Dziś jest 20.05.2024

Imieniny obchodzą Bernardyn, Bronimir, Anastazy, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Autostopowe imprezy w 2014 roku

Autor: Jakub Matuszewski

Data publikacji: 17.02.2014 04:34

Liczba odwiedzin: 5225

Tagi: autostop, autostopowe imprezy, autostop artykuły, jakub matuszewski

W ostatnich latach autostop odzyskuje dawny, utracony blask i wraca do łask Polaków. Nic więc dziwnego, że na fali popularności tej formy podróżowania powstaje coraz więcej imprez skierowanych do podróżujących „za jeden uśmiech”. Ogromnym powodzeniem cieszą się ostatnio autostopowe wyścigi. Zasady wszystkich z nich są podobne: start w dwuosobowych drużynach z jednego miejsca o jednym czasie. Meta w wyznaczonym punkcie, do której można dotrzeć tylko i wyłącznie autostopem (wyjątki stanowią centra większych miast). W miejscu docelowym zorganizowana jest kilkudniowa impreza – gry, tańce i zabawy. Gdzie więc można będzie wybrać się w roku 2014?

Autostopowe początki bywają trudne
 
Autostopowe początki bywają trudne
fot. Gosia

AutoStop Race
Wrocław -> Walencja (26.04 – 01.05)

ASR jest przykładem wyścigu, który w błyskawicznym tempie przyciąga uczestników. W pierwszej edycji udział brało ponad 100 osób. Rok później liczba ta zwiększyła się do niemal 400. W 2011 roku do Barcelony ścigało się już 600 autostopowiczów. Rosnąca popularność skłoniła organizatorów z Klubu Podróżników BIT do wprowadzenia limitu uczestników. 1000 przygotowanych miejsc rozeszło się w trakcie internetowej rejestracji w 40 minut. Chętnych było o wiele więcej, ale całkiem słusznie organizatorzy postanowili nie naginać limitu. W 2013 roku również miejsc było 1000. Tym razem wszystkie wyczerpały się już po… 8 minutach!

Autostop Race, plakat promujący trzecią edycję autostopowego wyścigu z metą w Barcelonie.
 
Autostop Race, plakat promujący trzecią edycję autostopowego wyścigu z metą w Barcelonie.
fot. Autostop Race

W roku obecnym limit również pozostaje bez zmian. Tym razem uczestnicy będą się ścigać do Walencji, jednego z najpiękniejszych hiszpańskich miast, które oprócz rozległej plaży, oferuje zwiedzającym szereg wspaniałych atrakcji turystycznych. Zapisy rozpoczną się 29 marca o północy (i pewnie długo nie potrwają). Koszt uczestnictwa to 40zł od osoby. Jak w przypadku wszystkich tego typu wyścigów, uczestnicy startują w parach. Według regulaminu, obie osoby w parze muszą być pełnoletnie, ale do tego nie mogą mieć skończonych 30 lat. Co więcej, chociaż jedna z nich musi być studentem.

Wyścig Autostopem!
Poznań -> Amsterdam (30.04 – 04.05)

Rok temu na scenę autostopowych wyścigów dumnie wkroczyła stolica Wielkopolski. Od innych wyścigów, ten wyróżniał się przede wszystkim terminem. Podczas gdy pozostałe rajdy organizowane były w trakcie długiego weekendu majowego, Addicted2fun ze swoim wyścigiem wystartowało w Boże Ciało. Tym razem organizatorzy postanowili postawić na sprawdzone wcześniej przez innych schematy i w majówkę udać się do Amsterdamu.

Tutaj również obowiązują dwuosobowe zespoły, natomiast cena za uczestnictwo to 35 zł za osobę (jeśli ktoś brał udział w ubiegłorocznym rajdzie, płaci tym razem 30 zł). W wyścigu może wystartować każdy chętny, pod warunkiem, że ukończył 18. rok życia.

Krakostop
Kraków -> Zadar (30.04 – 03.05)

Również z drugą edycją w tym roku startują autostopowicze z grodu Kraka. Rok temu debiutowali oni podczas podróży do miasta Romea i Julii, czyli włoskiej Werony. Tym razem Krakowianie udadzą się do położonego na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego, Zadaru. Nieznane są jeszcze tegoroczne punkty regulaminu, natomiast nie powinny one się wiele różnić od ubiegłorocznych. Wtedy to koszt wyścigu wynosił 30 zł za osobę, a startować mogły osoby pełnoletnie. Limit par był ustalony na 100, a biorąc pod uwagę rosnącą popularność autostopu, można się spodziewać zwiększenia tej liczby w tegorocznej edycji.

Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe
Sopot -> ??? (01.05 – 04.05)

Nieznane jest jeszcze miejsce docelowe najstarszego wyścigu autostopowego w naszym kraju. Podróżnicy wyruszą z Trójmiasta już po raz 17! W ubiegłym roku MMA swój finał miał w węgierskim Budapeszcie, a co czeka nas w tym roku? Organizatorzy zaproponowali uczestnikom 6 miast: włoską Wenecję i Pizę, chorwacką Pulę, słoweński Piran, łotewską Rygę oraz francuską Niceę. Przez tydzień każdy chętny mógł opowiedzieć się za którąś z opcji. Najwięcej głosów otrzymał Piran (151), Ryga (94) i Wenecja (90). Jak zapewniają organizatorzy, metą wyścigu na pewno będzie któreś z tych trzech miast, a ostateczną decyzję powinniśmy poznać niebawem.

Jednak imprezy autostopowe to nie tylko wyścigi. Zanim którykolwiek z nich się zacznie, czekają nas inne podróżnicze wydarzenia.

Kolosy
Gdynia (7-9.03)

Kolosy 2014
 
Kolosy 2014
fot. Źródło: www.kolosy.pl

Wprawdzie Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, czyli popularne Kolosy nie jest imprezą stricte autostopową, żaden miłośnik przygód nie może przejść obok niego obojętnie. Przez 14 lat istnienia Kolosy wyrosły na największy i najważniejszy festiwal podróżniczy w naszym kraju. Przez 3 marcowe dni w Gdyni zostanie przedstawionych niemal 100 prezentacji, będących pokazem najważniejszych wypraw ostatnich 12 miesięcy. Kolosy gościć będzie Gdynia Arena, w której jednocześnie będzie mogło pomieścić się nawet 4000 widzów.

W trakcie trwania festiwalu zaprezentują się m.in.: Marcin Tomaszewski, jeden z najlepszych współczesnych wspinaczy. Michał Kozok, który ponad 13 000 km w Ameryce Południowej przemierzył wyłącznie niemotorowymi środkami transportu (np. hulajnoga czy rolki). Na scenę wejdą także Andrzej Budnik i Alicja Rapsiewicz, którzy w ramach czteroletniej wyprawy „losWiaheros” przemierzyli pół świata poruszając się m.in. autostopem, pieszo czy motorem.

KciukFestival – Autostopowe Opowieści
Kraków (5-6.04)

Jest to pierwsza edycja pierwszego w Polsce festiwalu poświęconego wyłącznie autostopowi. W KciukFestivalu udział można wziąć w dwóch kategoriach:

1). Prelekcja – czyli audiowizualna prezentacja wyprawy z dodanym komentarzem prelegenta w trakcie jej trwania

2). Krótka relacja filmowa (do 5 minut) – zmontowany materiał zdjęciowy i/lub filmowy, stworzony przez uczestnika wyprawy.

KciukFestival to doskonała okazja dla wszystkich podróżników na pokazanie autostopowej braci swoich „dokonań” w tym zakresie. Chęć wystąpienia w trakcie festiwalu może zgłosić każdy, ale trzeba się spieszyć. Ostateczny termin składania kandydatur mija 28 lutego!

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6579

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6078

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22155

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7560

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9221

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7983

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8551

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6754

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7593

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5937

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6808

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5286

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 40014

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 96344

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6690

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 142695

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze