Dziś jest 16.06.2024

Imieniny obchodzą Alina, Justyna, Benon, Aneta

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Autostopowy przewodnik po wybranych krajach Europy Zachodniej

Autor: Jakub Matuszewski

Data publikacji: 10.02.2014 03:43

Liczba odwiedzin: 9386

Tagi: autostop, poradnik autostopowicza, jakub matuszewski, hiszpania, francja, niemcy, austria, holandia, beneluks

Kraje położone na zachód od Polski to bardzo popularny kierunek autostopowych eskapad. Mimo względnie podobnego poziomu rozwinięcia poszczególnych państw, łapanie stopa zazwyczaj w każdym kolejnym kraju wygląda inaczej.

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi to zdecydowani zwycięzcy wielu autostopowych ankiet na najlepszy europejski kraj do podróżowania. Dzięki rozległej sieci autostrad przemierzenie całego kraju nie zabiera wiele czasu, zwłaszcza że i sami kierowcy raczej chętnie zabierają autostopowiczów. Pamiętajmy, że zarówno w Niemczech, jak i w każdy innym kraju, zakazane jest łapanie stopa na autostradzie. Dlatego typowym sposobem jeżdżenia jest tam „od stacji do stacji”, czyli po prostu przemieszczanie się po kolejnych stacjach benzynowych przy autostradzie. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w atlas drogowy z zaznaczonymi parkingami i stacjami. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której kierowca zjeżdża z interesującej nas trasy, a my nie mamy gdzie wysiąść. Wtedy opcje są dwie – albo wysiadamy na zjeździe i liczymy na pobłażliwość policji, albo jedziemy dalej i kombinujemy, jak wrócić.

Dużym plusem naszego zachodniego sąsiada jest dość powszechna wśród Niemców znajomość języka angielskiego. Choć oczywiście dobrze byłoby nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku niemieckim, a także wziąć podręczne rozmówki. I pamiętajmy, że po kraju jeździ wielu Polaków, także na niemieckich numerach rejestracyjnych.

Beneluks

W krajach Beneluksu z powodzeniem porozumiemy się w języku angielskim, a i samo stopowanie nie należy do trudnych. Duże zagęszczenie miast powoduje jednak, że często jest to jazda kawałek po kawałku. Ludzie są raczej przyjaźnie nastawieni, chociaż niektórzy znani mi autostopowicze narzekają na niechęć tubylców do Polaków. Z drugiej strony pamiętajmy, że zwłaszcza w Holandii naszych rodaków jest wielu, co ułatwia podróżowanie. Ciekawostką z Holandii są punkty przygotowane specjalnie dla autostopowiczów, w których można łapać stopa.

Wyznaczone miejsce do łapania stopa w Holandii
 
Wyznaczone miejsce do łapania stopa w Holandii
fot. Metro Centric (Flickr.com/CC BY)

Nazywają się one liftplaats (ew. liftershalte) i oznaczone są znakiem przedstawiającą dłoń z wyciągniętym kciukiem na niebieskim tle. Na stacjach benzynowych zamiast stać na końcu stacji z tabliczką, zdecydowanie lepiej poprosić kierowców o podwózkę w trakcie rozmowy.

Francja

Mnie osobiście jeszcze nigdzie nie stopowało się tak dobrze, jak w kraju Napoleona Bonaparte. Na autostradach, zamiast jeździć po stacjach (wyjątkowo dużych) można łapać stopa na peage. Są to punkty poboru opłat, na których zatrzymać musi się każdy przejeżdżający samochód. Pracownicy czasami przeganiają, ale wystarczy odejść kilka metrów, aby dali sobie spokój. Problemem na pewno jest to, że wielu Francuzów nie mówi po angielsku, bądź po prostu mówić nie chce. Dlatego warto poświęcić chwilę na naukę francuskiego, a już koniecznie zabrać zapisane, niezbędne zwroty.

Duży kłopot wielu osobom sprawia wyjazd z Paryża, dlatego szczególnie starannie należy poczytać na Hitchwiki o sposobach wydostania się ze stolicy. Warto pokusić się o droższy, ale dalszy wyjazd komunikacją.

O czym wspomina wielu autostopowiczów, jeśli jesteś samotnie stopującą kobietą, powinnaś zachować szczególną ostrożność. Po Francji jeździ wielu imigrantów z krajów niekoniecznie dżentelmeńskich, z których część może chcieć wykorzystać sytuację sam na sam. Dlatego pamiętaj o swojej kobiecej intuicji.

Hiszpania

Państwo to wywołuje skrajne emocje wśród autostopowiczów. Niektórzy Hiszpanię przeklinają, inni uwielbiają. Łapanie pomiędzy Madrytem, Barceloną a Walencją jest ułatwione ze względu na dużą liczbę turystów oraz ciężarówek. W pozostałych rejonach Hiszpanii nie powinniśmy nastawiać się na przejechanie dużej odległości jednym autem, a raczej na pokonywanie krótkich odcinków.

Hiszpanie są bardzo przyjaznymi i otwartymi osobami, ale niewielu z nich mówi po angielsku. Dlatego niemal konieczne jest nauczenie się podstaw języka hiszpańskiego (który jest dość łatwy) oraz wzięcie rozmówek. To znacznie ułatwi komunikację, zapobiegnie niezręcznej ciszy w samochodzie, a także wywoła uśmiech rozmówcy. Zauważyłem, że Hiszpanie bardzo doceniają fakt, że obcokrajowiec chociaż parę zdań próbuje powiedzieć w ich języku.

Łapanie stopa na południu Hiszpanii
 
Łapanie stopa na południu Hiszpanii
fot. Jakub Matuszewski

W trasie Hiszpania jest bezpiecznym krajem, ale szczególną ostrożność trzeba zachować w miastach. Kryzys oraz napływ imigrantów spowodował wzrost liczby kieszonkowców – tyczy się to zarówno turystycznych centrów, jak i np. noclegów na plażach.

W okresie letnim uciążliwe są upały, szczególnie w Andaluzji. Na początku września w Sewilli przywitała mnie temperatura sięgająca 42 stopni Celsjusza i każdy się zgodzi, że stopowanie w takich warunkach nie należy do przyjemności.

Pod względem stopowania, podobnym do Hiszpanii krajem jest, co niezaskakujące, Portugalia.

Włochy

We wszelkich ankietach Włosi konsekwentnie zajmują ostatnie miejsce pod względem łatwości stopowania. Autostop, co oczywiste, zakazany na autostradach. Ale to nie wszystko! Policjanci potrafią przeganiać podróżników nawet wtedy, kiedy ci łapią na stacjach benzynowych. Nie liczmy raczej na znajomość wśród Włochów jakiegokolwiek języka obcego. I nawet abstrahując od tego, Włosi niechętnie zabierają podróżników. Niektórzy z nich sądzą, że po prostu im nie wolno tego robić. Dlatego jeśli wybierzesz się do tego pięknego kraju autostopem, przygotuj się na wiele trudności – począwszy od komunikacji, poprzez policję, na samym łapaniu kończąc.

Austria

Wspaniałe widoki w trakcie przejazdu przez Austrię
 
Wspaniałe widoki w trakcie przejazdu przez Austrię
fot. Jakub Matuszewski

Podobna sytuacja jak w przypadku Hiszpanii: autostopowicze dzielą się na tych, którzy uwielbiają ten kraj i na tych, którzy nigdy tam nie wrócą. Wydawać by się mogło, że gęsta sieć autostrad, dużo stacji benzynowych i ludzie mówiący po angielsku to idealna kombinacja, ale jednak z niewiadomych powodów często bywa zupełnie inaczej. Sytuację często ratują obcokrajowcy, których wielu przejeżdża przez Austrię. Ile osób, tyle opinii. Warto jednak pamiętać, że Austria jest krajem drogim, co również odbija się na mandatach, dlatego lepiej nie wchodzić w konflikt z prawem.

Komentarze (2)

 • Zuza (gość)

  Zuza (gość)

  13.08.14, 18:48

  Francja - bardzo szybko łapie się stopa (max. 5-10min), tylko trzeba wiedzieć gdzie sobie stanąć. Na 3 Francuzów z którymi jechałam, tylko 1 mówił po angielsku, bo był kelnerem; ) Poza tym jeździ też wiele obcokrajowców:) Po za tym po Lazurowym Wybrzeżu i Prowansji polecem także autobusy http://www.varlib.fr/horaires/?rub_code=23. Cena biletu to 3EUR bez względu gdzie się jedzie (czy 1 przystanek czy 30), tylko w okolicach Cannes autobus drożeje do 4EUR. Niestety strona tylko po francusku, jednak bardzo intuicyjna, więc metodą prób i błędów da się coś zdziałać. Dodatkowo pociągi są również tanie + zniżki dla studentów na TER (tak jak TLK u nas), na TGV (czyli powiedzmy nasze ICC nie ma zniżek dla studentów, tylko na wczesną rezerwację).

  Zgłoś

 • LUTEK (gość)

  LUTEK (gość)

  02.03.14, 11:12

  Na taki artykuł czekałem. Wszystko jak na dłoni. Spoko!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7064

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6364

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25284

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8030

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9691

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8228

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9053

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7155

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8101

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6224

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7323

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5663

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45591

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 115795

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7047

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 172437

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze