Dziś jest 24.07.2024

Imieniny obchodzą Kinga, Krystyna, Antoni, Kunegunda

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Planespotting – w pogoni za samolotem

Autor: Anna Maria Łakomy

Data publikacji: 26.07.2011 12:04

Liczba odwiedzin: 80364

Tagi: europa, polska, inspiracje, artykuły, inspiracje artykuły

Z każdym dniem przybywa coraz to nowszych zajęć, pasji i upodobań. Wśród tych bardziej specyficznych znajduje się planespotting, czyli „obserwowanie samolotów”.

Planespotting, czyli jak upolować samolot za pomocą obiektywu
Planespotting, czyli jak upolować samolot za pomocą obiektywu. Fot. Janitors

Chodzi o zainteresowanie samolotami, liniami lotniczymi, lotniskami i lotnictwem w ogóle. Spotterzy lubią przechadzać się wzdłuż ogrodzenia lotniska lub wież obserwacyjnych i górnego poziomu parkingu lotniska. Można ich także znaleźć w okolicach fabryk samolotów, gdzie mają nadzieję rzucić okiem na lądowanie, kołowanie do bramy, holowanie, start lub po prostu chcą powdychać zapach paliwa lotniczego w nocy.

Typologia

Niektórzy z nich skrzętnie nagrywają i notują numery rejestracyjne, typy statków powietrznych, nazwy linii lotniczych, czasy przylotów i odlotów. Mały notatnik, długopis i lornetka to standardowy zestaw spottera. Bardzo ważny jest także aparat fotograficzny i kamera. Występuje tu spora różnorodność, bo wśród ulubionych sprzętów znajdują się zarówno stare analogówki, jak i nowe aparaty, pozwalające sprawdzić zdjęcie od ręki. Po powrocie do domu często ładuje się świeżo złowione ryby w bazie danych lub po prostu uzupełnia bieżące notatki.

Można także spotkać amatorów specyficznych „audycji radiowych”. Na lotnisko przychodzą z małymi skanerami, pozwalającymi słuchać rozmów między kontrolerami ruchu (ATC) i pilotami. Standard używanego sprzętu jest jednak średni. Podobnie jak fotografowie mają swoje ulubione samoloty i linie lotnicze, słuchacze mają swoich ulubionych kontrolerów ruchu lotniczego. Oczywiście występują także typy łączące te wszystkie upodobania. Oznacza to słuchanie ATC, by mieć najświeższe informacje o przylocie, rzucić pierwsze spojrzenie na samolot przez lornetkę i zrobić perfekcyjne zdjęcie palącej się gumy przy lądowaniu.

Są spotterzy, którzy mają ogromną słabość do wojskowych statków powietrznych, a nawet do samolotów prywatnych. Można ich także często znaleźć w muzeach samolotów. Znaczną część stanowią jednak obserwatorzy lotnictwa komunikacyjnego. Do tej grupy włącza się także wszelkich amatorów lotnisk, którzy podróżują po całym świecie, by powiększać kolekcję swoich zdjęć. Wreszcie RNAV Spotting, czyli robienie zdjęć samolotom na wysokości przelotowej 10 000 m. Nie jest to jednak takie proste i wymaga ponadprzeciętnego sprzętu – na ogół lustrzanki cyfrowej połączonej z lunetą lub teleskopem.

Występowanie

Coś, co spottersi lubią najbardziej
 
Coś, co spottersi lubią najbardziej
fot. iStockphoto

Spotterów najłatwiej znaleźć przez strony internetowe, tworzą bowiem grupy związane z wybranymi lotniskami. Zwykle są to stowarzyszenia, których nazwy pochodzą od nazwy lotniska i są zgodne z nomenklaturą ICAO (Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego). Bycie członkiem danego stowarzyszenia często znacznie ułatwia sprawę. To właśnie dzięki ich informacjom możemy się dowiedzieć, że z górki w okolicach schroniska na Paluchu i w okolicach al. Krakowskiej najlepiej widać starty samolotów z Okęcia, a górka spotterska oraz lasek od strony ul. Zamiejskiej to najlepsze punkty obserwacji w Łodzi. Wzajemna wymiana danych, także międzynarodowych, umożliwia im zrobienie lepszych zdjęć. Lista stowarzyszeń spotterskich jest imponująca:

• EPWA Spotters – Warszawa
• Kraków Airport Spotters – Kraków
• EPKK Spotters – Kraków
• EPWR Spotters/Wrocław Spotters – Wrocław
• EPGD Spotters – Gdańsk
• EPRZ Spotters – Rzeszów
• WMSpotters – Olsztyn
• epsc_spotters – Szczecin
• EPML Spotters – Mielec
• Wlkp_Spotters – Poznań i okolice
• EPBY Spotting Team – Bydgoszcz
• EPKT Spotters – Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa działające na terenie Śląska i Zagłębia
• EPLL_Spotters – Łódź
• Wingflex – Katowicki Klub Spotterski
• RNAVspotters.pl – stowarzyszenie skupiające miłośników lotnictwa obserwujących samoloty na wysokościach przelotowych.

Każde z nich ma swoje reguły gry. Dla przykładu Warszawskie Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa „Warsaw Spotters” oferuje legitymacje członkowskie, identyfikatory oraz specjalne kamizelki ofiarowane przez Lotnisko Chopina. Przywileje są niewielkie, ale dla pasjonatów zdecydowanie warte zachodu. Służby lotniskowe odnoszą się do posiadaczy kamizelek przyjaźniej, co oznacza możliwość przebywania w okolicach wieży lotniska lub fotografowanie samolotów El-Al (które, jak na większości lotnisk, ochraniane są przez służby antyterrorystyczne). Na stronie internetowej stowarzyszenia znajdują się też liczne wskazówki. Osobny dział poświęcony jest informacjom o miejscach dogodnych do fotografowania. Są również specjalne klucze do opisywania zdjęć wrzucanych do bazy.

A co na to inni?

W wielu krajach spotterzy traktowani są przez władze lotnisk jako bardzo ważna linia ochrony. Własna grupa spotterów to nobilitacja dla lotniska. Stanowią oni przede wszystkim najszybsze źródło informacji, bo zwykle jako pierwsi zauważają zagrażające bezpieczeństwu stada ptaków czy pożary. Są jednak kraje, w których z niejasnych przyczyn bywają traktowani jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. W Grecji czy Korei podchodzi się do nich jak szpiegów. Tymczasem spotterzy napędzani są fascynacją przemysłem lotniczym i nie ma nic bardziej mylnego niż traktowanie ich jako potencjalnych przestępców.

Jak sami twierdzą, największym problemem stają się zmiany pogody. Chmury, deszcz, grad czy inne opady przestają być przewidywalne i mogą pokrzyżować niejedne spotterskie plany.

Podróże miłośników lotnictwa zdecydowanie nie należą do najtańszych, ale w końcu na coś trzeba wydawać pieniądze, a hobby stanowi świetny pretekst. Każde kolejne lotnisko, nowy samolot, zapach są absolutnie bezcenne. Amatorzy lotnictwa potrafią przemierzyć w ciągu kilku dni tysiące kilometrów, żeby zobaczyć start lub lądowanie danego modelu, ale co najdziwniejsze, to osobliwe zamiłowanie zaczyna się rozprzestrzeniać. Wystarczy sobie przypomnieć, co działo się, gdy na Lotnisku Chopina lądował Airbus A380…

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7496

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6627

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27364

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8249

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10310

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8342

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9701

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7380

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8790

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6278

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7855

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6067

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51233

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129894

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7289

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 197560

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze