż po trzech krainach

Autor: Magdalena Piekarska

Data publikacji: 10.02.2012 00:49

Liczba odwiedzin: 64643

Tagi: ameryka południowa, peru, machu picchu, andy, iquitos, zadanie 1

Opowieści o krainie pełnej złota rozpaliły wyobraźnię Francisca Pizarra – hiszpańskiego konkwistadora, który w XVI wieku przybył do Ameryki Południowej i podbił Imperium Inków. Dziś do Peru miliony turystów przyciąga nie złoto a wspaniałe krajobrazy, przyroda, a przede wszystkim ślady pozostawione przez Synów Słońca czyli inkaskie miasta z najsłynniejszym z nich Machu Picchu.

Tarasy na słynnej trasie do Machu Picchu
 
Tarasy na słynnej trasie do Machu Picchu
fot. sxc.hu/getye1

Peru jest cztery razy większe niż Polska, a ma 10 milionów mieszkańców mniej. Oficjalnymi językami są: hiszpański i keczua. Na południu powszechnie używa się także języka ajmara. Oprócz tego istnieje ok. 90 innych języków używanych przez Indian zamieszkujących dżunglę. Wieloma językami posługuje się jedynie garstka ludzi a zdarza się, że plemiona żyjące od siebie w promieniu kilkunastu kilometrów posługują się tak odmiennymi językami, że nie są w stanie się porozumieć.

Peru dzieli się na trzy strefy: wybrzeże (costa), Andy (sierra) i dżunglę (selva).

Na wybrzeżu prawie nigdy nie pada deszcz. Spowodowane jest to oddziaływaniem zimnego prądu morskiego zwanego Prądem Humboldta. Wszystko zmienia jednak El Nino (chłopczyk, dzieciątko) – zjawisko pogodowe zawdzięczające swą nazwę temu iż zaczyna się zwykle w okresie Bożego Narodzenia. Występuje średnio co cztery lata. Ciepły prąd morski i wiatry które powoduje są przyczyną ogromnych opadów deszczu w Andach a co gorsze wpływają na zmniejszenie liczby ławic ryb.

Na wybrzeżu leży Lima – stolica Peru założona w XVI wieku przez Francisco Pizarra, którego pomnik znajduje się na głównym placu miasta.

Obecnie co trzeci mieszkaniec Peru mieszka w tym ogromnym mieście, w porównaniu z którym Warszawa wydaje się być małym miastem bez korków. Z racji swego położenia nie padają tam deszcze ale często utrzymuje się mgła (gaura) i ciemne chmury.

W Limie pomimo tego że ma już prawie 500 lat nie znajdziemy budynków starszych niż 300 lat. Wszystkiemu winne jest ogromne trzęsienie ziemi jakie nawiedziło stolicę w XVIII wieku. W ogóle trzęsienia ziemi są dość powszechne w tym kraju i mniejsze czy większe zdarzają się kilkanaście razy w roku.

W Limie najwyraźniej widać ogromne dysproporcje i nierówności społeczne. W najbogatszej dzielnicy Miraflores znajdziemy piękne wille w uroczych ogrodach a w powstających bez ładu i składu nowych dzielnicach ludzie żyją w wielkim ubóstwie. Paradoksalne jest to że w wielu tych miejscach nie ma dostępu do wody a w samej Limie znajduje się ogromny park z wielkimi fontannami.
Ciężką sytuację pogarsza fakt, iż kilka milionów mieszkańców nie ma dowodów osobistych. Oznacza to, że dla państwa nie istnieją. Nie mają prawa do nauki czy opieki medycznej.

Polak Jacek Klisowski, prowadzący dom dla chłopców ulicy, przy pomocy środków polskiego MSZ zorganizował w Peru akcję wyrabiania dokumentów. W czasie tego programu udało się mu pomóc kilku tysiącom osób…

Kolejną krainą geograficzną Peru są Andy. Alpamayo – jeden z peruwiańskich, andyjskich szczytów nazywany jest „najpiękniejszą górą świata”. Nie tylko sam urok gór przyciąga turystów. Będąc w Peru nie można ominąć bowiem położonego w Andach Machu Picchu – tajemniczego miasta Inków znajdującego się na liście nowych cudów świata. Pomimo tego, że jest coraz mniej tajemnicze, sukcesywnie zadeptywane przez turystów to wciąż wywiera niesamowite wrażenie. Niedawno świętowano 100 lecie jego odkrycia (a raczej rozsławienia, gdyż przed Peruwiańczykami tak naprawdę nigdy nie było zakryte ) przez H. Binghama amerykańskiego historyka, który i tak w rzeczywistości nie był pierwszym białym człowiekiem który postawił tam swoją stopę…

Ostatnio władze usilnie pracują nad przygotowaniem dla turystów kolejnego miejsca, które ma odciążyć tak tłumnie odwiedzane Machu Picchu. Tym nowym miejscem ma być Marcahuamachuco, które było najważniejszym andyjskim ośrodkiem przedinkaskim. Przed archeologami i władzami jeszcze długa droga, gdyż na razie na terenie ruin mieszkańcy wypasają swoje zwierzęta.

Trzecią najbardziej rozległą krainą jest dżungla, która zajmuje ok. 60 proc. powierzchni kraju. Mieszkańców jest tam jednak niewielu. Największym miastem jest Iquitos – położone w środku dżungli do którego dostać się można jedynie samolotem lub łodzią. Nazywane jest bramą dżungli amazońskiej. Założone zostało w czasie gorączki kauczukowej, podczas której co poniektórzy mieszkańcy dorobili się bajecznych fortun. Z okresu świetności pochodzi ratusz zaprojektowany przez Eiffla twórcę słynnej wieży w Paryżu. Po odkryciu metody produkcji sztucznego kauczuku miasto podupadło. Obecnie liczy ok. 500 tysięcy mieszkańców. Cały czas ich liczba rośnie, choć trudno znaleźć tam pracę. Ostatnio część mieszkańców zostało jednak zatrudnionych przy wydobyciu ropy naftowej.

Według „The New York Times” kuchnia peruwiańska jest jedną z najlepszych na świecie. Jest ona wynikiem 500 letniej fuzji wpływów z prawie każdego kontynentu ze składnikami i potrawami bezpośrednio wywodzącymi się z Imperium Inków. W Peru jada się dużo ryb, ziemniaków, drób a także… świnki morskie. Słynną potrawą jest ceviche czyli surowa ryba z limonką. Peru jest ojczyzną Pisco znanego na całym świecie – wina typu brandy a peruwiańska kawa uznawana jest za najlepszą na świecie.

Inkowie czcili Słońce, do dziś w Machu Picchu w czasie przesilenia zimowego odbywa się uroczystość rytualnego przywiązania Słońca do kamienia a walutą Peru jest „Nuevo Sol” co w języku hiszpańskim oznacza „nowe słońce” właśnie.

Peru to również miejsce niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju gdyż co zabawne (choć na pewno nie dla osób które tego doświadczą) można tam dostać zarazem choroby morskiej i wysokościowej. To wszystko za sprawą jeziora Titicaca – największego i najwyżej położonego żeglownego wysokogórskiego jeziora świata. Co ciekawe niedawno bo w 2011 roku grupa osób z Polski wytyczyła szlak rowerowy i przejechała na rowerze wokół całego jeziora.
W Peru wiedzą dobrze o tym, iż pieniądze nie śmierdzą. Jednym z towarów eksportowych jest bowiem guano czyli ptasie odchody, będące doskonałym nawozem naturalnym. W przeszłości z powodu wojny z Chile o to bogactwo naturalne Peru straciło część swego terytorium.

Peru przyciąga poszukiwaczy i eksploratorów. Dżungla skrywa bowiem podobno miasto, w który Inkowie zgromadzili swoje skarby zanim zostali ostatecznie rozbici przez Pizarra… Na jego poszukiwanie wyruszył słynny polski podróżnik Jacek Pałkiewicz. Ekspedycja, na czele której wyruszył penetrowała niedostępne rejony dżungli w rejonie Madre de Dios.

Tajemnicze miasto Eldorado, czy Paititi wciąż czeka na odkrywcę. Kto na razie nie może wyjechać do Peru może wybrać się do zamku w Niedzicy. Podobno tam też Inkowie schowali część swego skarbu…

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (1)

 • mariusz (gość)

  mariusz (gość)

  30.05.13, 06:19

  peru tesknie jak za stera miloscia

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7481

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6613

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27140

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8247

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10294

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8331

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9671

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7368

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8770

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6275

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7839

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6058

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 50733

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 128850

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7276

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 195701

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze